Register

Welcome to the RDI-Board Community.

If this is your first visit, be sure to check out the FAQ by clicking the link above. You may have to register before you can post: click the register link above to proceed.

Donate Now Goal amount for this month: 100 EUR, Received: 100 EUR (100%)
Donate to support this site...

Page 1 of 2 12 LastLast
Results 1 to 15 of 21
    Junior Member Friend
    RDI - Board Default Avatar

Posts Thanks / Likes

Question Antena 1,85m offset

Ce parere aveti despre urmatoarea antena?
    http://mst.ro/antena185.html
    Puteti sa-mi recomandati un sistem de rotire pentru ea?

Junior Member Friend

Posts Thanks / Likes

Smile

398 euro+ TVA!

Junior Member Friend

Posts Thanks / Likes

Quote Originally Posted by realsat View Post
    gianivox popa sa fiu da n-am gasit pretul la antenele de la firma resp nici intr-un sfert de ora.Da-mi un link unde pot vedea preturile ...am pus deja ochii pe un offset de 1,4m si turbez..pliz iz mai pein
    Preturile le-am primit telefonic.Ma arde sa aflu ce sistem de rotire as putea folosi pentru ca maine ajung la firma in Craiova si as vrea sa o cumpar.

dibaci Expert
    Posts Thanks / Likes

Ha,ha,ha.
    Antena profesionala
    Ha,ha
    E bunicica.
    305,8 dolari in lista de preturi de la Peruvision
    [SIGPIC][/SIGPIC]

Member Mentor
    Posts Thanks / Likes

Nu stiu cat de profesionala poate fi o antena de 300$.

@gianivox, daca tot vrei o antena mare de ce nu te orientezi spre un prime-focus? E mai usor de gasit focarul iar zgomutul provenit de la pamant e mai redus decat in cazul offsetului.

dibaci Expert
    Posts Thanks / Likes

Quote Originally Posted by gianivox View Post
    Preturile le-am primit telefonic.Ma arde sa aflu ce sistem de rotire as putea folosi pentru ca maine ajung la firma in Craiova si as vrea sa o cumpar.
    Pai ce sistem de rotire?
    Actuator 18 inch(exclus Strong)
    Pozitioner Motek(diseqC) - vezi sa-ti dea si telecomanda
    Vezi sa iei varianta cu montura polara
    [SIGPIC][/SIGPIC]

Silver Member Expert
    Posts Thanks / Likes

e vreo 435 + tva cu sistemul de rotire inclus . eu am folosit si merge bine antena . fixa pentru astra .

ai grija ce suport ii pui . ca s-ar putea sa omori pe cineva

Junior Member Friend

Posts Thanks / Likes

Multumesc mult pentru sfaturi tuturor.Antena va fi montata pe platforma betonata cu pilon de sustinere ingropat in beton,deci nu pe vreun perete.
    Care ar fi dimensiunea maxima pentru un H-H,ar merge un 1,6 Al,si cu ce motor?
    Unde as putea gasi ceva in genul asta?

Member Mentor
    Posts Thanks / Likes

Quote Originally Posted by gianivox View Post
    Multumesc mult pentru sfaturi tuturor.Antena va fi montata pe platforma betonata cu pilon de sustinere ingropat in beton,deci nu pe vreun perete.
    Care ar fi dimensiunea maxima pentru un H-H,ar merge un 1,6 Al,si cu ce motor?
    Unde as putea gasi ceva in genul asta?
    Nu atat greutatea ci aria antenei (momentul de torsiune dat de forta vantului) reduce durata de viata a monturii h-h. In cazul actuatorului, bratul acestuia iti descarca forta vantului, momentul de torsiune fiind mult mai mic.

