Register

Welcome to the RDI-Board Community.

If this is your first visit, be sure to check out the FAQ by clicking the link above. You may have to register before you can post: click the register link above to proceed.

Donate Now Goal amount for this month: 100 EUR, Received: 100 EUR (100%)
Donate to support this site...

Page 1 of 2 12 LastLast
Results 1 to 15 of 29
    Junior Member Friend
    RDI - Board Default Avatar

Posts Thanks / Likes

Default cum realizez receptia pe mai multe TV

Sunt noob, pufan, varza in domeniul satelitilor, asa ca pls. don't shoot... Fiindca vreau sa imi fac un sistem rezonabil acasa citesc de 4 zile forumuri si site-uri in domeniu si recunosc ca tot nu prea pricep cum se poate face ce vreau eu, cu ce echipamente etc. As vrea un sistem de receptie pentru casa si am tot comparat ofertele DTH concluzionand ca nu exista inca nici o varianta care sa mentina costul abonamentului la un nivel rezonabil si sa imi permita cate TV vreau fara costuri suplimentare. Plus ca vreau ca, daca tot cumpar niste scule, sa le tin cativa ani si sa pot si HDTV.
    Mai exact, vreau sa pot vedea independent pe 4 TV acasa plus sa primesc semnal analogic si digital la 2 PC care au TV tunere (unul analogic si unul hibrid (DVB-T + analogic)). Si as vrea sa am si posibilitatea de extindere ulterior daca mai vrea cineva un televizor in nu stiu care camera...
    Din ofertele DTH de la noi am vazut ca numai Max/Akta ofera TVR HD, Digi te limiteaza la receiverele lor care sunt cel mult duale etc... De asemenea am tot vazut opinii ca Digi sunt varza la suport si au semnal slab, ca pe LCD apar probleme la receptie si chiar as vrea ca daca sa dau un ban si sa mearga brici...
    Mi se pare OK sa platesc 1 abon. de x RON pentru TV, dar nu sunt de acord ca ulterior sa mai dau tot atata sau orice alta suma (15RON de ex. la UPC cablu digital) pentru fiecare TV suplimentar).
    Asa ca ma gandesc sa cumpar:
    - o antena fixa (probabil toroidala, fiindca mi se pare suboptim sa pui 3 LNB "aproximativ" langa focarul unui offset);
    - LNB-uri de care o fi nevoie (am citit si tot degeaba, nu pricep inca cum devine cu quad / quattro etc...);
    - diseq si / sau multiswitch (iar nu pricep care ce rol are) cate o fi nevoie;
    - un receiver HD destept (am vazut ca dreambox sau katy par sa faca tot ce trebuie);
    - 1 cartela MaxTV cu un abonament cu ceva pachete suplimentare (inteleg ca mai trebuie si un CAM daca receiverul nu are decat slot Conax - asa e?)
    - 3-4 receivere mai ieftine (dar tot HD daca exista la un pret rezon) care sa decodeze "cumva" folosing cartela orignala prin LAN. In cazul in care costa prea mult initial le cumpar mai tarziu, cand or fi banii, dar as vrea sa am instalatia gandita bine de la inceput si cablurile trase ca in momentul in care ma decid sa cumpar numai receiver-ele.
    Deci ma gandesc la ceva gen "card-sharing @home" care ar trebui sa mearga cumva avand in vedere ca am deja 1 switch cu 4 porturi UTP si 4 wireless...
    Eu cred ca se poate, dar nu stiu exact cum si nu vreau sa ma apuc sa bag bani in asa ceva si sa vad la final ca nu functioneaza cum vroiam eu fiindca nu stiu ce scula nu e compatibila cu alta sau cu programul x care trebuie la share....
    Voi ce parere aveti? Cum ar trebui sa fac? Ce combinatie echipamente ar fi solutia optima si cu costuri minime?

