Register

Welcome to the RDI-Board Community.

If this is your first visit, be sure to check out the FAQ by clicking the link above. You may have to register before you can post: click the register link above to proceed.

Donate Now Goal amount for this month: 100 EUR, Received: 100 EUR (100%)
Donate to support this site...

Page 1 of 2 12 LastLast
Results 1 to 15 of 24
    Member Mentor
    Posts Thanks / Likes

Default Sling Catcher pre-order

Guys
    Vesti bune, dupa mai bine de 2 ani de la anunt, apare sling catcherul
    http://www.slingcommunity.com/page/s...A0FA635AB9ED20
    FORUM RULES
    Nomad Iresponsabil

mesterul Mentor
    Posts Thanks / Likes

si asta ce exact face ,,transmite wireles video stream de pe net to orice tv?
    mersi

Member Mentor
    Posts Thanks / Likes

catcherul e "receptorul," il pui langa tv in loc de computer
    FORUM RULES
    Nomad Iresponsabil

Junior Member Master
    RDI - Board Default Avatar

Posts Thanks / Likes

Default Suna interesant..

si trebe sa ai internet pe el nu?
    Merge wireless sau trebe network cable?
    poti sa vezi PRO si ANTENA din Romania sau International?
    Am vazut ca pretul este bun?
    de unde il cuparati voi? ebay? sau...

care din voi poseda o astfel de jucarie?
    pute-ti sa postati un filmulet cum se vad posturile romanesti?
    viteza din Canada de 5MB/s este buna? Se vad intreuperi?

Mai ca m-as duce cu un Sling dupa toate aventurile nasoale cu recieverele ....
    Last edited by Red Pearl; 14th September 2008 at 01:33.

__/\__/\__/\_____________ Expert
    Posts Thanks / Likes

Quote Originally Posted by Red Pearl View Post
    si trebe sa ai internet pe el nu?
    Merge wireless sau trebe network cable?
    poti sa vezi PRO si ANTENA din Romania sau International?
    Am vazut ca pretul este bun?
    de unde il cuparati voi? ebay? sau...

care din voi poseda o astfel de jucarie?
    pute-ti sa postati un filmulet cum se vad posturile romanesti?
    viteza din Canada de 5MB/s este buna? Se vad intreuperi?

iti dau sa`ncerci chiar tu ...daca vrei. raducosmin pe ym. ( dupa 8:00 pm ET)
    sling in retea upc timisoara cu 1 Mbps upload.

Posts Thanks / Likes

Quote Originally Posted by raducosmin View Post
    iti dau sa`ncerci chiar tu ...daca vrei. raducosmin pe ym. ( dupa 8:00 pm ET)
    sling in retea upc timisoara cu 1 Mbps upload.
    @bosanci, ai useru meu de yahoo.., pe pm nu iti pot raspunde ca primesc mesaju:

"bosanci28 has chosen not to receive private messages or may not be allowed to receive private messages. Therefore you may not send your message to him/her."

btw cu read pearl am vb de slinbox tuner. catcher nu are nimeni inca.

mesterul Mentor
    Posts Thanks / Likes

@bosanci, ai useru meu de yahoo.., pe pm nu iti pot raspunde ca primesc mesaju:

"bosanci28 has chosen not to receive private messages or may not be allowed to receive private messages. Therefore you may not send your message to him/her."

btw cu read pearl am vb de slinbox tuner. catcher nu are nimeni inca.
    incearca acuma,,
    care era id ul tau?,,nul mai stiu,,sau trimite tu un mesaj,,
    mersi

Reclamant Expert
    Posts Thanks / Likes

Quote Originally Posted by Red Pearl View Post
    Un sling nu va putea niciodata inlocui un receiver, si spun asta bazindu-ma doar pe calitatea imaginii. Am estimat recent bitrate-ul unui streaming prin VLC de pe un server romanesc - este vorba despre circa 250-300 KB/s (deci aproape 2000 kbps - un bitrate echivalent cu al unui film divx de foarte buna calitate) - iar codecul folosit da iarasi un foarte bun raport viteza/calitate.

