Register

Welcome to the RDI-Board Community.

If this is your first visit, be sure to check out the FAQ by clicking the link above. You may have to register before you can post: click the register link above to proceed.

Donate Now Goal amount for this month: 100 EUR, Received: 100 EUR (100%)
Donate to support this site...

Page 1 of 2 12 LastLast
Results 1 to 15 of 17
    RESPECT Expert
    Posts Thanks / Likes

Default Sfat cumparare aparat foto

Va salut ; fiica-mea (15) este foarte peocupata de vre-o doi ani de fotografii ; fotografiaza tot ce prinde (avem un Kodak banal)- peisaje,apus de soare, zori de zi, persoane,colege,colegi.. dupa care le taie/modifica etc. Vazand ca ii place de atata timp , m-am gandit sa ii fac o surpriza si sa-i cumpar un aparat foto mai bun. Intrebare : ce aparat ma sfatuiti sa-i cumpar?

Moderator Expert
    Posts Thanks / Likes

Quote Originally Posted by ulenpas View Post
    Va salut ; fiica-mea (15) este foarte peocupata de vre-o doi ani de fotografii ; fotografiaza tot ce prinde (avem un Kodak banal)- peisaje,apus de soare, zori de zi, persoane,colege,colegi.. dupa care le taie/modifica etc. Vazand ca ii place de atata timp , m-am gandit sa ii fac o surpriza si sa-i cumpar un aparat foto mai bun. Intrebare : ce aparat ma sfatuiti sa-i cumpar?
    Citeste aici sa-ti faci idee si postarile acestei sectiuni de la inceputuri...
    Day by day - opiniile mele
    "Never argue with idiots. People can confuse you with them."
    ---------------------------------------------------------
    DM 7020S; HSS-1160NA; Offset 1,2 Al +
    Moteck DigiPower SG-2100
    (53°E - -30°W) + Hama Lypsi HQ Universal Single LNBF

RESPECT Expert
    Posts Thanks / Likes

Am citit mai demult si ma gandeam la un Canon...

FLEX-IBIL Expert
    Posts Thanks / Likes

Am citit mai demult si ma gandeam la un Canon...
    Sfat: niciodata, dar niciodata, sa nu iti iei aparat foto cu baterii sau acumulatori gen R6. Ia-ti un aparat cu baterie dedicata, preferabil cu litiu.

Ca eu sunt satul de cati acumulatori R6 am schimbat.
    LABOR OMNIA VINCIT IMPROBUS (lat.) munca stăruitoare învinge totul – Vergiliu, „Georgica”
    NON OMNIA POSSUMUS OMNES (lat.) nu toți putem toate – Vergiliu, „Bucolica”, VIII, 63.

Pentru prost, umorul e o formă indivizibilă de insultă, e ceva care-l vizează personal. Umorul mușcă, înțeapă, provoacă, sfidează, și face toate astea involuntar, uitîndu-și mereu foloasele, așa cum procedează electricitatea. Bușcu dixit.

Silver Member Expert
    Posts Thanks / Likes

@ulenpas:
    Depinde si de buget...
    Daca zici ca acu are un banal p&s, iti recomand ori un bridge (sony seria H,canon seria S...) ori direct un entry-level dslr (canon eos 350d daca ai gasi, daca nu 400d/450d sau nikon d40/d60) cu obiectivul din kit pt inceput.La bridge are "zoom" mai mare si e mai compact,dar la dslr poate prinde instantanee mai frumoase datorita declansarii/focusului rapid,are modul RAW care-i ofera posibilitati muuult mai mari pt postprocesare.
    ==========================================================
    (19E+13E+5E+1W)*(H-H)@1m + SS2/TeViiS660 + DigiBox + AKTA on 42LD650 3GS
    ========================================
    ==================

RESPECT Expert
    Posts Thanks / Likes

M-am oprit intre un Canon 1000D( 399 € ) si un Canon 450D ( 599 € ) ; ambele cu obiectiv standard ; se merita diferenta de 200 € ?

Member Mentor
    RDI - Board Default Avatar

Posts Thanks / Likes

Quote Originally Posted by garlic_dog View Post
    Sfat: niciodata, dar niciodata, sa nu iti iei aparat foto cu baterii sau acumulatori gen R6. Ia-ti un aparat cu baterie dedicata, preferabil cu litiu.

Ca eu sunt satul de cati acumulatori R6 am schimbat.
    De ce nu recomanzi? In trecut am avut un Canon S3 IS si am ramas de cateva ori fara acumulatori si mi-a fost foarte simplu sa cumpar de la primul butic si sa fac fotografii in continuare, mai ales ca eram in concediu.

Am mai avut un sony cy baterie dedicata si dupa 1 an si jumatate a cedat bateria. In afara factului ca m-a costat una noua aprox. 150 lei nici nu a fost asa buna ca originala.

Eu recomand aparatele cu baterii uzuale din acest motiv si deoarece pretul acumulatorilor este destul de mic (comparativ cu cele dedicate).

