Register

Welcome to the RDI-Board Community.

If this is your first visit, be sure to check out the FAQ by clicking the link above. You may have to register before you can post: click the register link above to proceed.

Donate Now Goal amount for this month: 100 EUR, Received: 100 EUR (100%)
Donate to support this site...

Results 1 to 12 of 12
    Junior Member Teacher
    RDI - Board Default Avatar

Posts Thanks / Likes

Smile Orange-ma poate ajuta cineva?

Ridic urmatoarea problema:
    In august am incheiat un abonament orange iphone 59 ( 59 EURO FARA TVA). iN URMA CU CATEVA ZILE M-AM HOTARAT SA TREC PE UN ALT ABONAMENT.aM SUNAT IN CALL CENTER SI DE ACOLO MI-AU SPUS CA NU POT FACE ASTA FARA SA-MI ARGUMENTEZE CUMVA,RUGANDU-MA SA TRIMIT UN MAIL IN CARE SA ATASEZ CONTRACTUL. lE-AM EXPLICAT CLAR CA IN CONTRACT SCRIE CA PERIOADA CONTRACTUALA ESTE DE 24 DE LUNI SI CA PLANUL TARIFAR POATE FI SCHIMBAT DUPA MINIM O LUNA.nU A REUSIT NIMENI SA A LAMUREASCA IN ACEASTA CHESTIUNE!
    MULTUMESC!
    ....

Moderator Expert
    Posts Thanks / Likes

.....nu poti trece la un plan tarifar inferior...in cei 2 ani...
    ...suna din nou...si discuti cu alt consultant...
    Ofset-uri 1,6Al/1.6Fe/1,4Fe, 2&HH , SkyStar2;
    Optibox Spider HD
    HSS-7160NA (DigiTV)
    90E - 34,5V

Member Mentor
    Posts Thanks / Likes

Quote Originally Posted by yanq View Post
    .....nu poti trece la un plan tarifar inferior...in cei 2 ani...
    ...suna din nou...si discuti cu alt consultant...
    se poate, flo as fi totusi curios de ce ai rezolvat

Junior Member Teacher

Posts Thanks / Likes

Salut,

Daca ai un abonament Iphone de 59 de euro( adica ai cumparat telefonul la pret special, in jur de 170 de euro ), nu poti trece la un plan tarifar mai mic timp de doi ani, adica perioada contractuala. La fel era sa patesc si eu, cu toate ca am intrebat la call center daca se poate, prima data mi-a zis ca se poate, apoi am citit pe site la orange , am vazut ca nu se poate, i-am sunat iar la callcenter si mi-au zis ca nu pot trece la un plan tarifar inferior in cei 2 ani de contract.

PS - parerea mea e ca nu toti operatorii orange au cunostinte solide si nu cunosc foarte bine planurile tarifare ale firmei.

Mai bine suna de 4 ori si intreaba 4 operatori diferiti decat sa iei o decizie si apoi sa constati ca ai fost dus in eroare.

Stima,
    Bogdan

Silver Member Expert
    Posts Thanks / Likes

Ma mir ca nu vrei la Cosmote sau la DigiMobil .... Oare cand o sa invatati ca un contract e un contract si ca nimeni nu va da nimic gratis decat in anumite conditii ?

Junior Member Teacher

Posts Thanks / Likes

Quote Originally Posted by armand25 View Post
    Ma mir ca nu vrei la Cosmote sau la DigiMobil .... Oare cand o sa invatati ca un contract e un contract si ca nimeni nu va da nimic gratis decat in anumite conditii ?

Cine a spus ca un contract nu e contract?!?!? Nu respect eu contractul?Din moment ce in contract nu e specificat acest lucru ,dimpotriva srie negru pe alb ca planul tarifar se poate schimba dupa 1 luna, unde e problema?
    ....