Multi Banned User Expert
    Posts Thanks / Likes

in primul rind ,bun venit!
    tema ta este frumoasa si foarte vasta,o instalatie de acest gen necesita bani si timp.
    vrei sa faci singur instalatia ?
    une locuieti ? asta in cazul in care cineva de pe forum te va ajuta la fata locului
    numarul final de receptoare,inclusiv pc-uri ?
    numarul de sateliti dorit a fi receptionat ?
    ce situri ai vizitat ?
    material informativ si aici: http://www.satlex.ro/ro/technology.html ,intra la configuratii.
    despre recivere hd,intra la receptoare.humax si katy sunt bune dar au si pretul pe masura.studiaza putin despre opticum.
    mai vorbim,in principiu despre orice ,mai putin despre piatarea programelor autohtone.

Junior Member Friend

Posts Thanks / Likes

Bine v-am gasit! Si apropos, fata de alte forumuri pe diverse teme, la RDI mi-a placut foarte tare ca nu am vazut flame-uri.
    Instalatia sigur nu o voi face singur pentru ca nu ma bag unde nu ma pricep. Adica sa trag cabluri si sa conectez componente stiu, dar de reglat antene - no way... Eu ma gandeam sa aflu ce se poate si cam cat costa, sa achizitionez componentele importante si sa chem o echipa de instalare serioasa care sa se ocupe macar de antena si de primul receiver. Sunt din Bucuresti.
    Numarul final de receptoare cred ca va fi 6. Referitor la numarul de sateliti - nu m-am gandit in mod serios, cred ca mi-ar ajunge cei 3 pe care ii foloseste Max, desi ar trebui sa mai studiez lista cu programe HD sa vad ce mi-ar place sa mai vad. Oricum, din precautie, m-as bugeta pentru 4 sateliti, sa am un LNB de rezerva daca apare ceva de interes pe undeva sa imi ramana doar sa ma mut pe alt satelit.
    Referitor la site-uri... satweb.org, sateliti.org, '''''''''''''''''''', sateliti.org, sateliti.blogspot.com, satweb.110mb.com plus site-uri ale firmelor care furnizeaza echipamente. Si am mai ajuns si pe alte site-uri , dar nu le-am pus in favorites.
    O sa incerc sa compar receivere-le pe care le-ai indicat, partea proasta e ca nu prea inteleg inca la ce folosesc unele caracteristici. Multumesc!

Moderator Expert
    Posts Thanks / Likes

Deocamdata nici un receptor oferit de DTH-urile autohtone nu stie HDTV.
    Nu merge sa chemi echipa doar pentru primul receptor; pe masura ce adaugi receptoare creste si complexitatea instalatiei; as zice ca poti singur sa iti pui primul receptor, dupa aia... echipa .
    SHALOM

Multi Banned User Expert
    Posts Thanks / Likes

ca lnb-uri poti folosi hexa sau octo(in acest caz ramin 2 iesiri libere).
    nu stiu daca se gasesc deja in tara hexa.

Junior Member Friend

Posts Thanks / Likes

Plecand de la satlex indicat de nirolf, ma gandisem la un down-scale al arhitecturii 8 userix4 sateliti (http://www.satlex.ro/ro/8participant..._4s_ms178.html). Asta ar insemna ca pentru inceput sa iau 1 antena, 3 LNB quattro pentru 3 sat., un multiswitch 17/8 si cate receivere imi permit. Mai apoi, cand mai am bani, mai pun doar un cablu de la receiverul nou la MS si gata. Sau, daca mai vreau un satelit peste 1 luna, mai cumpar un LNB si il leg la MS cu 4 cabluri si iar merge. La cat am citit eu, mi se pare functional.

@horatyu: Merci de sfat. Totusi nu pricep de ce 2 antene. Ce am scris mai sus nu e corect? Ref. HD, am vazut ca doar max are si ca numai TVR, dar ideea mea e ca mai gasesc si FTA azi si poate mai tarziu mai fac "rost" si altfel de alte programe... Oricum, ma gandesc sa construiesc ceva pentru un orizont de cativa ani si ma astept sa se inmulteasca oferta. Ref. receiver, o sa studiez oricum modelul - daca lanseaza in septembrie e OK, ca oricum nu cred ca reusesc termin pana atunci (trebuie sa ma si mut...)

