Register

Welcome to the RDI-Board Community.

If this is your first visit, be sure to check out the FAQ by clicking the link above. You may have to register before you can post: click the register link above to proceed.

Donate Now Goal amount for this month: 100 EUR, Received: 100 EUR (100%)
Donate to support this site...

Results 1 to 11 of 11
    Junior Member Junior
    RDI - Board Default Avatar

Posts Thanks / Likes

Default Dreambox DM 800 HD / KATHREIN UFS 910 / IP BOX 900 HD

Salut,

Mai intai trebuie sa spun ca am citit toate forumurile; de 3 zile numai asta fac.
    M-am lamurit cu o gramada de chestii, dar normal, nu cu toate .
    M-ar interesa cateva aspecte pe care ori nu le-am gasit deloc ori prea putin explicate.

Ce vreau? Vreau sa fac nextstep catre HDTV.
    Ce am? Am tot ce-mi trebuie, mai putin receptorul HD. De un an de cand ma joc m-am limitat la o receptie prin calc pe o placa skystar 2.

Asadar, analizand toata oferta de pe net m-am oprit la aceste 3 modele(ar mai fi si altele dar inca nu se vand la magazinele din tara)
    -Dreambox DM 800 HD = pret 1820 = http://digitalsatelit.ro/shop/produc...roducts_id=158
    -KATHREIN UFS 910 = pret 1300 = http://www.elstar.ro/?page=shop/flypage&product_id=423
    -IP BOX 900 HD = pret 1099 = http://digitalsatelit.ro/shop/produc...roducts_id=156

Ce ma intereseaza pe mine:
    -0. Cum spuneam, in special canalele HD. Fac investitia asta ca sa ma bucur acum de acest lucru si nu peste ani.
    -1. Care din cele 3 schimba cel mai repede canalele? Desigur, ma refer la canale de pe acelasi satelit. Este semnificativa diferenta intre cele 3 modele? Singurul model care are facuta o referinta la acest aspect este Dreambox DM 800 HD = "channel-change time < 1 second". Mie 1 secunda mi se pare mult. Bine, pe langa LCD SAMSUNG-ul 32R82 de acasa e super. LCD-ul este ok, dar la acest aspect ma scoate din sarite. E clar un LCD pentru vazut filme, nu pentru navigat prin canale pentru ca risti sa arunci cu telecomanda in ecran si... Ma rog, durata este de cam 2-3 secunde; enorm. Dar sa revin: ma interseaza receiver-ul din cele 3 care are cea mai mica durata la schimbare a canalelor. Bine, eu as dori sa fie instantanee, fara trecerea lcd-ului prin ecran negru dar nu stiu daca acest lucru este posibil. Si inca ceva: acest aspect este influentat de imaginea(softul) instalata pe receptor?
    -2. Produsul "IP BOX 900 HD", fiind cel mai nou, este de la sine inteles ca nu are suport software la fel ca celelalte. Totusi, in timp exista sperante ca acest lucru sa se atenueze? Adica se dezvolta imagini si pentru receptorul asta ori ba?
    -3. Inteleg ca una din diferentele importante este ca Dreambox DM 800 HD are card reader si IP BOX 900 HD nu. Nu imi dau seama din specificatii daca KATHREIN UFS 910 are sau nu.
    -4. KATHREIN UFS 910 pe imaginea originala nu are protocol pentru motor; se limiteaza la DiSEqC 1.0. Se pare ca ulterior s-a rezolvat problema, dar nu imi este foarte clar daca asa este. Si inca ceva, va rog: care este diferenta intre DiSEqC 1.2 si DiSEqC 1.3(USALS)? E mai rapida?
    -5. Din p.d.v al pretului este evident ca IP BOX 900 este de preferat pentru mine. 1100 am zis hai, treaca de la mine; la 1300 deja imi vine sa mai razgandesc si sa mai astept; 1820 mi se pare enorm. Dar daca altfel nu se poate...

Ce ma sfatuiti?

