Register

Welcome to the RDI-Board Community.

If this is your first visit, be sure to check out the FAQ by clicking the link above. You may have to register before you can post: click the register link above to proceed.

Donate Now Goal amount for this month: 100 EUR, Received: 100 EUR (100%)
Donate to support this site...

Page 1 of 2 12 LastLast
Results 1 to 15 of 16

Thread: ASTRA 1G si 1H

Junior Member Teacher
    RDI - Board Default Avatar

Posts Thanks / Likes

Default ASTRA 1G si 1H

am observat un lucru extrem de curios : in fiecare seara de la ora 21.00 pana la ora 22.00 intra 90% din tp-uri de pe astra1g si 1h inclusiv cel ku DSF ,mentionez k am o antena de 0.8 ,lnb de 0.2db ,KRE SA FIE EXPLICATIA?
    Dreambox_82

Junior Member Teacher

Posts Thanks / Likes

Quote Originally Posted by DREAMBOX_82 View Post
    am observat un lucru extrem de curios : in fiecare seara de la ora 21.00 pana la ora 22.00 intra 90% din tp-uri de pe astra1g si 1h inclusiv cel ku DSF ,mentionez k am o antena de 0.8 ,lnb de 0.2db ,KRE SA FIE EXPLICATIA?
    am uitat sa specific ROMANIA oras Braila
    Dreambox_82

Moderator Expert
    Posts Thanks / Likes

o fi seara semnalu mai tare in general e

Silver Member Expert
    Posts Thanks / Likes

merge si 12012V ? m-as mira....

Junior Member Teacher

Posts Thanks / Likes

Quote Originally Posted by armand25 View Post
    merge si 12012V ? m-as mira....
    12.012 snr: 78 ,agc: 87 ,ber 128 acum
    Dreambox_82

Strajernic Expert
    Posts Thanks / Likes

Merg aproape toate tp pe o antena de 1.2... in Bucuresti doar in acel interval de 3,4 ore pe timp de seara.

Member Mentor

Posts Thanks / Likes

Quote Originally Posted by DREAMBOX_82 View Post
    am uitat sa specific ROMANIA oras Braila
    Acest fenomen este cunoscut, de mult, si-a nume ca puterea semnalului la ASTRA este variabil.Problema este ,ca nu a dat nimeni o explicatie tehnica acceptabila.Am auzit un ,,zvon", ci ca cind satelitul intra in umbra pamintului, si celulele solare nu primesc energie de la soare, se micsoreaza puterea de emisie.
    Orcum acest fenomen apare numai la ASTRA.Poate trebuie se intrebam de la Dr.Dish!?

Gold Member Expert
    Posts Thanks / Likes

Quote Originally Posted by FERI View Post
    Acest fenomen este cunoscut, de mult, si-a nume ca puterea semnalului la ASTRA este variabil.Problema este ,ca nu a dat nimeni o explicatie tehnica acceptabila.Am auzit un ,,zvon", ci ca cind satelitul intra in umbra pamintului, si celulele solare nu primesc energie de la soare, se micsoreaza puterea de emisie.
    Orcum acest fenomen apare numai la ASTRA.Poate trebuie se intrebam de la Dr.Dish!?
    Explicatia ta este aproape convingatoare,dar atunci intreb:cum acest fenomen al receptie la Astra 19.2 E pe unii transponderi{12604,12552,12670,sa nu mai spun de trps.12441,care are spotul pe Germania} se manifesta si la alti sateliti,cum ar fi Astra 2A 28E,cind dimineata semnalul este receptionabil pe toti transponderii,iar spre seara unii din ei,de pilda,12480,mai sint si altii,nu se mai pot prinde chiar cu o antena mai mare?,sau la Nilesat de la 7W,cind avem variatii de semnal atit pe polaritatea verticala cit si pe orizontala in functie de ore,citeste zi/noapte?
    satelescu

Member Mentor

Posts Thanks / Likes

Quote Originally Posted by satelescu View Post
    Explicatia ta este aproape convingatoare,dar atunci intreb:cum acest fenomen al receptie la Astra 19.2 E pe unii transponderi{12604,12552,12670,sa nu mai spun de trps.12441,care are spotul pe Germania} se manifesta si la alti sateliti,cum ar fi Astra 2A 28E,cind dimineata semnalul este receptionabil pe toti transponderii,iar spre seara unii din ei,de pilda,12480,mai sint si altii,nu se mai pot prinde chiar cu o antena mai mare?,sau la Nilesat de la 7W,cind avem variatii de semnal atit pe polaritatea verticala cit si pe orizontala in functie de ore,citeste zi/noapte?
    satelescu
    Explicatia mea, bineinteles, ca nu este convingatoare, dar totusi trebuie sa fie una tehnica acceptabila.Astept cu interes!

