Register

Welcome to the RDI-Board Community.

If this is your first visit, be sure to check out the FAQ by clicking the link above. You may have to register before you can post: click the register link above to proceed.

Donate Now Goal amount for this month: 100 EUR, Received: 100 EUR (100%)
Donate to support this site...

Page 1 of 8 123 ... LastLast
Results 1 to 15 of 114
    Junior Member Teacher
    RDI - Board Default Avatar

Posts Thanks / Likes

Default Ce parere aveti de Vantage?

Pe langa DreamBox 500+, Echo 791, as schimba membrul mai slab al echipei - TF6200CO (pt Max).

Cerintele esentiale ale noului receptor ar fi: sa mearga patch, sa aiba cititor de card (tot pt max), sa fie combo si hd. Cam grea alegere, nu? Aaaa, si am uitat, sa fie cat mai ieftin, bineinteles, si sa aiba si suport soft, si diseqc 1.1 pt toroidala. ).

Nu tin neaparat sa functioneze in sharing.

Deja pare un fel de fata morgana....

In acest sens, m-am gandit la VANTAGE, am vazut ca au aparut si pe la noi.

Ei, ce ziceti?
    T90 + DM500 & Echosmart 791 16E-12.5W
    Gibertini 90 + Vantage 7100TS
    MaxTv de avarie.

Gold Member Expert
    Posts Thanks / Likes

Quote Originally Posted by u196
    Cerintele esentiale ale noului receptor ar fi: sa mearga patch, sa aiba cititor de card (tot pt max), sa fie combo si hd. Cam grea alegere, nu? Aaaa, si am uitat, sa fie cat mai ieftin, bineinteles, si sa aiba si suport soft, si diseqc 1.1 pt toroidala. ).

Nu tin neaparat sa functioneze in sharing.

Deja pare un fel de fata morgana....

In acest sens, m-am gandit la VANTAGE, am vazut ca au aparut si pe la noi.

Ei, ce ziceti?
    Vantage are{cele mentionate mai sus}tot ce-ti trebuie.Uite citeva link-uri,ce-i drept in engleza,unde afli cam tot ce te intereseaza:
    http://translate.google.com/translat...%3Den%26sa%3DN
    http://www.sat-universe.com/forumdisplay.php?f=314
    http://www.satpimps.com/forum/forumdisplay.php?f=152
    http://tv.groups.yahoo.com/group/vantagedigital/
    http://66.102.9.104/translate_c?hl=r...DHtaBdVkZ9RVNg

satelescu

Junior Member Teacher

Posts Thanks / Likes

Multumesc @satelescu, voi incerca acest model de receptor.

Revin pe masura ce am mai multe informatii.

Chiar nu e nimei pe site cu asa un aparat?
    MaxTv de avarie.

