Register

Welcome to the RDI-Board Community.

If this is your first visit, be sure to check out the FAQ by clicking the link above. You may have to register before you can post: click the register link above to proceed.

Donate Now Goal amount for this month: 100 EUR, Received: 0 EUR (0%)
Donate to support this site...

Page 1 of 53 1231151 ... LastLast
Results 1 to 15 of 783
    Gold Member Expert
    RDI - Board Default Avatar

Posts Thanks / Likes

Default Optibox CX PVR READY

OPTIBOX CX PVR Ready este noutatea de ultima ora de la Globo-Opticum ! un receptor interesant despre care merita sa vorbesti fie si numai pentru ca reflecta tendintele moderne de azi realtive la receptoarele clasice :
    - PVR Ready cu suport Time shifting folosind interfata USB
    - interfata USB ca suport de update soft
    - CONAX ( si nu numai ! ) embeded
    - sharing folosind interfata seriala RS232
    - un emulator care stie tot ce este inca in viata !
    La prima privire receptorul atrage atentia cu un "look" elegant cu forme usor rotunjite intr-o carcasa de culoare neagra ... la moda as zice ! o carcasa de dimensiune mare , mare in raport cu moda "mini" actuala. Panoul frontal este echipat complet ca butoane de navigare in meniuri iar in spatele usitei se ascunde lectorul de card si conectorul USB frontal, un bord elegant completat de afisajul tip VFD ... o raritate la receptoarele din aceasta categorie ! Panoul spate este echipat pentru a face pe plac tuturor pretentiilor : LNB IN si OUT, 2 * SCART, RF IN si OUT, SPDIF, RS232, USB si Power switch ! nimic nu lipseste ... poate doar un port Ethernet ( disponibil pe un viitor model din gama).

Meniurile sint frumoase , in nuante de albastru , cu pictograme animate, rational organizate si acopera toate necesitatile de control a sistemului de antena diseqC 1.0, 1.1, 1.2 si USALS si include facilitati de scanare multisatelit. Se gaseste la distribuitorii Globo-Opticum si costa 205 RON ! un pret rezonabil pentru un receptor care face toti banii !

Gold Member Expert

Posts Thanks / Likes

Receptorul Optibox CX PVR READY se upgradeaza firmware via USB Stick ! deci nu necesita loader ! gasiti pe www.sat-key.org cele necesare acestei operatii pentru modelul CX si TSCX ( combo terestrial&satelit). Editorul online de keys se activeaza cu combinatia magica menu-8282 bafta !

P.S. Horica ...trimiterea este catre o balacareala unde doar prietenul Stargate a incercat sa faca ordine !

zzzzzzzzzzzzz Expert
    Posts Thanks / Likes

lipseste HD

zzzzzzzzzzzzz Expert
    Posts Thanks / Likes

lipseste HD la modelul asa ieftin
    si la ala scump lipseste mufa ethernet pentru a elimina calculatorul

Gold Member Expert

Posts Thanks / Likes

Costi ... You noghty boy !

Om ... cu farfurie ! Expert
    Undeva in Oltenia ... de sub munte !HOREZU!
    Posts Thanks / Likes

Salut Mihai ! Sper sa dai mai multe detalii despre acest receptor , din teste si desigur din informatiile de la sursa ... ! Din pacate Attila nu a avut timp sa-mi explice mai pe larg despre el ... din lipsa de timp fireste !
    Faptul ca ai posibilitatea de a fi betatester al firmei este un avantaj deloc de neglijat , iar cunstintele de care dispui sunt un atu deloc neglijabil .
    Deci te rog sa continui aceasta prezentare si cu alte detalii ... sharing , alte meniuri ascunse (eventual) sau detaliile privind functionarea , utilitare sau alte programe ajutatoare !
    Stima si respectul meu !
    L.E. Pentru cine vrea sa vada mai mult pagina oficiala : http://www.globostb.com/?cmd=select&...17237354221101 !
    Si bineinteles softurile ... prin amabilitatea lui MihaiP http://world-sat.info/showthread.php?t=64183 !
    Multumim !
    Last edited by cipaul66; 21st August 2008 at 10:35.

Gold Member Expert

Posts Thanks / Likes

P.S. deocamdata pot sa va spun ca emulatorul se actualizeaza ... singur ! pur si simplu citeste un softcam.key de pe USB ! mai multe detalii saptamina viitoare ...cind ma voi intoarce acasa !

