Register

Welcome to the RDI-Board Community.

If this is your first visit, be sure to check out the FAQ by clicking the link above. You may have to register before you can post: click the register link above to proceed.

Donate Now Goal amount for this month: 100 EUR, Received: 100 EUR (100%)
Donate to support this site...

Results 1 to 11 of 11
    Gold Member Expert
    Posts Thanks / Likes

Default 28E-4W fara motor ?

Ar merge aceasta configuratie pe o antena de 1 M ? fara motor binenteles ...

19E 1W stiu sigur ca merge dar ma gandesc cum ar fi sa extind ...

Astept pareri .

Gold Member Expert
    RDI - Board Default Avatar

Posts Thanks / Likes

Da ! ...daca este un Triax cu suport special pentru LNB-uri sau o Toroidala ! Cu exceptia toroidalei ...penalizarea de castig la marginile intervalului s-ar putea sa nu te multumeasca !

Senior Member Expert
    Posts Thanks / Likes

cu o antena Toroidala merge 100% cu un Triax poate doar cu modelul TD Unique ( ********* parca are asa ceva ) cu modelul TDS 110 nu o sa reusesti ( aici cu rezerva locatiei unde montezi antena ) .

Moderator Expert
    Posts Thanks / Likes

Merge 100% cu 1 m, chiar si cu o antena obisnuita, nu neaparat Triax sau toroidala.

Senior Member Expert
    Posts Thanks / Likes

Quote Originally Posted by Kroky View Post
    Merge 100% cu 1 m, chiar si cu o antena obisnuita, nu neaparat Triax sau toroidala.
    sunt totusi 15-16 grade fata de punctul central asta daca pune centrul pe Eutelsat 13*E ... ma indoiesc ca o sa mearga cu o antena obisnuita , poate doar daca se afla undeva unde poate receptiona cu antena de mici dimensiuni ( 45 cm ) personal am mai trei sisteme multi feed si am ceva experienta cu reglatul . Important este sa spuna si locatia unde va dori sa monteze antena .
    Last edited by stargate99ro; 9th August 2008 at 12:04.

Gold Member Expert
    Posts Thanks / Likes

Quote Originally Posted by stargate99ro View Post
    sunt totusi 15-16 grade fata de punctul central asta daca pune centrul pe Eutelsat 13*E ... ma indoiesc ca o sa mearga cu o antena obisnuita , poate doar daca se afla undeva unde poate receptiona cu antena de mici dimensiuni ( 45 cm ) personal am mai trei sisteme multi feed si am ceva experienta cu reglatul . Important este sa spuna si locatia unde va dori sa monteze antena .
    in germania BW !

Strajernic Expert
    Posts Thanks / Likes

In Germania sunt sanse de o receptie buna, mai ales ca majoritatea spoturilor sunt indreptate pe Europa Centrala, din RO aceasta configuratie pe o antena de 1M nu este posibila.

Moderator Expert
    Posts Thanks / Likes

Quote Originally Posted by stargate99ro View Post
    Cand am spus ca merge 100% m-am bazat pe urmatoarele:
    1. La mine merge (deci nu vorbesc din auzite).
    2. Stiam ca are locatia in Germania.

Senior Member Expert
    Posts Thanks / Likes

Quote Originally Posted by Kroky View Post
    Cand am spus ca merge 100% m-am bazat pe urmatoarele:
    1. La mine merge (deci nu vorbesc din auzite).
    2. Stiam ca are locatia in Germania.
    nici nu am insinuat ca ai vb din auzite chiar am specificat ca trebuie sa spuna locatia altfel ne dam degeaba cu parerea , de altfel am si specificat unde am eu montate antenele si acolo nu este posibila receptia .

cu respect

Gold Member Expert
    Posts Thanks / Likes

Va multumesc tuturor pentru raspunsuri , daca Kroky zice ca merge il cred pe cuvand deoarece nu m-a dezamagit niciodata. Acum mai ramane o sincura chestie , nu prea imi este in clar cum sa procedez cu disecurile , mai precis de care sa folosesc . vreau sa precizez ca voi conecta 3 receptoare deci imi trebuie LNB-uri cu 3 iesiri , de asemenea nu am de gand sa pun toti satelitii in toate camerele ci la copii doar 2 sateliti in dormitor 3 sateliti iar in camera de zi am de gand sa pun toti satelitii , prin urmare ce disecuri sa folosesc ?

Moderator Expert
    Posts Thanks / Likes

Iti trebuie doua LNB-uri Quad (nu Quattro) pentru cele care merg in camera copiilor, in rest folosesti LNB-uri Twin. Ca Diseq Schalter folosesti Spaun SAR 212F la copii, SAR 411F in dormitor si tot SAR 411F in camera de zi.

Thread Information

Users Browsing this Thread

There are currently 1 users browsing this thread. (0 members and 1 guests)