Register

Welcome to the RDI-Board Community.

If this is your first visit, be sure to check out the FAQ by clicking the link above. You may have to register before you can post: click the register link above to proceed.

Donate Now Goal amount for this month: 100 EUR, Received: 0 EUR (0%)
Donate to support this site...

Page 1 of 6 123 ... LastLast
Results 1 to 15 of 86

Thread: DAB & HD Radio

dibaci Expert
    Posts Thanks / Likes

Default HD radio

Incepe si in Romania.
    HD radio = Hibrid Radio(pe o frecventa se transmit o purtatoare analogica si pana la 3 digitale,pentru o tranzitie mai usoara la trasnsmisia digitala)
    http://www.hd-radio.ro/
    momentan site-ul nu e gata
    Ma roaga amicul care se ocupa de treaba asta daca stiu niste producatori de receptoare HD radio prin China sau Korea.
    [SIGPIC][/SIGPIC]

Moderator Expert
    Posts Thanks / Likes
    SHALOM

Junior Member Teacher
    Posts Thanks / Likes

Da! O stire senzationala , dar atat de .. departata de noi !Speranta ramane in viitorul licentelor acordate si pentru asa ceva .
    We came out from the deep to help and understand but not to kill
    Enigma - " Second Chapter "

Junior Member Teacher
    RDI - Board Default Avatar

Posts Thanks / Likes

Satenicu

Acest sistem se practica in America.Da o tura si vezi cine emite si ai sa vezi si producatori de aparate.
    P.S. Au venit antenele

Junior Member Teacher

Posts Thanks / Likes

Am uitat sa-ti spun ca sistemul nu e compatibil cu DAB-ul.
    Deci nu cred ca cine care va da banii acum pe un radio-HD va mai da sa spunem peste cativa ani pe un alt radio DAB avand in vedere preturile cam mari pentru tara asta.
    Sunt putini nebuni ca mine sa dea pe un un radio cu DAB 1500 ron.

Moderator Expert
    Posts Thanks / Likes

Quote Originally Posted by antecu View Post
    Am uitat sa-ti spun ca sistemul nu e compatibil cu DAB-ul.
    Deci nu cred ca cine care va da banii acum pe un radio-HD va mai da sa spunem peste cativa ani pe un alt radio DAB avand in vedere preturile cam mari pentru tara asta.
    Sunt putini nebuni ca mine sa dea pe un un radio cu DAB 1500 ron.
    Noi am mai vorbit de DAB; exista radiouri cu DAB incepind de la 100 euro in sus, fireste, nu atit de bune ca alea de 1500ron; daca nr. de programe emise ar fi mai mare atunci ar creste si interesul pentru aceste radiouri.
    SHALOM

Member Mentor
    Posts Thanks / Likes

Stati, ca nu inteleg. Pana acum stiam de 2 sisteme digitale: DAB, care emite in banda FM, si DRM, care emite in banda AM. Acesta din urma mi se pare mult mai simpatic, ca poti sa faci niste receptii de la distanta in calitate CD, dar din pacate se pare ca in Europa DAB va castiga in fata lui DRM.
    Iar acum acest HD radio este un al treilea sistem?
    Outdoor: Gibertini 125 66E - 30W, Triax Unique multifocus 23E - 1W, 6 x LNB Inverto quad
    Indoor: Dr. HD D15, Amiko X-Finder, TBS-6925, TBS-6985, TechnoTrend S2-4100, Nexus-S VDR user
    QTH: Harghita, 4614'N 2511'E.

Junior Member Teacher

Posts Thanks / Likes

Sti foarte bine ca am mai avut discutia legata de preturi si in final am fost amandoi de acord.Cu cat sunt mai ieftine cu atat sant si mai proaste.Intr-o vreme cand ma pasiona foarte tare DAB-ul am citit pe cateva forumuri din Anglia in care marea majoritate a temelor erau legate de problemele tehnice legate de calitatea receptiei si aparatelor si nu de satisfactia auditiei.

Avand in vedere cam cum se face treaba prin Romania ma tem ca tot acest demers admirabil ca noutate tehnica va fi un fiasco.
    Ma cam indoiesc ca receptia va fi stabila intr-un apartament de bloc cand posturile emit in medie cu puteri foarte mici si mai ai si un radio cu sensibilitate redusa si nu ai nici antena din comoditate.

