Register

Welcome to the RDI-Board Community.

If this is your first visit, be sure to check out the FAQ by clicking the link above. You may have to register before you can post: click the register link above to proceed.

Donate Now Goal amount for this month: 100 EUR, Received: 100 EUR (100%)
Donate to support this site...

Results 1 to 15 of 15

Thread: intrebari dm800

Senior Member Expert
    RDI - Board Default Avatar

Posts Thanks / Likes

Default intrebari dm800

Vineri ma mut in alta locatie cu tot cu dream-uri si antena..

Va rog ajutati ma cu cateva nelamuriri:

1) nu vrea sa mai trag cablu utp...
    la dm800, placa de retea wi-fi merge doar in newEnigma 2?
    a reusit cineva sa puna in Gemini? ce model?
    daca am deja ocupate porturile de usb cu un cooler pad, si un stick,
    mai pot aduga un al 3 lea device, adica wi-fi cu un spliter usb?

2) momentul coincide si cu cumpararea unui hdd sata de 2.5, care vreau sa l montez in dream...oare se incalzeste prea tare? daca pun hdd,?
    e de ajuns cooler pad sau mai e nevoie si de alt ventilator intern..
    aici iar o sa fie pb cu alimentarea in interior..

MERCI..

Silver Member Expert

Posts Thanks / Likes

Salut,
    1. placa de retea wi-fi nu are dreamul ci foloseste un stick wireless, daca vrei sa nu ai surprize vezi sa fie unul cu chip Ralink RT73. Si da, merge si in gemini dar nu stiu de ce nu ramai la newnigma care dupa parerea mea e mult peste gemini de data asta. In privinta spliter-ului nu stiu ce sa zic dar incearca sa iei pt cooler-pad curent de la mufa usb ce este inauntru pe placa.

2. hardul intern i mai aduce o incalzire minimala in plus, il poti monta fara frica si cu alimentarea nu o sa ai probleme, folosesti cablul ce era in cutia dreamului sau daca nu e in cutie s-ar putea sa fie inauntru. despre cooler pad nu stiu ce sa zic, eu unul nu-i vad rostul fiindca sufla de jos in sus insa jos e mainboard-ul si deci el nu sufla nicaieri in dream; cel mai simplu, ia un cooler de procesor si il pui deasupra dreamului cam 60-70% sa stea peste tuner si nu sa sufle inauntru ci sa traga afara si vei avea surpriza sa constati ca dreamu e rece de tot si ventilatorul nici nu-l auzi deoarece el functioneaza normal la 12v iar la cei 5 de la usb se invirte foarte incet insa e destul.

Bafta
    19,2E + 0,8W => DM800 + DM520 + VuZero

Avantajul unui om inteligent este ca poate face usor pe prostul, invers e ceva mai dificil.....

Senior Member Expert

Posts Thanks / Likes

Quote Originally Posted by ruk22 View Post
    Salut,
    1. placa de retea wi-fi nu are dreamul ci foloseste un stick wireless. Si da, merge si in gemini dar nu stiu de ce nu ramai la newnigma care dupa parerea mea e mult peste gemini de data asta. In privinta spliter-ului nu stiu ce sa zic dar incearca sa iei pt cooler-pad curent de la mufa usb ce este inauntru pe placa.

2. hardul intern i mai aduce o incalzire minimala in plus, il poti monta fara frica si cu alimentarea nu o sa ai probleme, folosesti cablul ce era in cutia dreamului sau daca nu e in cutie s-ar putea sa fie inauntru. despre cooler pad nu stiu ce sa zic, eu unul nu-i vad rostul fiindca sufla de jos in sus insa jos e mainboard-ul si deci el nu sufla nicaieri in dream; cel mai simplu, ia un cooler de procesor si il pui deasupra dreamului cam 60-70% sa stea peste tuner si nu sa sufle inauntru ci sa traga afara si vei avea surpriza sa constati ca dreamu e rece de tot si ventilatorul nici nu-l auzi deoarece el functioneaza normal la 12v iar la cei 5 de la usb se invirte foarte incet insa e destul.

