Register

Welcome to the RDI-Board Community.

If this is your first visit, be sure to check out the FAQ by clicking the link above. You may have to register before you can post: click the register link above to proceed.

Donate Now Goal amount for this month: 100 EUR, Received: 100 EUR (100%)
Donate to support this site...

Results 1 to 12 of 12

Thread: Samsung vs lg

Junior Member Teacher
    RDI - Board Default Avatar

Posts Thanks / Likes

Default Samsung vs lg

Salut

Si eu as dori sa-mi iau un lcd pana in 1800 ron,momentan oscilez intre urmatoarele :

Samsung LE32A330

si

LG 32LB76

Multumesc anticipat.

Banned Expert
    RDI - Board Banned Avatar

Posts Thanks / Likes

Default info

sfatul meu este ca daca unul din cele 2 modele nu are si tuner dvb-t hd nu se merita investitia , dai 1800 doar pt. a vedea filme sau materia hd mi se pare o suma destul de mare.
    pt. vizionarea de filme/material hd exista monitoare hd care au si preturi mai mici , un tv lcd il cumperi in primul rand pt. a receptiona prg. tv cu atat mai bine pt. tine daca sant hd de pe dvb-t/dvb-c si apoi pt. a viziona si filme/materiale hd , mai ales ca in prezent ne aflam in perioada de tranzitie de la televiziunea analogica la cea digitala si cum foarte multe modele pana in 2000roni au numai tuner analogic vei face o investitie cu 50% in pierdere , basca ca pe tv lcd-uri semnalul analogic se vede mai prost decat pe plasma si dupa cativa ani (cand va disparea televiziunea analogica) vei fii nevoit sa recurgi la diverse set-top-box-uri (receivere dvb-t externe , deci o alta investitie) , cele scrise mai sus fiind o parere personala si alegerea ramanand in continuare a ta.

Junior Member Friend

Posts Thanks / Likes

Default sfat

salut. pentru primul meu tv lcd, e cineva in masura sa-mi recomande ceva din urmatoarele 2 modele de mai jos:

LG 32LH3000 http://www.emag.ro/televizoare_lcd/t...1cm--p32LH3000

LE-32B530 ? http://www.emag.ro/televizoare_lcd/t...1cm--pLE32B530

multumesc anticipat!

Banned Expert

Posts Thanks / Likes

Aici ai mai multe detalii despre fiecare , acum depinde si catre ce inclini tu mai mult : performanta sau dotarii :

- http://www.lcd-compare.com/televiseu...G-32LH3000.htm

- http://www.lcd-compare.com/televiseu...G-LE32B530.htm

Studiaza atent cele 2 modele si te hotaresti apoi asupra caruia vrei sa-l cumperi si in functie de ce si cum vrei sa-l folosesti

Silver Member Expert

Posts Thanks / Likes

Quote Originally Posted by lupull View Post
    sfatul meu este ca daca unul din cele 2 modele nu are si tuner dvb-t hd nu se merita investitia...

...un tv lcd il cumperi in primul rand pt. a receptiona prg. tv cu atat mai bine pt. tine daca sant hd de pe dvb-t/dvb-c...

...pe tv lcd-uri semnalul analogic se vede mai prost decat pe plasma...

...dupa cativa ani (cand va disparea televiziunea analogica) vei fii nevoit sa recurgi la diverse set-top-box-uri (receivere dvb-t externe , deci o alta investitie)...
    Nu inteleg de ce toata lume isterizeaza cu tunerele dvb-t hd; cam cite programe vor fi hd prin dvb-t? Eu zic ca mai mult de 3 nu o sa fie, cel putin in germania nici nu se fac planuri de dvb-t hd, or fi astia mai prosti dar daca ar fi o optiune profitabila cred ca incepeau si ei cu asta.

Iar tv-uri cu tuner de cablu si hd nu cred ca sunt, si ar fi si normal sa nu apara vreodata, de ce? Simplu, toti vor bani pe hd, bani care vor fi incasati pe baza de smart-carduri, smart-carduri care vor fi in anumite sisteme de codare si nu vad eu un tv care sa stie n3, via ...... s.a.m.d. Daca urmaresti toti producatorii de tv-uri baga cit mai multe mufe hdmi la aprate, de ce oare daca ar fi rezolvat totul intern de tv?

Intr-adevar, semnalul analogic e net superior pe plasma decit pe lcd, de asta ar trebui tinut cont la cumparare.

La set-top-boxuri se recurge de acum si am zis de ce (si ele nu vor disparea vreodata), set-top-boxurile sint cele ce decodeaza, iar codare e in plina dezvoltare, dupa cum vedeti fara s****ng nu mai merge mai nimic.

