Register

Welcome to the RDI-Board Community.

If this is your first visit, be sure to check out the FAQ by clicking the link above. You may have to register before you can post: click the register link above to proceed.

Donate Now Goal amount for this month: 100 EUR, Received: 100 EUR (100%)
Donate to support this site...

Results 1 to 10 of 10
    Gold Member Expert
    RDI - Board Default Avatar

Posts Thanks / Likes

Default Spotul publicitar FOCUS SAT creazah CONFUZIE!!!

In ultimle zile am fost intrebat de mai multe ori, de catre persoane care au vizionat spotul publicitar difuzat pe TV, daca FOCUS SAT este o alternativa gratuita a DTH-urilor din Romania ... , asta datorandu-se mesajului "FARA FACTURA SI FARA OBLIGATII", care pentru unii poate avea sensuri multiple.

Poate o fost o chestiune "premeditatah", un stift pentru concurentzah ...

ovex

Silver Member Expert

Posts Thanks / Likes

Tineti minte cand operatorii de telefonie au inceput cu aceste slogane ,valuri de mase(nu lemnoase)! au asaltat reprezentantele.Scopul-zic eu- este de a aduce omul la dealer,in primul rand dupa aceea ...depinde si de "iscusinta" dealerului cum prezinta oferta,etc....spiritul de comerciant!

Spotul are (defapt in toata media publicitara asa este) scop ca sa puna un semn de intrebare in om,sa-l faca "confuz" si sa se intereseze.Cine se intereseaza aduna informatii...
    Ideile exprimate de userul acestui cont reflecta opinia personala si trebuie tratata ca atare.

Gold Member Expert

Posts Thanks / Likes

Cu toate ca au grila saraca si preturi mari, FOCUS SAT este deocamdata cel mai de calitate serviciu DTH din ROMANIA, din toate punctele de vedere. Mie nu mi s-o plans nici unu pana acum ca ar avea probleme cu receptia, defectiuni ale aparatelor, etc. Este valabila zicala: "Dai un ban si stai in fatah", iar FOCUS SAT nu face altceva decat sa intareasca aceasta regula.

Ieri am ajuns intr-o comuna izolata, unde casele erau pline de DIGI si de curiozitate l-am intrebat pe om de ce si-o luat FOCUS cand mai toti vecinii au DIGI ... Omul parea asa o fire mai chibzuita, care te lasa sa vorbesti, te citeste si dupa aia scoti si tu de la el cateva vorbe ... Mi-o zis scurt: "Mi-am luat TV nou, am desfintat antena de sarma si mi-am luat FOCUS ca am auzit de la FAGARAS ca sunt de treaba si au calitate ... Pe aici toata lumea se plange de intreruperile de la DIGI ..."

Treaba trebuie privita realist. DTH-urile astea sunt facute cu bataie lunga in timp. Investitia este mare si planul de afaceri se intinde ani buni de acum incolo. In nici un caz castigator nu este acela care dupa 1 an are 100.000 abonati, iar celalat numai 5.000 ... Aici se merge pe rezistenta. Intr-o buna zi Romania va intra in UE, salariile vor creste si odata cu aceasta se va schimba si mentalitatea si viziunea asupra notiunii de SERVICII ... Omul cu cat are bani mai multi cu atata devine mai pretentios, nu mai vrea TEVION, incepe sa se duca tot mai des la standul SONY. Si uite asa se va ingroapa miscarea populista a magazinelor cu 38.000 lei, cutreierate de 70% din populatia tarii.

Pentru a putea tine pasul, DIGI TV va trebui sa intre puternic pe calitate, atat TEHNIC, cat si din punctul de vedere al RESURSELOR UMANE in contactul cu abonatii.

ovex

Senior Member Expert

Posts Thanks / Likes

@ovex

De unde esti frate cu mentalitatea asta ?
    Ma surprinde placut !
    Felicitarile mele !
    Daca reusesti sa mai "corupi" oameni cu asemenea sfaturi,atunci intr-adevar RO mai are ceva sanse de a se alinia la niste standarde considerate normal aici,dincolo de gard !

Respectele mele...

cu state vechi in meserie Expert
    Posts Thanks / Likes

OFFTOPIC

Legat de calitate in general. Am luat un Tv Sony (cu ecran plat stereo ma rog ... de 55 diagonala dar destept) din reteaua ALTEX. Dupa 1 an (garantie are 2) nu mai vrea sa prinda pe UHF decat canalele 22-25 in rest nimic. Si am luat sony ca de am zis e sony frate...insa cacat cu calitatea sony... e sony pentru europa de est in speta romania si mai mult nimic.

