Register

Welcome to the RDI-Board Community.

If this is your first visit, be sure to check out the FAQ by clicking the link above. You may have to register before you can post: click the register link above to proceed.

Donate Now Goal amount for this month: 100 EUR, Received: 100 EUR (100%)
Donate to support this site...

Page 1 of 2 12 LastLast
Results 1 to 15 of 18
    Om ... cu farfurie ! Expert
    Undeva in Oltenia ... de sub munte !HOREZU!
    Posts Thanks / Likes

Are suport soft ? Asta este cel mai important lucru !

Moderator Expert
    Posts Thanks / Likes

Belesc io ochii, dar in coltul din dreapta sus tot 791 vad orice as face...
    Day by day - opiniile mele
    "Never argue with idiots. People can confuse you with them."
    ---------------------------------------------------------
    DM 7020S; HSS-1160NA; Offset 1,2 Al +
    Moteck DigiPower SG-2100
    (53°E - -30°W) + Hama Lypsi HQ Universal Single LNBF

Om ... cu farfurie ! Expert
    Undeva in Oltenia ... de sub munte !HOREZU!
    Posts Thanks / Likes

Quote Originally Posted by [email protected] View Post
    Belesc io ochii, dar in coltul din dreapta sus tot 791 vad orice as face...
    De acord cu tine dar sunt doua bucati , deci 791+ (1) = 792 !

Silver Member Expert
    Posts Thanks / Likes

Daca e sa ne luam dupa pret poate se refera la cel combo adica Ecosmart 991 adica 249 Ron cu toate ca................http://www.boltcenter.hu/product_inf...ca38005e8e859b

sau aici unde se vede si scrisul http://digitel.bolt.hu/forum/viewtopic.php?f=37&t=124
    Last edited by costelo; 6th October 2008 at 11:05.

Gold Member Expert
    Posts Thanks / Likes

Quote Originally Posted by [email protected]
    Belesc io ochii, dar in coltul din dreapta sus tot 791 vad orice as face.
    Quote Originally Posted by cipaul66
    Are suport soft ? Asta este cel mai important lucru !
    Quote Originally Posted by horatyu
    inca nu il am sa fac probe dar cred ca in curand o sa iau si eu asa ceva

deci se anunta un concurent serios pentru alte receptoare care fac sharing in gbox si newcamd la pretul care il are 249 lei ( ~70 euro)
    N-a trebuit sa-mi "belesc ochii" ca sa vad daca imaginea corespunde info-ului dat de spaniolul,ci am intrat pe link-ul dat de el.Si am fost surprins ca am dat peste o "cunostinta" mai veche,dk-sat.ro,care acum citiva ani,in 2004,vindea receptorul "DK 1100/1102"{productie proprie?}care promitea mult deoarece era ieftin si stia sa decripteze multe programe tv pentru un receptor No name,concurind la capitolul pret/calitate cu Lazer.
    Receptorul DK 1100/1200,produs{cu licenta?} si furnizat de dk-sat.ro,a supravietuit cam un an cu toate ca avea un forum dedicat pentru suport soft.Si nu-i de mirare;receptorul era produs probabil de catre dk-sat,sau vindut cu lincenta sub sigla firmei,dar softul,adica suportul,il asigurau polonezii si/sau ucrainenii,de accea erau doua:1100 si 1102.
    Nu mai intru in amanunte,dar dupa ce m-am "fript" cu acest receptor si dupa schimbul de mesaje avut cu cei de la forum dk.ro,m-am lamurit total in privinta celor de la dk-sat.ro:vindeau un receptor prost,chiar foarte prost dar care avea un suport software exceptional insa nepotrivit pentru el.Si s-a vazut cu ce consecinte:cei care au astfel de receptoare ori il folosesc doar pentru programele tv libere,sau l-au aruncat la gunoi.
    Cit priveste firma DK-ului din Miercuria-Ciuc,n-aveti decit sa intrati pe site-ul lor;veti fi dezolati de saracia pe care o etaleaza acum dupa ce cu citiva ani in urma firma DK era unul din putinii furnizori de noutati satelitare.
    Ma surprinde ca DK-ul vine cu o noutate{pina la proba contrarie},anuntatul Echosmart-ul 792 ,semnalat doar de doua site-uri ,unul din Romania,iar altul din Ungaria,si nu e lansat oficial de producatorul oficial?
    Daca nici horatyu,cel care a facut o "vocatie" in a-l promova sub toate formele,nu stie decit foarte putin despre el,inseamna ca cei de la DK se bazeaza doar pe ignoranta nostra,vinzind un produs cunoscut dar cu calitati indoielnice.Sa nu ne uitam doar la pret,fie el cit de tentant,ci sa ne uitam cine il vinde!Cu receptorul DK 1100/1102,DK-ul s-a compromis definitiv in ochii mei.