@isr2002: Am vazut totusi ceva pe la Akta. Oricum nu vreau sa iau de la provider decat cardul, restul de echipamente vreau sa le aleg fiindca in general ofertele providerilor au echipamente ieftine si cu diverse limitari. Si ma gandeam sa folosesc echipa ca sa fac la inceput instalatia corespunzator, dupa aia doar sa mai mufez eu cate un cablu, ceva, cum am scris mai sus.

@nirolf: Daca pun 1 Octo atunci inteleg ca am doar 1 sat, si ma gandesc la 2-3 pentru inceput. Daca pun 2xocto, pe satlex schema necesita si 8 buc. DiSEqC si mi se pare o incurcatura cu cablurile. De aceea mi se pare ca tot cu MS 17/8 si 4 Quattro e mai flexibil si mai clar. Si daca tot are numai avantaje, suspectez ca e si cea mai scumpa varianta.

Junior Member Friend

Posts Thanks / Likes

Deci nu merge 3xquattro + MS 17/8?
    Trebuie 6xquattro + un numar de DiSEqC?

Junior Member Teacher
    Posts Thanks / Likes

doua lucruri:
    1. Daca vrei sa dezbatem aici problema configuratiei sistemului pe care il propui (care nu este simplu) este locul ideal, sunt destul de multi profesionisti care stiu ce spun.
    2. Daca vrei sa si realizezi instalatia pe care o propui contracteaza unul care traieste din asta.

Este un handicap pana si sesizarea diferentei intre semnalul modulat care-ti trimite in televizor un program tv pentru fiecare canal analog in banda pe care o vrei si dependenta programului tv receptionat dintr-un transponder de satelit de caracteristicile receptorului compatibil.
    Si asta este doar baza teoretica de plecare.

Junior Member Friend

Posts Thanks / Likes

1. Intentia mea e sa ma lamuresc care e cea mai eficienta solutie pentru ceea ce ma intereseaza si sa identific echipamentele necesare, poate chiar si furnizorul lor.

2. Pentru montaj sper ca voi gasi o firma, asa cum am spus in postul 7.

Ref. la teoria transmisiunilor prin satelit, imi lipseste complet calificarea si m-as multumi sa identific o solutie care sa functioneze optim, lasand teoria pentru hobbisti si profesionisti.

superstar Expert
    Posts Thanks / Likes

Default costuri

Quote Originally Posted by metalurgescu View Post
    1. Intentia mea e sa ma lamuresc care e cea mai eficienta solutie pentru ceea ce ma intereseaza si sa identific echipamentele necesare, poate chiar si furnizorul lor.

2. Pentru montaj sper ca voi gasi o firma, asa cum am spus in postul 7.

Ref. la teoria transmisiunilor prin satelit, imi lipseste complet calificarea si m-as multumi sa identific o solutie care sa functioneze optim, lasand teoria pentru hobbisti si profesionisti.
    salut.cam 1000-1500lei ajung componentele.

Multi Banned User Expert
    Posts Thanks / Likes

am luat citeva preturi de pe www.conrad.at
    astfel:
    multiswitch 17/8: 249,95€
    lnb quattro 39,95€
    lnb octo 79,95€
    multiswitch 3/4 :29,99€ fara alimentare;39,99Ecu alimentare.
    se pare ca 3 lnburi octo fac cit face un multiswitch 17/8.
    multiswitcul in functie de locul unde este amplasat are o anumita durata de viata,umezeala in principiu este cel mai mare dusman.daca pica multiswitchul rezultatul este beznaX6 ! daca pica un octo...