Va multumesc,
    Rocco

Silver Member Expert

Posts Thanks / Likes

Schimbarea instantanee de canale o face dm500 si clona lui. DM800 nu e chiar asa rapid insa nu se compara cu schimbarea tv-ului sau a unui receiver gen digi. Pe mine personal m-a deranjat putin la inceput ca eram obisnuit cu dm500 dar acum mi se pare normal, eu zic ca schimba repede, si pt mine asta a fost unul din criteriile de cumparare. Am citit ca dreambox-ul ar schimba mult mai repede decit kathrein dar nu pot confirma deoarece nu posed katy insa cei ce le au pe amindoua sustin ca nu sint diferente. Si ca posesor de dm800 ti-l sugerez, desigur ca si unul cu katy ti-l va sugera pe acesta si daca te iei dupa pret atunci alegerea e simpla; DM800 a avut probleme mari si multe la inceput dar s-au rezolvat majoritatea, eu am fost la inceput dezamagit dar acum il "iubesc". La cumparare tine insa cont si de cel mai esential lucru, dm800 poate f.f.f. multe chestii prin nenumaratele plugin-uri, insa gindeste-te daca ai nevoie de ele, adica le vei folosi? Iar cea mai importanta chestie, daca cumva te hotarasti sa iei un dm800 nu-l lua din tara ca pretul asta e exagerat, arunci peste o suta de euro pe geam , mai bine vb cu cineva sa-ti cumpere de afara si sa ti-l trimita. A, si inca un avantaj al dm800 e posibilitatea de hard intern care sigur o vei folosi. Orice ai alege nu iti va parea rau, diferenta de calitate este enorma, chiar si la emisiunile sd semnalul de iesire e mai bun.

Bafta
    19,2E + 0,8W => DM800 + DM520 + VuZero

Avantajul unui om inteligent este ca poate face usor pe prostul, invers e ceva mai dificil.....

Junior Member Teacher

Posts Thanks / Likes

Am luat si eu un DM800 si sunt foarte multumit de el. Singura problema a fost pana m-am obisnuit cu directoarele din enigma 2. Mie mi se pare ca schimba repede posturile (mai am si un DM500 si merg aproximativ la fel). Iddea este ca share este cel mai la indemana mod de a deschide programe diverse, iar pe celelalte este mai dificil, suportul pentru dream fiind foarte bun. Poate nu la fel de bun pentru dm800 comparativ cu dm500 dar asta se va rezolva cu timpul.
    Pentru Kathrein stiam doar ca suporta DISEQ 1.1. Diferenta dintre usals si Diseq 1.2 consta in faptul ca pentru protocolul USALS introduci numai latitudinea si longitudinea locatiei, si motorul se misca automat pe pozitiile satelitilor, iar pe Diseq 1.2 pozitiile satelitilor trebuie memorate in pozitioner si nu sunt cautate automat. Desi nu stiu foarte sigur as putea spune ca USALS merge numai cu motor HH.
    Nu stiu ce suport are IPBOX-ul.
    DM800-le meu merge perfect cu o imagine Gemini si un Cccam instalat, si pana acum (il am de 3 sapt) nu l-am gasit blocat. I-am pus un ventilator alimentat prin USB (se gasesc niste ventilatoare foarte silentioase pentru laptop Genius la cca 20 RON) si este rece - ventilatoarele merg si in standby.
    Imaginea este excelenta pe HD, si mult mai buna pe programele SD comparativ cu intrarea RGB din DM 500.
    Ceea ce functioneaza relativ ciudat este indicatorul de quality si snr, dar te obisnuiesti repede cu el.
    Card reader-ul este foarte util, mai ales ca in share mi se pare normal sa ai si tu un card local. In plus, pentru receptoarele linux care nu ar avea un card reader dar au un port serial o interfata Phoenix rezolva problema (daca stii putina electronica poti sa o si construiesti - schema e simpla).
    Desi inca nu mi-am pus hdd intern voi pune intr-un viitor.
    Inca un avantaj este USB-ul caruia i-am simtit mult lipsa pe DM500.

zzzzzzzzzzzzz Expert
    Posts Thanks / Likes

si caterinca schimba instantaneu canalele

dai pe sky calcio hd...ok, schimbi pe hbo hd imediat vine imaginea.

caterinca nu stie sa faca reshare , nu are cardreader, are suport software putin fata de dm800

Senior Member Expert
    Posts Thanks / Likes

Quote Originally Posted by costinitalia View Post

caterinca nu stie sa faca reshare , nu are cardreader, are suport software putin fata de dm800
    Mai Costine....ce crud esti tu cu noi cei care avem caterinca.
    Mai da-ne si noua o sansa, o speranta....

