Register

Welcome to the RDI-Board Community.

If this is your first visit, be sure to check out the FAQ by clicking the link above. You may have to register before you can post: click the register link above to proceed.

Donate Now Goal amount for this month: 100 EUR, Received: 100 EUR (100%)
Donate to support this site...

Page 1 of 2 12 LastLast
Results 1 to 15 of 23
    somnambul Mentor
    RDI - Board Default Avatar

Posts Thanks / Likes

Default Cine ma poate sfatui - Panasonic 50PV70 vs. TH-42PY85

OK - deci a venit timpul sa ma despart de CRT-ul Panny, si sunt complet ageamiu intr-ale plasmelor, asa ca rog pe cine poate sa-mi dea si mie un sfat competent:

Alternativele ar fi:

Panasonic 50PV70
    - dezavantaje:
    - nu e FullHD, doar HD-Ready;
    - panou model mai vechi (G10) fata de G12 al "opozantului";
    - contrast 10000:1 fata de 30000:1;
    - tehnologie mai veche;

- avantaje:
    - diagonala mai mare;
    - pret mai bun;
    - aspect beton (asta e faza subiectiva deci nu prea conteaza)

sau Panasonic TH-42PY85
    - dezavantaje:
    - diagonala mica;
    - pret mai mare.

- avantaje:
    - Full HD si tehnologie mai noua.

TV-ul va sta la cca. 3-4m de canapeaua din living si urmeaza a fi folosit in principal pe batranul Dreambox 500, dar si pentru filme si eventual jocuri de pe calculator. In conditiile astea, principala intrebare ar fi daca diferentele de tehnologie merita diferenta de pret (cca. 16 mil.), adica daca diferentele de calitate a imaginii sunt observabile cu ochiul liber.

P.S. Nu iau in calcul alte marci, de cand am pus mana pe vechiul Panasonic am devenit "client fidel"
    Numai bine!

Jucarii pentru copii:
    DM500s, DM7025s, DM800HD, Strong SRT4400, Conserva Boom, HH Strong 2100, Offset 1.2 AL (Strong), Sharp 0.5 db, TH50PV70. Abo Boom + Focus (pre-pay).

Silver Member Expert
    Posts Thanks / Likes

In opinia mea la o distanta de aproximativ 3.5 m varianta Panasonic 50PV70 are panelul prea mare.
    Video: Vu+Uno (HDD 80Gb) /offset 1.2 H-H/42E<=>30W;
    Optibox Gekko Cable HD
    Audio: Harman Kardon HK680+Monitor Audio B2+WD Elements Play (2Tb)

Junior Member Teacher

Posts Thanks / Likes

Mergi pe TH-42PY85 e suficient diagonala de 106 cm. Am o plasma de aceiasi diagonala si o camera la fel de mare ca a ta.

Junior Member Teacher

Posts Thanks / Likes

de ce nu iei in considerare si 42PY80? Pretul e mai bun si e full HD si are cam aceleasi caracteristici ca si 42PY85.
    Last edited by ripper; 17th September 2008 at 01:21.

somnambul Mentor

Posts Thanks / Likes

Quote Originally Posted by ripper View Post
    de ce nu iei in considerare si 42PY80? Pretul e mai bun si e full HD si are cam aceleasi caracteristici ca si 42PY85.
    Ideea e buna si chiar o sa studiez un pic modelul asta, insa rationamentul meu initial a fost urmatorul:

Intr-adevar, fata de PY80, PY85 are in plus doar panelul G12 si sistemul de Creare Inteligentă a Cadrelor, pe care ei il prezinta cam asa:

"O imagine statică cu o rezoluţie de 1080 linii arată întotdeauna splendid când este afişată pe un ecran mare, dar imediat ce imaginea începe să se mişte rezoluţia poate să scadă la un minim de 300 de linii. Folosind Crearea Inteligentă a Cadrelor (Intelligent Frame Creation), PDP-ul Viera este capabil să ofere peste 900 de linii pentru rezoluţia imaginilor în mişcare".

