Register

Welcome to the RDI-Board Community.

If this is your first visit, be sure to check out the FAQ by clicking the link above. You may have to register before you can post: click the register link above to proceed.

Donate Now Goal amount for this month: 100 EUR, Received: 100 EUR (100%)
Donate to support this site...

Results 1 to 4 of 4
    Member Mentor
    Posts Thanks / Likes

Default Cum sa aliniez LNB-ul?

Ieri mi-am facut de lucru si am dat jos lnb-ul, l-am curatat, am luat cu smirghel feedhornul (interior si exterior). In afara de ceva panze de paianjen, nimic deosebit. Pun la loc incep sa orientez.

Problema 1: Pe plaja de +/-10 grade inclinatie si +/- 2 mm la focar, semnalul nu se modifica.

Am acces la LNB doar cu antena la extremitatea estica. Acolo am Intelsat 10 (68.5E), cu doua TP-uri cu FEC 1/2, deci nu foarte sensibile, si Intelsat 902 (62E) cu semnal foarte puternic.

Verificarea o fac pe Astra 2D (28.2E) 10847V si Astra 1F (19.2E) 12441V. Chiar si pe aceste TP-uri (mutand antena dupa fiecare reglaj) nu vad diferente pe plaja specificata.

Problema 2: E corecta alinierea LNB-ului la extremitatea orbitei, pentru ca unghiul skew sa fie bun pe toata orbita?

Gold Member Expert
    Posts Thanks / Likes

Quote Originally Posted by MariusT View Post
    Ieri mi-am facut de lucru si am dat jos lnb-ul, l-am curatat, am luat cu smirghel feedhornul (interior si exterior). In afara de ceva panze de paianjen, nimic deosebit. Pun la loc incep sa orientez.

Problema 1: Pe plaja de +/-10 grade inclinatie si +/- 2 mm la focar, semnalul nu se modifica.

Am acces la LNB doar cu antena la extremitatea estica. Acolo am Intelsat 10 (68.5E), cu doua TP-uri cu FEC 1/2, deci nu foarte sensibile, si Intelsat 902 (62E) cu semnal foarte puternic.

Verificarea o fac pe Astra 2D (28.2E) 10847V si Astra 1F (19.2E) 12441V. Chiar si pe aceste TP-uri (mutand antena dupa fiecare reglaj) nu vad diferente pe plaja specificata.

Problema 2: E corecta alinierea LNB-ului la extremitatea orbitei, pentru ca unghiul skew sa fie bun pe toata orbita?
    1.Nu stiu cu ce receptor ai facut verificarile la reglajul antenei,pe extremitatea estica,acolo unde ai acces;dar,daca ai recurs la Echosmart mai mult ca sigur ca acest receptor nu-ti poate arata cu exactitate valoarea semnalului.Si eu l-am folosit de citeva ori dar am fost mirat sa vad o diferenta la receptie destul de semnificativa intre calitatea semnalului obtinut cu Strong 4500 si receptorul tau!Probabil ca tunerul nu este atit de sensibil incit sa selecteze valoarea reala a semnalului,ramanind fixat pe el fara sa-l modifice.Din acest punct de vedere e si greu sa faci reglaje corecte pe toata banda.La un tuner cu adevarat sensibil,cu nivel de semnal intre -65 dBm si -85dBm,ai fi putut observa o modificare imediata la semnal daca ai fi umblat la reglaje.

2.Un lnb daca este corect reglat,e bun si la centru orbitei,adica pe satelitul central,cit si pe cel de la extremitatea estica sau vestica!Distanta focala si unghiul lnb-ului trebuiesc facute pe centru,ele ramanind fixe,iar apoi te ocupi numai de reglajul elevatie si azimutului.Numai ca,cum spuneam mai sus,e greu sa obti un reglaj fin,adica pe semnale slabe,daca tunerul receptorului nu stie sa citeasca puterea semnalului,si apoi sa-l redea la valoarea reala.
    Intimplarea face ca si eu imi schimb lnb-ul,din aceleasi pricini ca si in cazul tau,aducind antena spre est,si dupa ce-l pun in focar misc antena spre centru-la Cluj e la 23E pe Astra 3A-si in functie de ce obtin,intervin pina ce obtin unghiul respectiv si distanta focala{eu mi-am facut un distantier pentru asta}optime la sistemul meu.Dupa ce am facut asta nu m-ai intervin la lnb ca sa-i modific parametrii!Eu am noroc ca Strong 4500 sesizeaza imediat orice modificare fac la lnb sau la instalatie!Ceea ce ma ajuta enorm de mult.Cred ca tunerul Echosmartului are o mare inertie cind e sa redea semnale slabe!Si daca e adevarat{nu sint sigur},va trebui sa faci reglajele la antena cu un alt tip de receptor.E numai o parere.

satelescu

ps-In curind am pun pe topicul cu Inverto,cel deschis de mine,rezultatele obtinute atit cu el cit si cu Invacom pe diferiti sateliti si pe toata banda.Si tot cu aceasta ocazie s-a confirmat ceea ce se stie in literatura de specialitate si din practica:ca o buna directivitate a lnb-ului pe focar da rezultate foarte bune,in caz contrar...De accea imi permiteam sa-ti atrag atentia ca e bine sa avem acces la antena ori de cite ori vrem sa facem reglaje fine!