Cu Sling-ul lucrurile stau putin diferit: pentru ca voi sa puteti transmite de la sursa (de acasa, din Ro) cu viteza respectiva (250 - 300 KB/s) va trebuie un net de viteza mare, sau in orice caz cu un upload solid. Tinind cont ca, la sursa, imaginea de pe un cablu analogic din Ro, probabil trecut printr-un splitter, cu distanta foarte mica intre canalele UHF, nu va fi nici ea extraordinara, si mai tinind cont de faptul ca e necesara o viteza substantiala la Internet, as spune ca nu prea merita.

De ce anume? Am facut niste recording de pe Sling-ul lui @raducosmin zilele trecute cu citeva tool-uri printre care si mult-laudatul At-Large Recording 2 (recent crack-uit) - vreau sa spun ca respectivul tool este inutilizabil datorita recording-ului in "gaps" - adica cu intreruperi, deoarece se opreste din inregistrare la fiecare sincopa a internet-ului (si upload-ul romanesc, Dumnezeu stie ca are ceva sincope). Deci inutilizabil. Celalalt tool folosit a fost un screen recorder, imaginea fiind comprimata - la alegere - in Divx, cu un bitrate cit mai mare (circa 1800 kbps). Calitatea fisierului mi s-a parut extrem de slaba, chiar si la rezolutia cea mai mare oferita de Sling (640 x 480).

Alte defecte? Fara un upload puternic, de la sursa, nu veti putea vedea transmisiile sportive de o maniera acceptabila, cel putin nu la rezolutia maxima, iar a o cobori pe aceasta apelind la articiile de "smoothing" sau "sharpening" ale Sling-ului nu face decit sa filtreze imaginea printr-un procedeu artificial extrem de neplacut.

Sling-ul, dupa parerea mea, a fost si ramine un tool destinat doar celor care vor sa urmareasca emisiuni de acasa la o calitate mai mult sau mai putin acceptabila, pe un ecran de dimensiuni nu foarte mari. Repet, transmisiile sportive sau emisiuni ale caror imagini se succed foarte repede au sa va dezamageasca in ceea ce priveste calitatea. Sling-ul este, prin definitie, un "tool" al nostalgiei si nu unul al experimentelor tehnice.

Posts Thanks / Likes

Quote Originally Posted by hgfdgfui View Post
    Un sling nu va putea niciodata inlocui un receiver, si spun asta bazindu-ma doar pe calitatea imaginii. Am estimat recent bitrate-ul unui streaming prin VLC de pe un server romanesc - este vorba despre circa 250-300 KB/s (deci aproape 2000 kbps - un bitrate echivalent cu al unui film divx de foarte buna calitate) - iar codecul folosit da iarasi un foarte bun raport viteza/calitate.

Cu Sling-ul lucrurile stau putin diferit: pentru ca voi sa puteti transmite de la sursa (de acasa, din Ro) cu viteza respectiva (250 - 300 KB/s) va trebuie un net de viteza mare, sau in orice caz cu un upload solid. Tinind cont ca, la sursa, imaginea de pe un cablu analogic din Ro, probabil trecut printr-un splitter, cu distanta foarte mica intre canalele UHF, nu va fi nici ea extraordinara, si mai tinind cont de faptul ca e necesara o viteza substantiala la Internet, as spune ca nu prea merita.

De ce anume? Am facut niste recording de pe Sling-ul lui @raducosmin zilele trecute cu citeva tool-uri printre care si mult-laudatul At-Large Recording 2 (recent crack-uit) - vreau sa spun ca respectivul tool este inutilizabil datorita recording-ului in "gaps" - adica cu intreruperi, deoarece se opreste din inregistrare la fiecare sincopa a internet-ului (si upload-ul romanesc, Dumnezeu stie ca are ceva sincope). Deci inutilizabil. Celalalt tool folosit a fost un screen recorder, imaginea fiind comprimata - la alegere - in Divx, cu un bitrate cit mai mare (circa 1800 kbps). Calitatea fisierului mi s-a parut extrem de slaba, chiar si la rezolutia cea mai mare oferita de Sling (640 x 480).

