Register

Welcome to the RDI-Board Community.

If this is your first visit, be sure to check out the FAQ by clicking the link above. You may have to register before you can post: click the register link above to proceed.

Donate Now Goal amount for this month: 100 EUR, Received: 100 EUR (100%)
Donate to support this site...

Results 1 to 14 of 14
    Junior Member Teacher
    RDI - Board Default Avatar

Posts Thanks / Likes

Default transmiterea semnalului de la antena de satelit prin wirless la eventual client cu tv

deci 1 antena cu 1 lnb care in loc de reciver este un calculator cu linux slakwer 12 cu o placa dvb SkyStar 2 si calc are o antena wirless
    cum fac sa transmit semnalul sau postirile la clienti tzinand seama ca este pusa pe un satelit cu 1400 de posturi
    ce aparate ttrebuie sa foloseasca ei ca sa receptioneze posturile
    ce fel de setari trebuie sa fac
    trebuie sa fac streaming tv nu as putea pt ca am un singura placa dvb in calc
    http://www.ucvforum.ropt studentii din craiova

Junior Member Master

Posts Thanks / Likes

Smile :)

Salut ..nu am inteles bine ce vrei...dar iti pot spune atat..
    1 .poti folosi ..o antena satelit sa emiti la 2,4 ghz semnal wireless pe o directie ..trebuie doar sa consrtuiesti o piesa din cupru gen un "u" ,,,pe care sa o montezi in locul lnb ului .....se pune un cablu de legatura intre noua antena si ..routeru /ap ul wireles ...poti sa maresti distanta la care bate un wireles normal pana la 0,5 - 1 km .

Deci daca poti face rost de vre o kinezarie ..de la worldnet ..care sa aibe mai multi mW decat in normele europene ...iti garantez ca vei ..avea o raza mai mare de actiune
    ...
    cu setari de qos..poti imbunatatii un pic modul in care ...iti vei impartii banda pt utilizatori ....
    ..oricum pt o raza cat mai mare va trebuii sa intrii pe sistem 801.b nu g ...la 54 de mega si automat vorbim de 11 mb/s impsrtiti la 8 ..ca sa ai o rata reala
    Last edited by rocket1982; 14th October 2008 at 00:40.

Junior Member Teacher

Posts Thanks / Likes

Omul vrea sa distribuie 1400 de programe la "clienti" folosind o antena, un lnb, un SS2 si un calculator. Ce e asa complicat?
    ...pe undeva suna ca intrebarea: am un receiver dth si 4 televizoare; cum trebuie sa le leg ca sa pot vedea programe diferite?
    KSC-570[12.01.A5]/Invacom 0,3dB/1,4m Al/ SRT V-50/ 18'/vizibilitate 62E-30W/ lat. 44.85N, long. 24.87E + DolceTV cu antena lui Digi. NOU! Acum cu montura polara ca sa vad 16E-ul!

Moderator Mentor
    Posts Thanks / Likes

Man am incercat eu asta pe un wireless N de la apple si merge bine pe anumite canale cu rezolutie mai mica, eu de exemplu ma uit prin wireless cu Dreamwiew la programele de pe dreambox care este cam la 200m si pot sa schimb pe orice canal (din pachetu skyuk ). Am facut improvizatia asta ca sa fie receptoru cat mai aproape de antena gen 1,5metri si este suuper k .
    Dreambox 800HD PVR with 320GB, Sky Star2 USB Plus, Sky Star HD2 pci, Thomson HD DSI8115 with HDD160GB, DM7025, DM500.

Junior Member Friend

Posts Thanks / Likes

Man functioneaza perfect.... eu am reusit sa emit de pe un ss2 si un Wireless adapter toate cele 1400 de programe.....pe 10 televizoare...( cred ca sunt demn de a primi premiul NOBEL ).

Mission Imposibile

JE SUIS GRAS Expert
    Posts Thanks / Likes

dezvolta please
    Nu-mi plac oamenii, sunt fiinte rele si fara caracter.

