Register

Welcome to the RDI-Board Community.

If this is your first visit, be sure to check out the FAQ by clicking the link above. You may have to register before you can post: click the register link above to proceed.

Donate Now Goal amount for this month: 100 EUR, Received: 100 EUR (100%)
Donate to support this site...

Results 1 to 4 of 4

Thread: Remote extender

Junior Member Teacher
    RDI - Board Default Avatar

Posts Thanks / Likes

Default Remote extender

Stiu ca a mai fost discutat subiectul, dar vreau sa centralizez opinii si solutii despre...

Asa deci, remote control extenders:

Ce variante recomandati / utilizati pentru a controla receivere-le din "a doua camera" - in prezenta modulatorului RF ca iesire separata?

Se da:

Receiver single-tuner, dotat cu modulator RF.
    Cablare structurata in apartament / casa. (- se poate ignora)

Se doreste schimbarea canalelor si din alta camera.

Se considera acceptabila limitarea de a viziona acelasi post, peste tot.

--

Ma intereseaza sa stiu care folositi remote extenders pe RJ-45 (si modele, si recomandari). RJ-45 poate fi citit ca orice pereche de fire care leaga camerele din ecuatie, exceptand Coax.

De asemenea, in cazul in care nu exista cablarea de RJ-45, daca folositi remote-extendere pe cablu Coax TV (cablu care "transporta" semnalul modulat intre camere).
    Pe acelasi topic - se poate ca "semnalul de telecomanda" sa treaca prin splitter-e CATV? Si aici se naste ideea de a controla aceasta iesire RF din mai mult de "o a doua camera"...

Si nu in ultimul rand, care dintre voi folositi extendere Wireless - care mie personal nu imi plac.

Astept parerile voastre..

teddy

PS: Pentru cei cu dreambox, probabil solutia "ma uit prin webx/VLC" e cea mai usoara
    Dm7o2o, Humax Digi+II, H.S.S.11.60, Invacom Twin 0.3 (but offline 4 now)

"American components, russian components, aaall made in Taiwan"
    (c) Armagedon 1998

Member Mentor
    Posts Thanks / Likes

Eu folosesc un AV sender Opticum pentru a transfera in bucatarie ce am in sufragerie. Are si posibilitatea de a controla prin telecomanda 4 aparate (eu il folosesc doar pt. echosmart si pozitioner).

Ei spun ca bate la 100 de metri, dar la blocul meu din beton am unele probleme sa trec prin mai mult de 2 pereti. Pe distante mici merge perfect.
    E foarte util si la reglatul antenei, cand scot doar un LCD mic pe balcon.

Asta e:

Moderator Expert
    Posts Thanks / Likes

Exista la Conrad asa ceva si merge perfect. Transmisia se face prin radio, in banda de 433 MHz sau 866 MHz, depinde de model. Se poate telecomanda si televizorul, DVD-ul, etc.
    Se numeste Powermid Fernbedienung. Poti folosi si un Audio/Video sender, care iti transmite, pe langa semnalele telecomenzii, si audio/video.

http://www1.at.conrad.com/scripts/wg...&scrwidth=1280

Junior Member Teacher
    RDI - Board Default Avatar

Posts Thanks / Likes

merci pentru cele doua variante wireless.

Opticum-ul l-am instalat la un prieten, si in casa cu 2 etaje (well, duplex) nu mai functineaza bine daca "clientul" e la etaj, si sa zicem merge cuptorul cu mocrounde (care produce un noise extraordinar in jurul frecventei de 2.4 GHz)
    Sunt de acord cu tine in legatura cu limitarea blocurilor de beton... Se intampla si in casa, daca apare diferenta de nivel intre sender si receiver, si trebuie sa treaca plin placa de beton.
    Ce e mai ciudat la transmittere-le pe wireless (cu video) pe care le-am vazut e ca au doar 4 "channels" - respectiv 4 variatii mici de frecventa de lucru, in jurul a 2.4 GHz.

PowerMid-ul il aveam ca singura varianta "viabila" si despre care am citit review-uri foarte bune. Singura mica problema este pretul... pentru o pereche, e foarte ok, dar ca sa iti iei al doilea client, sa mai platesti inca o data pretul... mi se pare anormal. Sunt de acord cu toate politicile economice, si stiu ca daca ceva "se cere" i se poate ridica pretul, fara a tine cont de bun simt. Prost nu e ala care cere, ci ala care da
    Calitativ am inteles ca sunt super ok, si in plus sunt doar pentru telecomanda, si nu pentru video.

Problema mea e ca as vrea sa evit pe cat posibil frecventele radio (fie ele de 433 MHz, 866MHz sau 2.4 GHz (cu tot cu video)). De asta am scris de la inceput ca astea nu imi plac.

Adica no, ce sa zic, un 433 sau 866, de intensitate mica nu e problema (cu toate ca frecventa joasa e pentru om). Dar nu vreau sa fac broadcast la tot ce ma uit la TV in 2.4 GHz, pe doar 4 canale selectabile, si sa mai am si un Router wireless si un cuptor cu microunde sa "le rezolve pe toate". Ar fi o "tocanitza" de frecvente electromagnetice acolo...

Pe mine ma intereseaza mai mult Remote Extendere wired. Fie prin perechi de fire de perete (in ideea ca ar exista o cablare de retea cu RJ-45) fie peste acelasi cablu coaxial care aduce semnalul modulat in oricare alta camera.

Am gasit o gramada de link-uri care ajung la un do-it-yourself: http://www.zen22142.zen.co.uk/Circui...ace/irext5.htm Asta e "versiunea 5", care sa functioneze de la distante mai mari de 1m (versiunea 1).

Si pe partea de remote-extender pe Coax am vazut pentru Opticum Multiroom, de care citeam zilele astea. E o solutie cel putin ingenioasa. A doua camera are un simplu senzor, care "intra" direct in cablul Coax, si ajunge in receiver. Tot restul circuitului e built-in.

Ati gasit careva asa ceva de cumparat / construit ?

Ce parere aveti?

teddy
    Dm7o2o, Humax Digi+II, H.S.S.11.60, Invacom Twin 0.3 (but offline 4 now)

"American components, russian components, aaall made in Taiwan"
    (c) Armagedon 1998

Thread Information

Users Browsing this Thread

There are currently 1 users browsing this thread. (0 members and 1 guests)