Register

Welcome to the RDI-Board Community.

If this is your first visit, be sure to check out the FAQ by clicking the link above. You may have to register before you can post: click the register link above to proceed.

Donate Now Goal amount for this month: 100 EUR, Received: 100 EUR (100%)
Donate to support this site...

Results 1 to 7 of 7
    FLEX-IBIL Expert
    Posts Thanks / Likes

Default Cumpar comutator gaz-benzina...

Asta-i phutut. Are cineva sa-mi vanda unul?
    LABOR OMNIA VINCIT IMPROBUS (lat.) munca stăruitoare învinge totul – Vergiliu, „Georgica”
    NON OMNIA POSSUMUS OMNES (lat.) nu toți putem toate – Vergiliu, „Bucolica”, VIII, 63.

Pentru prost, umorul e o formă indivizibilă de insultă, e ceva care-l vizează personal. Umorul mușcă, înțeapă, provoacă, sfidează, și face toate astea involuntar, uitîndu-și mereu foloasele, așa cum procedează electricitatea. Bușcu dixit.

Bagator de seama Teacher
    RDI - Board Default Avatar

Posts Thanks / Likes

La mine cand nu a mai mers am refacut toate lipiturile si de atunci totul e OK.
    Se auzea un fel de tzacanit tot timpul in el si nu mai mergea decat pe benzina.
    La un prieten a trebuit schimbat intrerupatorul, nici el nu a gasit de cumparat comutator complet original sau compatibil.
    Incearca acelasi lucru, poate merge si la tine.

Moderator Expert

Posts Thanks / Likes

Stie cineva care ar putea fi cauzlele cresterii consumului de GPL?

FLEX-IBIL Expert
    Posts Thanks / Likes

Quote Originally Posted by dan_y View Post
    La mine cand nu a mai mers am refacut toate lipiturile si de atunci totul e OK.
    Se auzea un fel de tzacanit tot timpul in el si nu mai mergea decat pe benzina.
    La un prieten a trebuit schimbat intrerupatorul, nici el nu a gasit de cumparat comutator complet original sau compatibil.
    Incearca acelasi lucru, poate merge si la tine.

Apropitarul a pus nus' ce pe direct sa poata merge. Iar comutatorul original are un varistor prajit, un npn smd de asemeni scurt baza colector (cel inlocuit ulterior din stanga) si cred ca si HEF-ul (ic-ul comutator) e dus.

Deci solutia eleganta e inlocuirea. Dar de unde?
    LABOR OMNIA VINCIT IMPROBUS (lat.) munca stăruitoare învinge totul – Vergiliu, „Georgica”
    NON OMNIA POSSUMUS OMNES (lat.) nu toți putem toate – Vergiliu, „Bucolica”, VIII, 63.

Pentru prost, umorul e o formă indivizibilă de insultă, e ceva care-l vizează personal. Umorul mușcă, înțeapă, provoacă, sfidează, și face toate astea involuntar, uitîndu-și mereu foloasele, așa cum procedează electricitatea. Bușcu dixit.

Bagator de seama Teacher

Posts Thanks / Likes

Quote Originally Posted by nickey4321 View Post
    Stie cineva care ar putea fi cauzlele cresterii consumului de GPL?

GPS de calitate proasta, reglaj incorect, uzura membranei, ...
    Pot fi mai multe motive, in general un reglaj corect rezolva problema.

Bagator de seama Teacher

Posts Thanks / Likes

Quote Originally Posted by garlic_dog View Post
    Apropitarul a pus nus' ce pe direct sa poata merge. Iar comutatorul original are un varistor prajit, un npn smd de asemeni scurt baza colector (cel inlocuit ulterior din stanga) si cred ca si HEF-ul (ic-ul comutator) e dus.

Deci solutia eleganta e inlocuirea. Dar de unde?

In Romania nu gasesti dealer LECHO.
    Singura varianta este sa le dai un mail la support tehnic si te ajuta baietii cu o schema.
    http://www.lecholpg.pl/en/contact.htm
    La cum vad eu montajul pare similar (daca nu identic) cu comanda de la instalatiile Voltran.

FLEX-IBIL Expert
    Posts Thanks / Likes

Quote Originally Posted by dan_y View Post
    In Romania nu gasesti dealer LECHO.
    Singura varianta este sa le dai un mail la support tehnic si te ajuta baietii cu o schema.
    http://www.lecholpg.pl/en/contact.htm
    La cum vad eu montajul pare similar (daca nu identic) cu comanda de la instalatiile Voltran.
    Daca gasesc HEF in varianta smd cred ca nu e o problema sa il repar. Singura problema este criza de timp a proprietarului.

Am trimis un "miel" si fabricantilor.

Thread Information

Users Browsing this Thread

There are currently 1 users browsing this thread. (0 members and 1 guests)