Register

Welcome to the RDI-Board Community.

If this is your first visit, be sure to check out the FAQ by clicking the link above. You may have to register before you can post: click the register link above to proceed.

Donate Now Goal amount for this month: 100 EUR, Received: 100 EUR (100%)
Donate to support this site...

Results 1 to 13 of 13

Thread: Intrebare mare

Inimos din cale afara Expert
    Posts Thanks / Likes

Default Intrebare mare

Ma chinui de cateva ore bune sa scriu topicu asta si cand dau sa termin cade netu... Deci cineva vrea sa isi traga intr-un motel cu 14 camere cate un dream la patu clientului si mai vrea sa foloseasca o cartela de DTH in share. Antenele ce deservesc aceste scule de vis vor fi in numar de 3 sau 4 cu lnb quad pe ele. Intrebarea se pune... cum fac eu ca aceste dreamuri sa aibe parte de cartela si cum sa fac asta intr-o retea locala? Sper sa ma fi facut inteles si astept lamuriri cat mai lamurite...
    Oamenii se nasc si mor, fara ca macar sa aibe idee unde se afla cu adevarat si care e sensul existentei.

Member Mentor
    Posts Thanks / Likes

Eu as pune un server CCCam pe un pc cu linux si cu card reader . Pe acelasi PC definita si o zona locala de dns si sa dea si adrese prin DHCP . Dream-urile facute apoi clienti la serverul CCCam. Acum chiar nu stiu cum se va comporta card-ul cu 14 clienti dar merita incercat
    offset 1.2Fe ruginit pe alocuri. LNB Sharp 0.5 dB, 2XSS1 + VDR linux standalone( fara monitor etc) cu pozitioner SRT V50 / HSS 1160NA DigiTV / 2xDolce / DM500S

Posts Thanks / Likes

Tipul are un server linux ce ruleaza non-stop insa e in alta subclasa de ip. Sa fie problema asta? Cam cat e un card reader? Merge Phoenix? As vrea sa-i pun un card cu programele uzuale si unul cu profil movies. Eventual cum as putea defini zona de dns? Cu linux nu prea le am insa exista cineva care se pricepe si o rezolvamnoi cumva...
    Oamenii se nasc si mor, fara ca macar sa aibe idee unde se afla cu adevarat si care e sensul existentei.

Member Mentor
    Posts Thanks / Likes

Poti sa mai pui o placa de retea in serverul linux cu IP din clasa dream-urilor sau chiar sa creezi un alias pe aceeasi placa de retea cu IP adecvat . Depinde cit vrei sa fie de separate cele doua retele la nivel transport. O alta placa de retea inseamna si alta retea fizic separata.

Din cite stiu eu merge phoenix sau compatibile.
    offset 1.2Fe ruginit pe alocuri. LNB Sharp 0.5 dB, 2XSS1 + VDR linux standalone( fara monitor etc) cu pozitioner SRT V50 / HSS 1160NA DigiTV / 2xDolce / DM500S

Posts Thanks / Likes

Mersi frate. Raman dator cu un butoi de bere. Are omu de unde. Acu daca as fi sigur ca merge un card la 14 vise coshmaresti... Mai stie cineva de situatii asijderi? Please e treaba de viata si de death

Member Mentor
    Posts Thanks / Likes

Asta nu pot sa-ti spun din experienta. Poate sa fie nevoie si de un pic overclock pe card in masura in care il suporta fara sa ia foc

Junior Member Teacher
    RDI - Board Default Avatar

Posts Thanks / Likes

Se da...hotel 40 camere, 40x dreambox + 2x Switch profi 24 porturi....2 cartele max merge perfect....testat de mine...cu CCCam.

ZZZZ

Gold Member Expert

Posts Thanks / Likes

Retezi cardurile sa nu poata fi furate si le pui in clone sau impingi CR in interior .
    Pe clone pui acelasi LAN ca si cel al PC daca are router , oricum va trebui sa cumperi un switch .

Mester Teacher

Posts Thanks / Likes

Quote Originally Posted by Z0ltan View Post
    Se da...hotel 40 camere, 40x dreambox + 2x Switch profi 24 porturi....2 cartele max merge perfect....testat de mine...cu CCCam.

ZZZZ
    Am vazut puse 32 DM 500 cu 4 antene si 4 LNB OCTO ....Mergeau de peste 2 ani non stop. A pus si un router .... Totul intr-un rack frumusel....Vara mai punea si un ventilator de camera, ca frigeau peretii..
    Ce mai, nu-mi venea sa cred cind am vazut padurea de pitici

Posts Thanks / Likes

Quote Originally Posted by Tic View Post
    Am vazut puse 32 DM 500 cu 4 antene si 4 LNB OCTO ....Mergeau de peste 2 ani non stop. A pus si un router .... Totul intr-un rack frumusel....Vara mai punea si un ventilator de camera, ca frigeau peretii..
    Ce mai, nu-mi venea sa cred cind am vazut padurea de pitici
    Bine dar cum era cu cartela sharata? Cum procedase omul ala? Ca de aer conditionat fac eu rost pentru la vara.

Junior Member Teacher

Posts Thanks / Likes

Quote Originally Posted by skycleaner View Post
    Bine dar cum era cu cartela sharata? Cum procedase omul ala?
    E simplu ... folosesti un dream pe post de "server pt cartela" in care desigur e bagata cartela si care sa fie fixat pe un post care face AU .... toate dream-urile legate in retea printr-un switch bun si pe fiecare dream trebuie configurata adresa de retea unica din aceasi clasa de ip-uri desigur ... banuiesc ca nu e necesar a iesi la net cu ele si nici nu ar fi indicat ca se poate incarca reteaua fara sens.
    Folosesti un emu ... CCcam de ex care e cel mai rapid si stie cam toate tipurile de cartele (aici depinde si de ce DTH se vrea). De preferabil a nu se folosi ndse ca din cate stiu eu nu prea suporta mai mult de 10 clienti.
    In dream-ul "server" daca folosesti CCcam se pun linii pt toate celelalte dream-uri si la celelalte dream-uri se pune o singura linie care face legatura la "server".

Târnacopist Expert
    Posts Thanks / Likes

Impresia mea e ca la peste 30 useri, o instalatie CATV ar iesi mai ieftin decat sistemul cu dreamuri. In plus, nebunia de cabluri care trebuie trase (LAN si coaxial) ... Si inca ceva, ganditi-va ca 99.99% din oaspetii hotelului nu au vazut in viata lor un DreamBox, isi vor prinde urechile in el cand vor urca in camera cu pitzipoanca saltata de la bar si vor vrea si ei un program de actiune .
    Apropos, a facut cineva un calcul de investitie pentru asa ceva? (pentru CATV, nu pentru pitzipoance ).

Posts Thanks / Likes

E ok si varianta cu CATV insa nu am cum sa ma incadrez cu fondurile. Mersi mult de sfaturi. Sa vad ce pot sa fac. A intervenit intre timp o cearta zdravana intre mine si patronul meu asa ca nu stiu daca de la data de 01.11.08 voi mai lucra la el. De fapt cred ca sigur nu voi mai lucra la el... Dar o lectie de invatat am invatat despre dreamurile in LAN.

Thread Information

Users Browsing this Thread

There are currently 1 users browsing this thread. (0 members and 1 guests)