Register

Welcome to the RDI-Board Community.

If this is your first visit, be sure to check out the FAQ by clicking the link above. You may have to register before you can post: click the register link above to proceed.

Donate Now Goal amount for this month: 100 EUR, Received: 100 EUR (100%)
Donate to support this site...

Page 1 of 2 12 LastLast
Results 1 to 15 of 22
    Junior Member Friend
    RDI - Board Default Avatar

Posts Thanks / Likes

Default ce inseamna "L" si "R" ? in loc de V si

Pe sesat 36E unele transportere nu le prindeam si cautand am vazut ca polarizarea nu este nici verticala nici orizontala ci "L" si "R" .Cum se pot prinde avand in vedere ca nu am pic de semnal pe transporterele respective ? thx .
    ss2 + botech 2CI

Remember Digitalus!! Expert

Posts Thanks / Likes

Rasuceste LNB-ul pina ce "poate" gasesti ceva semnal ...
    Este vorba de polarizare circulara!

Gold Member Expert
    Posts Thanks / Likes

In mod normal, trebuie un LNB special pentru a putea receptiona transmisiile pe polaritati circulare (R/L)... acesta se gaseste destul de greu la noi (desi l-am vazut in oferta Peruvision) si costa relativ mult (comparativ cu un LNB obisnuit din aceeasi clasa/firma)
    Mai nou, au aparut LNC-urile Invacom care sunt capabile de receptii atat pe H/V cat si pe R/L dar inca sunt foarte scumpe...

Solutia cea mai ieftina pentru noi, ramane placuta de textolid introdusa in feedhorn (intr-o anumita pozitie fata de sonda, la 45', vazut de sus) dar cu atentie pentru a nu lovi sonda LNB-ului.
    Merge aproximativ la fel de bine (si e mai usoara operatiunea) cu un dop de suc, sectionat (pe orizontala) de o sarma cu diametrul de 1mm
    Dopul de suc se monteaza chiar la intrarea pe feedhorn (la mine, se potriveste perfect cu diametrul feedhorn-ului si nu mai e necesar sa-l prind acolo cu ceva) si se roteste pana ce se obtine semnal maxim.
    Atentie, aceste procedee iti permit vizionarea transponderelor cu polaritati circulare (R/L) dar iti creeaza probleme pe cele cu polaritati lineare (H/V)
    Succes!

P.S. De mentionat ca inclusiv cu LNB-uri obisnuite se poate obtine semnal util pe transpondere cu polaritati R/L, daca antena este suficient de mare
    In receiver, pentru L se seteaza H iar pentru R se seteaza V

RO (BV), 2.2M (Ku&C), 1.2M (Ku, HH), 95'E - 45'V, Deviser S-30 Sat Meter, Amiko X-Finder DVB-S/S2 & T/T2, LG DVB-S/S2 4K,
    Onkyo T-4711, Technics G-70, Grundig Satellit 500, Tecsun PL-660, Sangean ATS 909X, FM Yagi 5 el., TV Yagi ATX & Angel.

Silver Member Expert
    Posts Thanks / Likes

Salutari :P :P
    Ca sa ma bag si eu in seama la acest topic sunt programe bune in banda C, atat free cat si codate care se pot receptiona
    A fost o vreme cand am urmarit, din pura curiozitate, lista acestor prog si nu am sesizat ceva "spectaculos" si pt care sa se merite investit.
    Pasionatii pt acest "sport" nu ar raspunde la fel
    Video: Vu+Uno (HDD 80Gb) /offset 1.2 H-H/42E<=>30W;
    Optibox Gekko Cable HD
    Audio: Harman Kardon HK680+Monitor Audio B2+WD Elements Play (2Tb)

Gold Member Expert
    Posts Thanks / Likes

E vorba de hobby aici... pentru a vedea si altceva (inedit si chiar spectaculos) merita investitia
    Printre altele (muzica, stiri, radio), urmaresc mult si documentare/ reportaje din cele mai ''ciudate'' locuri de pe TERRA
    Banda C iti ofera o si mai larga accesibilitate la astfel de programe, deci pentru mine merita investitia.

