Register

Welcome to the RDI-Board Community.

If this is your first visit, be sure to check out the FAQ by clicking the link above. You may have to register before you can post: click the register link above to proceed.

Donate Now Goal amount for this month: 100 EUR, Received: 100 EUR (100%)
Donate to support this site...

Results 1 to 15 of 15
    Junior Member Teacher
    RDI - Board Default Avatar

Posts Thanks / Likes

Default roaming date si voce germania..oferta prepay deutschland

Stie cineva daca a folosit cumva(astept pareri 100% sigure) oferta de date si voce in germania....folosind o cartela prepay orange sau una vodaf ro?cat e taxa/1mb sau sunt ceva optiuni cu trafic inclus in roaming?
    Altfel daca imi iau o cartela prepay din germania se poate sa mearga in tel meu in conditiile in care in ro merge in toate retelele? Daca da, care e cel mai indicat operator prepay in germania la oferta de date(tarife si eventualeoptiuni) ?msi pt eventualele raspunsuri

zzzzzzzzzzzzz Expert
    Posts Thanks / Likes

majoritatea operatorilor nu au roaming date cu alti operatori si daca il au este foarte scump

Operatorii italieni de exemplu nu au nici un acord cu operatorii romani la traficul de date

depresiv Expert

Posts Thanks / Likes

eu folosesc un usb stick "web'n'walk" de la Option - Globetrotter ICON 225 cu PrePayd de la T-Mobile (DayFlat), costa 5 EUR/zi, adica daca accesezi webul la ora 10 dimineata al folosesti pana noaptea la ora 24:00

mai am un card de la blau.de costa 24 Cent/MB si cumperi cardul cu 20 EUR dar ai pe card 20 EUR

Junior Member Teacher

Posts Thanks / Likes

ok costin msi de raspuns...referitor la chestiunea, daca ar merge cartela prepay( vodaf,t-mobile etc) luata din alta tara(ex germania) in telefonul care in ro merge pe toate retelele nu stii nimica? sau nu mere numai in cazul in care iei tel de acolo pe liber?

depresiv Expert

Posts Thanks / Likes

atat T-mobile cat si blau functioneaza si in strinatate, testat de mine, doar ca tariful este altul

Junior Member Teacher

Posts Thanks / Likes

Quote Originally Posted by luky View Post
    eu folosesc un usb stick "web'n'walk" de la Option - Globetrotter ICON 225 cu PrePayd de la T-Mobile (DayFlat), costa 5 EUR/zi, adica daca accesezi webul la ora 10 dimineata al folosesti pana noaptea la ora 24:00

mai am un card de la blau.de costa 24 Cent/MB si cumperi cardul cu 20 EUR dar ai pe card 20 EUR
    ok luky asteptam reactia de la un ''localnic'' ...deci cam zgarciti nemtii la oferte de date...nu au ceva cu trafic mai considerabil inclus/luna? sunt 3 retele parca nu? un review asa pe scurt la partea de date la prepay poti sa faci daca ai timp? msi
    later edit..e destul de ok blau(ma ajuti tu sa fac setarile daca iau?) ...daca mai e ceva oferta de adaugat care ai incercat-o(la t-mobile sau alt operator-ce merge pe un tel din ro decodat pe all operators te rog puen aici msi
    Last edited by ionut2x; 10th August 2008 at 18:07.

depresiv Expert

Posts Thanks / Likes

pe Germania te ajut cu tot ce pot

nu folosesc mobilul pentru date, am un Asus EEpc 900 de la Mediamarkt cu 399 EUR, e displayul mult mai mare decat la un tel. mobil si ai si tastatura mare

eu plec pt. 2 saptamani in Kreta si caut o solutie

vezi aici: http://prepaidvergleich.de/ratgeber/...od7jf8pQ#daten

mergi la "Datentarife"

Junior Member Teacher

Posts Thanks / Likes

kreta e in grecia nu? in cazu asta poate te ajuta la ceva (in cazu in care iei un prepay in mobil si conectezi pe laptop...cu trecere restrictii iti pot da eu solutii) http://forum.softpedia.com/index.php?showtopic=423494
    eu peste 2 sapt ajung in germania asa ca poate te gasesc daca apelez msi de promtitudine
    nu stiu de ce nu mere adresa ca io ii dau copy paste dar se copiaza aiurea vezi aicea scrie ceva de grecia in indexu asta http://forum.softpedia.com/index.php?showforum=335
    Last edited by ionut2x; 10th August 2008 at 18:56.