Gold Member Expert
    Posts Thanks / Likes

Chiar nu e nimei pe site cu asa un aparat?
    Pe doua topicuri{vezi "Astra 2D receptiont" si "Toroidala cu 16 lnb-uri"} am si scos in evidenta unele calitati ale acestui receptor,cele care priveau partea de receptie si inzestrare.
    Inca nu l-am descoperit total,pentru ca n-am avut timp sa-l studiez si sa-l folosesc la capacitatea maxima.Dar iti pot spune ca Vantage{toate seriile}are un suport tehnic up to date din partea producatorului.Ceea ce un avantaj enorm din toate punctele de vedere.Adica si receptoarele mai vechi cit si ultima serie,adica 7100 sau 8000 HD,are asigurat software-ul la zi.Daca ma iau dupa ritmul de actualizare la soft,se pare ca receptorul are o sustinere puternica pe viitor.
    Ce-i interesant la acest receptor e faptul ca emulatoarele sint sustinute indirect de catre producator la adresa asta:http://74.125.93.104/translate_c?hl=...V7vlRz8RPIe1Nw.Softul respectiv nu schimba cu nimic grafica si interfata meniului ca la alte receptoare,sa zicem Strong-urile,incit ai siguranta in functionare a partii de receptor.Am incercat sa folosesc multiswitch-urile in cascada pentru 16 lnb-uri si n-am avut probleme.N-am incercat sa folosesc Diseqc 1.2 pentru partea mobila a antenei.Dar din cite am citit pe alte forumuri straine legat de acest aspect,nimeni nu s-a plins ca a avut probleme.
    Meniul e bine structurat si logic,dind posibiltatea si celui neavizat sa acceseze orice functie a receptorului.Poti sa folosesti receptorul ca o statie multimedia pentru a asculat melodiile preferate,sa-ti vezi pozele sau sa vizionezi ce-ai inregistrat cu el sau alte programe,atit de pe un harddisk extern sau intern,dupa preferinta,cit si cu usb stick.Prin ultimele poti face actualizatea softului sau a cheilor emulatorului.Mai poti face actualizarea software-ului si prin OTA{over to air} pe satelitul Astra 19.2E,sau direct de pe net{FTP}.
    Inca n-am verificat comunicarea prin Stream.
    Dar ceea ce impresioneaza la acest receptor e eleganta si caliatea imaginilor transmise.Chiar acele programe preluate de pe satelit si care au o imagine mizerabila,Vantage parca le da un nou Look,mult mai bun.Sa nu mai spun de calitatea exceptioanala a imaginilor HD!Nimic nu se pierde fie si la inregistrare.E fara cusur din acest punct de vedere.
    Tunerul e performant si stie sa receptioneze si sa inchida semnalele slabe,iar atunci cind receptioneaza semnal slab ori il reda ca imagine intreaga,or nu-l "vede" de loc.Ceea ce te pune in garda la cit te poti astepta cind e vorba de un semnal cu adevarat util.
    Mai stie si sa faca BlindScan,functie pe care n-am incercat-o pina acum.Timpul de raspuns la scanarea unui satelit,din cele centrale,Astra sau Hotbird,e foarte bun,de trei minute si ceva.Cu toate ca in specificatiile technice se spune ca symbol rate-ul e de la 2Ms in sus,am memorat cu el si simbol rate-uri de 1000 Ms!Mai ai posibiltatea sa alegi ce programe sa memoreze{All,Free,Tv,Radio,etc}.Producatorul asigura si un editor de canale si sateliti daca vrei sa editezi cum vrei.
    Ceea ce pot reprosa producatorului lui Vantage e faptul ca are o telecomanda cu butoane si scris marunt/mic incit pina ce te obisnuiesti cu el poti trece prin faze exasperante.Plus ca pe telecomanda originala functiile importante se suprapun peste altele,cum ar fi cele patru butoane colorate.
    Am dat si peste putine bug-uri,dar numai atunci cind faci o scanare pe un anumit satelit,si nu in toate cazurile;incepi sa dai comanda sa scaneze pe un satelit dar vezi ca incepe cu altul.Inca nu l-am explorat in totalitate ca sa fiu sigur ca e vorba de un bug sau de altceva.Oricum,recent,chiar acum doua zile a aparut o alta versiune de software.Si apropo,se pare ca cei care scot patch-rile acestui receptor tin seama de ultima versiune software a producatorului incit sa nu apara conflicte intre cele doua softuri!Ceea ce cred ca e foarte important din punct de vedere al receptorului.Se stie cite probleme dau patch-urile unor functii ale receptorului care par ca sint conflict.Vezi cazul Strong-urilor pentru functia Diseqc 1.2.
    Deocamdata atit,dar dupa ce-l voi folosi la maxima capacitate,am sa revin cu alte observatii.

satelescu

Junior Member Teacher

Posts Thanks / Likes

Buuun, in principiu am sa optez pentru modelul Vantage 7100.
    Revin cu detalii cand imi soseste si il pun in functiune.
    Multumesc @satelescu!
    MaxTv de avarie.

Mi se rupe Expert
    Posts Thanks / Likes

@satelescu

ti-ai cumparat totusi Vantage
    care model

Junior Member Teacher

Posts Thanks / Likes

Exista oare diferente majore la procesor intre 7100 si 8000?
    MaxTv de avarie.

