Register

Welcome to the RDI-Board Community.

If this is your first visit, be sure to check out the FAQ by clicking the link above. You may have to register before you can post: click the register link above to proceed.

Donate Now Goal amount for this month: 100 EUR, Received: 100 EUR (100%)
Donate to support this site...

Page 1 of 4 123 ... LastLast
Results 1 to 15 of 60
    Member Mentor
    RDI - Board Default Avatar

Posts Thanks / Likes

Default PRIMUL DTH cu programe HD

As dori sa fac o estimare a sanselor de a vedea HD anul acesta la vreun DTH de la noi.
    Eu sunt abonat DCS (AKTA) si sper sa fim primi care sa vedem programe HD (in special eurosport hd).
    Din ce am citit pana acum se pare ca DIGI are planuri mari (dar sa nu ramana la stadiul de planuri).
    Astept pareri si (daca se poate) si informatii din ....interior.
    Multumesc anticipat.
    Deasemenea si o estimare a costului unui pachet HD pentru tara noastra.

Junior Member Master

Posts Thanks / Likes

pana acum exista urmatoarele zvonuri:
    - Digi lanseaza in sept.
    - Boom lanseaza pana la sfarsitul anului
    - un nou DTH "premium" va aparea in toamna si va oferi si programe hd

nici un fel de speculatii pe marginea pretului

Member Mentor

Posts Thanks / Likes

Quote Originally Posted by kayman View Post
    pana acum exista urmatoarele zvonuri:
    - Digi lanseaza in sept.
    - Boom lanseaza pana la sfarsitul anului
    - un nou DTH "premium" va aparea in toamna si va oferi si programe hd

Te roooog, zi ceva si despre AKTA

Member Mentor

Posts Thanks / Likes

Vad Ca Sunt "master".
    E De Bine?

Silver Member Expert
    Posts Thanks / Likes

Dacă eşti la AKTA, momentan poţi vedea TVR HD.

Member Mentor

Posts Thanks / Likes

Quote Originally Posted by *Victor* View Post
    Dacă eşti la AKTA, momentan poţi vedea TVR HD.
    TVR HD vad pe SNR. Eu vreau HD adevarat.

zzzzzzzzzzzzz Expert
    Posts Thanks / Likes

va costa cam cat un abonament full poate mai mult
    Quote Originally Posted by micu_vali View Post
    Te roooog, zi ceva si despre AKTA
    nu are ce
    Vad Ca Sunt "master".
    E De Bine?
    adica?
    TVR HD vad pe SNR. Eu vreau HD adevarat.
    ce inseamna pentru tine HD adevarat?

Junior Member Master

Posts Thanks / Likes

Quote Originally Posted by costinitalia View Post
    ce inseamna pentru tine HD adevarat?
    probabil niste posturi care au content adevarat? nu ca tvr hd, post experimental dealtfel, adica care nu exista si care doar retransmite sporadic niste streamuri de la altii

Member Mentor

Posts Thanks / Likes

probabil niste posturi care au content adevarat? nu ca tvr hd, post experimental dealtfel, adica care nu exista si care doar retransmite sporadic niste streamuri de la altii

EXACT SI MAI ALES EUROSPORT HD SI DESCOPRI HD

Digitally Remastered Expert
    Posts Thanks / Likes

Aboneaza-te la polonezi si ai rezolvat-o. Daca astepti sa le vezi p-astea pe platformele romanesti, iti va creste barba alba.

Si ca sa te simti bine, pentru cei de la AKTA e cel mai simplu sa bage content HD, atata vreme cat ei nu au cartelele imperecheate cu receptoarele. Cine vrea HD, isi ia ce receptor doreste si gata. Pentru ceilalti operatori e mai complicat din acest punct de vedere.
    [LEFT]Signature not found... Try again!

Gold Member Expert

Posts Thanks / Likes

Eu zic ca lucrurile stau asa ...

- resurse tehnice si financiare pentru infiintarea si sustinerea unui DTH HD pana el devine rentabil au doar Digi si Dolce
    - mai poate interveni in joc interesul grupului de interese Realitatea
    - content HD exista suficient dar se adreseaza unei piete formate ( USA ) si eventual unora din tarile Europei de vest ...
    - succesul comercial al pachetelor HD pare a fi ...sa zicem limitat ! se pare ca Sky Italia ofera gratis HD daca-ti faci abonament clasic la ei
    - daca analizez strict numeric programele HD europeene ...se parte ca doar Anglia, Suedia si Franta sint tinte reale ...
    - eu cred ca piata romaneasca reala pentru HD nu exista inca ! noi ... si eu printre ei ! entuziastii pionieri ai HD-ului ...drept sa va spun nu prea contam numeric in discutia asta !

Member Mentor

Posts Thanks / Likes

Quote Originally Posted by mihaip View Post
    Eu zic ca lucrurile stau asa ...