Pina si amaritele de programe de 2 lei gen RTL (si nu numai), varinta hd va trebui platita, vezi noul proiect ses-astra ci+.

bafta
    19,2°E + 0,8°W => DM800 + DM520 + VuZero

Avantajul unui om inteligent este ca poate face usor pe prostul, invers e ceva mai dificil.....

Banned Expert

Posts Thanks / Likes

In primul rand fiecare viitor posesor de tv-lvd este bine sa stie ce variante ii ofera comertul in general
    In alta ordine de ideii , atunci eu vin si te intreb , de ce oare au mai aparut tv-lcd-uri cu tuner dvb-t hd , daca si asa prg. nu sant
    Intr-adevar la ora actuala in Romania sant doar 2 prg. hd , dar asta nu inseamna ca vor ramane si pe viitor tot atatea
    In plus daca tot faci o investitie pt. unii chiar majora ( care nu-si permit sa o faca anual sau din 2 in 2 ani ) , macar sa o faci cum trebuie si sa elimini si alte cabluri intre set-top-box si tv-lcd
    Legat de existenta tunerelor de "cablu si hd" , nu confunda "capra cu varza" , fiindca una inseamna sa aibe tuner de cablu ( de fapt inseamna un tuner cu domeniu de receptie complect 47-863Mhz/C1-C69 fata de majoritatea receiverelor/set-top-box-urilor dvb-t care au domeniul de receptie impartit in 2 : C5-C12 si C21-C69 , mai sant si unele modele care au domeniul intreg 47-863Mhz/C1-C69 ) si alta notiunea de "hd" care nu tine cont ca respectivul prg. se afla pe o frecventa corespunzatoare domeniului de cablu S1-S41 sau in afara domeniului de cablu C1-C69
    In plus existenta la fiecare tv-lcd a slotului pt. cam denota ca pot fii folosite si pt. decodarea canalelor/prg. codate sd/hd , atat din domeniul de cablu cat si dvb-t
    A , ca nu se respecta din cauza ca majoritatea dth-urilor isi "imperecheaza" cartela cu receiverul , asta este altceva , dar exista si cartele ale unor dth-uri care functioneaza corect cu cam-ul sist. de codare aferent pe tv-lcd-uri pe "common interface"
    Intr-adevar set-top-box-urile nu vor disparea fiindca am scris si mai sus , dth-urile vor sa detina controlul total asupra clientilor lor , ceea ce nu mi-se pare "corect" pana undeva
    Totusi progresul merge inainte si de aceea tot apar noi si noi facilitatii/dotarii , chiar daca unele dintre ele sant folosite mai putin sau chiar deloc ( in functie de utilizator )
    Dupa mine chiar si aparitia/divizarea in 2 categorii de tunere/set-top-box-uri ( de cablu si dvb-t ) , mi-se pare mai mult o chestiune de imbogatire pe 2 cai a producatorilor
    Daca esti/sau ai un abonament de cablu implicit vei aveea si un tuner/set-top-box de cablu si daca vrei sa mai receptionezi sa zic si alte prg. dvb-t , atunci alt tuner/set-top-box dvb-t ( deci alta investitie )
    Cand foarte simplu si usor situatia de mai sus se poate rezolva doar cu un singur tv-lcd + cartela de la respectivul dth , dar "teoria ramane teorie si practica ne omoara"
    In concluzie fiecare este bine sa se documenteze inainte de as cumpara un tv-lcd in functie de cerintele care le are si "buzunarul" personal

Junior Member Teacher

Posts Thanks / Likes

salutare

vreau sa cumpar un LCD de 37" sau Plasma
    nu e important sa aiba DVB-T, ma uit la HD prin satelit

ce-mi recomandati? full-hd sa fie si la pret acceptabil pana la 2500-2600RON max.
    mai multi bani nu prea vreau sa cheltuiesc

Samsung LE37B530 2500RON
    Samsung LE37B554 2700RON la Shopit (nu stiu daca e valabila campania Buy-Back -15%)

LG 37LF75 2700RON
    LG 37LH3000 2500RON
    Sony 37P5500 Bravia2 2900RON
    Sony 37V5500 Bravia3 3200RON
    Panasonic TX-37LZD80F 2700RON

aproape toate depasesc bugetul meu, mai bine astept o promotie Sony
    cine are Sony, poate sa-mi spuna merita bani in plus pentru BraviaEngine3 in loc de 2? de vede vreo imbunatatire?
    posesorii de Samsung LE37B554 ce pareri au? merita mafa?

