Register

Welcome to the RDI-Board Community.

If this is your first visit, be sure to check out the FAQ by clicking the link above. You may have to register before you can post: click the register link above to proceed.

Donate Now Goal amount for this month: 100 EUR, Received: 100 EUR (100%)
Donate to support this site...

Results 1 to 14 of 14

Thread: Serpi de casa

Member Teacher
    Posts Thanks / Likes

Default Serpi de casa

Am o problema , spun eu destul de neplacuta. Undeva, in apropierea casei, banuiesc ca sub lemnele din lemnarie ( lemnaria e plina de lemne de foc, vreo 10 mc) se afla un cuib de serpi. Pana acum am dat peste 2 unul prin curte si unul vroia sa intre in pivnita casei. I-am omorat pe ambii.M-am convins ca sunt serpi de casa , dar se pare ca sunt mai multi si e foarte neplacut, copii nu se mai pot juca prin curte. Nu locuiesc pe un catun , sunt in comuna in centru. Stie cineva cum pot sa ii indepartez de casa. Ceva aparate cu ultrasunete,momeli cu otrava, a auzit cineva de asa ceva
    Bos-biciu ( Ant.1,5 al, H-H strong 2100,skystar2 ,Echocmart 791, , Echostar 770, Ant.0.9 Digi,Hyunday 1160, Amoko Alien.)

Banned Expert
    RDI - Board Banned Avatar

Posts Thanks / Likes

Cauta animale care mananca serpi sau muta lemnele...

Strajernic Expert
    Posts Thanks / Likes

Foarte neplacut, am avut si eu la mine la tara si i am decapitat , incearca sa muti lemnele si sa fi cu ochii pe ei si s ai extermini ...

Silver Member Expert
    Posts Thanks / Likes

Poate un arici...sau 2
    Video: Vu+Uno (HDD 80Gb) /offset 1.2 H-H/42E<=>30W;
    Optibox Gekko Cable HD
    Audio: Harman Kardon HK680+Monitor Audio B2+WD Elements Play (2Tb)

Member Mentor
    Posts Thanks / Likes

Ghost Man Expert
    Posts Thanks / Likes

Moi moi...dc nu am si eu bafta asta ....dc nu invetii copii ca sunt inofensivi si in plus se hranesc si cu rozatoarele din gospodarie.
    Eu am o pasiune pentru serpi.....de cand cu raposatul Steve
    Stiu ca nu stiu nimic..!
    The Show Must Go On

Mägar de marcä Expert
    Posts Thanks / Likes

Quote Originally Posted by bosbiciu View Post
    Am o problema , spun eu destul de neplacuta. Undeva, in apropierea casei, banuiesc ca sub lemnele din lemnarie ( lemnaria e plina de lemne de foc, vreo 10 mc) se afla un cuib de serpi. Pana acum am dat peste 2 unul prin curte si unul vroia sa intre in pivnita casei. I-am omorat pe ambii.M-am convins ca sunt serpi de casa , dar se pare ca sunt mai multi si e foarte neplacut, copii nu se mai pot juca prin curte. Nu locuiesc pe un catun , sunt in comuna in centru. Stie cineva cum pot sa ii indepartez de casa. Ceva aparate cu ultrasunete,momeli cu otrava, a auzit cineva de asa ceva
    iti trimit eu ceva impotriva lor dacä vrei:
    http://rdi-board.com/showthread.php?p=508859#post508859
    adevärul este inventia unui mincinos

Membrana Expert
    Posts Thanks / Likes

Quote Originally Posted by abadon View Post
    Moi moi...dc nu am si eu bafta asta ....dc nu invetii copii ca sunt inofensivi si in plus se hranesc si cu rozatoarele din gospodarie.
    Eu am o pasiune pentru serpi.....de cand cu raposatul Steve
    Asta asa este. Daca nu ai pui de gaina, pisici oua etc (cam ce poate inghiti) poti sa stai linistit. Serpii se feresc de oameni si avand in vedere ca se apropie frigul vor pleca singuri ori in pamant ori prin casa .