Junior Member Friend

Posts Thanks / Likes

Am incercat sa calculez in Excel cu preturi de la DK, Elstar si Digital Satelit (singurii la care am vazut M/S 17/. Cel mai ieftin a iesit intradevar cum a zis horatyu - cu 2 antene, 6 quattro si 6 Diseqc 4/1 (sper ca ajung 6 buc, altfel atunci am calculat degeaba). Am mers pe preturile minime, dar diferenta majora a dat-o faptul ca la varianta cu 2 antene am gasit un offset 0,6 de 34 RON, in timp ce multifocus de 0,85 e min. 199 RON. Altfel, un MS 17/8 e 570 RON, iar un LNB Octo e 160 RON...
    Una peste alta, cred ca antena de 34RON e mai degraba un jaf si probabil ca, indiferent de varianta de realizare, aleg ceva mai bun si mai scump. In aceste conditii, diferentele la costul total mi se par minore (sub 200 RON), deci cred ca o sa aleg in functie de alte criterii, cum ar fi simplitate instalare, eficienta semnal, redundanta. La ultimul criteriu o sa fie cel mai complicat deoarece daca aleg varianta cu MS, care mi se pare simpla si cu minim de conexiuni, la capitolul redundanta e jale, asa cum a sesizat nirolf. Invers, mi se par multe conexiuni si probabilitate mai mare de pierdere semnal etc. Voi ce credeti?

Tot avand in vedere ce a zis nirolf, ca un MS e sensibil, eu ma gandesc sa il montez in casa - fac undeva o "cutie de conexiuni" de 1 mp. unde pun MS sau cate diseqc o fi nevoie si eventual alte conexiuni (de ex. cablul de net sau Romtelecom). Stie cineva daca pot aparea interferente? Si exista cumva restrictii pv. distanta de la LNB la diseqc (cred ca ar iesi min. 4 metri de cabluri de la antena la cutie)? Daca sunt dati-mi va rog un hint / link.

Mai departe, as vrea sa trec la fineturi (ok, fineturi din punctul meu de vedere ). Mai exact, in materie de echipamente (exceptand receiver-ele despre care as discuta mai tarziu), exista firme de cautat / de evitat? Cum aleg un LNB sau comutator? Dar farfuria? Am eu o impresie ca ar mai conta si altele in afara de preturi...

Si, deoarece am descoperit ca trebuie sa cam refac instalatia electrica prin casa, as vrea sa stiu ce fel de canale trebuie sa prevad in ideea ca folosesc si hintul cu master slave pentru receivere. Ma refer la ce cabluri trebuie sa existe ca sa comunice echipamentele. Pana acum, din care am priceput, 1 LNB quattro are 4 coaxiale pana la Diseqc/MS si altceva nu mai trebuie pentru o antena fixa. Apoi, de la "cutie" trag cate un coaxial pana unde vor fi receiverele, nimic altceva. Trebuie prize de AC pe undeva? Apropos, se poate ca la o instalatie clasica, cu prize TV in perete si inca un cablu pana in receiver?
    Mai departe, pentru sharing inteleg ca mai trebuie sa trag ceva fire intre receiverul master si celelalte. Asta ar fi cablu serial sau de care fel? Merge si aici o retea "stelara", adica sa ma duc cu fiecare la cutie si sa le mufez acolo in functie de cate receivere vor exista?

superstar Expert
    Posts Thanks / Likes

Default preturi

Quote Originally Posted by metalurgescu View Post
    Am incercat sa calculez in Excel cu preturi de la DK, Elstar si Digital Satelit (singurii la care am vazut M/S 17/. Cel mai ieftin a iesit intradevar cum a zis horatyu - cu 2 antene, 6 quattro si 6 Diseqc 4/1 (sper ca ajung 6 buc, altfel atunci am calculat degeaba). Am mers pe preturile minime, dar diferenta majora a dat-o faptul ca la varianta cu 2 antene am gasit un offset 0,6 de 34 RON, in timp ce multifocus de 0,85 e min. 199 RON. Altfel, un MS 17/8 e 570 RON, iar un LNB Octo e 160 RON...
    Una peste alta, cred ca antena de 34RON e mai degraba un jaf si probabil ca, indiferent de varianta de realizare, aleg ceva mai bun si mai scump. In aceste conditii, diferentele la costul total mi se par minore (sub 200 RON), deci cred ca o sa aleg in functie de alte criterii, cum ar fi simplitate instalare, eficienta semnal, redundanta. La ultimul criteriu o sa fie cel mai complicat deoarece daca aleg varianta cu MS, care mi se pare simpla si cu minim de conexiuni, la capitolul redundanta e jale, asa cum a sesizat nirolf. Invers, mi se par multe conexiuni si probabilitate mai mare de pierdere semnal etc. Voi ce credeti?

