Register

Welcome to the RDI-Board Community.

If this is your first visit, be sure to check out the FAQ by clicking the link above. You may have to register before you can post: click the register link above to proceed.

Donate Now Goal amount for this month: 100 EUR, Received: 100 EUR (100%)
Donate to support this site...

Page 1 of 2 12 LastLast
Results 1 to 15 of 21
    Junior Member Friend
    RDI - Board Default Avatar

Posts Thanks / Likes

Default Internet Satelit

Salut,vreau un amic sa isi bage internet prin satelit.. sta la tara unde nu e nici macar telefon,si vroiam sa imi spuneti care firma are cele mai mici tarife asa ca pentru un home user ?

Junior Member Master

Posts Thanks / Likes

Cool

nu merge fara linie telefonica....si f f f scump

Silver Member Expert

Posts Thanks / Likes

Faptul ca Digi a impinzit Romania cu mobile care nici nu stiu GSM doar UMTS/3G eu o vad ca o pregatire pentru "next step", adica internetul mobil; asa va avea o sansa, cu net de pe satelit nu se merita, mult mai ieftin iese chiar si cu net de la unul din providerii actuali de telefonie mobila.

Bafta
    19,2°E + 0,8°W => DM800 + DM520 + VuZero

Avantajul unui om inteligent este ca poate face usor pe prostul, invers e ceva mai dificil.....

MuSic & So mucH MoRe! Expert
    Posts Thanks / Likes

Thumbs up

Sorry guys,
    Prietenul meu de la Astra, Martin K. mi-a prezentat acest proiect inca de anul trecut...din pacate n-am avut timp sa ma ocup de el in Ro. Ei cauta reselleri si dezvoltatori de proiect pentru Romania. Si nu este scump deloc, insa traficul nu este atat de spectaculos...dar se merita.
    Asa ca cine este interesat il pot ajuta.
    http://www.ses-astra.com/consumer/en...nect/index.php
    DVB-S:
    Offset Emme Esse (Alu.) 1.25
    Offset Emme Esse (Alu.) 1.15
    Prime focus (Alu) 1.50m, 1.90m
    Offset 1.50m Fe, Triax TDS 1.10m, Visiosat BIG-BISAT, TechniSat SATMAN 85cm, Gibertini OP100L, etc
    Offset 35.cm (Camping), Triax BSKYB (72x58 cm), etc
    DM 800 HD V2, DM 500 V2, DM 800 HD, Amiko X-Finder, GigaBlue 800 HD, Sab Sky 4800 Mini Hd,
    Abo: Focussat, Dolce, HD+, TivuSat, Freesat, etc.
    DVB-T:
    TechniSat MultyMedia TS 1, Televes DAT HD, DIGIALITY OUTDOOR ANTENNA, etc

Junior Member Friend

Posts Thanks / Likes

Default internet satelit

Quote Originally Posted by the the View Post
    Sorry guys,
    Prietenul meu de la Astra, Martin K. mi-a prezentat acest proiect inca de anul trecut...din pacate n-am avut timp sa ma ocup de el in Ro. Ei cauta reselleri si dezvoltatori de proiect pentru Romania. Si nu este scump deloc, insa traficul nu este atat de spectaculos...dar se merita.
    Asa ca cine este interesat il pot ajuta.
    http://www.ses-astra.com/consumer/en...nect/index.php
    Si care ar fii pretul?

Junior Member Teacher
    Posts Thanks / Likes

Quote Originally Posted by trixyt View Post
    Si care ar fii pretul?
    Uite aici, ca sa-ti faci o idee, preturi pt. Belgia : http://www.stokard.be/
    Dreambox 600pvr, Gemini 4.70, Echostar DSB-2200 2CI Viacces, Motor H-H diseq 1.2, Farfurie de 90.

Junior Member Friend

Posts Thanks / Likes

Quote Originally Posted by orlandosro View Post
    Uite aici, ca sa-ti faci o idee, preturi pt. Belgia : http://www.stokard.be/
    Aha si echipamentul?

