Register

Welcome to the RDI-Board Community.

If this is your first visit, be sure to check out the FAQ by clicking the link above. You may have to register before you can post: click the register link above to proceed.

Donate Now Goal amount for this month: 100 EUR, Received: 100 EUR (100%)
Donate to support this site...

Results 1 to 4 of 4

Thread: astra 2A/2B

Junior Member Teacher
    RDI - Board Default Avatar

Posts Thanks / Likes

Default astra 2A/2B

salut

ii rog pe cei din nord-estul tarii sa-mi spuna cam cu diametru al antenei le intra satelitii mai sus mentionati si cam ce canale sau transpondere.Am sanse cu o antena de 1.1 m sa prind ceva? Locatia este Iasi.
    M-am uitat pe footprint si teoretic s-ar parea ca nu sunt sanse dar ma intereseaza practic de la cei care au incercat ce rezultate au avut.

Junior Member Teacher

Posts Thanks / Likes

nici un alt iesean pe forum?

Member Mentor
    Posts Thanks / Likes

Red face

teoretic a spus ca stie care este acoperirea respectivilor sateliti dar el vrea ceva informatii practice de la cei din zona............

Junior Member Teacher

Posts Thanks / Likes

le multumesc celor care au raspuns.Intr-adevar am consultat hartile de pe lyngsat inainte de a posta, stiu sa caut si singur.Problema era ca daca e sa ma iau doar dupa harti cu antena mea de 1.1 n-ar trebui sa prind mare lucru pe 1G si 1H si totusi receptionez suficiente transpondere constant.Deci footprinturile alea nu spun totul.De asta m-am gandit ca cea mai buna informatie pot sa o obtin de la sursa.Nu imi pot schimba orientarea antenei sa fac teste pentru ca am instalat-o intr-un loc cam inacesibil cu ajutorul altcuiva.
    Pur si simplu m-am gandit ca cineva de prin zona care receptioneaza astra 2A/2B mi-ar putea spune ce fel de antena are si dupa aceea sa-mi iau si eu o antena noua de aceeasi dimensiune.

Thread Information

Users Browsing this Thread

There are currently 1 users browsing this thread. (0 members and 1 guests)