satelescu

ps-Nu e necesar ca parerea mea proasta despre DK sa fie valabila si pentru noul Echosmart 792.E doar o atentionare pentru cei interesati sa-l cumpere.

Senior Member Expert
    Posts Thanks / Likes

Chiar am avut si eu un receiver DK 1102 si intr-adevar exista o incompatibilitate cu Volga (emulatorul receiverului asa se chema) dar surpriza mare am avut-o acum o luna cind a venit un prieten cu astfel de receiver sa-i mai pun ceva ce se decshide pe Emu. Si am avut o surpriza placuta: cu o varianta actuala de Volga 3.XX se deschidea absolut tot ce e spart la ora actuala. Si sa nu uitam ca la ora aceea nu existau receptoare cu patch, dupa el urmand seria Str 4125 etc care in momentul de fata nu mai deschid decit S3ca 1.
    Eu spun chiar ca a fost un deschizator de drumuri...
    Si chiar nu stiu ce problema ar fi cu Echo 7X2 dupa ce se vede ce sustinere soft au avut de-a lungul anilor.
    Si nu in ultimul rand, cred ca fiecare e liber sa ia ce vrea dar nimeni nu e asa naiv sa creada ca sustinerea soft va dura la infinit : cat timp dezvoltatorii softului au interes financiar va fi, dupa, totul e numai pasiune.

Junior Member Friend
    RDI - Board Default Avatar

Posts Thanks / Likes

vesti foarte bune

asteptam pe horatyu sa faca probe
    Last edited by adita98; 6th October 2008 at 22:36.
    Nimic nu va mai fi la fel.

Junior Member Friend

Posts Thanks / Likes

Smile

Quote Originally Posted by satelescu View Post
    ...Daca nici horatyu,cel care a facut o "vocatie" in a-l promova sub toate formele,nu stie decit foarte putin despre el,inseamna ca cei de la DK se bazeaza doar pe ignoranta nostra,vinzind un produs cunoscut dar cu calitati indoielnice.Sa nu ne uitam doar la pret,fie el cit de tentant,ci sa ne uitam cine il vinde!Cu receptorul DK 1100/1102,DK-ul s-a compromis definitiv in ochii mei.

.....
    Nu am nimic impotriva parerii tale, dar eu zic prima data sa testam si dupa aceea ne dam cu parerea. Nu conteaza cine fabrica receptorul, sau ce piese are in el, conteaza sa isi faca treaba bine.
    Sunt sigur ca Horatiu va veni cu vesti bune... asa face el de obicei.

Moderator Expert
    Posts Thanks / Likes

Quote Originally Posted by horatyu View Post
    e cu siguranta 792 , deci nu 791 , dar nu au avut alta poza si aia au postato

este identic la partea de hard cu 791 , dar are inauntru adaptorul de la rs232 la LAN (ethernet)

softurile noi cu boot 3.01 se potrivesc si pentru el

inca nu il am sa fac probe dar cred ca in curand o sa iau si eu asa ceva

deci se anunta un concurent serios pentru alte receptoare care fac sharing in gbox si newcamd la pretul care il are 249 lei ( ~70 euro)
    Pentru receptoare care fac(primesc) sharing gen Yumatu poate face concurenta, insa pentru receptoare care fac resharing gen Dreambox cu clonele lui , ABCOM iPbox in veci nu poate fi concurent.Cunoscatorii stiu de ce asa ca nu are rost sa aduc nici un argument.