Junior Member Teacher

Posts Thanks / Likes

revin luky poate esti in zona...deci cartela e 20 euro si 10 costand prepayu si raman 10 euro credit pe ea pt consumat am inteles de la un baiat de aicea , msi de raspuns...setarile cum le bag?exista ceva nr de la care se pot receptiona setarile automate?

Junior Member Teacher

Posts Thanks / Likes

chiar nimeni din germania paicea nu cunoste detaliile legate de reteaua asta fantoma( setari internet )? msi anticipat la cine imi rasp
    Last edited by ionut2x; 31st August 2008 at 18:49.

depresiv Expert

Posts Thanks / Likes

eu in Germania nu folosesc nici o setare pentru T-Mobile sau Blau
    la E-Plus am obesrvat ca softul se "seteaza" singur, datele de logare apar automat

ajuns in Kreta am cumparat cu 16 EURO un card de la Wind, functioneaza o saptamana, dupa aceea trebuie sa-l rencarc cu 10 euro cred

downloadul zilnic e de 1Gb

Junior Member Teacher

Posts Thanks / Likes

Frate asa am fkt am intrat direct si mo ars mai rau k in roaming pe orange din prima 6 euro, intrai pe operamini akma dp tel dp orange,dak poti sunama sau dami un msg cu nr tau ,a meu d la blau e 0163-7467722 ,p.s citii dupa aia k trebe aktivat nust ce pe blauword.de/start pt a fi tarifele alea la internet ,asta e din greseli se invata

Junior Member Teacher

Posts Thanks / Likes

chiar nu ai mai intrat luky? m-ai sunat cumva cu pvt? lasa nr ep pm daca nu tr msg cu nr tau pe nr ala ce lam lasat aicea ca nu iam dat de cap imi ia aiurea credit nu tarifeaya bine cand intru imi ia urgent 1 euro desi consum 5-10 kb...msi

depresiv Expert

Posts Thanks / Likes

Salut,

eu sunt inca in Kreta, vineri dimineata ma intorc.
    Am apelat numarul tau de la "blau" 0163-7467722 si a raspuns "mailboxul"

unde esti, in ce localitate da, blau, aldimobile & co trebuiesc activate inainte

mai ai o posibilitate, nu e ieftina dar e practica

mergi la "mediamarkt" sau la "expert" si cumperi un web'n'walk Stick , primesti si un card GSM pentru T-Mobile

costa intre 89 - 100 euro, primesti si 10 euro pentru inceput
    pe zi te costa 5 euro, dar ai viteza de DSL, dupa ce ai "consumat" poti sa rencarci, dar te costa 5 euro/zi (24 ore)

stickul este "blocat pe retea", adica daca incerci cu alt card sau alt provider nu merge dar daca al cumperi te ajut sa-l "decodezi" online cu 15 euro

numarul meu : +49 (0) 178-1308342

Junior Member Teacher

Posts Thanks / Likes

ok luky msi mult ,n-am mai putut intra pana acuma ,scuze pt casuta(era cartela de orange in tel) o sa te sun maine sa vedem cum sa fac ,mie mi-ar conveni sa pot beneficia de oferta asta ed la blau cu 1mb la 0.24 centi dar faza ca nu stiu activa ca tiam zis mi-o papat din 1 o gramada pe nici 50kb

Thread Information

Users Browsing this Thread

There are currently 1 users browsing this thread. (0 members and 1 guests)