Moderator Expert
    Posts Thanks / Likes

M-am oprit intre un Canon 1000D( 399 € ) si un Canon 450D ( 599 € ) ; ambele cu obiectiv standard ; se merita diferenta de 200 € ?
    Uite aici o diferenta intre cele doua. Nu strica sa citesti tot ceea ce scrie despre cele doua aparate pe site-ul respectiv. Decizia finala e a ta.

Silver Member Expert
    Posts Thanks / Likes

Parerea mea e ca in cazul tau nu merita diferenta de ~50% din pret.
    ==================

RESPECT Expert
    Posts Thanks / Likes

Quote Originally Posted by mm7163 View Post
    Parerea mea e ca in cazul tau nu merita diferenta de ~50% din pret.
    ....Asta mi-a spus si vanzatorul...
    Va multumesc pt sfaturi.

FLEX-IBIL Expert
    Posts Thanks / Likes

Quote Originally Posted by ibiza View Post
    De ce nu recomanzi? In trecut am avut un Canon S3 IS si am ramas de cateva ori fara acumulatori si mi-a fost foarte simplu sa cumpar de la primul butic si sa fac fotografii in continuare, mai ales ca eram in concediu.

Am mai avut un sony cy baterie dedicata si dupa 1 an si jumatate a cedat bateria. In afara factului ca m-a costat una noua aprox. 150 lei nici nu a fost asa buna ca originala.

Eu recomand aparatele cu baterii uzuale din acest motiv si deoarece pretul acumulatorilor este destul de mic (comparativ cu cele dedicate).
    Pai exact de S3IS este vorba. O fi al meu defect ca mai mult de 100 de poze nu pot face cu un set de acumulatori (1,2/2500).
    LABOR OMNIA VINCIT IMPROBUS (lat.) munca stăruitoare învinge totul – Vergiliu, „Georgica”
    NON OMNIA POSSUMUS OMNES (lat.) nu toți putem toate – Vergiliu, „Bucolica”, VIII, 63.

Pentru prost, umorul e o formă indivizibilă de insultă, e ceva care-l vizează personal. Umorul mușcă, înțeapă, provoacă, sfidează, și face toate astea involuntar, uitîndu-și mereu foloasele, așa cum procedează electricitatea. Bușcu dixit.

Gold Member Expert
    RDI - Board Default Avatar

Posts Thanks / Likes

Quote Originally Posted by garlic_dog View Post
    Pai exact de S3IS este vorba. O fi al meu defect ca mai mult de 100 de poze nu pot face cu un set de acumulatori (1,2/2500).
    Cauta Duracell de 2650mA si mai stam de vorba dupa aceea.Eu merg cu un set (2 buc.) si peste 2 saptamani fara reincarcare,la o buda de HP M417 care cam papa bateriile.Nici nu credeam ca exista acumulatori asa de buni,cele care le-am avut pana acuma de 2500mA nu tineau nici o saptamana.
    L.E. Doua saptamani de folosire zilnica,nu de tinut in etui.Ca altfel daca nu-l folosesc zilnic si uit de cand le-am incarcat.Fara exagerare.
    Last edited by Mayerling; 28th October 2008 at 21:23.
    .

Moderator Expert
    Posts Thanks / Likes

Vreau sa imi iau Canon A590 IS. Am citit doar de bine despre el. Are cineva ceva impotriva? Dar repede ca dau comanda intr-o zi - doua
    SHALOM

Silver Member Expert
    Posts Thanks / Likes

E brici aparatul pentru pretul lui. Singurul punct mai slab e la zgomotul de imagine la ISO mai mare de 100-200 ( http://www.trustedreviews.com/digita...hot-A590-IS/p5 ).
    ==================

Târnacopist Expert
    Posts Thanks / Likes

Quote Originally Posted by Mayerling View Post
    Cauta Duracell de 2650mA si mai stam de vorba dupa aceea.Eu merg cu un set (2 buc.) si peste 2 saptamani fara reincarcare,la o buda de HP M417 care cam papa bateriile.Nici nu credeam ca exista acumulatori asa de buni,cele care le-am avut pana acuma de 2500mA nu tineau nici o saptamana.
    L.E. Doua saptamani de folosire zilnica,nu de tinut in etui.Ca altfel daca nu-l folosesc zilnic si uit de cand le-am incarcat.Fara exagerare.
    Incearca si acumulatori de la firma Maha, sunt de uz profesional si cam de doua ori mai scumpi decat cei comuni, dar merita toti banii. Uite aici: http://www.mahaenergy.com/store/view...?idproduct=415
    Eu prefer sa le fac acumulatorilor macar 2 cicluri complete incarcare/descarcare chiar daca sunt "fara memorie", dar in cazul astora o sa te cam plictisesti pana o sa se intample asta.

Thread Information

Users Browsing this Thread

There are currently 1 users browsing this thread. (0 members and 1 guests)