Gold Member Expert
    Posts Thanks / Likes

Quote Originally Posted by badboy

ti-ai cumparat totusi Vantage
    care model

In cele din urma m-am oprit la Vantage HD 7100 TS Combo.Am vrut sa iau versiunea 8000 TV Combo,dar din pacate putinii furnizori de Vantage din tara nu erau la curent si n-au putut sa-l aduca inca.Dar si cu 7100 Combo sint multumit.
    Pe Lyngbox am pus ochii in vara,iar daca cineva din vest-numai acolo se vinde oficial-,mi-ar fi putut procura atunci l-as fi luat.Specificatiile technice il recomanda cel mai mult pentru un Dx-er.Nu intru in amanunte asupra acestui aspect.Am facut-o acum doua luni.Dar citind atitea despre el pe diferite forumuri straine si aflind unele lucruri care mi-au trezit cinteva indoieli,m-am decis sa iau Vantage.De fapt pe acesta l-am vrut de la inceput.Desigur ca as vrea sa-l butonez si sa-l "dezmierd"{Lyngbox},sa-i aflu personal partile bune si cele slabe,dar pretul de 680 Euro te inhiba.Chiar ultimul software,recent aparut,mult asteptat de cei care-l au,nu rezolva unele bug-uri destul de mari pe care le are.Cel putin asta am aflat din reactia userilor.Dar sa nu crezi ca reactia mea de acum putin mai reticenta e a celui care se uita la...strugurii ce-i nu are.
    In fond ceea ce m-a interesat pe mine la un receptor e partea de tuner.Si marturisesc ca sint foarte multumit de Vantage.M-am convins acum cind l-am pus la treaba cu Astra 2D si pe alti sateliti.Stie sa "miroase" bine semnalul,iar daca-l prinde numai putin il "inhata" si nu-l mai lasa.Imaginea o reda intreaga sau nu o da deloc.N-am vazut sa faca macrocuburi sau s-o sfirtece.E un lucru extrem de important,cel putin pentru mine.Aproape ca nu stii care e limita minima de semnal util chiar daca bara de semnal o indica intre 69%/70% calitate!Si te asigur ca semnalul este unul real,dat de tuner si nu din software.Nu intimplator are un nivelul de semnal de -85dBm,poate cel mai bun dintre toate receptoarele ce le-am probat.Pacat ca bara de semnal e una mica,dar cu toate acestea semnalul e pus in evidenta.La drept vorbind astfel de receptoare,facute pentru uz comercial,in special transmisiuni in HD asa au fost gindinte.Inca n-am facut scanarea in Blindscan,dar daca e cum am citit undeva ca este cel mai rapid la cautare,si ca o face din tuner si nu din software,atunci e ceva cu totul remarcabil.Am sa-l pun la treaba si voi vedea daca e adevarat.
    Atit modelul 7100 cit si 8000 au acelasi tip de procesor:ST40 CPU core: 266MHz(STi7101) si au aceasi structura de organizare si de comanda,diferentele intre ele sint date un unele parti hardware adaugate,cum ar fi un tuner in plus,sau posibilitatea de-ai mai adauga inca unul,sau in loc de mozaic de imagini{2x2,2x3},cum e la 7100,la modelul 8000 apare PIP,sau includerea unui harddisck intern.Probabil mai sint si altele mici diferentieri,dar structural,cum spuneam,ele sint identice si rezultatul in functionare a acelasi!Doar pretul e diferit,modelul 7100 costa cam 400 euro cu tot cu TVA,pe cind la 8000 e peste 500 euro.
    Eu am ales modelul Combo{Satelit siTerestru} din motive lesne de inteles.Poate in curind vom putea vedea si transmisiuni terestre in HD in zona Clujului,iar Vantage luat de mine stie si asta,dar in aceasi carcasa!
    I-am intrebat pe cei de la Vantage daca au in vedere si un model bazat pe Linux.Mi-au raspuns ca inca nu e cazul.Dar eu ma indoiesc.Tot mai multe marci,din cele renumite incep sa scoata pe piata receptoare cu Linux.Dar ca la Lyngbox,si probabil si la altele ce au inclus platforma asta,inca nu au Opensource cu toate ca au un acord mai mult de principiu decit unul concret cu cei de la Enigma.
    Mai sint si alte functii de exploatat la Vantage.Cind am sa aflu mai multe am sa revin.

Exista oare diferente majore la procesor intre 7100 si 8000?
    Vezi mai sus.

satelescu

ps-Poate e inutil sa mai revin,dar o proba ca tunerul e foarte bun e faptul ca am semnal util pe unii transponderi de pe Astra 2D la ora 10.00,ceea ce nu era posibil cu alt receptor ce l-am test pe acest satelit!Este remarcabil!