Alte defecte? Fara un upload puternic, de la sursa, nu veti putea vedea transmisiile sportive de o maniera acceptabila, cel putin nu la rezolutia maxima, iar a o cobori pe aceasta apelind la articiile de "smoothing" sau "sharpening" ale Sling-ului nu face decit sa filtreze imaginea printr-un procedeu artificial extrem de neplacut.

Sling-ul, dupa parerea mea, a fost si ramine un tool destinat doar celor care vor sa urmareasca emisiuni de acasa la o calitate mai mult sau mai putin acceptabila, pe un ecran de dimensiuni nu foarte mari. Repet, transmisiile sportive sau emisiuni ale caror imagini se succed foarte repede au sa va dezamageasca in ceea ce priveste calitatea. Sling-ul este, prin definitie, un "tool" al nostalgiei si nu unul al experimentelor tehnice.
    man , slingu nu are nici o problema. Totul tine de internet. Peste 20-30 ani cind poate internetul o sa mearga si mai bine nu o sa mai ai intreruperile astea.
    Cind l-am testat in reteaua locala , pus pe receiverul meu , mergea extraordinar. Inclusiv inregistrarea. Din pacate oferta de internet , aici in Nord America e de tot kktul.
    Oricind pot sa fac un upgrade la maica-mea de upload dar aici downloadul o sa-mi ramina la "UP TO xxx " Dar e cea mai buna varinata de a avea posturile din romania.

Oricum incet incet incepe sa ma doara`n cot de ele. Luna asta am intrat doar 5 minute pe sling.
    thx ptr pontul cu at-recorder. nu stiam ca a aparut cracku

Posts Thanks / Likes

Quote Originally Posted by bosanci28 View Post
    incearca acuma,,
    care era id ul tau?,,nul mai stiu,,sau trimite tu un mesaj,,
    mersi
    e mai sus, postu #5

Member Mentor
    Posts Thanks / Likes

daca se intampla sa aveti la indemana cracul de la at rec pls dati aici un linc

tks

man , slingu nu are nici o problema. Totul tine de internet. Peste 20-30 ani cind poate internetul o sa mearga si mai bine nu o sa mai ai intreruperile astea.
    Cind l-am testat in reteaua locala , pus pe receiverul meu , mergea extraordinar. Inclusiv inregistrarea. Din pacate oferta de internet , aici in Nord America e de tot kktul.
    Oricind pot sa fac un upgrade la maica-mea de upload dar aici downloadul o sa-mi ramina la "UP TO xxx " Dar e cea mai buna varinata de a avea posturile din romania.

Oricum incet incet incepe sa ma doara`n cot de ele. Luna asta am intrat doar 5 minute pe sling.
    thx ptr pontul cu at-recorder. nu stiam ca a aparut cracku
    FORUM RULES
    Nomad Iresponsabil

Reclamant Expert
    Posts Thanks / Likes

Quote Originally Posted by yo3gjc View Post
    daca se intampla sa aveti la indemana cracul de la at rec pls dati aici un linc
    tks
    http://rapidshare.com/files/13972678...__Rcrdr2.4.rar

Gasit cu Seekmaster

Member Mentor
    Posts Thanks / Likes

Tks a lot
    Bun seekmasteru'...am gasit o gramada de chestii cu el
    Multzam

FORUM RULES
    Nomad Iresponsabil

Posts Thanks / Likes

si parola pls?

Reclamant Expert
    Posts Thanks / Likes

Uuu parola, sorry. Cica e:
    Code:
    4shar1ng

Thread Information

Users Browsing this Thread

There are currently 1 users browsing this thread. (0 members and 1 guests)