mersi.
    ron
    DIGIBOX HUMAX-I; AzBOX HD; 1.8m parab.;18Strong; Motech, SS2

Junior Member Junior

Posts Thanks / Likes

foarte multumit de le37b554 ,(b530 iese din discutie) super contrast ,imagine impecabila are usb media player (mkv,divix,etc) poti sa ajustezi culorile cum doresti ,mult peste lg-lh 3000 (compari cu lh 5000) aproape comparabil ca procesare imagine cu 37V5500

Member Mentor

Posts Thanks / Likes

Quote Originally Posted by ruk22 View Post
    nu inteleg de ce toata lume isterizeaza cu tunerele dvb-t hd; cam cite programe vor fi hd prin dvb-t? Eu zic ca mai mult de 3 nu o sa fie, cel putin in germania nici nu se fac planuri de dvb-t hd, or fi astia mai prosti dar daca ar fi o optiune profitabila cred ca incepeau si ei cu asta.

Iar tv-uri cu tuner de cablu si hd nu cred ca sunt, si ar fi si normal sa nu apara vreodata, de ce? Simplu, toti vor bani pe hd, bani care vor fi incasati pe baza de smart-carduri, smart-carduri care vor fi in anumite sisteme de codare si nu vad eu un tv care sa stie n3, via ...... S.a.m.d. Daca urmaresti toti producatorii de tv-uri baga cit mai multe mufe hdmi la aprate, de ce oare daca ar fi rezolvat totul intern de tv?

Intr-adevar, semnalul analogic e net superior pe plasma decit pe lcd, de asta ar trebui tinut cont la cumparare.

La set-top-boxuri se recurge de acum si am zis de ce (si ele nu vor disparea vreodata), set-top-boxurile sint cele ce decodeaza, iar codare e in plina dezvoltare, dupa cum vedeti fara s****ng nu mai merge mai nimic.

Pina si amaritele de programe de 2 lei gen rtl (si nu numai), varinta hd va trebui platita, vezi noul proiect ses-astra ci+.

Bafta
    exista cu tuner dvb-t si dvb-c, ambele hd. Vezi gama sony

Silver Member Expert

Posts Thanks / Likes

Quote Originally Posted by micu_vali View Post
    exista cu tuner dvb-t si dvb-c, ambele hd. Vezi gama sony
    Discutii de 2 lei, nu stiam ca exista tv si cu tuner de cablu si dvb-t incorporate ambele hd, si nici nu o sa caut, daca zici tu asa sa fie. Eu zic doar ca nu au rost, de ce sa dai pe un tv 100 euro in plus pe ceva ce nu vei putea folosi? Daca, de exemplu, baga digi pe cablu programe hd va merge cartela in tv direct? Chiar daca tv-ul e "sony"? NU! Si atunci de ce ai dat banii pe tunerul de cablu hd? Pur si simplu doar marketing, iti da multe sa ai sa fi multumit ca la pretul aparatului ai o gramada de "smecherii" dar care daca stai sa te gindesti nu-ti folosesc la nimic.

bafta
    19,2°E + 0,8°W => DM800 + DM520 + VuZero

Avantajul unui om inteligent este ca poate face usor pe prostul, invers e ceva mai dificil.....

Moderator Expert
    Posts Thanks / Likes

Gasesti un LG la 1900 lei cu tuner dvbt hd,cu care receptionezi foarte bine PROTV HD si TVRHD ,precum si alte canale SD,gratis,cu un bit rate mare,nu ce transmite UPC Digital HD in cablu.
    DM 500S,Hyundai Digicablu,Humax DIGI C HD,Diablo CAM,VU+ UNO,HH DM3800s,Triax TDA110,Inverto single black

Member Mentor

Posts Thanks / Likes

Quote Originally Posted by ruk22 View Post
    Discutii de 2 lei, nu stiam ca exista tv si cu tuner de cablu si dvb-t incorporate ambele hd, si nici nu o sa caut, daca zici tu asa sa fie. Eu zic doar ca nu au rost, de ce sa dai pe un tv 100 euro in plus pe ceva ce nu vei putea folosi? Daca, de exemplu, baga digi pe cablu programe hd va merge cartela in tv direct? Chiar daca tv-ul e "sony"? NU! Si atunci de ce ai dat banii pe tunerul de cablu hd? Pur si simplu doar marketing, iti da multe sa ai sa fi multumit ca la pretul aparatului ai o gramada de "smecherii" dar care daca stai sa te gindesti nu-ti folosesc la nimic.

bafta
    MERGE LA akta

Thread Information

Users Browsing this Thread

There are currently 1 users browsing this thread. (0 members and 1 guests)