Multi Banned User Expert
    Posts Thanks / Likes

Man functioneaza perfect.... eu am reusit sa emit de pe un ss2 si un Wireless adapter toate cele 1400 de programe.....pe 10 televizoare...( cred ca sunt demn de a primi premiul NOBEL ).
    nu-i frumos sa umbli cu secrete in public ! dezvaluie-le !

Junior Member Teacher

Posts Thanks / Likes

cum ai facut
    tot ce am aflat pana acum este asta :

Se poate transmite cu o placa SKYSTAR 2 pe LAN toate programele care sunt intr-un transponder.Fiecare alege la care program sa se uite din acel transponder.Se pot uita mai multi,pe programe diferite.

In DVBVuewer exista un plugin numit Netstreaming Plugin care are optiunea "stream whole transponder".
    De aici presupun ca din LNB semnalul ajunge intr-o placa de PC aici este transformat intr-un flux digital ce contine toate posturile de pe transponder. Mai departe in cazul unei conserve aceasta extrage din amestec postul dorit. Poate ca "amestecul" poate fi transmis prin IP wireless apoi un PC cu DVBViewer sa-si extraga postul dorit. Ma gandesc totusi ca capacitatea unui transponder este mai mare decat cea a unei retele de 56Mb.

deci folosim una de 300Mb

intrebarea e asta daca serveru e configura iar pe ip se transmit posturile prin wirless ce receptor imi trebuie la client sa vada posturile la tv ?

Following hardware has been successfully tested with the Wireless Lan Plugin Software

In general all Prism 2.5 or 3.0 chipset based adapters will work. 54Mbit adapters won't work!

IOData AirPort WN-B11/USBS
    Corega Wireless LAN USB Stick-11
    Prism2.x 11Mbps WLAN USB Adapter
    Actiontec Prism2.5 11Mbps WLAN USB Adapter
    Actiontec Prism2.5 11Mbps WLAN USB Adapter
    Linksys WUSB11v3.0 11Mbps WLAN USB Adapter
    Linksys WUSB11v2.5 11Mbps WLAN USB Adapter
    Linksys WUSB12v1.1 11Mbps WLAN USB Adapter
    Siemens SpeedStream 1022 11Mbps WLAN USB Adapter
    Compaq/Intel W100 PRO/Wireless 11Mbps multiport WLAN Adapter
    Melco WLI-USB-S11 11Mbps WLAN Adapter
    PRISM25 IEEE 802.11 Mini USB Adapter
    Intel PRO/Wireless 2011B LAN USB Adapter
    PRISM25 IEEE 802.11 Mini USB Adapter
    Microsoft MN510 Wireless USB Adapter
    Netgear MA-111 Wireless USB stick
    Acer Warplink USB Adapter
    Dell TrueMobile 1180 Wireless USB Adapter
    ALLNET 0193 11Mbps WLAN USB Adapter
    ZyXEL ZyAIR B200 Wireless USB Adapter
    USRobotics USR1120 Wireless USB Adapter
    Melco WLI-USB-KS11G 11Mbps WLAN Adapter
    JVC MP-XP7250 Builtin USB WLAN Adapter
    Adaptec AWN-8020 USB WLAN Adapter
    ASUS-WL140 Wireless USB Adapter
    DWL-122 Wireless USB Adapter
    DWL-120 Rev F Wireless USB Adapter
    Averatec USB WLAN Adapter
    Planex GW-US11H WLAN USB Adapter
    Airvast PRISM3 WLAN USB Adapter
    T-Sinus 111 USB WLAN Adapter
    Hawking HighDB USB Adapter
    Melco WLI-USB-KB11 11Mbps WLAN Adapter
    ROPEX FreeLan 802.11b USB Adapter
    Pheenet WL-503IA 802.11b USB Adapter

sunt o gramada treaba e daca pot receptiona posturi !
    Last edited by TERMINATORU; 16th October 2008 at 10:14.