Bafta
    1 ) NORMAL CA STICK, wi-fi am unu SMC, dar in gemini a blocat tot , am fost nevoit sa pun imaginea din nou..
    o sa incerc in new enigma 2, dar nu mi place newenigma ca la skin glassline,. nu are optiune sa vezi de la cine decodeaza postul respectiv..

2) TE CONTRAZIC IN BINE.
    Am cooler pad, el nu sufla aerul cald, il trage in jos si l da afara pe laterale si prin fata, deci e ok, cred ca face fatza si cu hdd intern..

ER' MEJO Moderator - Expert
    Posts Thanks / Likes

Quote Originally Posted by mark21 View Post
    1 ) NORMAL CA STICK, wi-fi am unu SMC, dar in gemini a blocat tot , am fost nevoit sa pun imaginea din nou..
    o sa incerc in new enigma 2, dar nu mi place newenigma ca la skin glassline,. nu are optiune sa vezi de la cine decodeaza postul respectiv..

2) TE CONTRAZIC IN BINE.
    Am cooler pad, el nu sufla aerul cald, il trage in jos si l da afara pe laterale si prin fata, deci e ok, cred ca face fatza si cu hdd intern..
    no toate stickurile usb cu chip ratlink merg.eu am 3 si din ele merge doar 1.
    e un emtec pe careal folosesc si cu hdd playerul meu.
    pentru a mari numarul porturilor usb foloseste un usb hub preferabil cu alimentare externa.

Silver Member Expert

Posts Thanks / Likes

2) TE CONTRAZIC IN BINE.
    1. bineinteles ca arata, in coltul din dreapta jos iti scrie internal pid.... pt key sau g**x sau altceva ce ai la sh*re. In plus ai si picons care sunt super si functioneaza bine, key manager cu actualizare, etc...

2. ok, e bine ca trage aerul in jos, dar care aer? ca deasupra cooler-pad e mainboard-ul si nu cred ca trece aer prin el. Incearca ce ti-am zis eu cu racirea si compari singur.

Bafta

Avantajul unui om inteligent este ca poate face usor pe prostul, invers e ceva mai dificil.....

Senior Member Expert

Posts Thanks / Likes

Quote Originally Posted by rusudanion View Post
    no toate stickurile usb cu chip ratlink merg.eu am 3 si din ele merge doar 1.
    e un emtec pe careal folosesc si cu hdd playerul meu.
    pentru a mari numarul porturilor usb foloseste un usb hub preferabil cu alimentare externa.
    merci, te rog zi mi ce fel de stick merge, ca vreau sa cumpar..
    merge si in gemini?

Quote Originally Posted by ruk22
    2. ok, e bine ca trage aerul in jos, dar care aer? ca deasupra cooler-pad e mainboard-ul si nu cred ca trece aer prin el. Incearca ce ti-am zis eu cu racirea si compari singur.
    O sa pun coolepad deasupra, cu fata n jos pe dream

Silver Member Expert

Posts Thanks / Likes

O sa pun coolepad deasupra, cu fata n jos pe dream

Ok, vezi urmareste-l sa nu inghete.

Bafta

Mgar de marc Expert
    Posts Thanks / Likes

coolerul meu trage din dream si sufl afar ( deci o s pun dreamul cu capul in jos pe cooler pad )
    ce targe numai el stie dar temperatura a sczut bine de tot deci il las tot asa cum este

PS: dac nu v convine directia in care trage si sufl, intoarceti ventilatoarele la cooler
    adevrul este inventia unui mincinos

Silver Member Expert

Posts Thanks / Likes

merci, te rog zi mi ce fel de stick merge, ca vreau sa cumpar..
    merge si in gemini?
    Sper sa te ajute, nu garantez ca merg dar astea le-am luat de pe forumul IHAD, deci merg in Gemini (teoretic)

These adapters are supported and tested:

