Register

Welcome to the RDI-Board Community.

If this is your first visit, be sure to check out the FAQ by clicking the link above. You may have to register before you can post: click the register link above to proceed.

Donate Now Goal amount for this month: 100 EUR, Received: 100 EUR (100%)
Donate to support this site...

Results 1 to 8 of 8
    Moderator Expert
    Posts Thanks / Likes

da.. se monteaza .. mai ales ca aici la mine in oras e un magazin (Mondo stile ) care se ocupa cu vanzarea de kituri pentru tiristi !Kitul se compune din :

-Antena de mici dimensiuni .. cred ca de 35-40 cm diametru +lnb
    -Suport de prindere pe masina cu ventuza

-Si .. Atentie ... receptor Soleron (clona dreambox 500) care merge alimentat la 12V!

Multi m-au chemat sa le montez oalele pe tir si sa le dau explicatii!

Nu mai stiu la cat se ridica pretul Kitului dar exista in magazin
    2.3m Paraclipse Hydro C & Ku,1,5m Gibertini, 1.15m Offset +Inverto KA+KU, Tbs6983, Vu solo 2,Tehnomate TM 5403HD M3

Moderator Expert
    Posts Thanks / Likes

multi ma cheama sa le "calibrez" antena .. asa cum spun ei .. ,problema la ei apare cand nu mai e acelasi nivel la elevatie ... ca la azimut .. o regleaza plimband tirul in fata si in spate .. pana ajunge la semnal

Orcum baietii astia cu tirurile o sa ajunga experti in reglat antene.. o sa ne fure painea tu spaniolule :P
    2.3m Paraclipse Hydro C & Ku,1,5m Gibertini, 1.15m Offset +Inverto KA+KU, Tbs6983, Vu solo 2,Tehnomate TM 5403HD M3

Junior Member Teacher
    Posts Thanks / Likes

am vazut asa ceva acum mai mult de un an de zile
    pe de o parte m-am amuzat, dar pe de alta parte i-am si admirat, pentru ca e clar ca nu e un lucru usor sa orientezi antena de fiecare data cind te hotarasti sa te uiti la tv

Silver Member Expert
    Posts Thanks / Likes

ati descoperit apa calda ?

Junior Member Teacher
    RDI - Board Default Avatar

Posts Thanks / Likes

de aproape 2 ani am dat antene digi de 0,5 m pt tiristi si impreuna cu un invertor merge receptorul digi fara probleme.Am vandut si satfinder pentru a usura reglajul
    "Prefer sa incerc ceva greu si sa nu reusesc, decat sa incerc sa nu fac nimic si sa reusesc." Robert Schuller

Junior Member Friend
    Posts Thanks / Likes

Default Antena satelit cu pozitionare automata pentru camioane ?

Quote Originally Posted by spaniolul View Post
    Prima data cand am fost intrebat daca montez antene pe TIR-uri am ramas surprins,sa nu zic blocat,dupa ce am studiat bine problema uite ca acum montez antene pe TIR-urile ro ce fac Europa,asa ca sa nu va mire daca in calatoriile voastre veti vedea in parcarile de TIR-uri ,TIR-uri cu antene de la;FOCUSSAT,DOLCE,BOOM,merge de rupe,in special Focussat,e belea mare un pic de munca la montat cateva lecti date soferilor cum sa parcheze masina cu fata spre S-SW si gata
    Ai auzit de antena satelit alimentare 12 v cu pozitionare automata pentru camioane ?

Junior Member Friend
    Posts Thanks / Likes

...
    Dar de antena satelit ce foloseste GPS pentru pozitionare,tot pentru TIR-uri ai auzit?,dar nici o antena de 0,50cm [din cele existente pentru dotarea TIR-urilor] nu pot receptiona nici un DTH-ro.,de aceea am preferat sa folosesc antenele si receiverul Focussat care vin ca o manusa pe TIR-uri.
    ok, despre asta am intrebat...tot mai multi se intereseaza de asa ceva...

superstar Expert
    Posts Thanks / Likes

Default pozitionare automata...

logic ca am auzit dar terestru;
    Edimax EA-OD9D 9dBi, Outdoor Directional Antenna

Dar de antena satelit ce foloseste GPS pentru pozitionare,tot pentru TIR-uri ai auzit?,dar nici o antena de 0,50cm [din cele existente pentru dotarea TIR-urilor] nu pot receptiona nici un DTH-ro.,de aceea am preferat sa folosesc antenele si receiverul Focussat care vin ca o manusa pe TIR-uri.
    un pret pt asa ceva?

Thread Information

Users Browsing this Thread

There are currently 1 users browsing this thread. (0 members and 1 guests)