Register

Welcome to the RDI-Board Community.

If this is your first visit, be sure to check out the FAQ by clicking the link above. You may have to register before you can post: click the register link above to proceed.

Donate Now Goal amount for this month: 100 EUR, Received: 100 EUR (100%)
Donate to support this site...

Results 1 to 4 of 4
    Junior Member Friend
    RDI - Board Default Avatar

Posts Thanks / Likes

Default Dreambox - calitatea imaginii pe plasma 852x480

Salut! Sunt nou pe aici, asa ca sper sa aveti ceva intelegere...
    Iata si problema mea: am o plasma Panasonic TH42-PA60e de 42'' si cu rezolutie 852x480. Vreau sa-mi iau Dreambox, dar nu stiu ce model scoate semnalul cel mai bun pentru a fi redat pe plasma mea, la rezolutia de mai sus. Ceva recomandari? Cu Dreambox e semnalul mai prost decat cel de pe cablul analog?

Silver Member Expert
    Posts Thanks / Likes

Quote Originally Posted by al_pacino View Post
    Salut! Sunt nou pe aici, asa ca sper sa aveti ceva intelegere...
    Iata si problema mea: am o plasma Panasonic TH42-PA60e de 42'' si cu rezolutie 852x480. Vreau sa-mi iau Dreambox, dar nu stiu ce model scoate semnalul cel mai bun pentru a fi redat pe plasma mea, la rezolutia de mai sus. Ceva recomandari? Cu Dreambox e semnalul mai prost decat cel de pe cablul analog?
    Majoritatea o sa-ti recomande dreambox 800, depinde acuma si de tine.
    Video: Vu+Uno (HDD 80Gb) /offset 1.2 H-H/42E<=>30W;
    Optibox Gekko Cable HD
    Audio: Harman Kardon HK680+Monitor Audio B2+WD Elements Play (2Tb)

Junior Member Friend
    RDI - Board Default Avatar

Posts Thanks / Likes

Quote Originally Posted by chris View Post
    Majoritatea o sa-ti recomande dreambox 800, depinde acuma si de tine.
    Dreambox 800 nu e ala HD? Iar eu cu HD nu stiu daca am ce face pe o plasma 852x480...
    Iar in general cu Dreambox e semnalul mai prost decat cel de pe cablul analog, fiindca mai multa lume mi-a spus ca pe plasma mea, un DIGITTV de exemplu s-ar vedea infinit mai prost decat cablul analog (care il am in prezent). Bine...acum nu stiu daca semnalul de pe DIGI e la fel cu cel provenit de pe Dreambox, asa ca intrebarea ramane...

edited : aberatie .

Junior Member Teacher
    Posts Thanks / Likes

Quote Originally Posted by al_pacino View Post
    Dreambox 800 nu e ala HD? Iar eu cu HD nu stiu daca am ce face pe o plasma 852x480...
    Iar in general cu Dreambox e semnalul mai prost decat cel de pe cablul analog, fiindca mai multa lume mi-a spus ca pe plasma mea, un DIGITTV de exemplu s-ar vedea infinit mai prost decat cablul analog (care il am in prezent). Bine...acum nu stiu daca semnalul de pe DIGI e la fel cu cel provenit de pe Dreambox, asa ca intrebarea ramane...

edited : aberatie .
    Salut.
    Ceva idei pot sa-ti dau si eu.
    Eu am un monitor cu Tv incorporat, este HD Ready nu full HD dar are rezolutia de 1680x1050 si pe Dreambox am diferite imagini mai clare si cu macrouri pentru ca imaginea de la Dreambox este de diferite rezolutii, ex. 720x576 care e destul de acceptabila dar la rez. de 352x576 imaginea e mai neclara. In schimb pe canalele HDTV e o diferenta de la cer la pamint e o imagine clara si sa te tot uiti.
    Eu sunt multumit cum merge, dar am avut o mica dezamagire ca credeam ca orice imagine se vede perfect dar nu e asa, cu cit rezolutia e mai mare la imaginea receptionata cu atit se vede mai clar si mai curata imaginea.
    Orice receptor vei cumpara tot o sa ai probleme de claritate, asta in afara de cele care sunt destinate sa receptioneze HDTV si dai tv-ului imagine HD si ai o imagine net superioara.
    Depinde si cum e echipat TV-ul daca ai HDMI,Composite, S-Video,YPbPr, etc.
    A nu se face confuzie intre Plasma si LCD.http://www.ozmind.com/index.php?opti...d=50&Itemid=42
    Cam atit. Salutare.

Thread Information

Users Browsing this Thread

There are currently 1 users browsing this thread. (0 members and 1 guests)