Register

Welcome to the RDI-Board Community.

If this is your first visit, be sure to check out the FAQ by clicking the link above. You may have to register before you can post: click the register link above to proceed.

Donate Now Goal amount for this month: 100 EUR, Received: 100 EUR (100%)
Donate to support this site...

Results 1 to 14 of 14
    Junior Member Friend
    RDI - Board Default Avatar

Posts Thanks / Likes

Default dati-mi wincsc.cfg

dati-mi si mie un wincsc.cfg actual si complet va rog

Gold Member Expert

Posts Thanks / Likes

Quote Originally Posted by popescu-pope View Post
    dati-mi si mie un wincsc.cfg ...
    contacteaza pe @horatyu si fati unul http://forum.paytv.ro/showpost.php?p...postcount=5423

Junior Member Teacher

Posts Thanks / Likes

shareu prin wincs merge si prin proxy? fara deschidere de porturi etc?am 8080 http deschis astept un raspus avizat ,msi

Junior Member Friend

Posts Thanks / Likes

nu stiu de ce mai trimis la acea adresa dar eu de pe internet am descarcat un wincsc care functioneaza mai putin pe freex si techila da-mi un server unde pot sa ma inscriu sau cum trebuie sa fac mai explicit daca poti

Gold Member Expert

Posts Thanks / Likes

nu te-am trimis niciunde , ti-am spus sa-l contactezi pe @horatyu

trebuiesc porturi deschise .

Junior Member Friend

Posts Thanks / Likes

din cite am vazut am luat legatura cu horatyu si n u cred ca stie prea bine

Gold Member Expert

Posts Thanks / Likes

servere newcamd pe la ei ( echolite ) mai erau postate .
    setarile pentru wincsc le faci tu .

Junior Member Teacher

Posts Thanks / Likes

exact horatyu e bine ca ai pus punctu pe i ...ar fi bine sa se explice cine stie cum e treaba cu toate formele astea de sharing..ok gboxu am inteles si eu ca se face o linei M cu hostu propriu si parola apoi un cont daca ai ip dinamic la dyndns.org sau noip.org ceva de genu...si se schimba aceste linii D intre oameni ...dar cum e cu acele servere care se posteaza de diversi pe forumuri (si caer nu au e adevarat viata prea lunga intrand toata lumea nu fac fatza) dar ar afi bine sa stim cum se face in cazaul acestora ...multi se multumesc sa stea pe spatele lu altii schimba o linie D dar nu multi se pricep cum e cu acele servere postate pe diverse forumuri ...eu cel putin nu stiu cum se face

Gold Member Expert

Posts Thanks / Likes

Sharingul prin Net ( internet ) presupune :
    - Un server : un hardware + un software
    - Un client : un hardware + un software
    - Un protocol de comunicare client <-> server
    Orice dispozitiv hw este identificat in net prin adresa IP , existind diferite clase de adrese predefinite ( ex. domeniul privat al unui lan de tipul 192.168.x.y , x fiind acelasi pentru toata reteaua iar y este individual pentru fiecare device hw ; ex. IP hostului : 127.0.0.1 prin care programe diferite pot comunica de pe acelasi device hw )
    Pentru usurinta urilizarii internetului s-au creat DNS care inlocuiesc pentru operatorul uman adresa IP cu un nume ( ex .89.168.124.255 poate fi asociat de DNS la numele <<Gheorghe >> )
    Adresele IP pot fi fixe ( cind nu se schimba ) sau dinamice cind sint alocate de un server DHCP al retelei si se modifica de catre aceste la fiecare conectare a hw in retea sau chiar pe parcursul unei sesiuni .
    Pentru a se putea gasii cele 2 masini hw in net sau internet sint posibile cazurile :
    - ambele IP sint fixe
    - cel putin unul din IP este dinamic => se foloseste un serviciu de DNS dinamic ( DynDNS ) care asociaza un nume ( ex. gheorghe.dyndns.org ) masinii hw care are Ip dinamic ; pr parcursul sesiunii , program dedicat face verificarea si reasignarea Ip dinamic catre serviciul DNS astfel incit si acesta masina hw este gasita in acelasi ,,loc" .
    Fiecerei adrese IP ii sint asociate mai multe porturi ( zone de intrare/iesire sw desemnate prin cifre ) dupa mai multe protocoale , uzual pentru noi sint protocoalele UDP si TCP ( ex . port 6655 protocol UDP ) .

Gold Member Expert

Posts Thanks / Likes

@smv167,multumiri pentru explicatiile date.Am mai invatat si eu ceva.
    Si o rugaminte pentru care mai poate,ca eu nu mai pot ca i-am dat deja cu alta ocazie,dati-i ceva reputatie ca merita.Multumesc.

.

Member Mentor
    Posts Thanks / Likes

Sharingul poate fi de 2 feluri:
    - tip peer to peer, cand fiecare client este si server, daca eu am acces la carduri (locale sau virtuale), cei care se conecteaza la mine pot avea acces la aceste carduri (evident exista restrictii) si eu voi avea acces la cardurile celorlalti. Asa functioneaza de ex. gbox sau cccam.
    - tip client/server, cand exista un server cu carduri locale la care se conecteaza clienti. Cel mai utilizat protocol de acest tip este newcamd care este implementat in majoritatea clientilor de sharing.
    Wincsc este un client sub windows. Explicatii despre configurare gasiti aici sau pe net (google).
    Severe newcamd free se gasesc de ex. la adresa freecardsharing, nu stiu care functioneza si cat timp, cine are chef, sa le incerce.

Junior Member Friend

Posts Thanks / Likes

horatyu sa nu te superi pe mine nu am avut intentia sa te jignesc doar am vazut ca nici tu nu te pricepi prea bine la acest subiect poate ne ajuta cineva si multumesc mult la ceilalti unele sfaturi au fost foarte bune poate cineva face tutoriale cu wincsc newcs sau altele cred ca toti utilizatori i-am multumi acelei persoane

Member Mentor
    Posts Thanks / Likes

Quote Originally Posted by popescu-pope View Post
    ... poate cineva face tutoriale cu wincsc newcs sau altele cred ca toti utilizatori i-am multumi acelei persoane
    zecile de tutoriale si "howto" care exista pe tema asta nu-ti sunt suficiente ? vrei sa faca cineva special pentru tine ?

Quote Originally Posted by horatyu
    raspunsul corect este dupa MAC address-ul placii de retea si dupa Ip deci dupa amandoua (asta se intampla si la clonele de dream ....cele care crapa de la boomb )

noi cei multi stim doar de Ip
    dar principalul este la MAC acolo se identifica orice H/w
    protocoalele de transfer asta identifica prima data si apoi Ip ( este o comunicatie de dus intors pana se lamureste ca la de la Ip respectiv s-a facut cererea
    MAC-ul este irelevant pentru sharing, indentificarea se face numai dupa IP cum a zis si svm167. Iar bomba din gemini nu are nici o legatura cu subiectul. MAC-ul nu a fost conceput pentru a identifica un hardware ci pentru a evita coliziunile de pachete dintr-o retea locala.

Junior Member Friend

Posts Thanks / Likes

nu cred ca trebuie cineva sa se supere ca intreb si eu eu nu am gasit tutoriale referitoare la wincsc

Thread Information

Users Browsing this Thread

There are currently 1 users browsing this thread. (0 members and 1 guests)