Chestia asta chiar pare sa aiba sens, si daca mai si merge, diferentele de imagine ar trebui sa fie semnificative.
    Pe de alta parte, daca la tv-urile fara optiunea asta imaginile HD in miscare sunt afisate la cca.300 linii, atunci avantajul rezolutiei native full HD ramane doar teoretic si imaginea va arata la fel si pe un HD-Ready (cu pierderi relativ insesizabile datorate procesarii). In cazul in care ultima afirmatie e reala, atunci prefer cei 11 cm in plus ai diagonalei lui PV70, care in cazul filmelor fac o diferenta apreciabila
    Din pacate pe aici nu prea am sanse sa butonez toate trei modelele ca sa vad cu ochii mei diferentele, asa ca ma bazez in primul rand pe opiniile voastre.
    Numai bine!

Jucarii pentru copii:
    DM500s, DM7025s, DM800HD, Strong SRT4400, Conserva Boom, HH Strong 2100, Offset 1.2 AL (Strong), Sharp 0.5 db, TH50PV70. Abo Boom + Focus (pre-pay).

Junior Member Teacher

Posts Thanks / Likes

Am cumparat chiar azi, un TH-42PY85 din bulgarica, la 1100 de euroi.Din pacate,nu pt.mine...
    BIJUTERIE

Senior Member Expert

Posts Thanks / Likes

py85 este aceeasi generatie cu py80, g11. Diferenta este la sunet si procesare video. Daca nu treci pe hd un fullHD e absolut inutil. Cauta un 50pv8. Panou g11, hd ready, procesare mai noua (viera III), accepta 1080p24, tot 2 HDMI, si il gasesti mai ieftin decat 50pv70.

@chris nu exista prea mare

@woobyz de unde din bulgaria? Technomarket?

V

somnambul Mentor

Posts Thanks / Likes

Intr-adevar, e de luat in calcul - multumesc, nu observasem modelul. Are, intr-adevar plusuri, dar si un mare minus: nu are intrare de calculator, spre deosebire de PV70.

Referitor la marimea diagonalei, perfect de acord: niciodata nu e prea mare
    Numai bine!

Jucarii pentru copii:

Senior Member Expert

Posts Thanks / Likes

Quote Originally Posted by Merlin View Post
    un mare minus: nu are intrare de calculator, spre deosebire de PV70.
    nu chiar. nu are intrare de Dsub 15 pini, care este intrarea veche, analogica.

dar ce vrei tu sa folosesti de fapt este un cablu DVI-HDMI, ca sa te bucuri de semnal digital. pe celalalt HDMI bagi receiver-ul HD si gata.

v

Junior Member Teacher

Posts Thanks / Likes

Quote Originally Posted by v.b.15 View Post
    py85 este aceeasi generatie cu py80, g11. Diferenta este la sunet si procesare video. Daca nu treci pe hd un fullHD e absolut inutil. Cauta un 50pv8. Panou g11, hd ready, procesare mai noua (viera III), accepta 1080p24, tot 2 HDMI, si il gasesti mai ieftin decat 50pv70.

@chris nu exista prea mare

@woobyz de unde din bulgaria? Technomarket?

V

Da,de la Technomarket.

Junior Member Teacher

Posts Thanks / Likes

Default fara fullhd?

Quote Originally Posted by Merlin View Post
    Intr-adevar, e de luat in calcul - multumesc, nu observasem modelul. Are, intr-adevar plusuri, dar si un mare minus: nu are intrare de calculator, spre deosebire de PV70.

Referitor la marimea diagonalei, perfect de acord: niciodata nu e prea mare
    Ce rost are sa nu iei un fullhd?Eu am un 32 inci fullhd la 4 m distanta si e super ok.Nici n-as vrea o diagonala mai mare.Eu am un lcd sony si inainte de a-l cumpara l-am comparat cu un panasonic tot de 32 la altex.Stateam pe canapeaua lor,pusa special pt clienti ma gandesc,si ma uitam la amandoua,cand la unu cand la altu.Bineinteles ca n-am luat de la altex,am luat de pe net cu 400lei mai ieftin. Iti spun,in momentul de fatza sony e peste panasonic,contrast mai ales,apoi culori.Mai priveste si la altceva.Mie de la panasonic imi plac de ex camerele foto.Plus ca sony acum are tuner HD,de cablu sau terestru,si daca stai in bucuresti cred ca te ajuta.Apoi s-ar putea si pe cablu sa bage HD, RCS a bagat deja digital sd,si nu cred ca vrei sa schimbi canalele de la un setbox separat de tv.Il aprinzi de la o telecomanda si schimbi canalele de la alta

PS:Nu cumparati de la http://www.plasme-lcd.ro pt ca nu primiti factura si garantie.Intrebati de ele inainte de livrare sau curierul cand le aduce acasa.Trebuie sa fie lipite amandoua,factura si certificatul de garantie,pe cutie. De aici a cumparat un prieten al meu,gasiti de mine pe net (era cel mai ieftin)

Silver Member Expert

Posts Thanks / Likes

Quote Originally Posted by rumunac View Post
    ... Ce rost are sa nu iei un fullhd?...

