Register

Welcome to the RDI-Board Community.

If this is your first visit, be sure to check out the FAQ by clicking the link above. You may have to register before you can post: click the register link above to proceed.

Donate Now Goal amount for this month: 100 EUR, Received: 100 EUR (100%)
Donate to support this site...

Results 1 to 4 of 4
    Junior Member Junior
    Posts Thanks / Likes

Default Cat ar trebui sa fie nivelul semnalului in conditii normale?

Nu am gasit nici unde niste informatii mai exacte la capitolul nivel de semnal/calitate. Si deci nu pot sa imi dau seama daca ce se intampla la mine este in limite normale sau nu. Eu sper ca nu.
    Am o farfurie offset de 0.8, aluminiu, si un lnb (asa arata configuratia actuala; inainte, la max, aveam 2 lnb-uri). "Providerul" e akta, ex-max.
    Farfuria are o pozitie foarte buna as spune eu, nu are practic nimic in cale.
    Totusi, semnalu e mai tot timpul la 60-62% Am incercat miscari finute in toate directiile, se strica. La fel si cu rotirea lnb-ului. Acest nivel e maximul pe care am reusit sa il prind pe cer aproape senin. Nu mi se pare normal, avand in vedere ca pe vremea cu max, stateam in alta parte si mai aveam si un bloc in fata care cam ofusca vizibilitatea si cu toate astea am avut nivelu de semnal la 72% (m-am mutat exact cand s-a facut schimbarea tp-urilor sau ce max->akta, mama ei de treaba)
    Intr-adevar, acuma lnb-u sta in suportu de 3 lnb-uri (asta: http://www.elstar.ro/?page=shop/flyp...8bb6b7ded5bd54 ), in mijloc. dar ma gandesc ca asta nu ar trebui sa fie un factor asa de mare... nu? (n-am reusit sa imi gasesc inca suportu simplu de lnb ca sa testez)

Problema mea este asa: se poate prinde siriusu, din zona cluj, cu un semnal de peste 90%? daca da, in ce conditii? (si nu ma refer la vreme. considerm cer senin si nici un avion)
    Pe mine nu ma intereseaza toate mismasurile legate de tarasenia asta cu satelitii, chei si radio si mai stiu eu ce alte prostii. sunt omu de rand, client "normal": vreau doar sa ma uit la televizor si cand vine o ploaie sa nu imi cada semnalu. cum s-a intamplat acuma. E enervant. Pe linga faptul ca dau o tona de bani pe echimapent sa stiu ca am ceva bun, totusi merge ca prastia. Pai nu mai bine revin la cablu?
    De atata ori am dat jos antena aia si remontat-o, ca m-am saturat. Acuma e prinsa bine in perete, sa nu miste nimic. Si prind satelitul in cateva minute, dar si sa stau o ora, nu reusesc sa prind un semnal mai puternic. Tot echipamentul ce il am este luat la sugestiile unui vanzator dintr-un magazin de specialitate (prosat cluj, pt cine stie) de acum aproape 2 ani. S-a invechit ceva din echipament? Trebuie schimbat ceva? Receptorul globo 6010 cr l-am dus la resoftat de cateva ori si in final, nu demult, l-am dus la altii si aia cica au pus cel mai stabil soft pe el. tot degeaba.

Vreau si eu sa stiu pt ce ma chinui atat. daca normal inseamna pina la 75% atunci nu prea ma incanta sa imi stric nervi si mai bine revin la cablu. 75% pe cer senin inseamna poate 45% pe ploaie/ninsoare (din moment ce aia 60% la mine pica la 30-37% pe ploaie), adica fix pix. Dar daca vorbim de 90%, atunci sunt interesat, chiar cu o cadere de 40% a semnalului tot imi ramane suficient incat sa vizionez bine.

Deci cum sta treaba?
    sp user

Silver Member Expert
    Posts Thanks / Likes

Daca spui ca ai facut o reglare buna, daca nu ai obstacole sau pomi in fata ei atunci te sfatuiesc sa verifici toate mufele si chiar cablul (sa nu fie intepat sau gatuit).Mai jongleaza putin din lnb chiar daca spui ca ai incercat (spre dreapta cum privesti din fata ei).
    Chiar daca cunosti si ai trecut peste aceste etape nu strica sa ti le aduc aminte.
    Video: Vu+Uno (HDD 80Gb) /offset 1.2 H-H/42E<=>30W;
    Optibox Gekko Cable HD
    Audio: Harman Kardon HK680+Monitor Audio B2+WD Elements Play (2Tb)

Junior Member Junior
    Posts Thanks / Likes

eu am un cablu cred ca de 20 de m. asa l-am luat ca nu aveam gauri date prin pereti sa il trag direct iar de o vreme (dupa ce am rezolvat cu gaurile), cablul sta in mare parte colac linga receiver. ii bai? sa il scurtez?
    si apropo de gatuire, ce inseamna mai exact in cazul cablului? dupa ce sa ma uit?

se prea poate sa nu fi facut "mufarea" corect. o sa o refac mai incolo. si o sa imi iau si un adaptor mufa F pt tv ca vad ca e recomandat. (desi in cazul asta nu are relevanta ca semnalu/calitatea se masoara la receiver. pe tv se vede bine, cand nu pica semnalu)

si inca ceva: cablul e de 6 mm (masurat cu subleru ca pe el nu scrie nimic. ceva no-name). am asa un feeling ca tre sa il schimb, este?
    sp user

Junior Member Junior
    Posts Thanks / Likes

am schimbat cablu cu unul de 8 mm si lnb-u cu unu cu un gold edition ls-01F cu nu stiu ce valoare de zgomot de 0.1 db (nu am avut rabdare sa fac testu cu schimbat doar cablu si apoi lnb, ca deja era intunecat si accesul la antena e greoi)
    diferenta s-a vazut.
    - semnalul a crescut la 72-74%
    - calitatea a crescut la 70-76%
    rabdare sa mai misc din antena n-am avut. poate intr-o zi cu soare si fara nori sa vad cat prind maxim.

multumesc tuturor de ajutor si sfaturi
    sp user

Thread Information

Users Browsing this Thread

There are currently 1 users browsing this thread. (0 members and 1 guests)