Urmaresc acum programe din Honduras, Columbia, Venezuela, Brazilia, Argentina, Peru, teritoriile/coloniile franceze, Tanzania, India, Pakistan, Rusia, etc. si mentionez ca sunt programe de la ''mama lor'', adica ce se difuzeaza 24/24 acolo, nu ce vedem noi in banda KU, pe Hotbird sau alti sateliti.
    Cateva canale de muzica sunt foarte bune, inclusiv CH5 - EATV din Tanzania, sau CH 13 din Columbia, ca sa nu mai zic de cele axate pe rock, din Rusia (O2 & NEO)

Si apropo de Honduras... sa vedeti acolo ''Stirile de la ora 5''
    Absolut toate imaginile socante nu au cenzura... din contra, se face de mai multe ori un prim plan pe victima strivita de camion, sau pe cadavrul gasit in stare de putrefactie, cu viermi pe el
    In rest, e ok in Honduras ca televiziune/tehnica/publicitate, sunt ca noi, in anul '90

RO (BV), 2.2M (Ku&C), 1.2M (Ku, HH), 95'E - 45'V, Deviser S-30 Sat Meter, Amiko X-Finder DVB-S/S2 & T/T2, LG DVB-S/S2 4K,
    Onkyo T-4711, Technics G-70, Grundig Satellit 500, Tecsun PL-660, Sangean ATS 909X, FM Yagi 5 el., TV Yagi ATX & Angel.

Silver Member Expert
    Posts Thanks / Likes

@rz+
    Multumesc pt precizari.
    Asa mai aflat ce se intampla in alte colturi ale lumii fara a se deforma sau "modela"stirile transmise de la fata locului, cu toate ca europenii sunt diferiti din multe puncte de vedere de cei din zarile indepartate precum America Latina,Asia sau Africa
    Optibox Gekko Cable HD

Gold Member Expert
    Posts Thanks / Likes

Ca sa termin cu offtopic-ul... In Asia (eu am vazut asta pe un post din Taiwan), celor care nu vor sa le apara fatza la TV (hoti, prostituate, mafioti) li se pune direct o casca de motociclist pe cap (cu geam fumuriu, desigur), nu se face un montaj in studio (banda neagra pe fata/ochi)
    Deci asa procedeaza ei cand prind ''borfasii''... si ii filmeaza

Dar mai multe despre banda C poti afla in thread-ul de sus, de la
    Announcement

Nebunul de la butoane Expert
    Posts Thanks / Likes

rz +, eu am mai incercat o varianta, cand mergeau pe vremuri nordicii pe sirius cu polarizare circulara stanga sau dreapta dar acest lucru e valabil numai la lnc-urile pentru parabole, la offset nu merge smecheria. ghid facut la strung dintr-un tub de aluminiu, la un capat interiorul circular iar la celalalt capat facuta o fanta dreptunghiulara, ceva mai ingusta. interiorul circular trebuie sa ajunga pana la capatul fantei, si acolo brusc in perete ii tragi deschizatura aceea dreptunghiulara. tot ghidul asta se monteaza in fazta ghidului de unda al lnc-ului si merge brici treaba.

Junior Member Friend

Posts Thanks / Likes

Default thx

am inteles cam cum sta treaba dar accesul meu la antena este restrictionat de un administrator (comunist) care m-a atentionat ca daca va ploua voi face reparatia la toata pe terasa blocului m-ar interesa daca as putea sa receptiona si in L/R si in V/H fara sa urc pe bloc de fiecare data . La fel ca si cei care au postat aici sa vezi cat mai mult e un HOBBY (e drogul nostru) chiar daca nu avem timp vrem sa facem cat mai multa lumina pe ecran.Astept acum sa-mi vina antena de 3 metri tot pt hobby fac treaba asta. Eu sunt unul din cei care vor mai mult .....

re5pect 2 all
    ss2 + botech 2CI

Senior Member Expert
    Posts Thanks / Likes

e drog nu gluma ..la mine e cazul cel mai fericit.Cea mai tare antena si primul care a montat-o a fost administratorul.Saptamanal..sau la ordin verificam terasa sa nu se fi produs vreo infiltratie....
    DIGI TV(3kituri cu HSS 1160,DIGI+,DIGI II+), FOCUS SAT, DM 500, Echostar 3600 IP, Echosmart 770 cu cardreader,3XEchosmart 790,Echosmart 791 2XKAON KSF100, Optibox CXPVR, 1x offset 1,20, 4 LNB INVERTO 0.2 dB, 5xoffset 0.90x6lnb inverto 0.2 db, 1X offset 0.80X1 lnb Smart Titanium 0.2 db

