Register

Welcome to the RDI-Board Community.

If this is your first visit, be sure to check out the FAQ by clicking the link above. You may have to register before you can post: click the register link above to proceed.

Donate Now Goal amount for this month: 100 EUR, Received: 100 EUR (100%)
Donate to support this site...

Page 1 of 2 12 LastLast
Results 1 to 15 of 23
    Junior Member Teacher
    RDI - Board Default Avatar

Posts Thanks / Likes

Question pe ce DHT romanesc pot vedea cele mai multe canale straine ?

Pe ce DHT romanesc pot vedea cele mai multe canale straine ( italiene, germane, franceze, engleze...) ?
    am vazut ca Max TV actualul Akta are o oferta foarte buna de programe straine:
    http://www.maxtv.ro/posturi_tv_si_radio
    Focussat asa si asa:http://www.focussat.ro/pachet_familia.html
    de restu DTH-urilor nu stiu ce programe ofera...
    M-ar interesa si Digi, Boom, Dolce ce ofera ?
    Cum se procedeaza pt a avea si canale straine?... am inteles ca trebuie, in cazul Max TV, un al doilea LNB sau ceva de genu...
    Programele romanesti nu ma intereseaza !
    Welcome to the real world !

Silver Member Expert

Posts Thanks / Likes

In functie de cat vrei sa investesti poti vedea aproape la toti canale straine. La Boom si Dolce(din cate imi aduc aminte datorat NDS) e ma greu pentru ca receptorul este blocat sa receptioneze canale FTA de pe alti sateliti.
    Astfel iti poti lua o antena motorizata si in functie de locul unde instalezi antena si marimea antenei, poti prinde toate posturile FTA vizibile in Romania de la 90E la 45W.
    Daca vrei ceva mai ieftin pui 2 lnb-uri pe antenele de Digi, Focus sau Max (cu un sumator diseqC 2 in 1) si poti prinde ceva mai multe canale de pe 2 sateliti. In paralel mai poti monta inca o antena su vre-o alte 2 lnb-uri si prin intermediul unui sumator diseqC 4in1 ai rezolvat problema.

Junior Member Teacher

Posts Thanks / Likes

Pai pe mine m-ar interesa sa ma abonez la Digi, probabil la pachetul Baza...
    si vreau sa stiu ce canale straine pot vedea daca mai cumpar de la ei inca un LNB sau cate se pot monta pe antena.
    Daca aveti o lista sau un link cu ce canale pot prinde v-as fi foarte recunoscator.
    Merci pt info Vasilis !

Junior Member Friend

Posts Thanks / Likes

Cel mai simplu la Digi.TV cu un al doilea LNB si cu un sumator Diseq prinzi toate programele FREE de pe 13E HotBird: http://www.lyngsat.com/hotbird.html

Aici lista tututor satelitilor dupa coordonate http://www.lyngsat.com/europe.html

Interesant mai e si Astra la 28.2E http://www.lyngsat.com/28east.html

Silver Member Expert
    Posts Thanks / Likes

Quote Originally Posted by Black hawk View Post
    Cel mai simplu la Digi.TV cu un al doilea LNB si cu un sumator Diseq prinzi toate programele FREE de pe 13E HotBird: http://www.lyngsat.com/hotbird.html

Aici lista tututor satelitilor dupa coordonate http://www.lyngsat.com/europe.html

Interesant mai e si Astra la 28.2E http://www.lyngsat.com/28east.html

de ce e mai simplu la digi decat la focus sau la max ? la toate 3 cu o investitie minima poti avea tot ce iti doresti in materie de fta.

Junior Member Friend

Posts Thanks / Likes

Quote Originally Posted by armand25 View Post
    de ce e mai simplu la digi decat la focus sau la max ? la toate 3 cu o investitie minima poti avea tot ce iti doresti in materie de fta.
    Pentru ca napster1 s-a referit la digi. Si e simplu pt ca gasesc suport gata facut pt intelsat si hotbird.

Silver Member Expert
    Posts Thanks / Likes

Quote Originally Posted by napster1 View Post
    Programele romanesti nu ma intereseaza !
    Cel mai simplu n acest caz e un receiver FTA + o antenă fixată pe HotBird sau motorizată.

Junior Member Teacher

Posts Thanks / Likes

vreau sa ma abonez la Digi pt ca are cea mai buna oferta de canale in Romania ( asta pt batrani mei de la tara, dar cand ma duc si eu la ei vreau sa mai vad si altceva decat Etno, Favorit, Pro TV si altele ).
    Dar o sa-mi i-au si eu un abonament tot la Digi, tot asa cu LNB-uri, ca de canale ro m-am saturat, vreau sa vad si altceva.
    vad ca sunt multe canale FTA pe HotBird, Astra, Eurobird....( sunt canalele Mediaset, RAI-urile,TVE, RTL 2 Schweiz, DW, TV5...
    dar nu gasesc RTL, RTL2 , VOX, PRO7, SAT1 (versiunile din Germania), Fox News, Mtv-uri care sunt free si alte canale care au fost pe cablu la noi si acum nu mai sunt.
    deci daca cumpar si al doilea lnb la Digi pot avea acces la acesti 3 sateliti ?
    Last edited by napster1; 26th August 2008 at 12:31.