PS. Pentru service tre sa il duc la ALTEX care la randu lor il trimit la service center in bucuresti si io raman fara TV vreo 2 sau 3 saptamani. Noroc ca acum folosesc oar AV si nu mai folosesc tuneru, insa tot va trebui sa il trimit ca iese din garantie.
    2XRCS DigiTV (2xrec+2xsmasrtcard(extra1)+antena+LNB), DK-1102 Offset 1,2 DM800

Senior Member Expert

Posts Thanks / Likes

intradevar ideea de baza este foarte buna
    lumea buna (in speta cei cu case de vacanta) vor opta pentru sistemul razuibil al focussat-ului pentru a face economie in lunile in care serviciul nu este activ
    apropo stiati ca o cartela de digi nefolosita o luna de zile se blocheaza?
    chiar daca abonamentul este platit pe un an de zile?
    boy2good

Gold Member Expert

Posts Thanks / Likes

@rolion

Apai frate ... eu pana acum am bagat vreo 10.000 euro in scule, am numai firme consacrate prin ograda si nu stiu ce-i aia sa umblu prin service cu ele, mai putin un Intel PIV la 2400 MHz, care o avut din start un modul RAM belit ... pe care l-o schimbat domul @stailus, maestru IT ... Ultima achizitie este un TV SONY WEGA de care sunt foarte multumit, am 4 AV-uri pe el, iar la unul dintre ele sta legat batranul HUMAX 5400z cu un CAM CONAX si CARDUL FOCUS SAT ...

Cu mentalitatea chestia este ceva mai complicata ... Marea majoritate zici ca "se intorc inapoi in timp, ca parca or uitat ceva", dar sunt si cativa care se duc inainte si viseaza sa rasara aur din kakat.

Hai noroc,

ovex

cu state vechi in meserie Expert
    Posts Thanks / Likes

Intel PIV la 2400 MHz, care o avut din start un modul RAM belit ... pe care l-o schimbat domul @stailus, maestru IT ...
    vezi la asta ma refeream cu produse de "calitate" pentru europa de est. BTW la tine o fost si o problema cu placa de baza a carui BIOS initial nu functiona bine in mod DUAL CHANNEL iar un upgrade de bios a rezolvat problema lucru pe care nu ti l-am mai spus la momentul respectiv , insa stii vorba aia ... ce nu stii nu te omoara
    2XRCS DigiTV (2xrec+2xsmasrtcard(extra1)+antena+LNB), DK-1102 Offset 1,2 DM800

IEU Teacher

Bistritza,fost oras linistit , actual ufff... Romanica
    Posts Thanks / Likes

Ovex wrote: 'Si uite asa se va ingroapa miscarea populista a magazinelor cu 38.000 lei, cutreierate de 70% din populatia tarii. '

Ai dreptate , dar shi in occident exista o gramada de lanturi de magazine pentru patura saraca : de exemplu in Italia (aici cunosc , alti vor putea argumenta shi din alte tarii ) lantul de magazine Lidl raman campioane in preturi mici cu marfa gen 38. 000 lei , sau mercaturile sunt pline cu marfuri gen totul la 1 euro .

Gold Member Expert

Posts Thanks / Likes

@spirit

Totusi, o tarah civilizata trebuie sa ajunga cat de cat la un nivel, unde majoritatea oamenilor de rand, care-si cumpara un produs, sa se poata folosi de el si sa primeasca o garantie. Crezi ca aia care cumpara de la magazinele cu 38.000 lei nu sunt constienti ca electrica sau electronica aia nu prinde anul? Dar omul ce sa faca ... zice ii gandul lui: poate eu sunt mai norocos si ma tine ... sarac si optimist, dar fara nici un sprijin, garantie, etc. ... Aici ii problema mare ...

S-or fabricat placutze amplificator FIF-UIF poate de 20 ori mai multe decat antenele alea cu cadru si sarme din aluminiu. Dar nu o zis unu: Hai sa facem ceva sa tina mai mult amplificatorul ala ... Pai de ce? Se merge pe modelul consumabilelor ... Cumperi minunatia cu 300.000 lei si lunar mai bagi 150.000 lei in amplificator. Jeg specific romanesco - balcanic ...

ovex

Thread Information

Users Browsing this Thread

There are currently 1 users browsing this thread. (0 members and 1 guests)