Register

Welcome to the RDI-Board Community.

If this is your first visit, be sure to check out the FAQ by clicking the link above. You may have to register before you can post: click the register link above to proceed.

Donate Now Goal amount for this month: 100 EUR, Received: 100 EUR (100%)
Donate to support this site...

Results 1 to 7 of 7
    Member Teacher
    Posts Thanks / Likes

Default Intrebari contract digi

Un amic are o problema delicata ( povestea lui):
    In februarie 2005, atunci cand Digi era la inceputuri echipamente se gaseau doar putine la punctele digi din orasele mari ,precum si la Mirosat si la Elstar Oradea. La Elstar un receptor se putea cumpara cu aprox. 4.500.000 lei. Am facut comanda pentru un echipament (1160) si alaturat aparatului mi-au trimis un document pe care era numele meu, adresa ,cnp,seria decodorului, seria cardului si pe care semnam ca am primit aparatul si cardul , acest document trimitand-ul inapoi. Dupa vreo 3 luni de la cumparare am vazut ca seria decodorului si a cardului corespund cu cele de pe documentul primit , dar cand am platit primul abonament am constatat ca numele abonatului e altul , nu e al meu. Am sunat la Elstar si mi-au spus ca nu e nici o problema , eu sa platesc pentru cardul pe care il am ,nu conteaza numele. Toate bune pana acum doua saptamani cand am primit o instiintare de la RCS prin care sunt instiintat ca trebuie sa platesc o suma enorma pentru un contract pe numele meu,contract de care eu nu stiu. Cred ca este vorba de incurcatura facuta de ce de la Elstar. Eu am platit pentru cardul pe care il detin, se pare ca cineva avea cardul care era pe numele meu si nu a mai platit de vreo 2 ani. Acum eu nu am cum sa platesc pentru ca nu am acest card, si daca asi plati pentru cineva tot nu asi putea rezilia contractul pentru ca nu am cardul.
    Ce parere aveti ce pot sa fac? Oricum nu o sa platesc sumele pentru un card pe care nu il detin,. Daca vor, pot sa ma dea in judecata, eu nu am semnat nici un contract pentru acel card, daca vor sa caute la societatile cu care au avut relatii de colaborare , sa caute persoanele care detin echipamentul si sa recupereze sumele neplatite.Oricum banii se cer pe doi ani in urma dar banuiesc ca , cardul a fost blocat demult.
    Voi ce parere aveti?
    Bos-biciu ( Ant.1,5 al, H-H strong 2100,skystar2 ,Echocmart 791, , Echostar 770, Ant.0.9 Digi,Hyunday 1160, Amoko Alien.)

Moderator Expert
    Posts Thanks / Likes

Contacteaza-ma pe YM
    Day by day - opiniile mele
    "Never argue with idiots. People can confuse you with them."
    ---------------------------------------------------------
    DM 7020S; HSS-1160NA; Offset 1,2 Al +
    Moteck DigiPower SG-2100
    (53°E - -30°W) + Hama Lypsi HQ Universal Single LNBF

Member Teacher
    Posts Thanks / Likes

Quote Originally Posted by [email protected] View Post
    Contacteaza-ma pe YM
    Am trimis copie dupa notificare si o sesizare la inceputul lui octombrie ,dar se pare ca nu este nici o rezolvare! Am trimis si mail si pm pentru a afla un oarecare rezultat.Am sperat degeaba. Numai bine!
    Bos-biciu ( Ant.1,5 al, H-H strong 2100,skystar2 ,Echocmart 791, , Echostar 770, Ant.0.9 Digi,Hyunday 1160, Amoko Alien.)

Moderator Expert
    Posts Thanks / Likes

Quote Originally Posted by bosbiciu View Post
    Am trimis copie dupa notificare si o sesizare la inceputul lui octombrie ,dar se pare ca nu este nici o rezolvare! Am trimis si mail si pm pentru a afla un oarecare rezultat.Am sperat degeaba. Numai bine!
    Este dat la reclamatii, dar e nevoie de copie dupa contractul tau si seria echipamentelor care sunt la tine si pe care ai platit.
    Day by day - opiniile mele
    "Never argue with idiots. People can confuse you with them."
    ---------------------------------------------------------
    DM 7020S; HSS-1160NA; Offset 1,2 Al +
    Moteck DigiPower SG-2100
    (53°E - -30°W) + Hama Lypsi HQ Universal Single LNBF

Member Teacher
    Posts Thanks / Likes

Eu nu am nici un contract , deci nu am ce sa prezint. Am primit in 2005 un decodor si un card si cand am platit primul abonament am constatat ca , contractul pentru cardul pe care il detin eu este pe alt nume. Am platit de atunci si pana acum abonamentul pentru acest card. Am trimis prin PM seria decodorului si a cardului pe care il detin.

Member Teacher
    Posts Thanks / Likes

Am gasit persoana care detine cardul pe numele meu.Am mers pana in jud,. Suceava, la acea persoana si am luat cardul, mai putin banii pe care ii datora, caci spunea ca nu-i are! Am sunat la 0314004000 , am introdus numarul cardului si mi s-a comunicat ca pentru acest card este de platit o datorie de ...ron. Acum vreau sa anulez contractul si sa predau cardul. O sa fie de plata mai mult decat acea datorie? avand in vedere ca, cardul a fost blocat din august 2007. Intreb pentru ca cineva poate stie , a mai intalnit cazuri de acest fel si oricum eu platesc asa de fraier, caci cineva de la Elstar de unde am cumparat aparatul , sau cei de la digi care au completat datele au gresit. Daca poate cineva sa imi spuna ce trebuie facut, multumesc anticipat

Member Teacher
    Posts Thanks / Likes

Se pare ca nimeni nu a putut sa ma ajute in situatia de mai sus, dar dupa multe interventii, deplasari si cheltuiala , problema s-a rezolvat astfel: Am reusit sa intru in posesia cardului, am platit datoria,penalizari,abonamentul pe inca o luna si apoi cerere de reziliere si totul s-a sfarsit. Daca aveti vre-o problema , cred ca faceti sesizari de pomana , caci nu va va raspunde nimeni si nici nu vor rezolva problema!

Thread Information

Users Browsing this Thread

There are currently 1 users browsing this thread. (0 members and 1 guests)