Register

Welcome to the RDI-Board Community.

If this is your first visit, be sure to check out the FAQ by clicking the link above. You may have to register before you can post: click the register link above to proceed.

Donate Now Goal amount for this month: 100 EUR, Received: 100 EUR (100%)
Donate to support this site...

Results 1 to 6 of 6
    Junior Member Junior
    RDI - Board Default Avatar

Posts Thanks / Likes

Default marirea memoriei la dreambox 500s ?!

De curand am intrat in posesia unui dreambox 500S. Am gasit pe un site urmatoarea fraza "Receptorul e dotat cu o memorie Flash de 8Mb si de o memorie operativa de 32Mb". Ideea este daca m-am uitat la placa de baza a receptorului am gasit urmatoarele integrate: HY57V281620 TTP -5 si HY57V561620FTP-H. In documentatiile integratelor respective rezulta urmatoarele:
    1= 128Mb Synchronous DRAM based on 2M x 4Bank x16 I/O.
    2= 256 Mb (16Mb x 16 biti) hynix SDRAM
    Oare au inceput sa se produca dream-uri cu mai multa memorie?
    Oare daca s-a modificat memoria, nu s-a modificat si flash-ul, care initial este de 8MB. Si daca s-a modificat, oare nu ar trebui modificate si imaginile de gemini, etc etc pt implementarea mai multor comenzi cum ar fi "CurlFtpFS" sau alte comenzi asemanatoare.Eu de exemplu incerc sa montez in loc de o partitie NFS, un director de la un server FTP. Daca aveti o idee cum se poate realiza asta pe dreambox ?
    Daca s-a mai discutat asta, va rog sa imi dati un link.
    Multumesc

Moderator Expert
    Posts Thanks / Likes

cateva concluzii:P)
    http://forum.paytv.ro/showthread.php...ighlight=tunat

sau dai un search pe forum

io zik ca nu merita....

Gold Member Expert

Posts Thanks / Likes

Gold Member Expert

Posts Thanks / Likes

Problema a fost deja abordata si rezolvata chiar de Dream Multimedia ...DM500+ !
    Operatia , facuta de un amator, este plina de riscuri si cu sanse indoielnice de reusita ! Cu alte cuvinte ... se poate dar este pacat ! Oricum ...dupa ce se modifica Flash-ul si Ram-ul trebuie rescris un nou bootloader modificat care va trebui sa recunoasca toata memoria si sa o imparta dupa o alta regula ! acesta metoda , aplicata doar la RAM ,a fost deja folosita la Kathy UFS 910 ... dar putini s-au incumetat !

Junior Member Junior

Posts Thanks / Likes

Am uitat ce este mai important, Flash memory este : JS28F640 J3D75 care este "64 Mbit flash memory". Deci spatiu pentru o imagine mai mare de linux ar fi. Problema mare este ca daca dau sa vad spatiul liber, nu mai am aproape deloc, sub 0.5 megabiti. Care este problema, gemini 3.2 pe care il am nu recunoaste tot spatiul de pe flash (64 mb), nici memoria (384) ?.
    Versiunea mea este prea veche ? Care este solutia. Si inca o intrebare. am auzit ca versiunile superioare de gemini au probleme cu versiunile clone ale dm500s. Cum recunosc daca al meu este clona. Ca nu as vrea sa am probleme daca le pun asa neverificate. Sau ce recomandati, sa imi recunoasca toata memoria,
    "Mem: 28008K used, 2144K free, 0K shrd, 1460K buff, 9868K cached", deci in nici un caz nu am imi recunoaste 384 Mb.

Gold Member Expert

Posts Thanks / Likes

La Flash
    8 bitis = 1 byte
    64 Mb = 8 MB(yte)
    La RAM
    16MB - audio/video
    32MB - Linux
    Pt autentificare cauta pe site la dreammultimedia

Thread Information

Users Browsing this Thread

There are currently 1 users browsing this thread. (0 members and 1 guests)