Tot avand in vedere ce a zis nirolf, ca un MS e sensibil, eu ma gandesc sa il montez in casa - fac undeva o "cutie de conexiuni" de 1 mp. unde pun MS sau cate diseqc o fi nevoie si eventual alte conexiuni (de ex. cablul de net sau Romtelecom). Stie cineva daca pot aparea interferente? Si exista cumva restrictii pv. distanta de la LNB la diseqc (cred ca ar iesi min. 4 metri de cabluri de la antena la cutie)? Daca sunt dati-mi va rog un hint / link.

Mai departe, as vrea sa trec la fineturi (ok, fineturi din punctul meu de vedere ). Mai exact, in materie de echipamente (exceptand receiver-ele despre care as discuta mai tarziu), exista firme de cautat / de evitat? Cum aleg un LNB sau comutator? Dar farfuria? Am eu o impresie ca ar mai conta si altele in afara de preturi...

Si, deoarece am descoperit ca trebuie sa cam refac instalatia electrica prin casa, as vrea sa stiu ce fel de canale trebuie sa prevad in ideea ca folosesc si hintul cu master slave pentru receivere. Ma refer la ce cabluri trebuie sa existe ca sa comunice echipamentele. Pana acum, din care am priceput, 1 LNB quattro are 4 coaxiale pana la Diseqc/MS si altceva nu mai trebuie pentru o antena fixa. Apoi, de la "cutie" trag cate un coaxial pana unde vor fi receiverele, nimic altceva. Trebuie prize de AC pe undeva? Apropos, se poate ca la o instalatie clasica, cu prize TV in perete si inca un cablu pana in receiver?
    Mai departe, pentru sharing inteleg ca mai trebuie sa trag ceva fire intre receiverul master si celelalte. Asta ar fi cablu serial sau de care fel? Merge si aici o retea "stelara", adica sa ma duc cu fiecare la cutie si sa le mufez acolo in functie de cate receivere vor exista?
    -la antene si lnburi ;chiar receptoare,vezi si ,,tehnic b'';la dk preturile sunt usor negociabile iar la elstar la o comanda de peste 1000ron aplica o reducere de 3%

Junior Member Friend

Posts Thanks / Likes

Multumesc mult

Junior Member Friend

Posts Thanks / Likes

horatyu, oricum o sa pun copex sau teava PVC peste tot. Din ce ai scris eu inteleg ca de la "cutie" trag cate un coaxial de calitate pana in fiecare camera si cate un UTP cat. 5. Astea le pun in prize normale pentru asa ceva si conectez receiver-ele cu alte cabluri cu cate 2 mufe la prize. Pentru comunicare intre receivere trebuie sa fac prin forte proprii ceva cabluri care sa imi conecteze mufa RJ 45 la serialul RS 232 cu pinii imperecheati cum ai scris tu. Mai departe ramane sa leg receiver-ele intre ele in cutie (fir la fir cu cositor sau mufate cumva). Corect? Sau ma lovesc de limitari in comunicatie datorita distantelor (pot usor imagina peste 25 m. intre 2 receivere daca unul e la parter si unul la mansarda, cu cablurile trase pe la colturile camerelor). Te rog mult confirma sau comenteaza paragraful asta.

Sa pun doua cabluri UTP nu zic ca e idee rea, dar am deja (vezi primul post) un switch wireless (draft N) si nu am de gand sa mai pun retele pe sarma. Daca nu e necesar pentru sat, atunci prefer fara. Mai bine mai cumpar echipamente wireless.

Thread Information

Users Browsing this Thread

There are currently 1 users browsing this thread. (0 members and 1 guests)