Register

Welcome to the RDI-Board Community.

If this is your first visit, be sure to check out the FAQ by clicking the link above. You may have to register before you can post: click the register link above to proceed.

Donate Now Goal amount for this month: 100 EUR, Received: 100 EUR (100%)
Donate to support this site...

Results 1 to 12 of 12
    Junior Member Friend
    RDI - Board Default Avatar

Posts Thanks / Likes

Default Problema receptor Digi 1160

De citeva zile am o problema cu receptorul Digi - am nivel de semnal 80% dar calitatea variaza intre 30 si 50% pe toate transponderele exceptind 11785 unde calitatea cariaza intre 90 si 98%. Am verificat antena (nu s-a miscat absult deloc) si am schimbat si LNB-ul (e unul de 0.1 dB) dar problema continua si practic nu pot vedea alte canale decit cele de pe 11785. Are cineva vreo idee care e motivul? poate fi receptorul defect?
    Multumesc anticipat pentru ajutor.

Junior Member Master

Posts Thanks / Likes

Default !!!!!!

verifica elevatia antenei...sa fie toate suruburile stranse....dak nu schimba si cablu de la lnb pna la receptor.....si sa mai verifici mufele F de la capetele cablului....

Junior Member Teacher

Posts Thanks / Likes

Quote Originally Posted by vflorin View Post
    De citeva zile am o problema cu receptorul Digi - am nivel de semnal 80% dar calitatea variaza intre 30 si 50% pe toate transponderele exceptind 11785 unde calitatea cariaza intre 90 si 98%. Am verificat antena (nu s-a miscat absult deloc) si am schimbat si LNB-ul (e unul de 0.1 dB) dar problema continua si practic nu pot vedea alte canale decit cele de pe 11785. Are cineva vreo idee care e motivul? poate fi receptorul defect?
    Multumesc anticipat pentru ajutor.
    Cred ca totusi problema ta este de la antena(reglaj antena sau lnb). Cum ai verificat antena daca s-a miscat ?
    Mai poate fi si problema de la receptor, dar cred ca atunci nu ti-ar functiona nici canalele transmise pe frecv. 11785 chiar daca are semnal puternic.
    debian,vu uno, T90,2xdigi, tivusat,freesat.

Haiduc Expert
    Latitude: 44.202°, Longitude: 27.322°, Bărăgan City
    Posts Thanks / Likes

11785 e frecventa de pe Thor cu semnal "beton" pe Romania, e posibil sa ai antena foarte putin dereglata din acest motiv pierzi din semnal pe Intelsat. Daca ai reflectorul putin deviat spre stanga cum te uiti din spatele lui ai iesit putin de pe Intelsat si esti cu fascicolul pe Thor....
    Kworld DVB-S 100 PCI, Golden Media Wizard HD Vote, offset 0.8Fe + 1.15Fe

Junior Member Friend

Posts Thanks / Likes

refeitor la pozitia antenei - am marcat cu vopsea pozitia initial si de asta zic, ca nu s-a modificat. am verificat inca o data elevatia si conectorii si totul pare a fi in regula - in plus am antena instalata de mai bine de doi ani si nu am avut probleme niciodata. am un alt receptor (nu de digi) si verificind antena cu el acolo am calitate 70% pe toate transponderele unde la receptroul digi am doar 30%. mi se pare totusi o eroare ciudata - de ce funcitoneaza corect 11785?

Junior Member Friend

Posts Thanks / Likes

eu sunt in barcelona nu in Romania - privind din spatele antenei lnb-ul ar trebui sa fie inclinat putin spre dreapta? e cum l-am avut intotdeauna.

Haiduc Expert
    Latitude: 44.202°, Longitude: 27.322°, Bărăgan City
    Posts Thanks / Likes

Prin absurd putem spune ca "ceva" s-a ciocnit de bratul LNB-ului si receptia nu mai e corecta....
    Kworld DVB-S 100 PCI, Golden Media Wizard HD Vote, offset 0.8Fe + 1.15Fe

Member Mentor

Posts Thanks / Likes

Quote Originally Posted by vflorin View Post
    refeitor la pozitia antenei - am marcat cu vopsea pozitia initial si de asta zic, ca nu s-a modificat. am verificat inca o data elevatia si conectorii si totul pare a fi in regula - in plus am antena instalata de mai bine de doi ani si nu am avut probleme niciodata. am un alt receptor (nu de digi) si verificind antena cu el acolo am calitate 70% pe toate transponderele unde la receptroul digi am doar 30%. mi se pare totusi o eroare ciudata - de ce funcitoneaza corect 11785?
    Si la vecinu meu aciasi situatie ca a ta.Pe alt receptor 80% pe receptorul de la Digi 30%.11785 functioneaza corect.este o problema cu receptoarele care au aceasta marca,multi romani de aici de la Roma se pling de aceasta situatie,altii chiar au schmbat dTH-ul.

Moderator Expert
    Posts Thanks / Likes

Problema ta e din pacate la receptor! E ceva de la alimentarea lnb-ului !Iti spun asta ca eu sunt nstalator si am avut clienti care au avut problema ta si sa rezolvat numai prin schimbarea receptorului!
    2.3m Paraclipse Hydro C & Ku,1,5m Gibertini, 1.15m Offset +Inverto KA+KU, Tbs6983, Vu solo 2,Tehnomate TM 5403HD M3

Junior Member Friend

Posts Thanks / Likes

Multumesc pentru lamuriri, si eu cred ca e din receptor asa cum am spus antena nu s-a miscat si pe alte receptor functioneaza corect.

Member Mentor

Posts Thanks / Likes

Default semnal

ai solutzia aici :http://forum.paytv.ro/showthread.php?t=19429

NU se vede nici un canal.
    Semnalul este fluctuant 20%-40% (aproximativ)
    Eroare indicata: " lipsa semnal"
    ˇˇˇˇ daca se da pe scanare are semnal ˇˇˇˇˇ

DEFECTIUNE: CELE 2 condensatoare de 1000mf/25v (eu le-am pus la 25v) din sursa.
    simptomele indicate mai sus depind de cit au fost de "umflae" cele 2 ce-uri.

bafta

Junior Member Friend

Posts Thanks / Likes

Quote Originally Posted by sirius View Post
    ai solutzia aici :http://forum.paytv.ro/showthread.php?t=19429

NU se vede nici un canal.
    Semnalul este fluctuant 20%-40% (aproximativ)
    Eroare indicata: " lipsa semnal"
    ˇˇˇˇ daca se da pe scanare are semnal ˇˇˇˇˇ

DEFECTIUNE: CELE 2 condensatoare de 1000mf/25v (eu le-am pus la 25v) din sursa.
    simptomele indicate mai sus depind de cit au fost de "umflae" cele 2 ce-uri.

bafta
    Ai dreptate - am desfacut receptorul si intr-adevar unul dintre cele doua condensatoare e vizibil umflat. o sa caut astazi unele noi ca sa le inlocuiesc dar mai am o intrebare - pe ele pune 1000 uF/10V si tu spui sa le pun de 25V. am inteles bine, pot sa pun de 25V?
    Multumesc inca o data pentru ajutor.

Thread Information

Users Browsing this Thread

There are currently 1 users browsing this thread. (0 members and 1 guests)