Junior Member Teacher

Posts Thanks / Likes

JV16BAR

1.Pentru DAB se foloseste banda III - 175-240 Mhz : www.worlddab.org
    2.DRM-ul a fost asimilat de organizatia care gestioneaza Dab-ul si acum sunt in comun
    3.Radio-HD ( sistemul este american iar DAB-ul nu a fost agreat de SUA care a refuzat sa-l implementeze )foloseste tot banda FM , de fapt intr-o purtatoare FM pentru un canal clasic s-a introdus si un semnal digital asemanator rds-lui sa zicem si permite redarea a pana la 3 programe stereo ( sa ma corecteze cineva daca gresesc dar mi-e lene sa ma uit pe documentatie ).
    Boston Acoustics este principalul promotor al sistemului pe linia de echipamente de receptie.

Member Mentor
    Posts Thanks / Likes

@antecu: mersi pt. lamuriri. Inca o intrebare: este in momentul de fata vreun standard pt. digital radio, care sa foloseasca banda de unde medii? (531kHz-)
    Cu alte cuvinte: este posibil ca in viitorul apropiat sa pot sa ascult in masina posturi straine in calitate CD ? Credeam, ca cei de la Worldspace o sa aiba o oferta buna (prin satelit), dar vad ca nici acolo nu prea se misca lucrurile...
    Outdoor: Gibertini 125 66E - 30W, Triax Unique multifocus 23E - 1W, 6 x LNB Inverto quad
    Indoor: Dr. HD D15, Amiko X-Finder, TBS-6925, TBS-6985, TechnoTrend S2-4100, Nexus-S VDR user
    QTH: Harghita, 4614'N 2511'E.

Junior Member Teacher

Posts Thanks / Likes

DMR-ul asta face , transmisii digitale in L,M si S si deja exista ceva posturi care emit de cativa ani.S-au facut si cateva teste de emisie-receptie in unde medii si rezultatele au fost promitatoare.De exemplu au avut un radio-auto DMR montat pe o masina si s-a emis din Germania receptia facandu-se in trafic in Suedia sunetul fiind la calitate FM in stereo fara pierderi sau interferente ale semnalului.

Problema este ca fabricantii nu s-au inghesuti sa faca aparate iar Anglia care este unul dintre membrii cu putere in bordul organizatiei si in care investitiile in emitatoare si receptoare are cea mai mare valoare dintre toate tarile europene se opune vehement acestui sistem considerendu-l ca un potential concurent.

Junior Member Teacher

Posts Thanks / Likes

DMR-ul asta face , transmisii digitale in L,M si S si deja exista ceva posturi care emit de cativa ani.S-au facut si cateva teste de emisie-receptie in unde medii si rezultatele au fost promitatoare.De exemplu au avut un radio-auto DMR montat pe o masina si s-a emis din Germania receptia facandu-se in trafic in Suedia sunetul fiind la calitate FM in stereo fara pierderi sau interferente ale semnalului.

Problema este ca fabricantii nu s-au inghesuti sa faca aparate iar Anglia care este unul dintre membrii cu putere in bordul organizatiei si in care investitiile in emitatoare si receptoare are cea mai mare valoare dintre toate tarile europene se opune vehement acestui sistem considerendu-l ca un potential concurent.

dibaci Expert
    Posts Thanks / Likes

Eu am vorbit cu omul care va introduce HD radio.El ma roaga sa gasesc receptoare accesibile ca pret pentru poporul nostru cu buzunarul stramtorat
    Radioul asta e ca Echostarul AD 3000(parca).Vezi si programe analogice si gusti si niste digitale.Incepe sa-ti placa digitalul usor usor,dupa care inceteaza analogicul.DAB-ul a cam dat chix prin diverse parti.
    [SIGPIC][/SIGPIC]

Junior Member Friend

Posts Thanks / Likes

dibaci Expert
    Posts Thanks / Likes

Va multumesc pentru ajutor
    [SIGPIC][/SIGPIC]

Thread Information

Users Browsing this Thread

There are currently 1 users browsing this thread. (0 members and 1 guests)

Tags for this Thread