Register

Welcome to the RDI-Board Community.

If this is your first visit, be sure to check out the FAQ by clicking the link above. You may have to register before you can post: click the register link above to proceed.

Donate Now Goal amount for this month: 100 EUR, Received: 100 EUR (100%)
Donate to support this site...

Results 1 to 15 of 15
    Junior Member Teacher
    RDI - Board Default Avatar

Posts Thanks / Likes

Default Ce frecventa de de la DIGI are semnalul cel mai puternic?

Ma chinui sa reglez o antena pe 1w,sa receptionez Digi ,in Franta la granita cu Germania. As vrea sa ii rog pe cei din zona sau cei care cunosc sa imi indice si mie cea mai puternica frecventa de transponder ,sa pot sa o pun de referinta sa reglez antena.

Gold Member Expert
    Posts Thanks / Likes

Quote Originally Posted by dannic
    Ma chinui sa reglez o antena pe 1w,sa receptionez Digi ,in Franta la granita cu Germania. As vrea sa ii rog pe cei din zona sau cei care cunosc sa imi indice si mie cea mai puternica frecventa de transponder ,sa pot sa o pun de referinta sa reglez antena.

Ti-as sugera sa reglezi antena pe Intelsat 10.02 cu alt receptor pentru a nu pierde timp cu receptia unui semnal de pe transponderii digitv-ului.Dar daca n-ai alta alternativa,incearca trps.12563 V,27500,3/4,care mi s-a parut ca este cel mai puternic in aceasta perioada.Sa ti cont de faptul ca eu ma aflu mai spre est de Paris cu vreo 1800 km.

satelescu

Member Mentor

Posts Thanks / Likes

Quote Originally Posted by dannic View Post

cel mai puternic este:11,785 H 28000

Junior Member Teacher

Posts Thanks / Likes

Default frecventa

Incerc sa reglez antena cu un Echolite ..dar ma cam chinui..sper sa reusesc in final..

Moderator Expert
    Posts Thanks / Likes

Daca ai reglat bine elevatia nu ai probleme in a receptiona Digi. Ai facut bine calculele?

Member Mentor

Posts Thanks / Likes

Undela granita cu germania?Eu locuiesc in Heidelberg,13KM de Mannheim.Raspunde,poate te pot ajuta.

Junior Member Junior

Posts Thanks / Likes

Incearca cu 11785H SR:28000 (ultimul TP al lui Digi, este pe Thor5) sau 12399H SR:28000 (CCTV9). Dar ai grija ca astea 2 ranspondere intra prea mult, dupa ce ai gasit cu unul din astea comuti pe o alta frecventa Digi si faci un reglaj final.

Junior Member Teacher

Posts Thanks / Likes

Default reglare antena

Sunt la 50 km de Freiburg.
    Antena de 85 cm ,iar elevatia calculata ar fi de 34 ,1 gr. Dar se pare ca nu e chiar asta pentru ca am tot incercat si nu am reusit.Am vazut ca majoritatea antenelor sunt apropape verticale ,posibil in jur de 15-20 grade.
    Ma gandesc sa fac rost de un receptor analogic,si cu ajutorul lui sa reglez apoi antena pe un satelit.
    Ar putea merge mai usor asa?

Junior Member Teacher

Posts Thanks / Likes

Quote Originally Posted by dannic View Post
    Sunt la 50 km de Freiburg.
    Antena de 85 cm ,iar elevatia calculata ar fi de 34 ,1 gr. Dar se pare ca nu e chiar asta pentru ca am tot incercat si nu am reusit.Am vazut ca majoritatea antenelor sunt apropape verticale ,posibil in jur de 15-20 grade.
    Ma gandesc sa fac rost de un receptor analogic,si cu ajutorul lui sa reglez apoi antena pe un satelit.
    Ar putea merge mai usor asa?
    da gasesti prima data siriusul11766H,27500,pt ca intelsat-thor nu au emisie analogica,dupa aceea pui receiverul digital, si misti antena putin dreapta cum stai in spatele ei,si cobori elevatia.folosesteTp12723H27500

Member Mentor

Posts Thanks / Likes

Ia-ti un anolog si cauti programele frantuzesti TF1,TF2 de pe 5 grade west,cind le-ai gasit muti aproximativ 5 cm la stinga cum stai in spatele antenei (bine inteles cu un aparat digital).
    spor la lucru.

Member Mentor
    Posts Thanks / Likes

Quote Originally Posted by gigi-sat View Post
    Ia-ti un anolog si cauti programele frantuzesti TF1,TF2 de pe 5 grade west,cind le-ai gasit muti aproximativ 5 cm la stinga cum stai in spatele antenei (bine inteles cu un aparat digital).
    spor la lucru.
    Deci sa inteleaga omul ca in momentul cand a receptionat sirius asi face un semn pe pilon si de acolo deplaseaza antena spre stanga 5cm?

ASTA IN CAZUL IN CARE VREA SA RECEPTIONEZE 42EST

Junior Member Teacher

Posts Thanks / Likes

Thumbs up

Fratele meu fa asa cum spun eu si sa vezi ca e f simplu.In germania majoritatea au antena pe astra /hotbird deci tu monteaza prima data pe hotbird aici gasesti tv ro inernational pe 11623V27500 dupa care pui frecventa 12111H27500 pe sirius si invirti antena in dreapta f usor aici o sa gasesti pg si pb la scanarea manuala ,dupa care pui 12527 H27500 si foarte putin la dreapta aproape cit o misti si un grad aproape lasi antena in jos si ai rezolvat.Asa am facut saptamina trecuta la cumaul meu in Olanda ( Arnhem ) e 50 de km de granita cu Germania deci inposibil sa nu reusesti dar trebuie rabdare si sa misti antena foarte usor .Cred ca in 10 minute rezolvi treaba.Success frate
    Noroc la toata lumea

Junior Member Teacher

Posts Thanks / Likes

spor la lucru.
    Nu cumva trebuie 5mm la dreapta (dela 5w spre 1w) cum stau in spatele antenei?

Member Mentor

Posts Thanks / Likes

Fuego,Sirius este la 5 grade OST,noi worbeam de 5 grade WEST unde sant canalele frantuzesti in analog.
    Danniuc, sateliti sant asa :......5 grade ost, 1 grad west,4 grade west,5 grade west......si asa m-ai departe,si nu 5 mm stanga, aprox.5 CM stangain cazul tau.

Member Mentor
    Posts Thanks / Likes

Fuego,Sirius este la 5 grade OST,noi worbeam de 5 grade WEST unde sant canalele frantuzesti in analog.
    Danniuc, sateliti sant asa :......5 grade ost, 1 grad west,4 grade west,5 grade west......si asa m-ai departe,si nu 5 mm stanga, aprox.5 CM stangain cazul tau.
    Da,ai dreptate vorbeai de 5 grade West
    Dar tot e mult 5cm,gandeste ca e o diferenta de 4grade

Thread Information

Users Browsing this Thread

There are currently 1 users browsing this thread. (0 members and 1 guests)