{PRISM_USB_DEVICE(0x04bb, 0x0922, "IOData AirPort WN-B11/USBS")},
    {PRISM_USB_DEVICE(0x07aa, 0x0012, "Corega Wireless LAN USB Stick-11")},
    {PRISM_USB_DEVICE(0x09aa, 0x3642, "Prism2.x 11Mbps WLAN USB Adapter")},
    {PRISM_USB_DEVICE(0x1668, 0x0408, "Actiontec Prism2.5 11Mbps WLAN USB Adapter")},
    {PRISM_USB_DEVICE(0x1668, 0x0421, "Actiontec Prism2.5 11Mbps WLAN USB Adapter")},
    {PRISM_USB_DEVICE(0x1915, 0x2236, "Linksys WUSB11v3.0 11Mbps WLAN USB Adapter")},
    {PRISM_USB_DEVICE(0x066b, 0x2212, "Linksys WUSB11v2.5 11Mbps WLAN USB Adapter")},
    {PRISM_USB_DEVICE(0x066b, 0x2213, "Linksys WUSB12v1.1 11Mbps WLAN USB Adapter")},
    {PRISM_USB_DEVICE(0x067c, 0x1022, "Siemens SpeedStream 1022 11Mbps WLAN USB Adapter")},
    {PRISM_USB_DEVICE(0x049f, 0x0033, "Compaq/Intel W100 PRO/Wireless 11Mbps multiport WLAN Adapter")},
    {PRISM_USB_DEVICE(0x0411, 0x0016, "Melco WLI-USB-S11 11Mbps WLAN Adapter")},
    {PRISM_USB_DEVICE(0x08de, 0x7a01, "PRISM25 IEEE 802.11 Mini USB Adapter")},
    {PRISM_USB_DEVICE(0x8086, 0x1111, "Intel PRO/Wireless 2011B LAN USB Adapter")},
    {PRISM_USB_DEVICE(0x0d8e, 0x7a01, "PRISM25 IEEE 802.11 Mini USB Adapter")},
    {PRISM_USB_DEVICE(0x045e, 0x006e, "Microsoft MN510 Wireless USB Adapter")},
    {PRISM_USB_DEVICE(0x0967, 0x0204, "Acer Warplink USB Adapter")},
    {PRISM_USB_DEVICE(0x0cde, 0x0002, "Z-Com 725/726 Prism2.5 USB/USB Integrated")},
    {PRISM_USB_DEVICE(0x0cde, 0x0005, "Z-Com Xl735 Wireless 802.11b USB Adapter")},
    {PRISM_USB_DEVICE(0x413c, 0x8100, "Dell TrueMobile 1180 Wireless USB Adapter")},
    {PRISM_USB_DEVICE(0x0b3b, 0x1601, "ALLNET 0193 11Mbps WLAN USB Adapter")},
    {PRISM_USB_DEVICE(0x0b3b, 0x1602, "ZyXEL ZyAIR B200 Wireless USB Adapter")},
    {PRISM_USB_DEVICE(0x0baf, 0x00eb, "USRobotics USR1120 Wireless USB Adapter")},
    {PRISM_USB_DEVICE(0x0411, 0x0027, "Melco WLI-USB-KS11G 11Mbps WLAN Adapter")},
    {PRISM_USB_DEVICE(0x04f1, 0x3009, "JVC MP-XP7250 Builtin USB WLAN Adapter")},
    {PRISM_USB_DEVICE(0x0846, 0x4110, "NetGear MA111")},
    {PRISM_USB_DEVICE(0x03f3, 0x0020, "Adaptec AWN-8020 USB WLAN Adapter")},
    {PRISM_USB_DEVICE(0x2821, 0x3300, "ASUS-WL140 Wireless USB Adapter")},
    {PRISM_USB_DEVICE(0x2001, 0x3700, "DWL-122 Wireless USB Adapter")},
    {PRISM_USB_DEVICE(0x2001, 0x3702, "DWL-120 Rev F Wireless USB Adapter")},
    {PRISM_USB_DEVICE(0x50c2, 0x4013, "Averatec USB WLAN Adapter")},
    {PRISM_USB_DEVICE(0x2c02, 0x14ea, "Planex GW-US11H WLAN USB Adapter")},
    {PRISM_USB_DEVICE(0x124a, 0x168b, "Airvast PRISM3 WLAN USB Adapter")},
    {PRISM_USB_DEVICE(0x083a, 0x3503, "T-Sinus 111 USB WLAN Adapter")},
    {PRISM_USB_DEVICE(0x2821, 0x3300, "Hawking HighDB USB Adapter")},
    {PRISM_USB_DEVICE(0x0411, 0x0044, "Melco WLI-USB-KB11 11Mbps WLAN Adapter")},
    {PRISM_USB_DEVICE(0x1668, 0x6106, "ROPEX FreeLan 802.11b USB Adapter")},
    {PRISM_USB_DEVICE(0x9016, 0x182d, "Sitecom WL-022 USB Adapter")},
    {PRISM_USB_DEVICE(0x124a, 0x4017, "Pheenet WL-503IA 802.11b USB Adapter")