Si ca o confirmare ca nu sunt agresivi , acum 3 saptamani am fost prin Ceahlau si pe langa Bicaz s-a umflat basica asa ca am oprit si am intrat in padure. In timp ce ma usuram mi-am aruncat privirea in jos si am vazut ca tot jetul meu de pompier se spargea pe un sarpe cam de 0,5m . Prima reactie a fost sa ridic "furtunul" , m-am dat 1/2pas inapoi si am continuat spalarea sarpelui. Am terminat si am plecat linistit. Sarpele nu a schitat nici o miscare (probabil ca-i placea fluidul cald . Surpriza a venit ulterior cand am citit ca serpii din zona sunt vipere.
    spersanutiiamulttimpsacitesticanuamsemnatura

Junior Member Teacher
    Posts Thanks / Likes

Quote Originally Posted by pytonu View Post
    ... In timp ce ma usuram ... jetul .... se spargea pe un sarpe cam de 0,5m
    Mda... asa ii in regnul animal, se mai usureaza pitonii pe vipere

Member Teacher
    Posts Thanks / Likes

O alta problema! Se pare ca sunt si puiuti. Am prins unul de vreo 25-30 cm, cenusiu cu doua pete galbene dupa cap. Alte solutii
    Bos-biciu ( Ant.1,5 al, H-H strong 2100,skystar2 ,Echocmart 791, , Echostar 770, Ant.0.9 Digi,Hyunday 1160, Amoko Alien.)

Pe lângă Mentor
    Posts Thanks / Likes

Quote Originally Posted by bosbiciu View Post
    O alta problema! Se pare ca sunt si puiuti. Am prins unul de vreo 25-30 cm, cenusiu cu doua pete galbene dupa cap. Alte solutii
    O cana cu lapte
    The Bible is like a software license, no one actually reads it, they just scroll to the bottom and click I agree!

FLEX-IBIL Expert
    Posts Thanks / Likes

Asta asa este. Daca nu ai pui de gaina, pisici oua etc (cam ce poate inghiti) poti sa stai linistit. Serpii se feresc de oameni si avand in vedere ca se apropie frigul vor pleca singuri ori in pamant ori prin casa .

Si ca o confirmare ca nu sunt agresivi , acum 3 saptamani am fost prin Ceahlau si pe langa Bicaz s-a umflat basica asa ca am oprit si am intrat in padure. In timp ce ma usuram mi-am aruncat privirea in jos si am vazut ca tot jetul meu de pompier se spargea pe un sarpe cam de 0,5m . Prima reactie a fost sa ridic "furtunul" , m-am dat 1/2pas inapoi si am continuat spalarea sarpelui. Am terminat si am plecat linistit. Sarpele nu a schitat nici o miscare (probabil ca-i placea fluidul cald . Surpriza a venit ulterior cand am citit ca serpii din zona sunt vipere.
    ...Ce norocos esti smechere! Si da, vipera aia era gestanta si avea nevoie de caldura si umezeala...tu i-ai oferit-o...sssssssssarumana
    LABOR OMNIA VINCIT IMPROBUS (lat.) munca stăruitoare învinge totul – Vergiliu, „Georgica”
    NON OMNIA POSSUMUS OMNES (lat.) nu toți putem toate – Vergiliu, „Bucolica”, VIII, 63.

Pentru prost, umorul e o formă indivizibilă de insultă, e ceva care-l vizează personal. Umorul mușcă, înțeapă, provoacă, sfidează, și face toate astea involuntar, uitîndu-și mereu foloasele, așa cum procedează electricitatea. Bușcu dixit.

Mägar de marcä Expert
    Posts Thanks / Likes

Prima reactie a fost sa ridic "furtunul" , m-am dat 1/2pas inapoi si am continuat spalarea sarpelui. Am terminat si am plecat linistit. Sarpele nu a schitat nici o miscare (probabil ca-i placea fluidul cald . Surpriza a venit ulterior cand am citit ca serpii din zona sunt vipere.
    ai avut noroc cä nu te-a scuipat in teavä, pardon in furtun
    adevärul este inventia unui mincinos

Gold Member Expert
    RDI - Board Default Avatar

Posts Thanks / Likes

Quote Originally Posted by abadon View Post
    ....dc nu invetii copii ca sunt inofensivi ....
    aaaa , pe mine cind am fost infantil ma descinta in fiece primavara ( o sarbatoare ,, crestina " , cind se facea si o lipie in casa si in ea se ascundea un banut ) o baba cu un ciob de oala in care ardea cirpe ca sa nu ma muste sarpele ; evident si acum o iau la sanatoasa cind il vad

Quote Originally Posted by hidric View Post
    ai avut noroc cä nu te-a scuipat in teavä, pardon in furtun
    S-a nascut pe 01 ianuarie deci i-au pus numele Vasilica . Si pe la 12 ani iese Vasilica in batatura sa faca pipi ; fiindui frica de'ntuneric n-a mai mers la WC ci a incercat pe linga cusca ciinelui , care ciine s-a bucurat mult de cirnaciorul oferit de Vasilica ...... acum e'n SRI ( desi poate nu-i asta criteriul de recrutare )

Thread Information

Users Browsing this Thread

There are currently 1 users browsing this thread. (0 members and 1 guests)