...Eu am un 32 inci fullhd la 4 m distanta si e super ok.Nici n-as vrea o diagonala mai mare....

...Eu am un lcd sony si inainte de a-l cumpara l-am comparat cu un panasonic tot de 32 la altex.Stateam pe canapeaua lor,pusa special pt clienti ma gandesc,si ma uitam la amandoua,cand la unu cand la altu...

...Iti spun,in momentul de fatza sony e peste panasonic,contrast mai ales,apoi culori...

....si nu cred ca vrei sa schimbi canalele de la un setbox separat de tv.Il aprinzi de la o telecomanda si schimbi canalele de la alta
    1 - pai cam are, daca ai receptie de cablu analogic imaginea pe un full-hd va fi o catastrofa fata de un hd-ready

2 - depinde de gustul fiecaruia, pt mine ar fi un mini-tv 32" vazut de la 4m, iar daca e sa fie asa, de la distanta asta nu mai faci nici o diferenta intre full-hd sau hd-ready.

3 - asta e cu dus-intors, magazinele seteaza tv-urile dupa cum vor ei sa vinda in functie de cistigul ce-l au la fiecare aparat (asta magarie se practica si in Germania daramite in Romania). Corect ar fi sa te apuci tu sa-ti faci setarile lumina/culoare/contrast/etc si apoi sa compari

4 - intr-adevar la LCD nici mie nu-mi place Panasonic dar aici se vorbea de plasma si asa se schimba lucrurile, dupa Pioneer, Panasonic detine suprematia iar Sony e mult mai jos

5 - daca folosesti ca receptor un Dreambox hd poti folosi telecomanda lui si pt tv deci nu-ti mai trebuie doua

Bafta
    19,2°E + 0,8°W => DM800 + DM520 + VuZero

Avantajul unui om inteligent este ca poate face usor pe prostul, invers e ceva mai dificil.....

somnambul Mentor

Posts Thanks / Likes

TV-ul nu va fi folosit pe cablu. Mi-am scos cablul cu vreo 2-3 ani in urma si nu mai vreau sa aud de el .
    Initial va merge pe un Dreambox (500 sau 7025), iar ulterior pe un receiver HD (exclus Dreambox, am aruncat banii pe "experimentalul" 7025, greseala pe care nu am de gand sa o mai repet). Ma tenteaza modelul HD de la Kathrein - dau 7025-ul la schimb )

Sunt curios cate dintre canalele HD de pe sat emit in 1080p - fac pariu ca nu foarte multe, deci un tv HD-Ready poate fi chiar mai potrivit si pentru asa-zisa trecere in HD.

Apropo, am gasit TH-50PV70 la 3.800 ron. Ce ziceti de pretul asta?
    Numai bine!

Jucarii pentru copii:

Junior Member Teacher

Posts Thanks / Likes

Un Bluray Player a scazut deja la 200 de euroi.Scoate 1080p,la fel si-o placa de PC mai rasarita.Full HD,asta-i viitorul.Nu mai aruncati banii pe gunoaie.

Senior Member Expert

Posts Thanks / Likes

Link

aici zice ca de la 3.5 m este absolut imposibil sa vezi diferenta dintre 720p si 1080p. pentru 50 inchi. nu pentru 42.

si aici

si daca ma mai chinui va mai gasesc si altele

la fel, la un 42 fullhd trebuie sa stai sub 2 m

la 32 trebuie sa stai la 1,25 m

(asta tanar, si cu privire agera)

sigur, in magazin, la 80 cm de tv ti se va parea mare diferenta. dar in magazin pana si LCD-urile arata mai bine decat plasmele si alte chestii total false.

eu nu am nimic impotriva lui 1080p. va promit ca primul tv de peste 60 inchi va fi 1080p. dar pana atunci lasati omul in pace.

v

Thread Information

Users Browsing this Thread

There are currently 1 users browsing this thread. (0 members and 1 guests)