Toata lumea zice ca asta ar merge perfect, D-Link DWL-122.

Bafta

Digitally Remastered Expert
    Posts Thanks / Likes

Cooler-ul trebuie pus obligatoriu sa traga aerul in afara. Daca e pus sa sufle in DM, dupa o scurta perioada de timp acesta va fi plin de praf.
    [LEFT]Signature not found... Try again!

Silver Member Expert
    Posts Thanks / Likes

eu am renuntat la wireless si am pus cablu. cel putin odata pe zi se bloca newenigma 2 . de cand am pus cablu e ok .

Bla bla bla... Mentor
    La malul mării... Negre(Ro) si/sau a Nordului (N)
    Posts Thanks / Likes

Quote Originally Posted by armand25 View Post
    eu am renuntat la wireless si am pus cablu. cel putin odata pe zi se bloca newenigma 2 . de cand am pus cablu e ok .
    Intr-adevar, mi s-a intamplat si mie acelasi lucru pe newnigma2 cu stick-ul wireless pe care l-am prezentat aici:http://forum.paytv.ro/showthread.php?t=70238&page=2
    Poate imaginile viitoare vor elimina problema blocajelor pt wireless...
    daca am deja ocupate porturile de usb cu un cooler pad, si un stick,
    mai pot aduga un al 3 lea device, adica wi-fi cu un spliter usb?
    ...cred ca ar putea fi posibil cu un usb hub, eu inca nu am incercat, desi mi-ar trebui si mie unul...

Am ajuns la concluzia ca in Vest este mai curat pentru simplul motiv ca aici ploua mai des...

Senior Member Expert

Posts Thanks / Likes

Quote Originally Posted by ruk22 View Post
    1. bineinteles ca arata, in coltul din dreapta jos iti scrie internal pid.... pt key sau g**x sau altceva ce ai la sh*re. In plus ai si picons care sunt super si functioneaza bine, key manager cu actualizare, etc...

Bafta
    ce fac mai exact aceste picons?

eu vrea ceva gen gemini window daca este , sa ti scrie, CAID, user, distance de la care decodeaza.. mai ales user si distanta..

exista la new enigma 2?

MERCI.

Mgar de marc Expert
    Posts Thanks / Likes

eu vrea ceva gen gemini window daca este , sa ti scrie, CAID, user, distance de la care decodeaza.. mai ales user si distanta..

exista la new enigma 2?

MERCI.
    barry allen
    adevrul este inventia unui mincinos

Silver Member Expert

Posts Thanks / Likes

Pai de fapt nu fac cine stie ce, iti infrumuseteaza display-ul si skin-ul, ca doar de-aia cautam skin-uri misto si piconii le completeaza sa fie faine...

Bafta

Thread Information

Users Browsing this Thread

There are currently 1 users browsing this thread. (0 members and 1 guests)