Register

Welcome to the RDI-Board Community.

If this is your first visit, be sure to check out the FAQ by clicking the link above. You may have to register before you can post: click the register link above to proceed.

Donate Now Goal amount for this month: 100 EUR, Received: 100 EUR (100%)
Donate to support this site...

Results 1 to 7 of 7
    Junior Member Friend
    RDI - Board Default Avatar

Posts Thanks / Likes

Default Oare cum ar fi...?

Va salut cu respect pe totzi care postatzi pe forum si incercatzi sa ne ajutatzi pe astia ca mine, incepatori!
    Eu am o intrebare simpla :Oare cum ar fi sa gasesti un topic in care sa gasesti clar unele chestii(banuiesc ca pun intrebarea in numele tuturor care sint incepatori in Dreambox sau Clona).
    Prin chestii clare inteleg urmatoarele de ex:
    -cum,de unde si cu ce faci un upload la o imagine
    -ce e un cam,cccam ... cu ce se maninca de unde se ia si unde se baga...
    -cum se face un card sharing ce trebuie sa ai si ce nu ...

si cred ca mai sint cateva chesti simple pina la urma care s-ar putea sa fie simplu de gasit si de facut.
    nu ma intzelegetzi gresit, nu mi-e lene sa citesc dar e foarte greu sa te apuci ca incepator la un ditamai de forum sa cautzi si sa citesti printre mii de pagini fara sa stii inca cu adevaratelea ce trebuie sa gasesti
    In fine eu as-i face un topic cu ce vreau dar nu stiu foare bine,si nici nu sint foarte umblat in receptoare.
    Daca credetzi ca am postat degeaba stergetzi topicul ca nu ma supar.
    Multzumesc anticipat!
    PS sorry pt gramatica
    Last edited by satan2877; 13th October 2008 at 13:04.

Moderator Expert
    Posts Thanks / Likes
    SHALOM

Junior Member Friend

Posts Thanks / Likes

Quote Originally Posted by isr2002 View Post
    Am citit in mare link-urile date de tine 10x oricum...
    ideea ar fi cam asta:
    pt clona de dm500 pt imagine ai nevoie de o imagine de pe urmatoarele linkuri(links),ai nevoie de softul dream up versinea ... sau link, si faci in felul urmator...+ ai nevoie de cablurile cutare...
    .
    simplu si eficient fara mii de pagini inutile cu intrebari aiurea sau cu esecuri

Silver Member Expert

Posts Thanks / Likes

Nu trebuie sa cauti prin mii de pagini, ai functia "search" si asa sortezi posturile care te intereseaza. Nu o zic din rautate dar cel mai si cel mai bine e sa citesti sa ai notiunile elementare si apoi mai intreaba si vei primi si raspunsuri.

Bafta
    19,2E + 0,8W => DM800 + DM520 + VuZero

Avantajul unui om inteligent este ca poate face usor pe prostul, invers e ceva mai dificil.....

Junior Member Teacher

Posts Thanks / Likes

Quote Originally Posted by satan2877 View Post
    Va salut cu respect pe totzi care postatzi pe forum si incercatzi sa ne ajutatzi pe astia ca mine, incepatori!
    Eu am o intrebare simpla :Oare cum ar fi sa gasesti un topic in care sa gasesti clar unele chestii(banuiesc ca pun intrebarea in numele tuturor care sint incepatori in Dreambox sau Clona).
    Prin chestii clare inteleg urmatoarele de ex:
    -cum,de unde si cu ce faci un upload la o imagine
    -ce e un cam,cccam ... cu ce se maninca de unde se ia si unde se baga...
    -cum se face un card sharing ce trebuie sa ai si ce nu ...

si cred ca mai sint cateva chesti simple pina la urma care s-ar putea sa fie simplu de gasit si de facut.
    nu ma intzelegetzi gresit, nu mi-e lene sa citesc dar e foarte greu sa te apuci ca incepator la un ditamai de forum sa cautzi si sa citesti printre mii de pagini fara sa stii inca cu adevaratelea ce trebuie sa gasesti
    In fine eu as-i face un topic cu ce vreau dar nu stiu foare bine,si nici nu sint foarte umblat in receptoare.
    Daca credetzi ca am postat degeaba stergetzi topicul ca nu ma supar.
    Multzumesc anticipat!
    PS sorry pt gramatica
    Scurt pe 2 ca sa nu citesti prea multe posturi ....

1.) orice dream are 2 posibilitati de update a.) serial b.) network
    la ora aktuala nu se mai prea face update decit prin network ( e mai comfortabil )
    - programe ptr. update sint mai multe trebuie sa le incerci sa vezi care itzi place tie personal mai mult
    - imagini ptr. dm sint de asemenea multe pentru inceput itzi recomand gemini de la ihad ( scrie in google ihad si dai de forumul lor), dupa care poti sa schimbi si sa lucrezi cu ele

2.)-ce e un cam,cccam ... cu ce se maninca de unde se ia si unde se baga...

tot ce incepe, sau mai bine zis se termina cu cam sint emulatoare pe baza software care ( se maninca ), cum spune si cuvintul emuleaza un hardware cam pentru diferite pachete de tv.
    de luat se ia de pe internet depinde care-l vrei ( la fel scrie in google cuvintul si itzi apar mai multe pagini)
    fiecare dintre ele au in anumitul pachet un asa numit "readme" acolo iti explica unde trebuie sa-l bagi si de ce ai nevoie

3.)-cum se face un card sharing ce trebuie sa ai si ce nu ...
    ai nevoie de un card sau de un prieten care vrea sa imparta cardul cu tine
    in respectivul emulator care-l foloseste prietenul, mai bine spus in configuratia acestuia ai nevoie de anumite date pentru a face legatura cu "emu" prietenului tau

In mare cam asta ar fii, dar ai nevoie de multa rabdare sa citesti posturile colegilor pentru ca numai daca citesti si incerci singur inveti ceva, altfel daca nu vrei sa inveti nu are rost sa mai citesti mai departe, este o tema complexa, mai bine roaga pe cineva sa-ti rezolve receiveru si bine e.

ps. cine gaseste greseli sa le pastreze

bafta

Moderator Expert
    Posts Thanks / Likes

@satan2877 te ajutam ca de aia e forumul , da daca am face o sectiune numai pt asta ce s-ar intampla cu restul?
    daca vrei mura-n-gura io nu dau , da iti zik sa vizitezi gboxforum.com atat gbox cat si cccam section.

daca ar fi sticky de asha ceva restul ar citi sa mor io.
    asha fiecare isi pune problema pe tava si noi incercam sa o descurcam , invatzam si noi , invetzi si tu , cam asta era ideea nu?

Junior Member Friend

Posts Thanks / Likes

de fapt era vorba chiar de mura in gura...da in fine
    citim mai departe si invatzam alaturi de voi...si la bine si la rau

Thread Information

Users Browsing this Thread

There are currently 1 users browsing this thread. (0 members and 1 guests)