Junior Member Friend

Posts Thanks / Likes

Default actualizare

Aduc o mica actualizare, azi am fost sa-mi cumpar un Echosmart 792 si surpriza: Pretul a urcat la 312,00 RON.

Moderator Expert
    Posts Thanks / Likes

Quote Originally Posted by adita98 View Post
    Aduc o mica actualizare, azi am fost sa-mi cumpar un Echosmart 792 si surpriza: Pretul a urcat la 312,00 RON.
    Ia mai baga o actualizare si spovedeste pe aici daca ai cumparat, sau te-a speriat suma aia de 60 RON in plus .
    Day by day - opiniile mele
    "Never argue with idiots. People can confuse you with them."
    ---------------------------------------------------------
    DM 7020S; HSS-1160NA; Offset 1,2 Al +
    Moteck DigiPower SG-2100
    (53°E - -30°W) + Hama Lypsi HQ Universal Single LNBF

Junior Member Friend

Posts Thanks / Likes

Smile actualizare

Quote Originally Posted by [email protected] View Post
    Ia mai baga o actualizare si spovedeste pe aici daca ai cumparat, sau te-a speriat suma aia de 60 RON in plus .
    Nu ma sperie pe mine diferenta aia cand e vorba de ecosmart . Da, l-am cumparat. Momentan nu va pot spune nimic despre el deoarece sunt la servici. Aici nu am posibilitatea sa-l probez. voi reveni cu amanunte cand voi avea. Pana atunci numai bine. Astept vesti bune si de la Horatiu. El poate are mai mult timp pentru testari.

Member Mentor
    Posts Thanks / Likes

@satelescu, chair daca DK 1100/1102 a fost nereusit (de la tine aflu acum, sunt mai nou domeniu), totusi echosmartul (7x0, 7x1) s-au bucurat de un adevarat succes. hardware prost, facut in beciuri sau pe vapor (de fapt nici nu se stie cine il produce), dar cu un soft bun, a fost perfect pentru o mare parte din consumatori. Daca 7x2 continua traditia, nu vad de ce ar trebui sa ne pazim.

Atata timp cat producatorul il va tine in viata prin soft actual, va fi interes si din partea clientilor, ca atare succesul si profitul e asigurat.

@Spartacus, diferenta de pret de 60 ron il apropie de pretul unei clone dm500, ceea ce e extrem de periculos. S-ar putea ca posibilii cumparatori sa se reorienteze.

Junior Member Friend

Posts Thanks / Likes

Default pret ridicat

Diferenta de pret este normala deorece ati vazut ce se intampla cu euro. M-am uitat putin prin magazinul de unde am cumparat receptorul si preturile au urcat cu aprox 25% la toate receptoarele, nu doar la 792.

Senior Member Expert
    Posts Thanks / Likes

Quote Originally Posted by adita98 View Post
    Diferenta de pret este normala deorece ati vazut ce se intampla cu euro. M-am uitat putin prin magazinul de unde am cumparat receptorul si preturile au urcat cu aprox 25% la toate receptoarele, nu doar la 792.
    pretul a urcat doar la echosmart asa de mult si cred ca asa cum au urcat preturile asa de mult o sa scada vanzarile iar 792 nu cred sa aibe vreo sansa la pretul de 312 ron oricat de bun ar fi softul nu se poate compara cu ce poate face o clona de dream ( ca tot ne gandim la bani ) si cred ca multi se vor orienta spre o clona de dream , bafta lui daniel ca este baiat valabil - prieteni stiu de ce .

Thread Information

Users Browsing this Thread

There are currently 1 users browsing this thread. (0 members and 1 guests)