Junior Member Teacher

Posts Thanks / Likes

salut dan46 ti-as recomanda daca te intereseaza atat de mult 36E sa plasezi un LBN (prefacut) L/R langa cel V/H in cazul cand antena e offset si e cu motor - satelitul respetiv il vei gasi cu un careva shift de la pozitia lui de baza. si al doilea daca nai motor plaseaza-ti un multifeed fixat la pozitia 36E si respectiv alte pozitii ce au interes pentru tine - prin Diseq. Dupa cum stiu majoritatea posturilor de pe 36e sunt in L/R asa ca rezerveaza un LBN aparte pentru acest satelit
    PS. vei prinde NTV (sunt multe canale ineresante) presupun ca sunt si key valabile prin net - din auzite vor fi valabile inca putin timp (e o actie din partea firmei de a atrage cati mai multi clienti - care mai apoi va cumpara legal acest pachet la inchiderea lui )

MuSic & So mucH MoRe! Expert
    Posts Thanks / Likes

@ li
    Poti sa ne furnizezi mai multe amnunte (un link ceva) de unde sa ne incarcam arsenalul (Funcards, MR, Dragon Humi etc) cu keys pentru NTV+ valide?
    Daca da, atunci acum ma duc si ii bag textolitul lnb-ului...
    Thanks!
    DVB-S:
    Offset Emme Esse (Alu.) 1.25
    Offset Emme Esse (Alu.) 1.15
    Prime focus (Alu) 1.50m, 1.90m
    Offset 1.50m Fe, Triax TDS 1.10m, Visiosat BIG-BISAT, TechniSat SATMAN 85cm, Gibertini OP100L, etc
    Offset 35.cm (Camping), Triax BSKYB (72x58 cm), etc
    DM 800 HD V2, DM 500 V2, DM 800 HD, Amiko X-Finder, GigaBlue 800 HD, Sab Sky 4800 Mini Hd,
    Abo: Focussat, Dolce, HD+, TivuSat, Freesat, etc.
    DVB-T:
    TechniSat MultyMedia TS 1, Televes DAT HD, DIGIALITY OUTDOOR ANTENNA, etc

Multi Banned User Expert
    Posts Thanks / Likes

@chris:
    Salutari
    Ca sa ma bag si eu in seama la acest topic sunt programe bune in banda C, atat free cat si codate care se pot receptiona
    A fost o vreme cand am urmarit, din pura curiozitate, lista acestor prog si nu am sesizat ceva "spectaculos" si pt care sa se merite investit.
    Pasionatii pt acest "sport" nu ar raspunde la fel
    prietene esti putin derutat.daca te-ai fi uitat in lista de frecvente a satelitului
    ai fi vazut ca este vorba despre banda ku si nu c.probabil ca polarizarea te-a indus in eroare.un astfel de lnb din ceea ce stiu eu costa 36 euroi.
    noroc,nirolf

Silver Member Expert
    Posts Thanks / Likes

@nirolf
    Multumesc pt rectificare M-a luat "polarizarea" pe dinainte.
    Nu o sa se mai repete.
    Optibox Gekko Cable HD

Junior Member Teacher

Posts Thanks / Likes

Din pacate forumurile care eu le consult sunt multe si ii mai mare pacatul (pentru voi ) ca sunt in rusa, daca mai dau inca odata peste aceste key le voi posta si aici - dar nu promit, depinde ocazie. dar eu cred ca daca vei gasi RTVi de pe hotbird cu keyle corecte alaturi vor fi si keyle corecte la NTV - ele sau deschis in acelasi timp (RTVi, Chan 1 Baltica si Estonia, NTV - respectiv 13E, 5E, 36E)

Thread Information

Users Browsing this Thread

There are currently 1 users browsing this thread. (0 members and 1 guests)