Register

Welcome to the RDI-Board Community.

If this is your first visit, be sure to check out the FAQ by clicking the link above. You may have to register before you can post: click the register link above to proceed.

Donate Now Goal amount for this month: 100 EUR, Received: 100 EUR (100%)
Donate to support this site...

Page 1 of 2 12 LastLast
Results 1 to 15 of 22
    Junior Member Teacher
    RDI - Board Default Avatar

Posts Thanks / Likes

Default Antena cu "capul in jos"

Sal,
    vreau sa montez o antena parabolica pe balcon. Antena nu are voie sa se va da in afara balconului. Zice proprietarul. Am citit ca se poate monta si cu "capul in jos". Cum se face? o reglez la 33-34° si o intorc invers?

Gold Member Expert

Posts Thanks / Likes

LNB deasupra , bratul care-l sustine inspre tine , ridici partea de sus a antenei fata de orizontala exact atit cit o inclinai spre spate , planul axial al reflectorului sa contina satelitul .

Member Mentor
    Posts Thanks / Likes

Default offset montat orizontal

dibaci Expert
    Posts Thanks / Likes

Sa dai o gaurica in farfurie sa se scurga apa de ploaie
    [SIGPIC][/SIGPIC]

Administrator Expert
    Posts Thanks / Likes

Citind acest thread am fost impins de curiozitate , si dupa ce am venit de la servici am experimentat.
    Surpriza mare a fost aceea ca functioneaza perfect , cu o antena de 0.9 "montata" chinuit in balcon printre borcanele cu muraturi am reusit sa am semnal stabil pe 7E,4.8E,4W,5W , mai mult nu am reusit sa ma duc din pricina muraturilor .

Bafta !

Safe User Expert
    Posts Thanks / Likes

In urma cu vreo 12 ani dupa o intalnire cu o astfel de "ciudatenie" in Franta am incercat asa ceva.Cum la momentul acela nu stiam daca respectiva antena e pusa "pt a lua ochii" sau chiar functioneaza m-am apucat de teste.Din cate imi aduc aminte antena am montat-o intorcand-o invers pe un stalp drept in varful acestuia.Fiind o antena offset cu scara gradata a elevatiei va pot spune ca satelitii de interes de atunci (19,2 , 13 , 5 ) se gasesc pe undeva in intervalul 55-65 grade (gradajul nu era prea precis de aceea si plaja am ales-o mai mare).Dupa ce am vazut ca functioneaza in acesta pozitie ciudata am pus-o pe balcon dupa modelul pe care il vazusem la francez .Am pus stalpul ln asa fel incat marginea inferioara a antenei sa fie la cca 10 cm distanta de balustrada balconului si am inceput reglajul.Dupa ce am am terminat reglajul fin nu am obtinut vreo diferenta fata de incercarea in aer liber.
    Am uitat sa mentionez ca antena era de 1m.

Senior Member Expert
    Posts Thanks / Likes

Quote Originally Posted by Levi View Post
    Sal,
    vreau sa montez o antena parabolica pe balcon. Antena nu are voie sa se va da in afara balconului. Zice proprietarul. Am citit ca se poate monta si cu "capul in jos". Cum se face? o reglez la 33-34° si o intorc invers?
    Intersanta montura.
    Antena nu are voie sa treaca peste balustrada balconului. De perete in spatele balconului ai voie s-o montezi. Ce este in interiorul balconului este treaba ta.
    Alta varianta: Am montat una multifeed 4 sat la un amic pe un dispozitv. Asta nu se vedea deloc dea afara. Inaltimea ei pe disp. fiind ca.1.10m

Junior Member Teacher

Posts Thanks / Likes

Multumesc tuturor.

Multi Banned User Expert
    Posts Thanks / Likes

Antena nu are voie sa treaca peste balustrada balconului.
    de unde prostia asta ? legea la libera informatie sub orice forma in orice limba include si programele de tv via satelit.propietarul nu e facator de legi insa e obligat sa le respecte,mai ales ca sunt valabile in tot spatiul comunitatii europene.luati legatura cu kroky sa va dea linkul cu legea.

Junior Member Teacher
    Posts Thanks / Likes

Quote Originally Posted by nirolf View Post
    de unde prostia asta ? Legea la libera informatie sub orice forma in orice limba include si programele de tv via satelit.propietarul nu e facator de legi insa e obligat sa le respecte,mai ales ca sunt valabile in tot spatiul comunitatii europene.luati legatura cu kroky sa va dea linkul cu legea.
    vreu si eu lincul cu legea va rog in engleza daca se poate...mersi!
    VuSolo2...VU+duo. digi/upc ..si instalez antene in Dublin..
    http://www.adverts.ie/showproduct.ph...=75301&cat=500

Senior Member Expert
    Posts Thanks / Likes

Legea e ok. Perfect de acord. In Germania n-ai vezi nicaieri blocuri captusite de antene digi ca in Ro. Autoritatiile cam fac probleme si proprietarii la fel. Nimeni nu risca a fii dat afara din cauza unei antene. Binenteles se cauta alte motive. Nevoie proprie de locuinta, sau ruda grad 1.

Referitor la dreptul de informatii are fiecare. Ei ce fac pun o antena comuna pe bloc care include toata grila de programe FTA din est ( Ro intl ) turcesti etc. Te taxeaza lunar cu 10 eu, cum nimic nu e gratis. Vrei sa reclami ca nu ai Digi? Nu ai licenta pentru teritoriu german. ( Digi sa emita)
    Si cu asta ti-o interzis a mai pune tu ca persoana o alta antena. Alternativ sa nu se vada, numai cei de la nasa...

Moderator Expert
    Posts Thanks / Likes

Quote Originally Posted by pelisor View Post
    vreu si eu lincul cu legea va rog in engleza daca se poate...mersi!
    http://europa.eu/rapid/pressReleases...guiLanguage=fr

Multi Banned User Expert
    Posts Thanks / Likes

horatiule,te credeam om serios ! antena mesh la banda ku ? sau poate vrei sa ne inveti cum se umple o caldare cu un ciur ?

Banned Expert
    RDI - Board Banned Avatar

Posts Thanks / Likes

Quote Originally Posted by Levi View Post
    Sal,
    vreau sa montez o antena parabolica pe balcon.
    ...
    Aici se adevereste proverbul cu ala care arunca o piatra in apa si 100 de intelepti nu pot s-o scoata...

Tipul vorbea de o antena parabolica, toti vorbiti de offset.
    E ceva ce n-am inteles eu ?

dibaci Expert
    Posts Thanks / Likes

Quote Originally Posted by realsat View Post
    hihihi e buna blonda aia ,degeaba unde pune femeia mana acolo creste deja am comandat antena cu blonda cu tot
    P.S>:Fiind primu cumparator al unei asemenea antene din Romania am primit blonda bonus.M-am scos
    Vreau si eu antena cu blonda DiseqC 1.2
    [SIGPIC][/SIGPIC]

Thread Information

Users Browsing this Thread

There are currently 1 users browsing this thread. (0 members and 1 guests)