- resurse tehnice si financiare pentru infiintarea si sustinerea unui DTH HD pana el devine rentabil au doar Digi si Dolce
    - mai poate interveni in joc interesul grupului de interese Realitatea
    - content HD exista suficient dar se adreseaza unei piete formate ( USA ) si eventual unora din tarile Europei de vest ...
    - succesul comercial al pachetelor HD pare a fi ...sa zicem limitat ! se pare ca Sky Italia ofera gratis HD daca-ti faci abonament clasic la ei
    - daca analizez strict numeric programele HD europeene ...se parte ca doar Anglia, Suedia si Franta sint tinte reale ...
    - eu cred ca piata romaneasca reala pentru HD nu exista inca ! noi ... si eu printre ei ! entuziastii pionieri ai HD-ului ...drept sa va spun nu prea contam numeric in discutia asta !
    Probabil ai dreptate, dar fara cei care forteaza unele bariere am fi ramas la alb-negru.
    Eu sper sa vad anul acesta si Hd la AKTA (nu doar tvr hd).

Digitally Remastered Expert
    Posts Thanks / Likes

Ai dreptate. Chiar daca numarul de televizoare full HD / HD ready a crescut si la noi, peste 95% din posesori poate nici n-au auzit de receptia prin satelit si cu siguranta nu au echipamentele necesare. Pe langa investitia furnizorilor de astfel de servicii mai trebuie luata in calcul si investitia end-user-ului. Si aici sunt convins ca exista experti ce pot face simulari si statistici pentru a afla cati utilizatori ar face acea investitie, pentru ca mi-e greu sa cred ca echipamentele vor fi date in custodie.
    Oricum, asta e tendinta si cu siguranta vor apare si la noi, dar mai avem de asteptat pana la aparitia unor pachete HD cu content de calitate. S-ar putea incepe cu Discovery HD, NG HD, HBO HD, History HD, Eurosport HD, la care s-ar mai putea adauga inca 3-5 canale si ar iesi un pachet HD atractiv in opinia mea.
    Vom vedea...
    [LEFT]Signature not found... Try again!

Junior Member Master

Posts Thanks / Likes

Decizia lansarii de pachete HD depinde de cum arata numerele. Sunt sigur ca marii jucatori au facut deja studii in acest sens.

Iata niste informatii dintr-un studiu recent (articol publicat in EVZ):

Procentul celor care folosesc un televizor LCD (Liquid Crystal Display) sau cu plasmă (Plasma Display Panel - PDP) este de aproape 14%. Media europeană a celor care au n casă un televizor din noua generaţie este de 17%, conform unui studiu al companiei TNS. Cei care agreează n număr mare noile tehnologii n materie de televizoare sunt britanicii şi finlandezii. Circa 75% dintre insulari, respectiv 76% dintre nordici, deţin un televizor cu plasmă sau LCD.

De obicei, astfel de studii se fac in Romania doar in mediul urban. Asta ar insemna ca aprox. 250,000 de gospodarii au acasa un tv capabil de HD. Probabil cei mai multi au televizoare de 32-37" pe care au dat 15-25 mil., multe luate in rate. Cati dintre acestia ar fi dispusi sa investeasca probabil inca 50% din pretul tv-ului in echipament de receptie HD pt. 3-4 posturi?

Intr-adevar, noi cei cateva sute de entuziasti de pe forumuri nu contam in astfel de studii.

Member Mentor

Posts Thanks / Likes

Decizia lansarii de pachete HD depinde de cum arata numerele. Sunt sigur ca marii jucatori au facut deja studii in acest sens.

Iata niste informatii dintr-un studiu recent (articol publicat in EVZ):

Procentul celor care folosesc un televizor LCD (Liquid Crystal Display) sau cu plasmă (Plasma Display Panel - PDP) este de aproape 14%. Media europeană a celor care au n casă un televizor din noua generaţie este de 17%, conform unui studiu al companiei TNS. Cei care agreează n număr mare noile tehnologii n materie de televizoare sunt britanicii şi finlandezii. Circa 75% dintre insulari, respectiv 76% dintre nordici, deţin un televizor cu plasmă sau LCD.

De obicei, astfel de studii se fac in Romania doar in mediul urban. Asta ar insemna ca aprox. 250,000 de gospodarii au acasa un tv capabil de HD. Probabil cei mai multi au televizoare de 32-37" pe care au dat 15-25 mil., multe luate in rate. Cati dintre acestia ar fi dispusi sa investeasca probabil inca 50% din pretul tv-ului in echipament de receptie HD pt. 3-4 posturi?

Intr-adevar, noi cei cateva sute de entuziasti de pe forumuri nu contam in astfel de studii.
    Ba contam chiar f.f. mult.
    Aici apare efectul de avalansa. Trebuie sa apara primul provider de HD si se declanseaza avalansa. Amintitiva de inceputurile telefoniei mobile la noi

Thread Information

Users Browsing this Thread

There are currently 1 users browsing this thread. (0 members and 1 guests)