Register

Welcome to the RDI-Board Community.

If this is your first visit, be sure to check out the FAQ by clicking the link above. You may have to register before you can post: click the register link above to proceed.

Donate Now Goal amount for this month: 100 EUR, Received: 100 EUR (100%)
Donate to support this site...

Page 1 of 2 12 LastLast
Results 1 to 15 of 23
    Moderator Expert
    Posts Thanks / Likes

Default Utilizatorii serviciilor de telefonie mobila vor putea...

Utilizatorii serviciilor de telefonie mobila vor putea schimba reteaua fara sa mai fie nevoiti sa isi schimbe numarul de telefon

de Alina Neagu HotNews.ro

Schimbati reteaua, nu si numarul de telefon
    Foto: AGERPRES

Incepand de marti, utilizatorii serviciilor de telefonie mobila vor putea trece de la o retea la alta, fara sa mai fie nevoiti sa isi schimbe numarul de telefon. Faptul ca un abonat va avea acelasi numar de telefon, indiferent de retea, ar starni insa confuzie in randul clientilor, pentru ca acela care formeaza numarul nu va mai sti exact in ce retea este cel catre care se indreapta apelul. Situatia poate duce la facturi mai mari, mai ales in cazul celor care au tarife mai mici pentru convorbirile in retea.

Din acest motiv, ANRCTI a cerut companiilor de telefonie mobila sa introduca un ton distinctiv care sa ii avertizeze pe clienti ca numarul celui apelat a fost mutat intr-o alta retea, anunta Realitatea Tv.

Legislatia care reglementeaza operatiunea a fost adoptata luna aceasta.

"Din 21 octombrie 2008, orice utilizator va putea beneficia de portabilitate in 10 zile de la depunerea unei cereri la furnizorul la care este abonat. Posibilitatea abonatilor de a-si pastra numarul de telefon atunci cand isi schimba furnizorul le asigura acestora o mai mare libertate de alegere si indeparteaza o bariera importanta din calea dezvoltarii concurentei in sectorul comunicatiilor", a declarat fostul presedinte al Autoritatii Nationale pentru Reglementare in Comunicatii si Tehnologia Informatiei, Dan Georgescu, citat de Mediafax.

El a adaugat ca portabilitatea va permite abonatilor sa aleaga oferta cea mai avantajoasa sau potrivita cu necesitatile acestora si va stimula concurenta intre furnizorii de servicii de comunicatii.

In Romania exista, in prezent, peste 20 milioane de utilizatori de telefonie mobila.
    Language is merely a difference, not a barrier.
    Io non invecchio... divento vintage!

http://madalinamanole.ro
    14 iulie 1967 - 14 iulie 2010

Administrator Expert
    Posts Thanks / Likes

Sunt curios care vor fi costurile pentru pastrarea numerelor .
    Dupa aproape 10 ami am decis sa parasesc compania de telefonie la care am fost abonat, dar cred ca nu i-mi voi permite sa pastrez numarul de telefon pe noua companie .

Multi Banned User Expert
    Posts Thanks / Likes

am inteles ca sa lucrat cu jumatate de masura.cel care apeleaza nu stie in ce retea se afla apelatul.in tarile civilizate atentionarea se face vocal de catre un robot care-ti spune in ce retea este apelatul.

Administrator Expert
    Posts Thanks / Likes

Quote Originally Posted by nirolf View Post
    am inteles ca sa lucrat cu jumatate de masura.cel care apeleaza nu stie in ce retea se afla apelatul.in tarile civilizate atentionarea se face vocal de catre un robot care-ti spune in ce retea este apelatul.
    Si care sunt costurile pentru pastrarea numarului ?

Multi Banned User Expert
    Posts Thanks / Likes

citeva zeci de euro,variabil de la o firma la alta.nu pot da un pret pentru ca nu am facut operatia si nu stiu.

Senior Member Expert
    Posts Thanks / Likes

Quote Originally Posted by nirolf View Post

io stau in spania si mam schimabt de operator de multe ori , in primul rand cand
    te schimi de operator nu platesti nimic+ ca cand te schimbi primesti si credit , si
    nici nu ai de stau cu operator cu care teai schimbat .
    Fiti Aliati
    Dreambox

Administrator Expert
    Posts Thanks / Likes

In romania o sa i-mi caeara si pe mama si pe tata !

Moderator Expert
    Posts Thanks / Likes

Aici toate cheltuielile legate de teleportare le preia noul operator. Sunt sigur ca asa va fi si in Romania, este suficient ca un operator sa faca asa, ca ceilalti il vor urma. Piata este saturata, exista foarte putini noi clienti si de aceea singura posibilitate de atragere este "furtul" de abonati.

Silver Member Expert
    RDI - Board Default Avatar

Posts Thanks / Likes

Din cate am inteles s-a pus o limita pe zi de transferuri. Fiecare companie poate transfera/receptiona maxim 300 numere de telefon pe zi.

Senior Member Expert
    Posts Thanks / Likes

Exclamation

Quote Originally Posted by Vasilis View Post
    Din cate am inteles s-a pus o limita pe zi de transferuri. Fiecare companie poate transfera/receptiona maxim 300 numere de telefon pe zi.

Este apsurd ce ce zici , dar daca este Adevarat este o campanie publicitare
    Ce companie nu ar dori mai multi ( de 300 pe zi ) clienti noi

Antes de postear en este foro, lea las normas y preséntese. Y al presentarse respete las normas Nş 1. Gracias

NORMAS: http://www.rdi-board.com/showthread.php?t=59064

Silver Member Expert

Posts Thanks / Likes

Ma indoiesc ca in momentul de fata cineva de la Digimobil sau Cosmote o sa doreasca sa treaca la Orange sau Vodafone. Asa ca aceasta masura cu 300 ar putea sa fie o mana intinsa de ANC celor 2 companii mamut.

Apropo: in telefonia fixa vor fi doar 50 de portari pe zi.

Silver Member Expert

Posts Thanks / Likes

Uite aici un fragment dintr-un interviu cu Liliana Solomon CEO Vodafone Romania:
    Daca ne gandim la cate mii de clienti conectam in fiecare zi, precum si la faptul ca numarul de transferuri in si in afara retelei unui operator sunt limitate la 300 pe zi, numarul maxim teoretic de utilizatori pe care l-am putea pierde ar fi de 9.000 intr-o luna (...) Proportional este un numar mic si nu ne asteptam cu siguranta sa inregistram doar plecari din retea, ci sa si castigam clienti. Valoarea numarului de clienti care se vor muta dintr-o retea in alta va fi neglijabila.
    http://www.zf.ro/business-hi-tech/so...fitul-3316335/

Member Mentor
    Posts Thanks / Likes

Sunt curios daca oricine isi poate porta numarului,eu de exemplu,sunt sub contract cu o companie gsm pana in 2010

Silver Member Expert
    Posts Thanks / Likes

oricine nu are perioada de contract . ar fi culmea sa iti iei telefon gratis de la unu dupa care sa te multi la altul ....

Moderator Expert
    Posts Thanks / Likes

Se poate si inainte de terminarea contractului, dar cu plata penalizarilor prevazute in contract pentru incetarea inainte de termen.

Thread Information

Users Browsing this Thread

There are currently 1 users browsing this thread. (0 members and 1 guests)