Moderator Expert
    Posts Thanks / Likes

Este vorba de fenomenul de lupa.Antenele cu care sunt echipati satelitii nu au spot perfect,sunt anumite zone de acoperire atipice.Tot in Braila,se prindea seara pe sirius,spotul viasat/nordic (pe vremea ticketurilor-la limita cu antena de 1,2m) .
    Per aspera ad astra !

Vu+ solose v2, Emme esse 115cm, Technisat 33cm, Triax td-78, Sky Zone 2 Triax Dish, Digipower HH SG2100

Member Mentor

Posts Thanks / Likes

Quote Originally Posted by spoealar View Post
    Este vorba de fenomenul de lupa.Antenele cu care sunt echipati satelitii nu au spot perfect,sunt anumite zone de acoperire atipice.Tot in Braila,se prindea seara pe sirius,spotul viasat/nordic (pe vremea ticketurilor-la limita cu antena de 1,2m) .
    Nu sunt convins, ca este vorba de fenomenu ,,lupa".La mine (Sf.Gheorghe), de ex. transponderul 12.071 merge numai ziua de la 12 la 17. Rest nu este semnal deloc.Si acest fenomen este regulat, fiecare zii

Junior Member Teacher

Posts Thanks / Likes

Quote Originally Posted by spoealar View Post
    viasaturile intra bine acum si sunt constante fie zi fie noapte desigur kand e senin
    Dreambox_82

Gold Member Expert

Posts Thanks / Likes

Nu sunt convins, ca este vorba de fenomenu ,,lupa".La mine (Sf.Gheorghe), de ex. transponderul 12.071 merge numai ziua de la 12 la 17. Rest nu este semnal deloc.Si acest fenomen este regulat, fiecare zii
    Da,citind postarile,mi-am zis sa incerc la ora asta ce si cat merge in Resita.
    12.602 pauza.In restul zilei chiar si seara merge,am sa urmaresc pana la ce ora.
    12.441 pe Dream 82%,pe ProgDVB si AltDVB 40%
    12.071 pe Dream 89%,pe ProgDVB si AltDVB intre 60-71% oscileaza.
    12.480 pe Dream 90%,pe ProgDVB si AltDVB 70%
    Poate va ajuta cu ceva aceste date.
    .

Safe User Expert
    Posts Thanks / Likes

Desi fenomenul poate parea straniu eu mi-l explic tot prin "clasica" miscare in orbita a satelitului.Probabil ca in intervalul acesta orar atractia lunara actioneaza asupra satelitului impingandu-i aria de acoperire mai spre est.Desi acest lucru e sesizat de centrul de control nu intreprind masuri de corectura pt ca nu deranjeaza vizibil zona vizata de acoperire.

Am auzit un ,,zvon", ci ca cind satelitul intra in umbra pamintului, si celulele solare nu primesc energie de la soare, se micsoreaza puterea de emisie.
    Ceea ce spui aici se intampla de obicei la eclipsele de soare si oricum acest fenomen nu se poate aplica aici pt ca asa cum bine spui puterea de emisie scade iar semnalul este mai slab in acel interval de intuneric.Ori in cazul de fata puterea e mai mare cand satelitul nu are soarele in spate si la pozitia sa orbitala e noapte.

Member Mentor
    Posts Thanks / Likes

Salut,
    Partea buna, oarecum, este ca durata de viata a satelitilor nu e una foarte mare si, de regula, se implementeaza o tehnologie mai noua si ceva mai putin limitatoare.In rest, la zonele-limita de receptie sunt frecvente fenomene de genul asta. De pilda, eu receptionez uneori (fara sa vad ceva,din cauza codarii, fireste) reteaua israeliana YES, de pe Amos.Dar e cu ore, zile si sarbatori nationale.Poate sa tina, dupa parerea mea, fie de spot, fie de micile deviatii pe care le presupune un satelit geostationar, care nu e 100% fix, din cauza declinatiei Pamantului, existand si influente atmosferice de tipul "oglinda rece" (aia care ne permitea sa prindem de exemplu, in Bucuresti, posturi de televiziune daneze si suedeze pe vremea cand nici nu visam la cablu sau la antene de satelit) sau efectul de tip doppler, care genereaza anumite perturbatii ale zonei de receptie care, la periferia spoturilor, pot avea efect pozitiv asupra receptiei. E greu de precizat o cauza anume, dupa parerea mea e vorba de un cumul de factori, nu doar de o putere variabila la nivelul emisiei.
    Multumesc,
    Scorpio

VU+ Solo 2/ parabola 1,8m / offset 1.85m / Bucuresti

Thread Information

Users Browsing this Thread

There are currently 1 users browsing this thread. (0 members and 1 guests)