Register

Welcome to the RDI-Board Community.

If this is your first visit, be sure to check out the FAQ by clicking the link above. You may have to register before you can post: click the register link above to proceed.

Donate Now Goal amount for this month: 100 EUR, Received: 100 EUR (100%)
Donate to support this site...

Results 1 to 3 of 3
    Member Mentor
    RDI - Board Default Avatar

Posts Thanks / Likes

Smile cs sa mai fac?parca dracul isi baga coada in toate

salut,am trei receptoare[dreamul momentan defect]:strong 6355,satplus,vantage x221s ci..reglez antena cu h-h.cu strongul pot scana toti satelitii doriti,toti merg pe h-h.

~cu satplus si vantage scanez toti satelitii doriti,exceptie thor.m-am chinuit ore in sir,am mai reinstalat si antena,acelasi rezultat.si astia merg pe h-h,bineanteles ca fara thor.

~am incercat sa las antena cu strongul fixat pe thor.celelalte doua antene nu recunosc pozitia thorului.

~antena a ramas inainte de aceste cautari fixata pe eutel w2,dreambox-ul 7020 s-a defectat,in prima faza l-am inlocuit cu vantage.si asa incepu dansul de mai sus.am incercat sa schimb putin elevatia ramasa dupa strong[pe thor]n-am facut nimic,am dereglat satelitii ceilalti.

~eu pricep de aici ca dreamul si strongul misca antena la ungiuri mici pe azimut si ,,agata''repede satelitii.de ce nu imi merge thorul la antena fixata de strong cu celelalte receptoare ? asta nu pricep,nu stiu ce sa mai fac.poate cineva a trecut prin asemenea faze si ma poate aluta si pe mine.
    va multumesc.

Junior Member Teacher
    Posts Thanks / Likes

Quote Originally Posted by ghita_49 View Post
    salut,am trei receptoare[dreamul momentan defect]:strong 6355,satplus,vantage x221s ci..reglez antena cu h-h.cu strongul pot scana toti satelitii doriti,toti merg pe h-h.

~cu satplus si vantage scanez toti satelitii doriti,exceptie thor.m-am chinuit ore in sir,am mai reinstalat si antena,acelasi rezultat.si astia merg pe h-h,bineanteles ca fara thor.

~am incercat sa las antena cu strongul fixat pe thor.celelalte doua antene nu recunosc pozitia thorului.

~antena a ramas inainte de aceste cautari fixata pe eutel w2,dreambox-ul 7020 s-a defectat,in prima faza l-am inlocuit cu vantage.si asa incepu dansul de mai sus.am incercat sa schimb putin elevatia ramasa dupa strong[pe thor]n-am facut nimic,am dereglat satelitii ceilalti.

~eu pricep de aici ca dreamul si strongul misca antena la ungiuri mici pe azimut si ,,agata''repede satelitii.de ce nu imi merge thorul la antena fixata de strong cu celelalte receptoare ? asta nu pricep,nu stiu ce sa mai fac.poate cineva a trecut prin asemenea faze si ma poate aluta si pe mine.
    va multumesc.
    Salut.
    Nu poti folosi o setare h-h pentru toate receptoarele.
    Fiecare are setarea lui si motorul intelege numai setarea facuta cu receptorul cu care a fost facuta.
    Cind pui un alt receptor toate treburile se incurca si o iei de la capat , asa am patit si eu,
    Folosesti un receptor bun cu care muti antena si daca mai vrei sa folosesti unu pune-l in loop.
    Cred ca sunt inteles ce am relatat aici.

Member Mentor
    RDI - Board Default Avatar

Posts Thanks / Likes

Smile re:ce sa mai fac?parca dracul isi baga coada in toate

salut,
    am reusit sa prind thorul.scriu aceste randuri,poate candva vor fi de ajutor si altora.la h-h nu am mai facut nimic.receptoarele eu le puneam sa caute satelitul thor si nu recunosteau pozitia lasata de strong[culmea,la asta faceam scanarea pe thor].am cautat intelsat 10-02 in banda ku,1grad vest[thorul ii la 0,8 grade vest,asta sa fi avut influenta ? la receptorul satplus nu am schimbat nici un transponder,vantage isi gaseste el toti transponderii activi in momenul scanarii cu blind scann],toate trei receptoarele merg pe h-h,nu-mi cer resetare.

cu bine.

Thread Information

Users Browsing this Thread

There are currently 1 users browsing this thread. (0 members and 1 guests)