Junior Member Teacher

Posts Thanks / Likes

Quote Originally Posted by trixyt View Post
    Aha si echipamentul?
    trixyt ti-am trimis mesaj privat!

om fain' Expert
    Posts Thanks / Likes

sau vezi aici http://www.vodafone.ie/broadband/mobile/ ca si comparatie in irlanda

Junior Member Junior

Posts Thanks / Likes

Default internet satelit

sunt interesat de internetu asta pe satelit de la SES-ASTRA da nu stiu cum sa fac sa inchei un contract sau ceva de genu , vad ca nu avem reprezentatna in Romania , Cum procedez sa fac un abonament la ei?

Junior Member Master

Posts Thanks / Likes

Eu sunt in Spania si am internet prin unde radio (aici in satul in care locuiesc nu este fibra optica-adsl) m-a costat instalarea 380 € (antena+router+cablu) iar lunar platesc abonamentul 58 € pt. 1MB/1MB (simetric).

Junior Member Teacher

Posts Thanks / Likes

e bun netul de la hiperbanda in spania, la telefonica platesti mai mult de 60 euro pentru 1/MB si la ei 52 euro(fara Tva) cu tot cu tel fix. instalare si echipament gratuit.
    ce diferenta este intre adsl si simetric ? cat echivaleaza 1/MB (simetric) in viteza ADSL ?

Member Mentor

Mi-s prin Zona......doar ca uneori nici eu nu mai stiu unde sunt
    Posts Thanks / Likes

Quote Originally Posted by apri_syd View Post
    e bun netul de la hiperbanda in spania, la telefonica platesti mai mult de 60 euro pentru 1/MB si la ei 52 euro(fara Tva) cu tot cu tel fix. instalare si echipament gratuit.
    ce diferenta este intre adsl si simetric ? cat echivaleaza 1/MB (simetric) in viteza ADSL ?
    Tu chair stai in Marbella?Pai atunci ar trebui sa stii ca acest oras e printre "fruntashii"cu cele mai multe conexiuni de adsl din spania(raportat la nivel de locuitori si marime ca oras),deci e clar ca acolo ajunge sigur ORANGE cu 35e+iva todo incluido pentru 20Mb!plus jazztel+altii.Asa ca in spania au mai ramas putine sate cu 1 MB care in curand vor trece la 3 sau chiar 6MB,asta pe spatele "timofonicii",dar 60 euro ptr 1 Mb are deja zilele numarate!Tu ai WiMax con hiperbanda?1 mb simetric cred ca e 1 mb down si 1mb upload,deci in principiu ar fi ok,dar sa stii ca sunt foarte multi care sunt disperati cu hiperbanda,dar inca nu au accces la adsl,care ai pana la 1 Mb sau 3MB sau ce contractezi pe down si mult mai putin pe upload.Nu sunt expert dar cred ca asa este.

Junior Member Junior

Posts Thanks / Likes

Quote Originally Posted by clauditu View Post
    Eu sunt in Spania si am internet prin unde radio (aici in satul in care locuiesc nu este fibra optica-adsl) m-a costat instalarea 380 € (antena+router+cablu) iar lunar platesc abonamentul 58 € pt. 1MB/1MB (simetric).

Claudiu imi poti zice exact cum se numeste serviciul de internet care il ai tu ?

Junior Member Master

Posts Thanks / Likes

Quote Originally Posted by razvanbta View Post
    Claudiu imi poti zice exact cum se numeste serviciul de internet care il ai tu ?
    Este prin ONO ,un asociat de-al lor a pus un repetidor la noi in sat,firma se numeste VIDEOLAN este un serviciu RADIOFRECUENTA.Azi m-a sunat si mi-a spus ca de luna viitoare voi plati doar 25 € + tva pe luna pt. 1MB SIMETRIC (1MB urcare/1MB coborare) iar in cateva saptamani ar putea sa-mi dea 2MB/1MB deoarece TELEFONICA a adus linia ADSL de 3MB.

Thread Information

Users Browsing this Thread

There are currently 1 users browsing this thread. (0 members and 1 guests)