Senior Member Expert

Posts Thanks / Likes

poti sa scoti din calcul boom si dolce.raman max tv,digi si focus.am inteles ca la max se dau in custodie si echipamentele si ai instalarea gratuita ceea ce e un mare plus pt bugetul tau pt ca astfel ai avea 3 sateliti:sirius,eutelsat w2 si hotbird.lista de canale de pe acesti sateliti o poti vedea pe lyngsat.com.de asemenea pt a avea si canalele germane de pe astra nu ai nevoie decat de inca o antena pozitionata pe astra.
    la digi acum se cumpara echipamentul.poti sa montezi o antena motorizata sau poti sa mergi pe 2 antene:una pe thor si sirius si alta pe astra-hotbird
    la focus primesti receptorul in custodie si poti sa faci tot asa:sau o antena motorizata sau un grup de 2 antene cu 4 sateliti
    spune la ce te opresti si noi o sa-ti dam sfaturi despre ce sa cumperi
    boy2good

Junior Member Teacher

Posts Thanks / Likes

am mai analizat ce canale sunt pe sateliti, cred ca o sa ma orientez spre acesti sateliti:
    Eurobird 1 & Astra 2A/2B/2C/2D at 28.2E
    Astra 1F/1G/1H/1KR/1L at 19.2E
    Hot Bird 6/7A/8 at 13.0E
    asta daca se poate...
    acesti sateliti ofera cele mai interesante canale tv FTA
    pe Eutelsat nu prea ma incanta
    http://www.lyngsat.com/europe.html
    si evident pachetul Extra 1 de la Digi
    acesti sateliti merg pe al doliea LNB ? ca nu stiu daca merge sa montez si o a doua antena pt satelit, motivul e locatia, fiind pe casa...
    sau vad eu poate fac altfel...
    oricum vreau sa bag ceva bani ca totusi am posibilitatea, dar sa-mi spuneti si ceva preturi la toate posibilitatile: pt o antena motorizata, LNB, o a doua antena, instalarea si ce mai trebuie.
    Last edited by napster1; 26th August 2008 at 15:40.

Junior Member Teacher

Posts Thanks / Likes

ce zici tu e ok dar nu tot ce zboara se mananca, Astra 2A/2B/2C/2D at 28.2E la noi in tara nu se receptioneaza asa ca iti raman celalalte doua. Cred ca intelegi si germana daca insisti atata . Sa stii ca oferta de filme la canalele germane free sunt destul de asemanatoare cu cele romanesti.

Junior Member Teacher

Posts Thanks / Likes

oops... nu stiam ca Astra 2A/2B/2C/2D at 28.2E nu se receptioneaza la noi
    asta e ... raman ceilalti 2 sateliti
    inteleg ceva germana, avantaj pt mine

Last edited by napster1; 26th August 2008 at 16:32.

Junior Member Teacher

Posts Thanks / Likes

IMI pare rau,dar ASTRA 2A/2B/2C se receptioneaza foarte bine in ROMANIA!
    IAR ASTRA 2D se receptioneaza in vestul tarii cu antene de cel putin 1,8 m si numai polarizarea verticala.
    SI poti prinde pe ASTRA 2 d free BBC 1 ,ITV 1,2,3,4,CHANNEL 4 etc!
    TOP MAN IS THE BEST MAN!

Junior Member Teacher

Posts Thanks / Likes

investitia pe care vreau sa o fac pt tot ceea ce inseamna receptie pe satelit ar fi de 500 RON si daca va fi nevoie o sa mai scot, desi sper sa ma descurc asa.
    in primul rand vreau sa o montez la tara antena si daca merge treaba o sa-mi i-au si eu cum am mai zis.
    ca nu merge ASTRA 2D asta e... nu toate pot fi bune si frumoase, important e sa mearga pe ceilalati sateliti, impreuna cu Digi...
    acum vreau sa stiu cum e mai bine, sa cumpar mai multe LNB-uri sau sa cumpar un motoras ( ca nu mi se pare scump, e chiar misto ) ? ca o a doua antena nu vreau, sau macar i-au una mai mare...
    am sa-i intreb zilele acestea pe astia de la Digi sa vad ce au pe stoc, sper sa aiba tot ce trebuie !
    multumesc tuturor pt info si mai astept sfaturi ca sa stiu ce ma asteapta !

Junior Member Teacher

Posts Thanks / Likes

O recomandare :
    * pachet 1 : - Pachet DIGI TV ( antena +suport+LNB+ receiver ) !
    +
    * pachet 2 :- antena min . 0,9 m
    - diseqc 4in 1 out ,
    - suport 2 LNB-uri,
    - suport antena ,
    - 2 LNB -uri ,
    ( Antena nr.2 orientata pe ASTRA -19,2 gr.EST , iar lnb-ul secundar in dreapta cum privesti antena din spate pentru Hotbird 13gr.Est . Ai asigurata receptia buna spre foarte buna a programelor de pe Astra19Est... inclusiv DSF , TELE5 , Dr.Dish, etc...care seara , dupa ora 21.00 mai pierd din semnal , dar se receptioneaza ! Cele de pe 13 gr. Est le ai asigurate fara nicio problema .)

Spor la treaba , mai intai in achizitia echipamentului !
    19E+16E+13E+7E+5E+1V+4V+5V+7V-disecq+AMIKO alien+ DREAMBOX 500+ HH 2800 ( 45E -- 30W).

Thread Information

Users Browsing this Thread

There are currently 1 users browsing this thread. (0 members and 1 guests)