Junior Member Teacher

Posts Thanks / Likes

am luat la 500 ron de la http://www.generalsatellite.ro/satdish.html

offset de 1,85 montura fixa -pot spune ca sunt multumit

Inimos din cale afara Expert
    Posts Thanks / Likes

Am montat asa ceva... undeva langa Roman, intr-un sat. Pentru reteaua de cablu care lua nastere atunci. Patronu avea magazinul Dioda din Bacau, cred...
    Oamenii se nasc si mor, fara ca macar sa aibe idee unde se afla cu adevarat si care e sensul existentei.

Member Mentor
    Posts Thanks / Likes

Nu recomand antena asta, nu e grozava pentru dimensiune ei. Am montat recent 2 bucati pentru noul sediu Peruvision din Timisoara,in total 10 antene de la 1.1m pana la 2.2m. Am pus 2 buc una fixa si una cu montura polara si actuator dar nu a dat rezultat scontat. Sa ne intelegem nu merge prost, dar pentru dimensiunea ei ar fi trbuit sa mearga mai bine. Comparativ cu antena de 1.4 parabola (aceea bulgareasca) offsetul are un MER inferior. Si am testat cu diverse LNB-uri si degeaba. Deci decat aceasta antena mai bine parabola de 1.4m, pe deasupa e si mult mai ieftina.
    TM-Ant. Kovosat 1.4M, LNB MTI 0.8dB, Echostar AD-3600-IP VIACCESS, FreeCAM 2-20, Season Interface, Digisat Pro, Satlook Micro+, etc.

Junior Member Master

Posts Thanks / Likes

Epy, ai montat cumva si una de 1.9 de la PERU si daca da ce parere ai ? Pe forum au fost tot felul de discutii ( ca-i din doua bucati , ca nu merge bine etc. ). Sint in cautarea unei antene de aprox. 1.8-2 asa ca sint interesat de subiect.
    Multumesc !
    DM 800 clona ; 1,9 Al ; si altele

Member Mentor
    Posts Thanks / Likes

Quote Originally Posted by kuki222 View Post
    Epy, ai montat cumva si una de 1.9 de la PERU si daca da ce parere ai ? Pe forum au fost tot felul de discutii ( ca-i din doua bucati , ca nu merge bine etc. ). Sint in cautarea unei antene de aprox. 1.8-2 asa ca sint interesat de subiect.
    Multumesc !
    In ultima perioada nu, iti dai seama aici la noi rar montez si de 1.4m. Pe vremuri da dar nu mai stiu si nu vreau sa dau indicati proaste. In schimb cea de 2.2m merge fain. Am montat cu actuator de 24" si cursa maxima ce mi-a permis sa o fac a fost 45V pana la 80 E. Din pacate mai mult nu mergea deoarece tindea sa pice si actuatorul nu mai putea sa traga parca sau nu mai retin exact daca nu cumva lovea actuatorul in montura. Oricum de la 80E pana la 45V merge beton semnal bun peste tot. O sa revin cu un test pe 28E stiu ca acolo roade pe toata lumea pe Astra 2D dar din pacate cu Satlook Micro nu am reusit sa masor ceva deoarece nu se cala pe semnal asa mic. Voi face un alt test acolo cu un alt analizor dar asta dupa 30m de cablu coaxial in camera tehnica.
    TM-Ant. Kovosat 1.4M, LNB MTI 0.8dB, Echostar AD-3600-IP VIACCESS, FreeCAM 2-20, Season Interface, Digisat Pro, Satlook Micro+, etc.

Senior Member Expert

Posts Thanks / Likes

Quote Originally Posted by skycleaner View Post
    Am montat asa ceva... undeva langa Roman, intr-un sat. Pentru reteaua de cablu care lua nastere atunci. Patronu avea magazinul Dioda din Bacau, cred...

la care antena te referi?

cea de la general satelite?

eu as vrea una de 1.6 pt sky sport HD UK, poate mi spune cineva daca a testat va rog ceva de la general satelite. concret.

va multumesc.

Thread Information

Users Browsing this Thread

There are currently 1 users browsing this thread. (0 members and 1 guests)