Register

Welcome to the RDI-Board Community.

If this is your first visit, be sure to check out the FAQ by clicking the link above. You may have to register before you can post: click the register link above to proceed.

Donate Now Goal amount for this month: 100 EUR, Received: 100 EUR (100%)
Donate to support this site...

Results 1 to 7 of 7
    Member Mentor
    Posts Thanks / Likes

Default BADR-6 @ 26E receptionat?

Daca cineva prinde BADR-6 (fascicol BSS) ma poate ajuta cu niste valori ale semnalului / locatie / instalatie.
    Frecventele sunt:
    11727 H
    11747 V
    11804 H
    11843 H
    11862 V
    11900 V
    12456 H
    (SR 27500, FEC 3/4 peste tot)

Am avut semnal pe aceste frecvente cu Invacom 0.3, acum cu Inverto nimic.
    Explicatia poate fi si ca am schimbat lnb-ul in perioada cand tp-urile au fost migrate de pe BADR2/3/4 (?) pe BADR6

Acoperirea nu e tocmai grozava:

Senior Member Expert
    Posts Thanks / Likes

nici urma de tp`urile mentionate in bucuresti cu antena 1.5 prime focus
    esti sigur ca le`ai receptionat si mai ales din locatia din profilul tau?
    buc. | parabola 1.5 | invacom 0.3 dB | dm500 | dm800 | 62E -> 30W

Member Mentor
    Posts Thanks / Likes

Quote Originally Posted by freeloader View Post
    esti sigur ca le`ai receptionat si mai ales din locatia din profilul tau?
    Absolut sigur, si acum le am in lista de canale. Insa e posibil ca atunci sa nu fi fost trecute pe badr-6.

PS.Spotul mbc de pe BADR-4 ce are o acoperire asemanatoare, intra fara probleme.

Moderator Expert
    Posts Thanks / Likes

Quote Originally Posted by MariusT View Post
    Insa e posibil ca atunci sa nu fi fost trecute pe badr-6.
    In mod sigur.
    SHALOM

Senior Member Expert
    Posts Thanks / Likes

stii cum e, tot ce iese din aria de acoperire intra la categoria "la noroc". Asa plang si eu dupa o gramada de tp`uri nordice din thor 2 (ce aveau semnal chiar util in zile fara ploaie/ninsoare) si de cand cu mai noul thor 5 nu le mai miroase nici dreaq..
    asta este...antene mai mari si...cam asta e solutia
    buc. | parabola 1.5 | invacom 0.3 dB | dm500 | dm800 | 62E -> 30W

Gold Member Expert
    Posts Thanks / Likes

Quote Originally Posted by MariusT
    Daca cineva prinde BADR-6 (fascicol BSS) ma poate ajuta cu niste valori ale semnalului / locatie / instalatie.
    Frecventele sunt:
    11727 H
    11747 V
    11804 H
    11843 H
    11862 V
    11900 V
    12456 H
    (SR 27500, FEC 3/4 peste tot)

Am avut semnal pe aceste frecvente cu Invacom 0.3, acum cu Inverto nimic.
    Explicatia poate fi si ca am schimbat lnb-ul in perioada cand tp-urile au fost migrate de pe BADR2/3/4 (?) pe BADR6

Am incercat sa receptionez semnalul de pe transponderii de mai sus,dar fara succes.Mai mult ca sigur ca de asta data nu-i posibil sa prinzi semnal util indiferent ce tip sau marca de lnb folosesti.As vrea sa fiu dezmintit de cei din sudul tarii,cei cu antene mai mari de 1.5mDar probabil ma vor confirma.
    Apropo,pe un alt topic ti-ai exprimat nedumerirea ca nu mai ai semnal pe transponderii 11843 h si 11862 V odata ce-ai schimbat Invacom-ul cu Inverto,incercind sa explici aceasta lipsa prin accea ca ultimul lnb are o "gaura" la aceste frecvente?Am verificat Inverto pe alti sateliti{Asta 19.2 E,Astra 2A,B 28E} care au frecvente apropiate de cele mentionate,si te asigur ca lnb-ul raspunde bine pe toti transponderii care au semnal!
    Daca ai rezultate mai bune cu Inverto decit Invacom,nu prea vad motivul pentru care sa revi la ultimul numai ca nu-ti intra transponderii de pe BADR 26E!?Pina la proba contrarie,imi mentin parerea sa pastrezi Inverto pe antena fiindca s-a dovedit ca-i putin mai performant decit cel folosit inainte.Si eu am folosit Invacom-ul inainte,dar acum il tin de rezerva cind am probleme cu celalalt.
    Pacat sa mai umbli la antena.Din poza pusa pe tine imi dau seama ca e dificil sa faci reglaje la antena si lnb,antena,care in paranteze fie spus,arata bine si cred ca e si eficienta.In caz ca aflu un alt lnb mai performant,am sa informez pe forum.

satelescu

Member Mentor
    Posts Thanks / Likes

@satelescu iti dau dreptate, acea lipsa de semnal pe anumite frecvente pare a fi "de la ei". Pe alti satelitii in aceeasi plaja de frecvente, lnb-ul merge fara probleme. Ca impresie de pana acum, cred ca Inverto bate Invacom. Testele continua

Revenind la BADR-6, sunt foarte curios daca e receptionabil pe teritoriul Romaniei. Fox Movies si pachetul Rotana le-am pierdut odata cu trecerea pe noul satelit; partea buna e ca se gasesc si pe 7W.

Thread Information

Users Browsing this Thread

There are currently 1 users browsing this thread. (0 members and 1 guests)