Regards,

zzzzzzzzzzzzz Expert
    Posts Thanks / Likes

ca sa nu scriu gresit Kathrein imi vine mai usor caterinca

totusi mi se pare ca v am dat o sansa

Gold Member Expert

Posts Thanks / Likes

Quote Originally Posted by satlex View Post
    Mai da-ne si noua o sansa, o speranta....
    are @mihaip un thread cu trecerea de la 64MB-DDR la 128Mb-DDR

Senior Member Expert
    Posts Thanks / Likes

Quote Originally Posted by smv167 View Post
    are @mihaip un thread cu trecerea de la 64MB-DDR la 128Mb-DDR
    Doubling memory - [K2 mod]

Anybody who tried to make their own image for Katy probably figured out that the linux memory
    is totally exhausted. Usually around a maximum of 1 MB remains free (try yourself using
    the free(1) command).

If you start up any additional programs (for example the Samba server), linux ends up getting
    extremely slow and may start killing running processes in order to free up memory.

First way to add a bit of extra memory is by increasing the bootargs argument "mem=32m" to
    something bigger. (Update: Kathrein guys did it exactly this way by switching to "mem=40m").

Another way, which we are proud to describe here, is by replacing the system memory chips.
    This mod gets its code-name "K2 mod" and is described below.

[ --------------------------------------------------------------------------------- ]
    BIG BIG WARNING

* K2-mod requires soldering which definitely BREAKS YOUR WARRANTY!
    * Soldering may damage your box very easily, so you are doing it at YOUR OWN RISK!

[ --------------------------------------------------------------------------------- ]

System memory chips are located on the board between the main CPU STB7100 (biggest chip with passive
    cooler glued on it) and the front panel. Originally it is mounted with 2 Hynix HY5DU561622ETP chips,
    which gives 64MB of system RAM.

Our modification is based on replacing those 2 chips by double sized ones. We successfully
    replaced with Hynix HY5DU121622CTP chips and even by some "noname" chips from a SO-DIMM plate,
    which has a similar organization (see Hynix data sheet for the required organization).

The replacement procedure is as follow:

1, replace system RAM chips

2, flash new bootloader

3, enjoy > 70MB of free memory

We know that other chips will work too, but it requires your own modification
    of the init code in u-boot. We decided to stay with only one organization, which is the easiest
    to support.

For those, who want to try out other chips (meaning chips with a different
    internal organization/timing) there is one hint: Check the SYS LMI part of the config registers
    to find the correct values for your chips.

--
    When you love her nothing else matters.

sursa:
    http://www.satforum.cz/english-kati-...ry-k2-mod.html

Senior Member Expert

Posts Thanks / Likes

Ai uitat ceva : caterinca n-are nevoie de ventilatoare DIY .
    In God I trust . All others pay cash .