Member Mentor
    Posts Thanks / Likes

1. Am renuntat la Echosmart pentru reglaje si am trecut la Nokia. Are un tuner "la secunda", e superb pentru reglaje. Nu trebuie nici televizor, semnalul se poate vedea pe display.

2. Folosind un cablu scurt (3 metri), Astra 2D a intrat cu LNB-ul pus "la ochi". Echosmartul, pe cealalalt cablu, nici nu l-a mirosit. Cablu RG11.

3. Feedhorn de care?
    Am gasit doua bucati in cutia cu maimute a lui taica-meu.

Primul (nefolosit) a fost manufacturat in fabricile comuniste dinainte de '89, dupa ceva desene copiate. Are alezaje de exceptie, inele scalare, interiorul e oglinda. Partea proasta e ca nu se potriveste pe tijele mele, si cu ceva adaptari s-ar putea sa iasa din focar.

Al doilea l-am luat demult cu un LNB second, arata jalnic, si ar trebui strunjit radial cativa mm pantru a intra suportul actual. Ce ma intriga la el e partea din fata, proiectat probabil pt antene "adanci", pt o iluminare buna. Antena mea are f/D in jur de 0.4, deci cred ca nu se preteaza.

A treia varianta ar fi sa raman cu ce am, sau cu unul identic dar nou, ce l-am gasit la tehnic b. Eventual sa mai caut si pe la altii.

Gold Member Expert
    Posts Thanks / Likes

Quote Originally Posted by MariusT
    1. Am renuntat la Echosmart pentru reglaje si am trecut la Nokia. Are un tuner "la secunda", e superb pentru reglaje. Nu trebuie nici televizor, semnalul se poate vedea pe display.
    1Ca urmare a testelor,ai redescoperit un receptor,Nokia,care merita o alta soarta.Si "batrinii" sint buni la ceva,nu-i asa?

2. Folosind un cablu scurt (3 metri), Astra 2D a intrat cu LNB-ul pus "la ochi". Echosmartul, pe cealalalt cablu, nici nu l-a mirosit. Cablu RG11.
    N-ar fi lipsit de importanta sa stim ce diferente exita intre cele doua receptoare la calitate/semnal cu cablu RG11?

Feedhorn de care?
    Am gasit doua bucati in cutia cu maimute a lui taica-meu.

Primul (nefolosit) a fost manufacturat in fabricile comuniste dinainte de '89, dupa ceva desene copiate. Are alezaje de exceptie, inele scalare, interiorul e oglinda. Partea proasta e ca nu se potriveste pe tijele mele, si cu ceva adaptari s-ar putea sa iasa din focar.
    Eu l-as folosi pe primul,cel confectiont inante de '89.Astfel de piese erau foarte atent lucrate atunci fiindca erau utilizate cu precadere de industria militara sau in domeniul de virf,nefiind comercializate.Multe lucruri din domeniul high-tech-ul s-au furat din occident in scopuri strategice,printre care era considerat si receptia prin satelit.Dar asta-i o alta discutie.Tocmai caracteristicile mentionate de tine il si recomanda sa-l folosesti.Incearca sa modifici suportul lnb-ului cu unul mai flexibil,ca cel din poza mea.De accea am si pus-o pe forum.
    Si eu am schimbat tot la antena,tit trepiedul cit si suportul lnb-ului pentru a avea mai multa libertate de interventie la antena atunci cind e cazul.

Al doilea l-am luat demult cu un LNB second, arata jalnic, si ar trebui strunjit radial cativa mm pantru a intra suportul actual. Ce ma intriga la el e partea din fata, proiectat probabil pt antene "adanci", pt o iluminare buna. Antena mea are f/D in jur de 0.4, deci cred ca nu se preteaza.
    Majoritatea ghidurilor aflate in comert arata ca cel din poza.Am si eu citeva,dar nu le folosesc,fireste.
    In privinta tipurilor de ghiduri potrivite pentru antenele noastre,trebuie avut in vedere ca cu cit valoarea f/D este mai mare cu atit feedhorn-ul trebuie sa fie mai ingust ca deschidere pentru a elimina factorul de zgomot ce provine din exteriorul antenei.Pe cind la antenele cu f/D mai mic,feedhorn-ul trebuie sa aiba o deschidere mai mare pentru a cuprinde toata suprafata farfuriei.
    satelescu

Thread Information

Users Browsing this Thread

There are currently 1 users browsing this thread. (0 members and 1 guests)