Register

Welcome to the RDI-Board Community.

If this is your first visit, be sure to check out the FAQ by clicking the link above. You may have to register before you can post: click the register link above to proceed.

Donate Now Goal amount for this month: 100 EUR, Received: 100 EUR (100%)
Donate to support this site...

Page 1 of 2 12 LastLast
Results 1 to 15 of 17
    Gold Member Expert
    Posts Thanks / Likes

Default Pcmcia La Televizoare Hd

pentru ce foloseste intrarea de PCMCIA la televizoarele HD ?

In manual scrie ca optiunea nu functioneaza in toate tarile ...dar mai exact la ce se foloseste si cu ce se mananca macar asa de chestie sa stiu ce am cumparat !

mersi in avans !

Pe lngă Mentor
    Posts Thanks / Likes

Pentru un cam si cartela aferenta in tarile in care se transmite DVB-T codat.
    The Bible is like a software license, no one actually reads it, they just scroll to the bottom and click I agree!

zzzzzzzzzzzzz Expert
    Posts Thanks / Likes

exact

exemplu:

in italia e bun pentru decodarea canalelor MediasetPremium (Nagra)si La7('''''') digital terestru

Banned Expert
    RDI - Board Banned Avatar

Posts Thanks / Likes

tv lcd-urile care au acest slot (fanta) ar trebui sa aiba spcificat in manual si ce tipuri de cam-uri foloseste (standard de decodare).
    au inceput sa apara si pe la noi genul acesta de tv lcd-uri atat cele care suporta dvb-t (digital terestru), dvb-c (digital cablu) cat si dvb-s (modele cu receiver de satelit incorporat) pacat ca acestea cu receiver de satelit nu au si hd
    un exemplu ar fii pt. receptia "tvr hd" cu cam viaccess 2.6 si cartela sau cartela de la dth-uri autohtone care merg si pe alte tipuri de receivere de satelit nu numai cele propietare.
    cei de aici au asemenea tv lcd-uri cu receptor de sateit inglobat : http://www.teledigital.ro/technisat_hd_vision_32

Gold Member Expert
    Posts Thanks / Likes

ok deci in germania nu am parte de functiunea respectiva ?

Pe lngă Mentor
    Posts Thanks / Likes

Deocamdata in germania transmisia DVB-T este free.
    The Bible is like a software license, no one actually reads it, they just scroll to the bottom and click I agree!

Junior Member Teacher
    RDI - Board Default Avatar

Posts Thanks / Likes

PCMCIA ....aceasta interfata este foarte folosita pe laptop-uri pt diferite CAM-uri nu neaparat decodoare ex internet mobile...se poat conecta nenumarate soiuri de gadget-uri... acum mai nou au inceput sa o instaleze si pe LCD-uri ...este foarte versatila...

Member Mentor

Posts Thanks / Likes

Quote Originally Posted by lupull View Post
    tv lcd-urile care au acest slot (fanta) ar trebui sa aiba spcificat in manual si ce tipuri de cam-uri foloseste (standard de decodare).
    au inceput sa apara si pe la noi genul acesta de tv lcd-uri atat cele care suporta dvb-t (digital terestru), dvb-c (digital cablu) cat si dvb-s (modele cu receiver de satelit incorporat) pacat ca acestea cu receiver de satelit nu au si hd
    un exemplu ar fii pt. receptia "tvr hd" cu cam viaccess 2.6 si cartela sau cartela de la dth-uri autohtone care merg si pe alte tipuri de receivere de satelit nu numai cele propietare.
    cei de aici au asemenea tv lcd-uri cu receptor de sateit inglobat : http://www.teledigital.ro/technisat_hd_vision_32
    Acest slot il are si hd-ul meu (atit dvb-t cat si dvb-c).
    ma intreb daca pot sa ocolesc conserva de la CANAD (cablu al lui max), si sa cer doar cardul.

