Register

Welcome to the RDI-Board Community.

If this is your first visit, be sure to check out the FAQ by clicking the link above. You may have to register before you can post: click the register link above to proceed.

Donate Now Goal amount for this month: 100 EUR, Received: 100 EUR (100%)
Donate to support this site...

Results 1 to 4 of 4
    Junior Member Friend
    RDI - Board Default Avatar

Posts Thanks / Likes

Default Setari transponderi

Am un sistem motorizat cu montura H-H Opticum DM2800 si receiver Dreambox500 (clona). Mentionez ca stau in Piatra Neamt. Am in lista instalati in jur de 22 de sateliti de la 53 E pana la 61 W. Acum am inteles ca trebuie cautat cate un transponder pentru fiecare satelit cu semnal stabil si cat mai bun, pentru a-i face reglajul de finete si a-l memora. Dar nu stiu care sunt acestia pentru zona in care stau. Poate sa-mi zica careva un loc unde pot gasi o lista cu cate 1-2 transponderi/satelit (nu mai mult) cu semnalul cel mai bun?

Senior Member Expert
    Posts Thanks / Likes

Quote Originally Posted by al_pacino View Post
    Am un sistem motorizat cu montura H-H Opticum DM2800 si receiver Dreambox500 (clona). Mentionez ca stau in Piatra Neamt. Am in lista instalati in jur de 22 de sateliti de la 53 E pana la 61 W. Acum am inteles ca trebuie cautat cate un transponder pentru fiecare satelit cu semnal stabil si cat mai bun, pentru a-i face reglajul de finete si a-l memora. Dar nu stiu care sunt acestia pentru zona in care stau. Poate sa-mi zica careva un loc unde pot gasi o lista cu cate 1-2 transponderi/satelit (nu mai mult) cu semnalul cel mai bun?
    www.lyngsat.com Aici i-ti da diametrul antenei la fiecare satelit in parte. alegi tp-ul dai beam si i-ti apare harta, iar in dreapta diametrul antenei...

Banned Teacher
    RDI - Board Banned Avatar

Posts Thanks / Likes

Quote Originally Posted by al_pacino View Post
    .... am inteles ca trebuie cautat cate un transponder pentru fiecare satelit cu semnal stabil si cat mai bun, pentru a-i face reglajul de finete si a-l memora. Dar nu stiu care sunt acestia pentru zona in care stau. Poate sa-mi zica careva un loc unde pot gasi o lista cu cate 1-2 transponderi/satelit (nu mai mult) cu semnalul cel mai bun?
    Reglajul poate fi facut si cum spui tu, sau...invers, adica pe un transponder cu semnal cat mai slab. Daca pe cel cu semnal slab tu ai reglajul "de finete" maxim, atunci cu siguranta vei putea receptiona si pe cel cu semnal maxim. Invers (adica asa cum ai auzit tu) mai greu. Semnalul il vezi in bara skin-ului si este notat cu SNR si AGC...dupa ce stabilesti, care este cel mai slab apesi MENIU -> 522 si iti apare fereastra SATFIND. De aici totul este destul de vizibil si intuitiv...vezi ca BER trebuie sa fie 0 sau cat mai aproape de 0.
    Multa bafta la reglaje !

Junior Member Friend
    RDI - Board Default Avatar

Posts Thanks / Likes

Daca am un motor Opticum DM2800, nu am pe el si protocolul USALS? Si introducand numai latitudinea si longitudinea la care ma aflu, nu voi putea evita sa mai fac setarile alea de finete (sa misc antena stanga-dreapta) pentru fiecare satelit in parte? Nu de alta, dar as vrea sa evit pasul asta, ca mie imi ia 1 zi intreaga...

Thread Information

Users Browsing this Thread

There are currently 1 users browsing this thread. (0 members and 1 guests)