Posts Thanks / Likes

Merci Mihai ! Pai inseamna ca este destul de interesant ... , daca stie si poate citi si actualiza singur cheile dintr-un softcam , atunci este OK !
    M-ai facut curios ... parca as lua unul numai din dorinta de a vedea cu ochii mei cum se misca si ce poate "dragutul" de el ! Mai ales ca pretul este modest ... , cel putin echivalent cu Echo sau Opticum !
    Numai bine !

Junior Member Teacher

Valenii de Munte, 100 Km Nord de Bucuresti
    Posts Thanks / Likes

De 2 zile ma joc si eu cu acest model. Este destul de interesant. Afiseaza numele programului pe panoul frontal cu posibilitate de scrool pentru a vedea si numele lungi. Accepta de pe stik fisiere softcam.key. Eu am probat mai multe si au mers toate fara probleme. E interesant ca poate salva pe stik setarile receptorului si programele bagate in memorie. Lista de programe se ordoneaza in multe feluri dar nu am reusit sa o salvez in ordine alfabetica decat odata si nici acum nu stiu cum. Are un mod de ordonare mai ciudat dar se pare ca este mai comod si cu mai multe posibilitati. In rest se comporta foarte bine chiar mai bine decat 791 dupa parerea mea. Mai testam sa vedem in continuare ce posibilitati are acest receptor.

Junior Member Teacher

Posts Thanks / Likes

Quote Originally Posted by afaco View Post
    De 2 zile ma joc si eu cu acest model. Este destul de interesant. Afiseaza numele programului pe panoul frontal cu posibilitate de scrool pentru a vedea si numele lungi. Accepta de pe stik fisiere softcam.key. Eu am probat mai multe si au mers toate fara probleme. E interesant ca poate salva pe stik setarile receptorului si programele bagate in memorie. Lista de programe se ordoneaza in multe feluri dar nu am reusit sa o salvez in ordine alfabetica decat odata si nici acum nu stiu cum. Are un mod de ordonare mai ciudat dar se pare ca este mai comod si cu mai multe posibilitati. In rest se comporta foarte bine chiar mai bine decat 791 dupa parerea mea. Mai testam sa vedem in continuare ce posibilitati are acest receptor.
    Ce deschide in comparatie cu un Opticum?Merge subtitrarea ?

Gold Member Expert

Posts Thanks / Likes

Subtitrarea merge perfect ! de deschis deschide acelasi lucru ... adica tot ce mai este de vazut azi ! Cat despre sharing ...la fel ca la restul Opticum/Globo !

Senior Member Expert
    Posts Thanks / Likes

Quote Originally Posted by mihaip View Post
    Subtitrarea merge perfect ! de deschis deschide acelasi lucru ... adica tot ce mai este de vazut azi ! Cat despre sharing ...la fel ca la restul Opticum/Globo !
    poate in viitor la noi modele vor introduce si o placa de retea si suport software pentru conectare la servere de sharing ca si in cazul OPTICUM 7100 CX-E Plus si atunci o sa fie un receptor de nota 10 in gama lui de pret

Gold Member Expert

Posts Thanks / Likes

Sa-ti spun drept ... eu asta sper sa se intample curand ! i-am dat aceeasi nota acestui proiect !

Posts Thanks / Likes

Partea interesanta a acestui receptor este ca se gaseste pe pagina oficiala Globo-Opticum ... , desi fabricantul este din Coreea ! Oricum suportul soft nu pare a fi de la echipa Truman ... sau ma insel . Oricum nu exista referire speciala pentru acest receptor pe pagina celor de la Truman .
    O sustinere cu soft din partea acestei echpe ar fi binevenita ... , insa cred ca acest tip de receptoare nu are corespondent (clona) printre cele oferite de Truman . Pare mai degraba ca exista o colaborare stransa intre producatorul coreean si producatorul polonez pentru promovarea acestor receptoare pe piata ! Ar mai fi si cazul Topfield , care la randul sau se gasea in oferta la Opticum !

Senior Member Expert
    Posts Thanks / Likes

odata cu trecerea la nagra3 a celor care inca mai transmit nagra2 o sa cam ingroape softurile cu emu din aceasta cauza cred ca optiunea hardware cu placa de retea impreuna cu un suport software pentru conectare la servere de sharing o sa aduca un spor de "performanta" notabil acestor receptoare .

Thread Information

Users Browsing this Thread

There are currently 1 users browsing this thread. (0 members and 1 guests)