Banned Expert

Posts Thanks / Likes

Pai teoretic ar merge cu un cam viacces sau conax si cartela aferenta viacees/conax.
    Numai ca practic max tv emit satelitar (prin satelit) cea ce tu nu ai posibilitatea receptiei prin satelit la tv lcd-ul tau (ai zis ca ai dvb-t si dvb-c) , daca aveai asa ceva : http://www.teledigital.ro/technisat_hd_vision_32 nu cred ca era vreo problema (cel putin teoretic fiindca ne avand acest lcd tv nu pot proba nici eu cartela de la max)
    Eventual poti incerca sau macar cere niste informatii legat de compatibilitate lcd tv - cam + cartela la rcs sau upc pt. receptia prin cablu digital (ei avand in oferta si asa ceva - cablu digital).
    Practic eu folosesc un cam viacess 2.6 luat pt. tvr hd si cu cartela viacces de la max si functioneaza pe receiver de satelit hd.

Member Mentor

Posts Thanks / Likes

Pai teoretic ar merge cu un cam viacces sau conax si cartela aferenta viacees/conax.
    Numai ca practic max tv emit satelitar (prin satelit) cea ce tu nu ai posibilitatea receptiei prin satelit la tv lcd-ul tau (ai zis ca ai dvb-t si dvb-c) , daca aveai asa ceva : http://www.teledigital.ro/technisat_hd_vision_32 nu cred ca era vreo problema (cel putin teoretic fiindca ne avand acest lcd tv nu pot proba nici eu cartela de la max)
    Eventual poti incerca sau macar cere niste informatii legat de compatibilitate lcd tv - cam + cartela la rcs sau upc pt. receptia prin cablu digital (ei avand in oferta si asa ceva - cablu digital).
    Practic eu folosesc un cam viacess 2.6 luat pt. tvr hd si cu cartela viacces de la max si functioneaza pe receiver de satelit hd.
    Pai cablu digital am si eu (CANAD TV este al lui DCS), iar televizorul avind DVB-C ar trebui sa mearga cu cartela fara conserva lor (cel putin asa sper)

Banned Expert

Posts Thanks / Likes

Pai daca stii in ce standard este cartela (conax/viacces s.a) nu ar trebui decat sa-ti cumperi cam-ul respectiv sau vezi daca il gasesti pe la vreun prieten imprumut si fa proba pe lcd tv.
    Vezi in manualul lcd tv-ului daca iti spune ceva de ce tipuri de cartela suporta , daca nu spune nimic teoretic nu ar trebui sa ai probleme bafta.

Member Mentor

Posts Thanks / Likes

Pai daca stii in ce standard este cartela (conax/viacces s.a) nu ar trebui decat sa-ti cumperi cam-ul respectiv sau vezi daca il gasesti pe la vreun prieten imprumut si fa proba pe lcd tv.
    Vezi in manualul lcd tv-ului daca iti spune ceva de ce tipuri de cartela suporta , daca nu spune nimic teoretic nu ar trebui sa ai probleme bafta.
    In carte nu spune tipul, spune doar ca trebuie verificat daca in tara exsita acest tip de serviciu. Oricum voi verifica la CANAD (cred ca tunerul DVB-C de pe SONY KDL 40X3500 este mai performant decat cutia de la CANAD)

Junior Member Friend

Posts Thanks / Likes

O alta intrebuintare ar putea fi extinderea decodorului mpeg2 la mpeg4 pentru a receptiona canalele HD trnsmise in Bucuresti.

De exemplu http://www.neotion.com/products/module.htm

Un astfel de carg care costa 60 euro cred ca ar putea rezolva aceasta problema.

Din ce am vazut exista diferente de aproape 1000Ron si mai bine intre televizoarele care stiu nativ mpeg4(SONY) si cele catre stiu doar mpeg2.

Ar merita incercat un astfel de card...

Banned Expert

Posts Thanks / Likes

Da interesanta solutie si daca zici ca ar costa doar 60 de euroi ar fii si ieftina pe deasupra.
    Problema se pune de unde o cumperi fiindca in tara nici vorba de asa ceva , deci tot de afara si cei care nu au "Full HD" eu zic ca merita incercata aceasta solutie "teoria ca teoria , practica ne omoara".
    Va rog posta-ti si aici eventualele rezultate bune sau proaste sant si eu curios de rezultate.

Member Mentor

Posts Thanks / Likes

Am luat modulul CAM CONAX de la OBOR, dar la prima incercare nu merge. (cel de la CANADTV mi-a spus ca merge deoarece cartele nu este imperecheata cu set top-ul)
    Mai incerc si azi

Thread Information

Users Browsing this Thread

There are currently 1 users browsing this thread. (0 members and 1 guests)