Junior Member Friend

Posts Thanks / Likes

si io am un vantage 7100 st insa sunt incepator si nu stiu care e faza cu share-ul, cun se procedeaza, ce iti trebuie etc.
    pe unde gasesc un topic legat de asta?
    pe google am dat search dar nimic.
    10x

Gold Member Expert
    Posts Thanks / Likes

Quote Originally Posted by cerni
    si io am un vantage 7100 st insa sunt incepator si nu stiu care e faza cu share-ul, cun se procedeaza, ce iti trebuie etc.
    pe unde gasesc un topic legat de asta?
    pe google am dat search dar nimic.
    10x
    Daca te gindesti la sharing ca la Dreambox{gbox},Vantage-deocamdata-nu stie Linux.In schimb ai acces la internet{serverul producatorului}prin Ethernet pentru a-ti instala ultimele softwares,fie actualizarile producatorului,fie ultimul emulator si chei pentru programele codate.
    Dar pentru a putea folosi functia Ethernet trebuie sa configurezi,in receptor,la Ethernet IP-ul tau de conectare de la furnizorul de internet.Adica:apesi OK pe Ethernet in receptor,si la TCP/IP Setup,dai inca odata OK,apoi la DHCP introduci datele IP-ului calculatorului tau pentru partea de net.Babeste vorbind:ceea ce introduci la PC-ul tau la Status/Properties,asta vei face si la receptor.Daca accesul tau la internet se face printr-un modem care are incorporat si router-ul,atunci nu-ti mai trebuie decit un multiswitch de net cu cel putin doua iesiri,unul pentru PC-ul tau si al doilea pentru receptor.Ca sa poti folosi in acelasi timp atit netul pe receptor dar si pe PC-ul tau,{pentru a evita conflict de IP-uri}atunci in receptor la DHCP/IP Address pui o cifra oarecare.Sa zicem ca IP-ul tau de internet,cel de la furnizorul tau de internet,e de 10.1.1.5,in receptor in loc de cifra 5{ultima},introduci oricare cifra{1,2,3,4,6,7,8,9},ceea ce inseamna ca vei putea avea acces la internet atit pe PC-ul tau cit si pe receptor in acelasi timp!
    Am dat citeva link-uri{vesi mai sus pe acest thread} unde afli cam tot ce-ti trebuie sa-ti configurezi receptorul dupa cum vrei!

satelescu

Junior Member Friend

Posts Thanks / Likes

multumesc mult!
    io am net printr-un router wireless care are si iesire pe lan si o sa incerc asa.
    aaa, si inca ceva... la blindscan imi gaseste la un moment dat niste frecvente cam aiurea spre exemplu in loc de 27500 imi pune 0.027 si bineinteles ca nu se vede nimic. asta nu la toate ci aleatoriu, nu imi dau seama cand si cum. ai intalnit asa ceva?
    Last edited by cerni; 5th November 2008 at 19:27.

Gold Member Expert
    Posts Thanks / Likes

Hi Vantage-isti,

Ultima versiune software si emu,024001,aparut in 7.11.2008,se poate gasi aici"http://www.sat-universe.com/showthre...t=61584&page=3.
    Mai este si un site dedicat acestui receptor:http://vantage.gmc.to/

satelescu

Junior Member Teacher

Posts Thanks / Likes

@satelescu, ai avut dreptate, intr-adevar e un receptor DEOSEBIT!
    Nu imi pare rau desi m-a cam fript la bani.
    Dupa probelemele de la inceput legate de controlul HH-ului, ne-am "imprietenit" si intr-adevar ca imagine, semnal, dar mai ales suport soft e extraordinar.
    Bate Dreamul la fund in ceea ce priveste tunerul, e mult mai usor de patchuit, si bunica ar putea sa o faca + ca nu m-am intalnit cu problemele de la echo791 la el.
    Nu ingheatza, nu se blocheaza iar meniurile si interfata sunt o binecuvantare.
    Totusi, nici o sansa de sharing?
    Il recomand cu draga inima si altor devoratori de receptie sat.
    MaxTv de avarie.