MuSic & So mucH MoRe! Expert
    Posts Thanks / Likes

Thumbs down

Bai baiatule! cati ani ai si cata carte?
    Dute si pune mana pe coltul incepatorului, lasa dreaq calculatorul ala, ca nu orice zboara se mananca pentru ca te-ai tampit de tot.
    So,
    vezi ce este ala un lnb/lnc
    vezi ce face receptorul/tunerul
    vezi daca s-a inventant un emitator/tuner "wireless"
    si vezi daca s-a inventat si receptor/tuner wireless
    si nu uita mai ales sa vezi cati mega iti trebuie ca sa vezi un canal tv si totodata vezi cat trafic suporta un router wireless fie el si cel mai al dreaq.
    Hai, mana pe carte!
    Vb. cand ai lucruri serioase in cap.

Auzi shi tu... - asta vrea sa omoare din fasha DVT-ul...hahaha
    DVB-S:
    Offset Emme Esse (Alu.) 1.25
    Offset Emme Esse (Alu.) 1.15
    Prime focus (Alu) 1.50m, 1.90m
    Offset 1.50m Fe, Triax TDS 1.10m, Visiosat BIG-BISAT, TechniSat SATMAN 85cm, Gibertini OP100L, etc
    Offset 35.cm (Camping), Triax BSKYB (72x58 cm), etc
    DM 800 HD V2, DM 500 V2, DM 800 HD, Amiko X-Finder, GigaBlue 800 HD, Sab Sky 4800 Mini Hd,
    Abo: Focussat, Dolce, HD+, TivuSat, Freesat, etc.
    DVB-T:
    TechniSat MultyMedia TS 1, Televes DAT HD, DIGIALITY OUTDOOR ANTENNA, etc

Junior Member Teacher

Posts Thanks / Likes

Quote Originally Posted by TERMINATORU View Post
    deci 1 antena cu 1 lnb care in loc de reciver este un calculator cu linux slakwer 12 cu o placa dvb SkyStar 2 si calc are o antena wirless
    cum fac sa transmit semnalul sau postirile la clienti tzinand seama ca este pusa pe un satelit cu 1400 de posturi
    ce aparate ttrebuie sa foloseasca ei ca sa receptioneze posturile
    ce fel de setari trebuie sa fac
    trebuie sa fac streaming tv nu as putea pt ca am un singura placa dvb in calc
    @terminatoru sau gandit multi inaintea ta la asa ceva,dac reusesti te umpli de bani;spun asta din cate mai stiu si eu despre wireless;pot sa-ti spun ca am reusit share prin wireless la 4km;echipamentele au fost 2 antene cal amp. ,2 dm 500 .2 acces point planet wap-4033 vizibilitate perfecta intre antene.

MuSic & So mucH MoRe! Expert
    Posts Thanks / Likes

Unhappy

Of, of, of....de aia exista tunere de satelit, de aia exista encodere pentru TX, etc...
    Toate mustele fac miere...
    DVB-S:
    Offset Emme Esse (Alu.) 1.25
    Offset Emme Esse (Alu.) 1.15
    Prime focus (Alu) 1.50m, 1.90m
    Offset 1.50m Fe, Triax TDS 1.10m, Visiosat BIG-BISAT, TechniSat SATMAN 85cm, Gibertini OP100L, etc
    Offset 35.cm (Camping), Triax BSKYB (72x58 cm), etc
    DM 800 HD V2, DM 500 V2, DM 800 HD, Amiko X-Finder, GigaBlue 800 HD, Sab Sky 4800 Mini Hd,
    Abo: Focussat, Dolce, HD+, TivuSat, Freesat, etc.
    DVB-T:
    TechniSat MultyMedia TS 1, Televes DAT HD, DIGIALITY OUTDOOR ANTENNA, etc

Junior Member Teacher

Posts Thanks / Likes

Quote Originally Posted by lacusta View Post
    @terminatoru sau gandit multi inaintea ta la asa ceva,dac reusesti te umpli de bani;spun asta din cate mai stiu si eu despre wireless;pot sa-ti spun ca am reusit share prin wireless la 4km;echipamentele au fost 2 antene cal amp. ,2 dm 500 .2 acces point planet wap-4033 vizibilitate perfecta intre antene.

da pe mine nu ma intereseaza la distantza asta pe mine ma intereseaza intr-o cladire la servici ...

