Register

Welcome to the RDI-Board Community.

If this is your first visit, be sure to check out the FAQ by clicking the link above. You may have to register before you can post: click the register link above to proceed.

Donate Now Goal amount for this month: 100 EUR, Received: 100 EUR (100%)
Donate to support this site...

Page 1 of 2 12 LastLast
Results 1 to 15 of 16
    Junior Member Teacher
    RDI - Board Default Avatar

Posts Thanks / Likes

Default vapsirea antenei parabolice

am o antena de 1metru jumate ruginita e metalica ....si ma intereseaza si ep mine cu ce fel de vapsea sa o vapsesc ...

Ghost Man Expert
    Posts Thanks / Likes

Vopsea mata nu lucioasa,fara pulberi metalice....si normal prin pulverizare
    Stiu ca nu stiu nimic..!
    The Show Must Go On

Junior Member Teacher

Posts Thanks / Likes

Quote Originally Posted by abadon View Post
    Vopsea mata nu lucioasa,fara pulberi metalice....si normal prin pulverizare
    imi dai si mie exemple te rog si ce culoare unde gases aceasta vapsea am ami auzit de ea dar cand am intrebat in magazine vanzatoarele sau uitat stramb la mine ....

Ghost Man Expert
    Posts Thanks / Likes

Eu am luat de la un magazin auto vopsea alba-mata la doza.....dar tu ai nevoie de ceva mai multa....trebuie sa gasesti la un magzin specializat..alba , gri, etc
    Stiu ca nu stiu nimic..!
    The Show Must Go On

Administrator Expert
    Posts Thanks / Likes

Un lucru foarte important , aplica strat subtire de vopsea , nu folosi grund ( grundul contine foarte mult oxid de fier si de plumb ) . Indicat ar fi o vopsea emailata .

Inimos din cale afara Expert
    Posts Thanks / Likes

Oricum eu am patit odata o kestie cu vopseaua. Am vopsit-o cu un tip de vopsea si nu mai reflecat nimic. Era tot mata. Am stat o noapte calare pe ea s-o sterg. Acum sincer mi-e cam frica s-o mai fac.
    Oamenii se nasc si mor, fara ca macar sa aibe idee unde se afla cu adevarat si care e sensul existentei.

dibaci Expert
    Posts Thanks / Likes

Cu oja
    [SIGPIC][/SIGPIC]

Junior Member Teacher

Posts Thanks / Likes

eu am vopsit-o cu alb-13 pentru dacia si bat in lemn ca merge si acum

Banned Teacher
    RDI - Board Banned Avatar

Posts Thanks / Likes

Default Salut!

Se pierde foarte mult semnal din cauza pulberii metalice si grund contine foarte mult oxid de fier si de plumb, sa dai cu vopsea foarte subtire sa nu se preliga vopseaua cind vopsesti ai vazut asa face un strat si se prelinge in bobitze mici ,ei asta este rau,prima data da-i cu un jmirghel si apoi apucate de vopsit Eu zic sfatul meu sa iti iei o antena second...cat poate sa coste...?pina o vopsesti,vopseaua,si nu este ca una care o vopsesti...Succes

Inimos din cale afara Expert
    Posts Thanks / Likes

Merge si spray auto?
    Oamenii se nasc si mor, fara ca macar sa aibe idee unde se afla cu adevarat si care e sensul existentei.

Administrator Expert
    Posts Thanks / Likes

Imi pare rau ca trebuie sa il contrazic pe @spaniolu dar :
    1 Vopseaua argintie se prepara be baza de oxizi de aluminiu ceea ce poate dauna
    2 Vopseau negra are in componenta acel "negru de fum " care nu contine impuritati metalice
    3 Nu vad nicio diferenta intre vobseaua lucioasa si cea mata (dacat ca cea lucioasa contine mai mult lac in compozitie
    @Satenicu avea dreptate cu oja , pentru ca oja este un derivat di policlorura de vinil (un fel de plastic) diluat in acetona
    Repet , cea mai buna vopsea este este "emailila" (vopsea pe baza de email) sau lacul !

Junior Member Teacher

Posts Thanks / Likes

recomandati si voi o firma o poza ceva ... se poate si cu vaopsea sprei ... ceva sa vada tot poporu ca la mine in oras nu au auzit de vapsitul antenelor parabolice!
    Last edited by TERMINATORU; 21st August 2008 at 00:21.

Administrator Expert
    Posts Thanks / Likes

@spaniolu
    Nu o lua in nume de rau mi-am dat shi eu cu parerea , nu am zis numai de dragu de a ma contrazice pana la urma @terminatoru ia singur decizia ce va face cu antena .

ps. Apropo cand mai dai prin bucuresti anunta shi tu ne mai vedem si noi la o bere RECE

Junior Member Teacher

Posts Thanks / Likes

Salut,
    Putin cam tirziu probabil "ma bag si eu in seama"
    Am citit mai demult ca nu e recomandata vopseaua lucioasa pentru vopsitul antenelor, pentru ca vopseaua lucioasa reflecta mult mai bine=puternic razele soarelui, si toate razele solare, practic toata caldura se concentreaza in focar adica in LNB ... Consecintele: creste temperatura in interiorul LNB-ului, si in anumite perioade se poate chiar (asa scria acolo ... eu pina acum nu am patit asa ceva) ca sudurile cu cositor din interiorul LNB sa se topeasca si sa cada piesele de pe cablaj. Nu as crede 100% faza cu topitul sudurilor, deoarece asta ar insemna ceva de genul 300 de grade celsius ... dar probabil ca prin cresterea temperaturii, LNB-ul nu mai functioneaza cum trebuie si probabil scade amplificarea ... efect observat si in practica de catre @Spaniolul
    Este numai o teorie si nu imi apartine, daca are cineva argumente sau contra-argumente este invitat sa isi sustina punctul de vedere. In ce priveste culoarea vopselei, am vazut antene "originale" vopsite intr-un visiniu sau chiar albastru inchis, probabil ca reflexia razelor solare este mai mica pentru aceste culori. Referitor la vopsitul antenei ... eu as opta mai bine pentru una noua, cu toate ca am si curte unde sa fac operatia si destul de multa indeminare ... dar nu prea mai am timp liber
    Ca fapt divers, o antena offset de 1,2 de la Peru, care s-a dovedit ca nu are un randament prea bun, se mentine fara urme de rugina dupa 2 ani si jumatate ... sper sa tina asa cit mai mult

Senior Member Teacher

Posts Thanks / Likes

Quote Originally Posted by horatyu View Post
    cel mai bun cred ca e Spritz chit

mai exact acesta este un produs folosit la vopsitul masinilor inainte de stratul final de vopsea

este mat de culoase deschisa gri sau alb mat
    Eu am vopsit antena cu spritz chit de vreo 2 ani si nu a aparut nici o urma de rugina. Am dat doua straturi, dupa primul strat am smirgluit suprafata cu un un smirglu fin. Nu pot sa ma pronunt in privinta calitati semnalului inainte de operatie pentru ca eu asa am primit-o, dar dupa receptia e destul de buna. Sa nu uit: nu am mai vopsit cu vopsea dupa spritz chit.

Thread Information

Users Browsing this Thread

There are currently 1 users browsing this thread. (0 members and 1 guests)