Register

Welcome to the RDI-Board Community.

If this is your first visit, be sure to check out the FAQ by clicking the link above. You may have to register before you can post: click the register link above to proceed.

Donate Now Goal amount for this month: 100 EUR, Received: 100 EUR (100%)
Donate to support this site...

Results 1 to 13 of 13

Thread: SS2 va rezista?

Junior Member Teacher
    RDI - Board Default Avatar

Posts Thanks / Likes

Question SS2 va rezista?

Așa cu vedeți SS2 este prima iubire.
    La īnceput a fost o mare revelație, decodifica soft, a rezistat și cānd a apărut 2-ul īn coadă, acum ne pregătim pentru apariția 3-ului īn coadă.Ce credeți SS2 va rezista și la această nouă provocare?
    SS2 prima iubire,
    Kathy a doua iubire + parabolă 1,4 cu motor + Samsung 40M8
    Mai nou UPC cablu digital maxim + 11 HD
    http://www.amway.ro/

Senior Member Expert

Posts Thanks / Likes

daca ss3 ul de care zici tu ca va aparea va sti decodare hard pentru HDTV si SD va avea un mare avantaj...altfel nu cred ca e mare lucru, practic pe toti clientii ii intereseaza progresul si daca ss3 vine cu ceva concret atunci multi isi vor indrepta atentia catre noua placa ,altfel e o alta aparitie care nu intereseaza pe nimeni

Silver Member Expert
    Posts Thanks / Likes

@FLORIN_MX: cred ca se referea la n2 respectiv n3,nu la ss2/ss3
    Parerea mea e ca va rezista eroic
    ==========================================================
    (19E+13E+5E+1W)*(H-H)@1m + SS2/TeViiS660 + DigiBox + AKTA on 42LD650 3GS
    ========================================
    ==================

Senior Member Expert

Posts Thanks / Likes

eu am inteles ca este vorba de placa skystar 1 respectiv 2 .....sau imi scapa mie ceva ?

Moderator Expert
    Posts Thanks / Likes

Mda nu ai inteles deloc!
    Mai pe romaneste intrebarea e daca ss2 va avea suportul si pentru nagra 3 la fel cum are pentru nagra 2.
    Raspunsul e unul sigur si singur si anume clar ca va avea suportul necesar deoarece toate placile dvb sunt pe acelasi calcapod cu toate ca se numesc skystar2,technotrend,hauppage,pinacle ... in momentul cand apare un emu este utilizabil pe toate placile.
    Singurele chestii ce difera la aceste placi sunt driverele si tunerele( mai mult sau mai putin sensibile) sistemul ramane insa acelasi.

Junior Member Teacher

Posts Thanks / Likes

Quote Originally Posted by ovidiumarius View Post
    Mda nu ai inteles deloc!
    Mai pe romaneste intrebarea e daca ss2 va avea suportul si pentru nagra 3 la fel cum are pentru nagra 2.
    Raspunsul e unul sigur si singur si anume clar ca va avea suportul necesar deoarece toate placile dvb sunt pe acelasi calcapod cu toate ca se numesc skystar2,technotrend,hauppage,pinacle ... in momentul cand apare un emu este utilizabil pe toate placile.
    Singurele chestii ce difera la aceste placi sunt driverele si tunerele( mai mult sau mai putin sensibile) sistemul ramane insa acelasi.
    La asta mă refeream
    SS2 prima iubire,

Senior Member Expert

Posts Thanks / Likes

pana mea...doar e sectiunea de placi dvb iar prescurtarea de ss2 mie nu mi spunea altceva pana acum

Junior Member Master

Posts Thanks / Likes

FLORIN_MX: bine, dar acu sa ma bag si eu ca musca, de dragul discutiei, daca e sa vb de viitor, cine va mai avea nevoie de decodare hardware. Tocmai a aparut Core I7, care are 4 core-uri si hyperthreading, adica windows-ul va vedea 8 procesoare. Pret 300$, si e aparut luna asta. Deja un dualcore costa 100-200 ron pe forumuri. So, pentru ce decodare hardware?

Senior Member Expert

Posts Thanks / Likes

decodare hardware e necesara pentru ca:
    1 nu vreau sa vad hdtv si sa fie singurul lucru pe care il face pc ul in momentul ala
    2 exista quad core insa din ce stiu eu (si daca ma insel ma poti corecta) suportul software pt a putea folosi la capacitate maxima procesoarele e un pic mai slabut + ca ss1 are decodare hard deci...daca se vrea se poate iar de utilitatea acestei functii nu cred ca e cazul sa mai vorbim..acu pt cei care vor doar sa se uite la tv si atat..e suficient si un tv tuner sau un ss2 si un p4 configuratie minima

PS: daca moderatorii considera ca deja am facut prea multe posturi in acest thread, pot sa mai reduca din ele

Moderator Expert
    Posts Thanks / Likes

Orice s-ar face decodarea hardware e limitata si nu cred ca cineva ar dori sa cumpere, in continuu, placi dvb in functie de modificarile ce se aduc in sisteme de codare.
    Asa ca tot la vechiul ss2 (sau placile echivalente) se va ramne in principal.

Ca sa iti dau un exemplu nu iti trebuie quad core pentru a face mai multe lucruri in acelasi timp pe un calc si anume : rulare ss2, scriere dvb + alte operatii ... merge perfect si pe un 2 dual core gen E 6750 .

Gold Member Expert

Posts Thanks / Likes

Daca va referiti la prelucrarea video , un Radeon HD 3200 integrat in chipset potenteaza orice sempron aflat pe piata acum pentru H.264 , iar o placa video standallone capabila de vitejie costa cca 100 ron ( si CPU single core incepe sa fie o raritate )
    Despre decriptare este iarasi inutila discutia ( un P3 la 500 MHz poate tine un SC mult mai bine decit orice dream ) ; problema va fi suportul sw pentru emulare .

Junior Member Teacher

Posts Thanks / Likes

Așa cum se știe SS2 este una din cele mai proaste plăci pentru că ea personal, dacă se poate spune așa, nu știe să facă prea multe dar.... conlucrează admirabil cu hardul calculatorului. Tocmai aici e īntrebarea, nu dacă va lucra bine cu noile configurații hard ,ci dacă va merge cu noile provocări soft?
    Eu am core 2 quad (2X2 procesoare) și merge perfect.
    SS2 prima iubire,

Safe User Expert
    Posts Thanks / Likes

Cam multe dezbateri pt un raspuns care-i foarte simplu ....atata timp cat creatorii de emulatoare pt placi vor continua sa tina pasul cu noile sist de codare ce vor crapa in viitor nu va fi nicio problema , nu se pune in discutie aici puterea de calcul pt ca un emu consuma extrem de putine resurse , cativa zeci de Mhz sunt arhisuficienti.Sa nu uitam ce putere de calcul scazuta au CAM-urile.

Thread Information

Users Browsing this Thread

There are currently 1 users browsing this thread. (0 members and 1 guests)