Register

Welcome to the RDI-Board Community.

If this is your first visit, be sure to check out the FAQ by clicking the link above. You may have to register before you can post: click the register link above to proceed.

Donate Now Goal amount for this month: 100 EUR, Received: 100 EUR (100%)
Donate to support this site...

Page 1 of 2 12 LastLast
Results 1 to 15 of 18
    Keep believin` Expert
    Posts Thanks / Likes

Default Sensibilitate DM500 vs. Conserva HSS1160NA

Am sesizat azi ceva incredibil:

In dorinta de a vedea VIVA pe Astra 19.2Est, acum, la ora 14:00 e semnal bun, doar ca DM500s nu reuseste sa descifreze decat niste cloncanituri si cate o imagine rupta.
    Conserva de la DIGI merge insa perfect cu imagine si sunet cursive, semnal 51-58% pe transponderul respectiv (12670V / 5/6 / 20000).
    Oare aiba conserva un tuner mai bun decat DM500s? Personal nu cred, dar atunci care-i spilu?

Intrebarea mea este:

Conteaza ce versiune de Gemini am pe Dbox? Influenteaza asta, sensibilitatea tunerului din cutie? La telefoane stiu ca apar diferente de semnal la anumite versiuni de soft.
    1.6 Offset Al, Invacom 0.3dB, VBOX 2 Moteck, DVB: Pinnacle PCTV-Sat, act. 18'' , 75E <> 30W , DM500s / Focus KSF100 / 2x DigiTV 1160NA / 1x Humax Digi-plus / 0.3dB Gold+0.8m Offset / BOOM TV

Gold Member Expert
    RDI - Board Default Avatar

Posts Thanks / Likes

normal ca performantele tunerului sint influentate de soft...daca tii minte vechile softuri pt DM500 bazate pe kernel 2.4 nu calau pe program cu SR mai mic de 5000. Oricum imaginile Gemini sint foarte slabe, pt viteza, perfomarmanta si stabilitate iti recomand Hydra Phoenix...e drept ca nu mai are nustiucesuport dar key si configurari poti sa faci si cu mina

...printre multele belele care le-am avut cu Gemini, portul serial nu il poti folosi ca sa legi un Phoenix, mi-a mincat 3 zile de studiu timpenia asta, am schimbat inclusiv firmware la cititor. Dupa ce am revenit la hydra a plecat readerul instantaneu

Gold Member Expert

Posts Thanks / Likes

Default Sau ...

Tine cont ca sistemele de pozitionare cu actuatoare lungi au o eroare de pozitie proportionala cu lungimea ! cel mai precis easte cel de 10" ! acest lucru este vizibil cu o antena mare si pozitioner lung ...pleci de pe Astra pe Hispa ....revii pe Astra si s-ar putea sa nu ai semnal de loc !

Member Mentor

Posts Thanks / Likes

Default In Romania nici in ora exacta nu mai am incredere!!!

mai fratilor....voi atzi luat-o razna rau de tot....:voi comparati philipsul cu noname-urile de la conservele alea expirate?e culmea...
    Tzinetzi-o tot asa...glina e in fatza!
    IN ROMANIA, NICI IN ORA EXACTA NU MAI AM INCREDERE!

Keep believin` Expert
    Posts Thanks / Likes

No-nameuri de la conserve expirate ? Te rog exemplifica! Care e Philips, care e no-name?

Dovezile:
    Dreambox:

HSS1160:

La diferenta de 1 secunda
    1.6 Offset Al, Invacom 0.3dB, VBOX 2 Moteck, DVB: Pinnacle PCTV-Sat, act. 18'' , 75E <> 30W , DM500s / Focus KSF100 / 2x DigiTV 1160NA / 1x Humax Digi-plus / 0.3dB Gold+0.8m Offset / BOOM TV

Member Mentor
    Posts Thanks / Likes

Default xx

Mooo Airboy
    Ai folosit aceeasi antena si acelasi model de LNB?
    Antenele-s reglate la sutimi de milimetru , ambele la fel?
    Chiar daca ai LNB dual pe aceeasi antena, o parte din LNB poate fi mai slaba

Mai gineste-te...
    dm500

Keep believin` Expert
    Posts Thanks / Likes

Default Re: xx

Quote Originally Posted by miskaaa
    Mooo Airboy
    Ai folosit aceeasi antena si acelasi model de LNB?
    Antenele-s reglate la sutimi de milimetru , ambele la fel?
    Chiar daca ai LNB dual pe aceeasi antena, o parte din LNB poate fi mai slaba

Mai gineste-te...
    Se pare ca nu ai inteles. Ambele sunt cu acelasi cablu! Adica scot mufa din kuru dreamboxului si o mut in conserva. Antena e cea din poza, cea de sus! 1.6m Al, LNB Invacom 0.3dB.

