Register

Welcome to the RDI-Board Community.

If this is your first visit, be sure to check out the FAQ by clicking the link above. You may have to register before you can post: click the register link above to proceed.

Donate Now Goal amount for this month: 100 EUR, Received: 100 EUR (100%)
Donate to support this site...

Results 1 to 11 of 11
    Senior Member Expert
    Posts Thanks / Likes

Default Dreambox 800 Second Boot Loader BUILD #62

salut
    sa stabilit ca second stage boot loader este defect(Built # 61) din aceasta cauza se bloca pe HD.....acum se poate downloada versiunea 62 si programa din web interface la fel ca la un image normal

download>>>http://www.i-have-a-dreambox.com/wbb...chmentid=52198

Silver Member Expert
    RDI - Board Default Avatar

Posts Thanks / Likes

Si mai simplu, eu tot dau inainte (si nimeni nu vrea sa auda) cu instalarea in flash a imaginii OOZOON versiunea lean (cea fara nici un plug-in sau altceva in plus) iar celelalte pe stick, OOZOOn avea in el noul bootloader si nu am avut probleme cu HD niciodata. In plus e singura imagine care aduce updates cum apare ceva, ieri de exemplu mi-a facut 18 update fata de acum 4-5 zile, toate celelalte imagini la update zic ca nu exista nimic de up-to-date. Si chiar asa greu nu e ca o data pe saptamina sa boot-ezi din flash si sa-i faci update-urile care exista, sau?

Bafta
    19,2E + 0,8W => DM800 + DM520 + VuZero

Avantajul unui om inteligent este ca poate face usor pe prostul, invers e ceva mai dificil.....

Senior Member Expert
    Posts Thanks / Likes

Quote Originally Posted by ruk22 View Post
    Si mai simplu, eu tot dau inainte (si nimeni nu vrea sa auda) cu instalarea in flash a imaginii OOZOON versiunea lean (cea fara nici un plug-in sau altceva in plus) iar celelalte pe stick, OOZOOn avea in el noul bootloader si nu am avut probleme cu HD niciodata. In plus e singura imagine care aduce updates cum apare ceva, ieri de exemplu mi-a facut 18 update fata de acum 4-5 zile, toate celelalte imagini la update zic ca nu exista nimic de up-to-date. Si chiar asa greu nu e ca o data pe saptamina sa boot-ezi din flash si sa-i faci update-urile care exista, sau?

Bafta
    Nu trebuie sa instalezi tot image-ul daca tu vezi prin asta simplu...eu am instalat direct in gemini 3.7 a durat prin web interface exact 2 secunde pina l-a instalat, reboot si gata asta numesc simplu

ps: eu instalez NUMAI in flash ! ! ! nu imi plac tiganiile din usb stick

Junior Member Teacher
    Posts Thanks / Likes

Quote Originally Posted by dongle View Post
    Nu trebuie sa instalezi tot image-ul daca tu vezi prin asta simplu...eu am instalat direct in gemini 3.7 a durat prin web interface exact 2 secunde pina l-a instalat, reboot si gata asta numesc simplu

Confirm. Sa upgradat in 2 secunde si se pare ca merge bine sa vedem in timp cum se comporta.
    Sa upgradat peste G.3.70.

Gold Member Expert
    Posts Thanks / Likes

Thumbs up

Se comporta foarte bine.
    "No freeze" pana acuma la prog. HD!
    ---------------------------------------------
    OoZooN-CVS-dm800-20080913 in Flash
    Are secondstageloader 62 inclus!

www.oozoon.de

Silver Member Expert

Posts Thanks / Likes

Quote Originally Posted by dongle View Post

Ori nu m-am exprimat eu bine ori nu m-ai inteles tu. Eu nu asta voiam sa zic, voiam doar sa spun ca oozoon pune la dispozitie update-uri cum apar si nu numai cind nu se mai poate altfel; eu ziceam ca pentru cei care folosesc multiboot cea mai buna alegere e imaginea oozoon in flash. Si daca aveati oozoon instalat nu aveati freeze cu hd-ul, eu unul habar nu am ce inseamna aia nu am avut parte de asa ceva insa am si renuntat la gemini imediat dupa instalare. Iar cei ce nu folosesc multiboot ar trebui sa arunce o privire la imaginea asta, nu e asa "simpla" ca gemini dar e mult peste ca viteza si stabilitate, plus ca e singura care ofera update-uri. Acum fiecare cu alegerea lui, eu nu sunt contra gemini ca n-am de ce, pe dm500 asta ruleaza si acum insa la dm800, au cam ramas in urma fata de ceilalti.
    Parerea mea, cine nu e de acord sa probeze intai si apoi sa ma injure.

Bafta

Avantajul unui om inteligent este ca poate face usor pe prostul, invers e ceva mai dificil.....

Senior Member Expert

Posts Thanks / Likes

@ruk
    Esti offtopic - aici e vorba de update oficial/dream media .
    In God I trust . All others pay cash .

Silver Member Expert

Posts Thanks / Likes

Quote Originally Posted by valerica View Post
    @ruk
    Esti offtopic - aici e vorba de update oficial/dream media .
    Imaginea de care vorbeam e cvs. Scuze de offtopic daca asa crezi, dar un update oficial se ia de la Dream Multimedia ca ei fac receiver-ul nu de la IHAD. Scuze inca o data de off, fiecare face ce vrea, unul se uita la hd altul la freeze ca-i e rusine sa recunoasca ca nu merge hd pe dm800 cu toate ca ar merge daca ar face ce trebuie dar na, cum sa intrebe aici in forum asa ceva ca ar ride cei cu katy sau?

@dongle
    Eu m-am referit ca daca avea lumea in flash instalat oozoon nu mai era nevoie de update-ul asta ca se facea automat; clar ca avind altceva instalat e o prostie sa schimbi imaginea pt bootloader.

Vizionare placuta tuturor.

Senior Member Expert

Posts Thanks / Likes

Ruk , cei de IHAD l-au preluat , o sa urmeze si ceilalti . Daca nu crezi , citeste aici : http://www.dream-multimedia-tv.de/bo...?threadid=7965 .
    In rest nu vad nici o competitie legata de katy . Fiecare doreste sa aiba calitate cat mai buna a imaginii in HD , nu ?
    In God I trust . All others pay cash .

Digitally Remastered Expert
    Posts Thanks / Likes

Am istalat si eu acest update si mi-am facut curaj sa scot cooler-ul. Dupa aproape o zi de functionare (in mare parte pe HD) surpriza este ca DM-ul nu se mai incalzeste ca inainte, ci ramane la o temperatura acceptabila, comparabila cu cea a unui DM500S. Toate astea in conditiile in care jucaria are HDD intern si noaptea trecuta a tras un film (timer activated).
    Blocaje pe HD nu am vazut, dar nici inainte nu aveam, insa chestia cu temperatura ma multumeste pe deplin.
    [LEFT]Signature not found... Try again!

Junior Member Teacher
    Posts Thanks / Likes

Ce bine ar fi ! Sper sa scap si eu de freeze, blocaje si incalzire excesiva la DM800.
    Abia astept sa ajung acasa sa testez

Thread Information

Users Browsing this Thread

There are currently 1 users browsing this thread. (0 members and 1 guests)