Gold Member Expert
    Posts Thanks / Likes

Chiar daca raspunsul primit de la producator este putin descurajator{vezi mai sus},eu,totusi, cred ca in cele din urma cei de la Vantage vor fi obligati sa realizeze un astfel de receptor cu Linux inclus.Piata este atit diversa si dinamica incit ei nu pot sta pe tusa vazind cum alte marci,unele mai putin pretentioase,se aventureaza pe acest tarim.De altfel se si poate observa lesne cum tendinta producatorilor de receptoare se indreapta cu precadere pe partea de softwares;asta insemnind ca cei care vor putea asigura receptoarelor suportul technic in functie de cerintele pietei au sanse de a rezista si vor fi cistigatori.Se si vede asta in faptul ca majoritatea receptoarelor de satelit au o inzestrare hardwares nu prea solida,in schimb se pune accentul si se investeste mai mult pe partea de softwares!E de retinut acest lucru deoarece nu partea de receptie din punct de vedere al performantei conteaza azi,cum era acum 9/10 ani,la inceputurile digitalului,ci in ce masura poti sa oferi clientului cit mai mult cu bani cit mai putin.Astazi un receptor tinde sa fie un mini calculator si mai putin un receptor propriu-zis.Vezi Dreambox-ul,care te obliga sa stii mai mult cum sa operezi partea de softwares din receptor ca sa poti beneficia de toate resursele lui,iar functiile receptorului sint dependente de program!
    Nu intru in amanunte acum cu toate ca merita sa se discute despre aceasta problema.Am stii in cele din urma cam la ce ne putem astepta de la un receptor atunci cind il cautam sau dorim sa-l cumparam.
    Dar mai este un aspect care merita sa fie mentionat,fie si in treacat,si nu tocmai de neglijat,si care are legatura cu ce-am spus mai inainte,si anume:toate receptoarele indiferent de marca sau renume sint lansate pe piata cu multe "hibe",cu bug-uri,cum se numesc in terminologia pc-urilor,care pun mari probleme pentru producatori confruntati cu reclamatiile atitor clienti ce sint nemultumiti de produsul cumparat pentru ca descopera atitea neajunsuri in exploatare!Si astfel vedem cum apar atitea versiuni noi de softwares,asta in cazul fericit cind producatorul vrea sa-si pastreze clientii,incercind sa rezolve problema atitor bug-uri semnalate!Unii producatori in loc sa rezolve problema bug-urilor,mai bine produc alt receptor,si tot asa pina ce nu mai stii daca "progenitura" ii apartine sau mai de graba o abandoneaza!
    Vantage pare ca are grija de clientii sai,investind timp si resurse ca lipsurile semnalate de ei sa fie remediate.Presupun ca nu va trece mult timp,poate la anul,cind va trece si pe Linux.Dreambox-ul sau Lyngbox-ul,primul deja a dat tonul si masura cit de departe poate ajunge un receptor ca un mini calculator,iar al doilea e inca o promisiune ce vrea sa acopere atit dimensiunea initiala a receptoarelor dar si ceea ce ofera primul!Dar pina atunci,nu ne ramanem decit sa spunem ca papuasii"wait and see".

satelescu

ps-Miniarticolul meu nu vrea sa fie polemic.Stiu ca sint si alte receptoare,unele performante,despre care clientii lor au o parere mai buna decit despre cele mentionate de mine mai sus.Si poate pe buna drepate.Dar scopul meu este de a evidentia-numai-o tendinta ce se manifesta,dupa parerea mea,tot mai pregnant in ultima vreme.

Junior Member Junior

Posts Thanks / Likes

Thumbs up

Quote Originally Posted by u196 View Post
    @satelescu, ai avut dreptate, intr-adevar e un receptor DEOSEBIT!
    Nu imi pare rau desi m-a cam fript la bani.
    Dupa probelemele de la inceput legate de controlul HH-ului, ne-am "imprietenit" si intr-adevar ca imagine, semnal, dar mai ales suport soft e extraordinar.
    Bate Dreamul la fund in ceea ce priveste tunerul, e mult mai usor de patchuit, si bunica ar putea sa o faca + ca nu m-am intalnit cu problemele de la echo791 la el.
    Nu ingheatza, nu se blocheaza iar meniurile si interfata sunt o binecuvantare.
    Il recomand cu draga inima si altor devoratori de receptie sat.
    ...posibil sa fie asa!
    imi poti explica cum se face ? ce programe si patch se folosesc ?
    multumesc anticipat.

Thread Information

Users Browsing this Thread

There are currently 1 users browsing this thread. (0 members and 1 guests)