Junior Member Teacher

Posts Thanks / Likes

Probabil ca nu o sa ma crezi,dar nu ai nimic de pierdut daca incerci:incearca sa schimbi mult laudatul invacom cu un MTI (blueline daca se poate,daca nu e ok si normal) sau un INVERTO ,si o sa fii uimit de rezultat..eu iti spun chestia asta nu din auzite sau dupa ureche,ci din experienta proprie:am avut un invacom nou nout,din Germania,pe vremea cand aparuse,si a costat o caruta de bani(era twin,cu flansa) si dupa o saptamana de teste l-am vandut...motivul:lui DM7000(care il aveam atunci)nu-i placea nici cum de vestitul invacom,si aveam la macroblocuri in prostie!L-am inlocuit cu un MTI (twin,flansa,0.6db de la D&K) si merge beton!Nu stiu daca te ajuta cu ceva povestea mea,dar e adevarata!
    Cheers

Keep believin` Expert
    Posts Thanks / Likes

am sa incerc, mai am un alps de 0.5 la naftalina

Moderator Expert
    Posts Thanks / Likes

AirBoy ai dreptate:

azi am incercat si eu. si culmea:

imi merge Sat 1, DSF, TV Travel Shop si inca alte canale nemai vazute de Dreamboxul meu. Si culmea: merge Delux Music cu receptorul Digi 1120! Dreamboxul meu nici nu vrea sa le prinde aceste canale! Delux Music mai prezinta sacadari (imi zice semnal 30% conserva) insa merge. Si chiar este un canal f. bun. Acum stiu despre ce vorbiti. Mentionez: am un singur LNB cu o singura Antena iar receptorul DM500 este in loop cu 1120! N-am miscat nici un centimetru antena cand am incercat. Deci tunerul din 1120 se pare ca este mai sensibil... Macar atat putem sa zicem despre acest kkt. de receptor.

Gold Member Expert

Posts Thanks / Likes

Quote Originally Posted by MrMxyzptlk
    AirBoy ai dreptate:

azi am incercat si eu. si culmea:

imi merge Sat 1, DSF, TV Travel Shop si inca alte canale nemai vazute de Dreamboxul meu. Si culmea: merge Delux Music cu receptorul Digi 1120! Dreamboxul meu nici nu vrea sa le prinde aceste canale! Delux Music mai prezinta sacadari (imi zice semnal 30% conserva) insa merge. Si chiar este un canal f. bun. Acum stiu despre ce vorbiti. Mentionez: am un singur LNB cu o singura Antena iar receptorul DM500 este in loop cu 1120! N-am miscat nici un centimetru antena cand am incercat. Deci tunerul din 1120 se pare ca este mai sensibil... Macar atat putem sa zicem despre acest kkt. de receptor.
    pe loop pierzi cam 10% din semnal

Junior Member Friend

Posts Thanks / Likes

Apropos, de ce nu incercati careva sa trimiteti gigiboxu la 'pimp my ride' poate ii pun aia niste jenti de aluminiu low profile, poate ii mai trag o culoare cacanie, un display mai aratos si un serial port si cine stie, si daca nu umbla la tuner poate ar arata a receiver

Keep believin` Expert
    Posts Thanks / Likes

Quote Originally Posted by silver96
    Apropos, de ce nu incercati careva sa trimiteti gigiboxu la 'pimp my ride' poate ii pun aia niste jenti de aluminiu low profile, poate ii mai trag o culoare cacanie, un display mai aratos si un serial port si cine stie, si daca nu umbla la tuner poate ar arata a receiver
    Lool, asta-i tare

@Mrmxyzptlk:

Thx de tip, nici n-am remarcat Deluxe music asta in lista pana ce nu ai venit tu ca e canal f. bun. Am facut deja grab la mai multe videoclipuri. De atunci is locked pe el. Nici n-am mutat antena de pe 19.2E. Merita sa-ti pui o cratitza mai mare, eu pe 1.6 am semnal 78-82% stabil.

Member Mentor

Posts Thanks / Likes

Default In Romania nici in ora exacta nu mai am incredere!!!

Quote Originally Posted by viasat
    Probabil ca nu o sa ma crezi,dar nu ai nimic de pierdut daca incerci:incearca sa schimbi mult laudatul invacom cu un MTI (blueline daca se poate,daca nu e ok si normal) sau un INVERTO ,si o sa fii uimit de rezultat..eu iti spun chestia asta nu din auzite sau dupa ureche,ci din experienta proprie:am avut un invacom nou nout,din Germania,pe vremea cand aparuse,si a costat o caruta de bani(era twin,cu flansa) si dupa o saptamana de teste l-am vandut...motivul:lui DM7000(care il aveam atunci)nu-i placea nici cum de vestitul invacom,si aveam la macroblocuri in prostie!L-am inlocuit cu un MTI (twin,flansa,0.6db de la D&K) si merge beton!Nu stiu daca te ajuta cu ceva povestea mea,dar e adevarata!
    Cheers
    voi nu atzi vazut sau nu avetzi chef sa va lamuritzi? Acest om a vorbit destul de clar...ce-atzi patzit? Atzi incercat ce v-a recomandat el= Viasat ?Are perfecta dreptate!Am incercat si eu ieri!
    IN ROMANIA, NICI IN ORA EXACTA NU MAI AM INCREDERE!

Keep believin` Expert
    Posts Thanks / Likes

Default Re: In Romania nici in ora exacta nu mai am incredere!!!

Quote Originally Posted by marian13
    Quote Originally Posted by viasat
    Cheers
    voi nu atzi vazut sau nu avetzi chef sa va lamuritzi? Acest om a vorbit destul de clar...ce-atzi patzit? Atzi incercat ce v-a recomandat el= Viasat ?Are perfecta dreptate!Am incercat si eu ieri!
    Nu tine, incercat cu Strong 0.6 , Alps 0.5, Gold 0.3 , aceeasi chestie!
    Punct!

Thread Information

Users Browsing this Thread

There are currently 1 users browsing this thread. (0 members and 1 guests)