Register

Welcome to the RDI-Board Community.

If this is your first visit, be sure to check out the FAQ by clicking the link above. You may have to register before you can post: click the register link above to proceed.

Donate Now Goal amount for this month: 100 EUR, Received: 100 EUR (100%)
Donate to support this site...

Results 1 to 10 of 10
    Junior Member Teacher
    RDI - Board Default Avatar

Posts Thanks / Likes

Smile reglare montura polara

salut,
    am cautat pe forum ceva despre titlul de mai sus,am gasit,parca nu tot pt. mintea mea.mentionez ca eu am h-h,l-am reglat de mai multe ori singur,cunosc date luate de la saltex.ro.
    am un coleg,casa proprie,stalpul antenei in boloboc,pozitie buna de receptie de la 30 vest la 28,2 est.n-am incercat nimic,am zis ca mai bine sa citesc si sfaturile celor ce au mai facut asemenea montari.
    ~el are parabola de 1,8m,all 1,8mm.impreuna cu ea a luat actuator de 18'',pozitioner.lnb-ul se fixeaza pe trei sarme,probabil[vedere] la 120 grade.receptor opticum 7100 cx-e nou si un strong folosit[6350,asa parca am retinut].

locatia hunedoara.n-am facut niciodata asemenea reglaj.ce nu stiu:
    -incep reglarea cu 23,5 grade est ca la h-h ?
    -elevatia cum sa o citesc la ''oala''aia?alta constructie ca ofset.
    -la actuator si pozitioner cum procedez,n-as vrea sa nu-mi ajunga melcul pt. reglare.

multe mutumiri.

Moderator Expert
    Pe marginea prapastiei. Privind voios (spre voi) in jos!
    Posts Thanks / Likes

Ai aici un articol din Infosatelit Nr2/2000 referitor la reglarea antenelor mobile cu actuator:
    http://www.zshare.net/download/17789077966431d7/

Moderator Expert
    Posts Thanks / Likes

Quote Originally Posted by SLAman View Post
    Ai aici un articol din Infosatelit Nr2/2000 referitor la reglarea antenelor mobile cu actuator:
    http://www.zshare.net/download/17789077966431d7/
    Am reinnoit link-ul
    http://rapidshare.com/files/23958537...2000--nr.2.zip

Gold Member Expert

Posts Thanks / Likes

Quote Originally Posted by ghita_gicu View Post
    -incep reglarea cu 23,5 grade est ca la h-h ?
    -elevatia cum sa o citesc la ''oala''aia?alta constructie ca ofset.
    -la actuator si pozitioner cum procedez,n-as vrea sa nu-mi ajunga melcul pt. reglare.
    - da
    - identifici axa de rotatie a monturii ( difera functie de constructia fizica a monturii ) si o faci paralela cu axa de rotatie a pamintului
    - erectezi pe jumatate actuatorul si ai pozitia ,, la jumatate " ; dupa punerea pe orbita daca vrei sa faci cursa asimetrica , retragi de tot actuatorul si fixexi corpul de partea fixa a monturii pentru ultimul satelit dorit .

pune poze cu montura ( in pozitie cit mai apropiata de cea de lucru ) pentru alte sugestii

-=AS=-
    Guest

Citeste atent articolul din link-ul care ti s-a dat, si vei gasi o metoda foarte buna de reglaj (din aproape in aproape) intrucat nu cred ca ai la dispozitie scule gen clinometru.

Junior Member Teacher

Posts Thanks / Likes

Quote Originally Posted by SLAman View Post
    [offtopic]
    Am citit cu placere toata revista. N-ar strica, cei care mai aveti articole vechi, sa le puneti pe undeva (eventual in topicul cu antene de pe vremea lui ceasca / cuza). Cand am citit ca D+ "...intentioneaza sa renunte la ........." m-am intors in timp cu 10 ani. Si sunt foarte interesante estimarile pentru viitor din acea perioada.
    [/offtopic]

[ontopic]
    Daca ai la dispozitie scule profesionale din categoria (b)poloboc, busola si satfinder, atunci cea mai buna metoda e "trial and error". Pentru un profesionist probabil ca dureaza cateva ore, insa pentru un amator se intinde pe parcursul a mai multe zile. Reglezi antena pe satelitul cel mai sudic si apoi incepi reglajele fine din:
    - inclinarea antenei pe montura (declinatie)
    - inclinarea monturii pe suport (elevatie)
    - rotirea stanga-dreapta a antenei pe montura (daca ai parabola cu montura polara scapi de asta)
    - rotirea stanga-dreapta a monturii pe suport
    - indreptarea suportului pe care ai pus antena (e improbabil sa-l nimeresti perfect de prima data)
    ...si tot asa de la pasul 1 pana fie obtii semnal maxim, fie te plictisesti si o lasi pe alta data (de obicei semnal maxim nu obtii niciodata; totdeauna parca merge mai mult)
    [/ontopic]
    KSC-570[12.01.A5]/Invacom 0,3dB/1,4m Al/ SRT V-50/ 18'/vizibilitate 62E-30W/ lat. 44.85N, long. 24.87E + DolceTV cu antena lui Digi. NOU! Acum cu montura polara ca sa vad 16E-ul!

-=AS=-
    Guest

Tocmai am terminat de reglat montura mea fara nici o scula, si pot spune ca daca perseverezi si o faci tu pe ea si nu ea pe tine o poti rezolva in decurs a cateva ore bune.

Junior Member Teacher

Posts Thanks / Likes

Default montura polara

salut
    va rog mai are cineva articolul din Infosatelit Nr2/2000 referitor la reglarea antenelor mobile cu actuator
    am gasit dar numai il pot sa downlodez,este sters
    va rog cine il mai are sa imi de un link
    va multumesc

Moderator Expert
    Posts Thanks / Likes

Junior Member Teacher

Posts Thanks / Likes

multumesc foarte mult,raman dator

Thread Information

Users Browsing this Thread

There are currently 1 users browsing this thread. (0 members and 1 guests)