Junior Member Teacher

Posts Thanks / Likes

Quote Originally Posted by the the View Post
    Bai baiatule! cati ani ai si cata carte?
    Dute si pune mana pe coltul incepatorului, lasa dreaq calculatorul ala, ca nu orice zboara se mananca pentru ca te-ai tampit de tot.
    So,
    vezi ce este ala un lnb/lnc
    vezi ce face receptorul/tunerul
    vezi daca s-a inventant un emitator/tuner "wireless"
    si vezi daca s-a inventat si receptor/tuner wireless
    si nu uita mai ales sa vezi cati mega iti trebuie ca sa vezi un canal tv si totodata vezi cat trafic suporta un router wireless fie el si cel mai al dreaq.
    Hai, mana pe carte!
    Vb. cand ai lucruri serioase in cap.

Auzi shi tu... - asta vrea sa omoare din fasha DVT-ul...hahaha
    http://www.zovatech.bizoo.ro/vanzare...wireless-4port

300Mb
    pt un singur post cred ca suficient 56Mb

care e problema ce nu intzelegi ?

Junior Member Teacher

Posts Thanks / Likes

of, of,.... mai, mai.....
    Terminatorule, tu ai dat o lista de adaptoare wireless de 11mbps si un model de router d-link (firma cu renume in domeniul wireless, la acelasi nivel de calitate ca proxim orinoco, enterasys, alvarion sau motorola) care suporta 300mbps. Oricum, cei 300-600 de mega sunt vitezele maxime TEORETICE; rata tipica de transfer este de 74mbps (http://en.wikipedia.org/wiki/IEEE_802.11#802.11n).
    Dar problema noastra nu consta in largimea de banda disponibila, ci in transmiterea efectiva a posturilor. Cele 1400 de programe sunt probabil pe hotbirzi, la 13 grade, care au impreuna probabil vreo 8 sateliti x 40 transpondere = 320 de tp-uri.
    Probabil ca exista acel "stream whole transponder", dar asta inseamna 1 din 320, deci am redus semnificativ numarul de programe ce pot fi (teoretic) receptionate si, implicit, retransmise.
    Apoi,
    bitrate = sr * 2 * FEC * (188/204) ; e o formula pe care am gasit-o pe net (http://www.arnoldsat.com/satellite/)
    deci, intr-un caz destul de nefericit, in care se transmite destul de multa informatie pe un tp,
    bitrate = 27 500ks/s * 2 * (7 / 8 * (188/204) = 55ms/s * 0,875 * 0,921 ~= 44mbps
    ceea ce inseamna ca pentru un transponder, largimea de banda pe care o ofera o retea wireless nu-i o problema majora (desi o astfel de viteza e greu de atins, dar nu imposibil).
    Ce mi se pare imposibil e sa receptionezi mai mult de un TP cu o placa SS. Chiar daca vei reusi sa retransmiti un transponder intreg si clientul sa-si extraga din stream doar programul pe care vrea sa-l urmareasca, chiar daca vei reusi sa faci cate un stream pentru fiecare program de pe un transponder (nu stiu cum, dar teoretic e posibil), tot nu ai cum sa receptionezi doua transpondere simultan.
    Apropos, n-ai nevoie de 56mbps pentru un post. Dupa cum vezi, in mai putin de 44mbps se pot inghesui chiar si 15 programe TV (exemplu: intelsat 1w, 12607H, fec 3/4 nu 7/8 cum l-am calculat mai devreme). Un stream in retea de 2mbps in compresie mpeg asigura o calitate rezonabila, chiar buna, si mamanca 30%-40% dintr-un procesor P-IV HT de 3GHz.
    Last edited by k-mel; 20th October 2008 at 11:11. Reason: in loc de sapte/opt imi apare un maimutoi
    KSC-570[12.01.A5]/Invacom 0,3dB/1,4m Al/ SRT V-50/ 18'/vizibilitate 62E-30W/ lat. 44.85N, long. 24.87E + DolceTV cu antena lui Digi. NOU! Acum cu montura polara ca sa vad 16E-ul!

Thread Information

Users Browsing this Thread

There are currently 1 users browsing this thread. (0 members and 1 guests)