Register

Welcome to the RDI-Board Community.

If this is your first visit, be sure to check out the FAQ by clicking the link above. You may have to register before you can post: click the register link above to proceed.

Donate Now Goal amount for this month: 100 EUR, Received: 100 EUR (100%)
Donate to support this site...

Results 1 to 3 of 3
    Moderator Expert
    Posts Thanks / Likes

Default Campionatul international UUS

Am fost imreuna cu cativa radioamatori pe un deal din apropierea orasului Timisoara pentru a participa la concursul de UUS perioada 5 iulie - 6 Iulie ,folosind 2 statii Icom -706 mk2 si Yaesu FT-897D +inca un Yaesu FT-897D de rezerva! Antenele au fost DK7ZB in 144 - 9 elem, 12.6dB 5mlungime si 432 - 4.1m, 15dB si 23 elem!

In total am facut 176 legaturi in 144 MHz, in 432 nu am inca toate datele, din vf. dealului Silagiu KN05TO in conditii de vreme buna, putin vantoasa la inceput, dar frumoasa per ansamblu.

Propagarea potrivita, ODX=OL4A din JO60RN cu o distanta de 819km in rest statii multe din OK, vreo doi IK, ucraineni cat cuprinde, croati asemenea. Destul de slab catre Bulgaria, Grecia din locatia noastra. Am reusit legaturi cu YO3 in ssb fara probleme precum si cu Agigea - KN44HC doar in cw insa. UHF a insemnat cam 35 legaturi despre care nu prea am date deocamdata, nu sunt trecute legaturile pe PC inca.

Fotografii se pot vedea AICI
    2.3m Paraclipse Hydro C & Ku,1,5m Gibertini, 1.15m Offset +Inverto KA+KU, Tbs6983, Vu solo 2,Tehnomate TM 5403HD M3

Administrator Expert
    Posts Thanks / Likes

Felicitari pt reusita si ambitie , eu de multi ani nu ma mai bag in concursuri .
    73 ! de YO3GEJ

Moderator Expert
    Posts Thanks / Likes

Quote Originally Posted by Zgrongy View Post
    Felicitari pt reusita si ambitie , eu de multi ani nu ma mai bag in concursuri .
    73 ! de YO3GEJ
    Multumesc !

In aceasta perioada se desfasoara campionatul national de UUS ,eu din pacate nu am reusit sa plec cu colegii mei de club in expeditie ... sunt curios ce rezultate au obtinut ei .. revin cu detalii!
    2.3m Paraclipse Hydro C & Ku,1,5m Gibertini, 1.15m Offset +Inverto KA+KU, Tbs6983, Vu solo 2,Tehnomate TM 5403HD M3

Thread Information

Users Browsing this Thread

There are currently 1 users browsing this thread. (0 members and 1 guests)