Register

Welcome to the RDI-Board Community.

If this is your first visit, be sure to check out the FAQ by clicking the link above. You may have to register before you can post: click the register link above to proceed.

Donate Now Goal amount for this month: 100 EUR, Received: 100 EUR (100%)
Donate to support this site...

Page 1 of 2 12 LastLast
Results 1 to 15 of 24
    Junior Member Teacher
    RDI - Board Default Avatar

Posts Thanks / Likes

Default Eos400D sau Eos1000D please....

As dori un sfat pt alegere intre aceste 2 aparate sau un sfat pt ceva asemanator.EOS 400 D mi a fost recomandat de un prieten ,eu sunt putin in afara temei.De aceea as dori un sfat si eventuale recomandari.Multumesc

Junior Member Teacher
    Posts Thanks / Likes

http://www.dpreview.com/reviews/comp...1000d&show=all

Pe hartie, desi pierde putin la AF, macar si pt suport sd si faptul ca e o camera mai noua cu 2 ani, 1000D sta cu 1% mai bine. De asemenea, trebuie sa iei in considerare si obiectivele cu care vin dotate cele 2 aparate.

Eu am tras cateva sute de cadre cu un 400d si mi-a lasat o puternica impresie de cheap. Daca ai mai avut Canon, atunci sfatul meu este sa-ti iei 1000D, dar daca asta va fi primul tau dslr, incearca si un Nikon.

Nu vreau sa deschid o polemica si afirm de la inceput ca eu consider egale cele 2 branduri, dar conteaza f mult cu ce incepi; odata ce te-ai obisnuit cu meniul, layout-ul butoanelor si feature-urile iti e greu sa treci la competitie, asa ca alege bine de la inceput.

Administrator Expert
    Posts Thanks / Likes

Nu m-am jucat cu 1000d dar pot vorbi despre 400d .Eos 400D este un upgrade ne reusit al lui 350d din pacate , am facut cateva cadre cu el cu obiectivul meu de 300 mm , cmos-ul (senzorul optic ) nu este asa de sensibil ca la 350d si mai are o mica buba la linii drepte apare destul de pronuntat efectul de prisma ( adica linia dreapta este formata din mai multe linii colorate ) .
    Gurile rele zic ca EOS 1000d a fost scos ca o alternativa mai buna la 400d
    Eu zic sa cauti pe forumurile de specialitate sa vezi ce zic baietii

P.s. In general a aparatele de tipul acesta (dslr) conteaza foarte mult ce tip de obiectiv ai shi priceperea fotografului

Junior Member Teacher

Posts Thanks / Likes

Deci cum am vazut nu e mare diferenta.Acum o intreabare noua.Fotografii am mai facut dar nu cu un dslr.Cu ce aparat ati incepe sa fiti in locul meu.Argumente?żMultumesc

Junior Member Teacher
    Posts Thanks / Likes

Cu ceva din aceeasi clasa cu cele 2 canon-uri pomenite de tine mai sus. Adica un aparat user-friendly, compact si usor. Eu am inceput cu un nikon d40x, dar pt ca a trecut ceva timp de atunci iti recomand un nikon d60 in kit cu obiectivul 18-55. Il gasesti la f64 in promotie cu geanta si sd de 2GB http://www.f64.ro/det.php?id=412&pid=7153

Junior Member Teacher

Posts Thanks / Likes

Diferenta ar fi ca nu are life wiev si de cam 100 de e .Alte sugestii?
    Multumesc

Junior Member Teacher
    Posts Thanks / Likes

1) daca tii neaparat sa dai 100 eur in plus ia-ti d80 sau un prime 1.8 50 mm
    2) dslr-ul entry level cu live view in opinia mea este o gaselnita de marketing absolut inutila care targeteaza publicul dslr-like

Junior Member Teacher

Posts Thanks / Likes

Nu ca as da banii da daca tot dau atitia bani sa fie ceva bun .Multumesc

Junior Member Teacher

Posts Thanks / Likes

O intrebare extra .Am decis sa mi iau Canon 1000d de aici http://www.redcoon.es/index.php/cmd/...egory=&x=0&y=0
    Intrebarea care se pune .Il cumpar cu obiectivul care vine sau iau numai el body si cumpar separat obiectivul.Multumesc

Junior Member Teacher
    Posts Thanks / Likes

ia-l in kit, iesi mai bine ca pret iar pt inceput 18-55 is e un obiectiv bun

Administrator Expert
    Posts Thanks / Likes

Subscriu la ce a zis @cosmin v , obiectivul 18-55 este excelent pentru inceput !

Junior Member Teacher

Posts Thanks / Likes

Multe multumiri

Junior Member Teacher

Posts Thanks / Likes

Default Canon 400sau350 + CHDK

Quote Originally Posted by soporane View Post
    As dori un sfat pt alegere intre aceste 2 aparate sau un sfat pt ceva asemanator.EOS 400 D mi a fost recomandat de un prieten ,eu sunt putin in afara temei.De aceea as dori un sfat si eventuale recomandari.Multumesc
    Si ai Canon EOS1DS markIII, marita valoarea de 20 ori
    DM7020

Member Mentor

Posts Thanks / Likes

Eu iti recomand obiectivul EF-S 17-55/2.8 IS. Ar fi bine sa le testezi pe ambele inainte sa le cumperi ca sa poti sa decizi in cunostinta de cauza.
    17-55 e un obiectiv excelent iar calitatea imaginii difera mult de un 18-55 IS sau un 17-85 IS.
    CU 18-55 IS o sa faci niste poze asemanatoare cu un compact mai bune (ex: Canon S5 IS).

Junior Member Teacher
    Posts Thanks / Likes

Quote Originally Posted by ibiza View Post
    Eu iti recomand obiectivul EF-S 17-55/2.8 IS. Ar fi bine sa le testezi pe ambele inainte sa le cumperi ca sa poti sa decizi in cunostinta de cauza.
    17-55 e un obiectiv excelent iar calitatea imaginii difera mult de un 18-55 IS sau un 17-85 IS.
    CU 18-55 IS o sa faci niste poze asemanatoare cu un compact mai bune (ex: Canon S5 IS).
    @ibiza - te adresezi cuiva care e la primul sau dslr si a ales unul cu live view pt ca inca e in mind set-ul de compacte si tu ii recomanzi un obiectiv de 900EUR? Cu siguranta ca e mai bun decat obiectivul din startup kit, dar e de 15 ori mai scump decat acela...
    Si nu in ultimul rand, a doua afirmatie ori e mult exagerata ori e adevarata ceea ce spune totul despre calitatea Canon

Thread Information

Users Browsing this Thread

There are currently 1 users browsing this thread. (0 members and 1 guests)