Junior Member Teacher

Posts Thanks / Likes

Quote Originally Posted by loverxxl View Post
    Salut,

Daca ai un abonament Iphone de 59 de euro( adica ai cumparat telefonul la pret special, in jur de 170 de euro ), nu poti trece la un plan tarifar mai mic timp de doi ani, adica perioada contractuala. La fel era sa patesc si eu, cu toate ca am intrebat la call center daca se poate, prima data mi-a zis ca se poate, apoi am citit pe site la orange , am vazut ca nu se poate, i-am sunat iar la callcenter si mi-au zis ca nu pot trece la un plan tarifar inferior in cei 2 ani de contract.

PS - parerea mea e ca nu toti operatorii orange au cunostinte solide si nu cunosc foarte bine planurile tarifare ale firmei.

Mai bine suna de 4 ori si intreaba 4 operatori diferiti decat sa iei o decizie si apoi sa constati ca ai fost dus in eroare.

Stima,
    Bogdan
    pe contractul tau scrie ca PERIOADA MINIMA DE PSTRARE A PLANULUI TARIFAR ESTE DE 1 LUNA?
    ....

Junior Member Teacher

Posts Thanks / Likes

Default S-a Rezolvat!

Azi am fost sunt de orange si am rezolvat problema!Mi-am ales abonamentul de 3e(parca,,sau 5e,)...
    ....

Senior Member Expert
    Posts Thanks / Likes

Quote Originally Posted by flo_74 View Post
    Ridic urmatoarea problema:
    In august am incheiat un abonament orange iphone 59 ( 59 EURO FARA TVA). iN URMA CU CATEVA ZILE M-AM HOTARAT SA TREC PE UN ALT ABONAMENT.aM SUNAT IN CALL CENTER SI DE ACOLO MI-AU SPUS CA NU POT FACE ASTA FARA SA-MI ARGUMENTEZE CUMVA,RUGANDU-MA SA TRIMIT UN MAIL IN CARE SA ATASEZ CONTRACTUL. lE-AM EXPLICAT CLAR CA IN CONTRACT SCRIE CA PERIOADA CONTRACTUALA ESTE DE 24 DE LUNI SI CA PLANUL TARIFAR POATE FI SCHIMBAT DUPA MINIM O LUNA.nU A REUSIT NIMENI SA A LAMUREASCA IN ACEASTA CHESTIUNE!
    MULTUMESC!
    Atunci cand semnezi un contract te uiti bine ce scrie in el. De accea te-au rugat de la call center sa le trimiti contractul. Restul...discutii...call center
    etc .... Can Can si pierdere de vreme.
    Ce scrie in contract si pe ce ai pus semnatura aia conteaza.
    Si daca ai dreptate le dai cu el in cap.

Moderator Expert
    Posts Thanks / Likes

Quote Originally Posted by satlex View Post
    Ce scrie in contract si pe ce ai pus semnatura aia conteaza.
    Si daca ai dreptate le dai cu el in cap.

..nu neaparat...unele clauze contractuale pot fi cosiderate abuzive chiar daca sunt insusite prin semnarea contractului....acest lucru se realizeaza prin sesizarea instantelor competente.....

..un banal exemplu este acela din contractul de credit bancar...prin care banca isi rezerva unilateral dreptul de a majora dobanda de referinta.....asta nu e o acoperire pentru o majorare de 30% peste noapte...
    Ofset-uri 1,6Al/1.6Fe/1,4Fe, 2&HH , SkyStar2;
    Optibox Spider HD
    HSS-7160NA (DigiTV)
    90E - 34,5V

Junior Member Teacher

Posts Thanks / Likes

Quote Originally Posted by yanq View Post
    ...un banal exemplu este acela din contractul de credit bancar...prin care banca isi rezerva unilateral dreptul de a majora dobanda de referinta.....asta nu e o acoperire pentru o majorare de 30% peste noapte...
    Daca tot suntem la acet capitol, mi-ai dat o idee buna!
    ....

Junior Member Friend

Posts Thanks / Likes

cei de la call center nu sint ai lor sint alti angajati de alta firma si raspund la tel sursa sigura ii platesc cu 7 -9 mil pe luna

Thread Information

Users Browsing this Thread

There are currently 1 users browsing this thread. (0 members and 1 guests)