zzzzzzzzzzzzz Expert
    Posts Thanks / Likes

mda, si fara adaptoare DVI-HD

Silver Member Expert

Posts Thanks / Likes

Quote Originally Posted by valerica View Post
    Ai uitat ceva : caterinca n-are nevoie de ventilatoare DIY .
    mda, si fara adaptoare DVI-HD
    No bun acuma, ce va mai urma? Ca tabla din care e facuta carcasa dm nu rezista 1000 de ani si va rugini, ca telecomanda e facuta din plastic neecologic, ca suruburile sunt facute in romania si is de proasta calitate sau ce? Hai mai baieti lasati-o naibii de treaba, pai omul a intrebat ceva si ce raspunsuri primeste? Dar chiar nu puteti fi impartiali si sa dati un raspuns? Asta e necazul cel mai mare al nostru al romanilor, noi nu vrem sa acceptam niciodata realitatea. Eu am dm800 si am scris ca schimba mai greu ca dm500 (deci e inferior la faza asta), ca a avut probleme mari si multe la inceput care daca convine sau nu s-au remediat, insa psturile privitoare la dm800 sunt numai cu aer de cearta sau provocare; oare nu bine facea blana ca stergea toate aberatiile astea? Eu zic ca da.
    Vorbiti de o magarie de la inceput, "adaptorul dvi-hdmi" da pe cine-l deranjeaza asta? sau ati fi fost mai fericiti daca avea cablu hdmi dar sa nu fie livrat cu receiver-ul asa cum e cazul multor dvd-player-e si sa trebuiasca cumparat separat cu 40-50 euro? Mama-mama ce scandal mai era atunci! Si apropos de ventilator toti dar absolut toti omiteti un lucru foarte important, nimeni nu foloseste dreamul cu imaginea oficiala, ia folositi-l cu img oficiala si vedeti cit se incalzeste? El lasat cum a fost facut n-are nevoie de ventilator ca altfel ii bagau unul chiar daca poate mai puneau 10-20 euro la pret da ii puneau. Si nu stiu cum e katy dar toate celelalte receivere hd car ele-am vazut au ventilator, deci unde-i problema?
    Se facuse cindva o petitie sa fie "scos" @blana ca exagereaza, eu am fost sigur si acum de cind a disparut blanosul mi s-a confirmat, nu el era cel ce provoca certurile, el doar ca punea botul si se implica dar si fara el se gasesc aceleasi certuri numai ca intre alti useri ca si cind cineva vrea cu tot dinadinsul sa faca troaca de porci forumu asta (nu vorbesc acum de thread-ul asta). Hai lasati mandria la o parte si spuneti ce neajunsuri are fiecare receiver sa poata omul sa-si faca o idee ca e vorba de bani multi, iar daca noi am dat un ban si acum ne pare rau (unora) sa nu ne bucuram ca "mai musca unul". Deci eu incep:

+ calitate imagine foarte buna, chiar si iesirea scart mult mai buna ca dm500
    + cardreader
    + de 3 luni nici un restart sau blocare
    + design frumos, decent, dimensiuni foarte mici
    + 2 sloturi usb, posibilitate de swap file pe usb stick
    + conector eSATA
    + hard intern, time-shift, pvr
    + afisaj o-led cu diferite posibilitati de afisare, foarte luminos si contrast perfect
    + posibilitate multiboot in flash sau pe stick, posibilitate de testare usoara a tuturor imaginilor posibile
    + telecomanda poate comanda si tv-ul si e placuta la intrebuintare contrar formei ciudate
    + posibilitate schimbare tuner dvb-s, dvb-t dvb-c orin plug&play
    + toate cablurile livrate cu receiver-ul
    + imagini multe, cam-uri, emulatoare, plugin-uri nenumarate pentru toate gusturile si preferintele

- incalzire destul de mare, indicat sa stea "suspendat" pt a circula aerul sau ev. ventilator
    - probleme cu diferite diseqc (in general ieftine)
    - durata boot-ului cam mare
    - un singur controller SATA, nu se pot folosi deodata hard intern si eSATA
    - disponibil doar in culoarea negru (atit cit stiu eu)
    - un singur tuner
    - "incape" in el doar hdd de 2,5" gen notebook (mai scump)
    - initial probleme mari cu tuner-ele, si eu am schimbat unul (tot modelul cu lipituri l-am primit dar merge impecabil)
    - pretul cam mare

Se poate sa mai fie si + si - dar nu-mi vin acum in minte

Nu stiu cum se comporta cu motor, cine il are poate continua cu pareri pro sau contra. Si despre celelalte receiver-e la fel.

Bafta
    19,2E + 0,8W => DM800 + DM520 + VuZero

Avantajul unui om inteligent este ca poate face usor pe prostul, invers e ceva mai dificil.....

Thread Information

Users Browsing this Thread

There are currently 1 users browsing this thread. (0 members and 1 guests)